Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Vegas 26KW + CWU 200L Spalanie opalu


konik983

Rekomendowane odpowiedzi

No w końcu jestem po paru dniach palenia ekogroszkiem nareszcie mam spokój z lataniem do pieca chociaż palenie drewnem Ma swoje dobre strony bo przede wszystkim wychodzi to troszeczkę taniej ale i też złe bo nie podobało mi się to że w piecu było bardzo brudno i pełno smoły przy ekogroszku tego nie ma w piecu jest Fajnie czysto lekki osad na ściankach kotła zacząłem palić w dwustanie ale teraz przeszedłem na PId na razie zacząłem w ustawieniach fabrycznych. Zmniejszyłem tylko dolny zakres dmuchawy ale wyłączyłem hallotron bo przy włączonym halo tronie miałem trochę sadzy na ściankach a w tej chwili tego nie ma zobaczymy jak to będzie dalej na razie jest dobrze spalanie też jest dosyć zadowalające w moim przypadku to jest w granicach 16 kg na dobę przy tych temperaturach Jakie są w tej chwili jak Będzie zimniej zobaczymy na pewno troszeczkę wzrośnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem wentylator na WPA07 z przesłoną na próbę. 

Jestem pozytywnie zaskoczony procesem spalania. Hallotron wyłączony, przyslona 2cm uchylona. Nadmuch nie jest porywczy, jest duzo mniej spiekow na palniku. Groszek mam karlik ale ze skladu jakis kombinowany bo jest masa podziarna, ciezko go dobrze spalic bez spieków. Bez hallotronu nie robi przedmuchów. Większość czasu piec idzie 4s/40s czyli okolo 11kW mocy. Caly czas leci w PID. 

IMG_20201218_200114.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę dalej w PId Przy ustawieniach fabrycznych zrobiłem tylko małą korektę Zmniejszyłem podawanie o jedną sekundę do3 i wydluzylem  przerwę  o 5 sekund do 45 podciągnąłem też dmuchawę na 25% i włączyłem hallotron zobaczymy jak to będzie ale na razie widzę że jest dużo lepiej piec pracuje mniej więcej od 9 do 25 kilowatów .

16084120078429132733067820070273.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam konik983, natrafiłem na temat i wrzuciłem twoje ustawienia do przetestowania. Jak widzę przerobione z fabrycznych groszku grubego. Ja co prawda palę na ustawieniach

3-6

37-73

22-28

100-280

I współczynnik wentylatora na max czyli -10.

Pali się fajnie, sadzy na półkach prawie brak, z tym że groch ma 20 RI dlatego wrzuciłem twoje które są wolniejsze. Na wykresie na regulatorze pokojowym wygląda obiecująco. Głównie chodzi jak będzie wyglądał popiół, zobaczymy. Mam pytanie odnośnie dmuchawy jaka była orginalna dmuchawa . Bo jeżeli takie wartości obrotów to chyba z turbinką (czyli przepływomierzem), rozumiem że sterownik ST 755 z PID ? Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj 1mps. 

Ustawienia są dla dmuchawy RVT13AR-08.

Dla dmuchawy WPA07 musiałem dosc mocno podnieść parametry poniewaz nie ma ona hallotronu. Wielkiej różnicy nie ma względem oryginalnej dmuchawy jednak mam wrazenie ze jest wyraźnie mniej spieków. Od tego tygodnia testować bede ekogroszek z chwalowic ponownie więc będę widział czy przy mocniejszym groszku dmuchawa z przysłoną pomaga. :) 

 

Tak wyglada palnik po kilku dniach, są spieki ale mozna jeszcze je zminimalizowac. Twarde sie nie robią wiec jest ok

IMG_20210104_225642.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibex masz 4 klasę ze tak wysoka temperatura spalin? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź dla konik 983 . piec jest piątej klasy z eko designem To jest nowy dwuletni piec a temperatura spalin jest taka dlatego że musiałem podnieść troszeczkę wentylator ponieważ wtedy jest czyściej w piecu nie ma tyle sadzy przy mniejszej temperaturze spalin jest brudniej i jest dużo syfu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Wróciłem do dmuchawy z hallotronem, na dniach dam znać czy faktycznie widoczna będzie różnica w spalaniu, dopalaniu i czy będą spieki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam konik983

Dzięki za odpowiedź. Trochę mnie zaskoczyła. Ja mam taką samą dmuchawę ale nigdy by mi do głowy nie przyszedł twój pomysł. Jednym słowem kombinujesz jak koń pod górę, bez urazy. A teraz konkrety, czy aktualizowałeś program na sterowniki jeżeli nie to polecam.

