Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Vegas 26KW + CWU 200L Spalanie opalu


konik983

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie. 

Posiadam Piec Stalmark Eko Vegas 26KW z zaworem 4D, siłownikiem i pogodynką. Ogrzewam Bojler 200L, 16 grzejnikow, brak podlogowki. Dom o powierzchni 220m + garaż 30m. Budowa z lat 90, welna miedzy pustakami i styropian na zewnatrz. Dach nieocieplony, welna mineralna rozłożona na stropie. 

W obecnych warunakch pogodowych spalam 22-24kg Retopal Piast. Temperatura w domu 24 stopnie w kazdym pomieszczeniu, na instalacje puszczone od 37 do 44 regulowane przez pogodowke w zależności od temperatury. Do tego ogrzewam bojler z zadana temperatura 45 stopni. Z wody korzysta 6 osób w różnych porach wiec dosc często sa spadki na instalacji cwu. 

Czy spalanie nie jest zbyt wysokie? Piec pracuje w PID, palnik Ekoenergia. Nie korygowalem zadnych ustawień, póki co fabryczne. Wegiel jest dopalony, nie przesypuje. 

IMG_20191111_124434.jpg

IMG_20191111_124439.jpg

IMG_20191108_211137.jpg

IMG_20191111_124402.jpg

IMG_20191111_124356.jpg

IMG_20191106_204706.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Konik -jeżeli chodzi o powierzchnię to spalanie masz dobre, widząc na zdjęciach to masz zaniską tnp.powrotu to niedobrze dla pieca tnp.zadana lepiej dać na 60 lepsze dopalanie i mniej sadzy. Ja mam ten sam piec ale jade w ręcznych ustawieniach bo w pid pracuje mi gorzej i podstawa to dobrej jakości opał też to przerabialem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a w tym kotle jaka macie ekoenergie, te średnią czy największą?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to u Ciebie 25 siedzi

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powrotu jest zazwyczaj od 40-54