Po drugie najtaniej i najprościej wychodzi montaż przepływomierza czyli tej sławnej turbinki do tej dmuchawy co masz. Turbinką że serwisu STALMARK 73 zł + przesyłka. Wgranie aktualizacji, dostrojenie sterownika . Efekty przynajmniej u mnie lux. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam WPA07 od znajomego co się pozbył kotła oraz oryginalna RVT13AR08 z hallotronem. Przełożyłem na próbę WPA07 ponieważ ma ona mniejszy spręż i jest dedykowana do palników ekoenergii. Chciałem zobaczyć czy w wypadku ekoenergii faktycznie ta dmuchawa znacząco wpłynie na spieki. Na oryginalnej dmuchawie działało mi wszystko dobrze tylko zdarzaly się większe spieki. Na WPA07 jest lepiej ale ciężej ustawić PID, w pewnym zakresie mocy brakuje powietrza. 

Jeśli ktoś pali dwustanowo to WPA07 sprawdza się o wiele lepiej. Przy PID hallotron jednak jest przydatną funkcją. Co do kombinacji - nie obrażam się oczywiście, jednak uważam ze trzeba przetrzeć jakieś szlaki i spróbować coś innego. :) 

Przy oryginalnej dmuchawie z hallotronem jest jeszcze jeden plus - pali sie na całym palniku, przy WPA07 dopiero przy wiekszej mocy nadmuchu, po lewej stronie palnika byl tylko żar. 

 

Kolego MPS, masz taką samą dmuchawę czyli RVT13AR-08? Sterownik mam aktualny. Kombinacje przy kotle traktuje jako doświadczenie aby widzieć pewne róznice i zaleznosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, jeśli poszukujesz coś nowego to polecam dołożenie do tej dmuchawy turbinki bo rozumiem że takiej nie posiada. Jeśli jesteś zainteresowany możemy pogadać o szczegółach. W porównaniu turbinką/przepływomierz a hallotron wszystko przemawia za tą pierwszą, sprawdziłem i potwierdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1mps, u siebie mam turbinke jak wiatrak od komputera, raz się kręci w lewo raz w prawo :) Nie rozumiałem w pewnych momentach zachowania tego ustrojstwa ale kilka wieczorów przy kotle i od razu wiadomo co to ma na celu. Ogólnie zauważyłem, że jak założyłem dmuchawę na nowej uszczelce to zupełnie inaczej to zaczęło działać, wcześniej na tej papierowej moglo ciągnąć powietrze i turbinka caly czas kręciła się w jedną stronę, tak przyuwazylem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zmienia postać rzeczy, turbinką ma się kręcić tylko w jedną stronę ona na podstawie obrotów podaje sygnał dla dmuchawy o zwiększeniu lub zmniejszeniu obrotów, zablokujesz turbinkę dmuchawa zacznie zwiększać obroty i odwrotnie . Z tego co piszesz wnioskuję że masz palnik 25-35 chyba że 25 kw ?  podaj fabryczne obroty min i max, będę wiedział o co chodzi. Podaj wersję swojego oprogramowania  maja po aktualizacji  S.256.52.100.   1.4.0 

ST-755  ZPID 

Samą aktualizacja do wgrania proste jak metr sznurka w kieszeni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, palnik 25-35kW.

Wersja oprogramowania taka sama. 

Min obroty 120 max 500 w nastawach dla mocy 26-35kW. U mnie dobrze chodził na 80-260, ustawienia z poprzedniej strony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz wszystko jasne, te nastawy które podawałeś sprawdziłem na moim palniku 25 kw no i niestety u mnie to nie zagrało. Z doświadczenia wiem że aby grało najpierw trzeba dobrze ustawić stosunek podawania do przerwy. Moc ustala się max dawka do min przerwy. Czyli w twoim przypadku fabrycznie 13 do 30  to jest siła!!! Jak dla mnie po ustaleniu jew. pozytywne efekty daje zmniejszenie went. roboczych np u ciebie z 25 na 20 i 44 na 40 ale to tak przykładowo. Czyli jak zwał tak zwał ale chyba w temacie za wiele nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty jaki masz palnik? Zastanawiaja mnie w twoim przypadku dosc długie przerwy, u siebie nie próbowałem na dłuższych przerwach palić, moze warto spróbować. 

1mps - czy moglbys mi podac wszystkie ustawienia z menu nadmuch 5263? Ciekaw jestem jak to u Ciebie wygląda. U mnie troszke tam pomieszalem i nie jestem pewien czy powrot do ustawień fabrycznych rowniez zeruje menu nadmuch. 

 

Co do korekt nadmuchu, występują różne wielkości turbinek. Dla stalmarka 14kw jest duzo mniejsza niz od tej mojej ze zdjęcia więc i obroty mogą się różnić wzgledem innych palników. Jak się pid ustabilizuje to wstawię filmik jak to u mnie pracuje. 

IMG_20210105_221930.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KONIK 

 Nadmuch

6

75

30

700

0

zał.

2 impulsy na obrót

To są standartowe ustawienia we wszystkich sterownikach przy założeniu że wybrano pierwszą pozycję w wyborze wentylatora. Każdy wentylator ma inne obroty min i max.

Aby przywrócić ustawienia fabryczne w tym nadmuch trzeba w menu serwis ( przypuszczam że kod znasz) zmienić moc kotła a następnie wrócić do swojej. Oczywiście wszystkie nastawy czy to pompy dodatkowej czy zaworu 3,4 drogowego, siłownika i co tam jeszcze trzeba dostosować.Samo przywrócenie ustawień fabrycznych nie przywraca fabrycznych nastaw nadmuchu.To po pierwsze, po drugie muszę się odnieść do twoich wywodów na temat korekt nadmuchu i stwierdzam zę znowu kombinujesz jak.... " nie idź tą drogą"

Ta "turbinka" to jest zwykły wiatrak który kręci się pod wpływem sasysanego powietrza przez dmuchawę i wcale nie mierzy /ilości / przepływu powietrza tylko prędkość  zamienianą na impulsy elektryczne  a przepływ jest zależny od prędkości. Impulsy elektryczne przekazywane do sterownika a następnie  poprzez falownik obrotów i co tam jeszcze ustalają obroty dmuchawyb w danym momęncie procesu spalania i tyle.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem pierwszy STW79HAWKA on jest dedykowany do dmuchawy z "turbinką"

Tu masz porównanie prędkości dmuchaw w zależności od dmuchawy z hallotronem i dmuchawy z turbinką- przepływ.

IMG_20210106_202814470.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam pierwsza dmuchawę wybraną. Ustawienia pokrywają się z moimi. Tak to aktualnie wygląda u mnie. Jak widac dopala sie przyzwoicie. Wegiel to KWK Chwalowice. Wcześniejszy tak ładnie się nie dopalal bo mial duzo mialu, niby karlik z lokalnego skladu wiec wiadomo ze mogl to być zupełnie inny wegiel. 

IMG_20210106_122853.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczne ustawienia dla 26-35kW tylko czas przerwy podawania min 40s, max 52s :) Nawet wentylator działa na fabrycznych nastawach. Duzo pomogło wyczyszczenie otworków w koronie oraz nacięć. 

Wcześniej palilem na ustawieniach 17-25KW, ale zauważyłem ze moja 26 lepiej pracuje na 26-35 gdzie wcześniej nie mialo to racji bytu. W tym roku doszla pompa przewalowa i ona bardzo ustabilizowala pracę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.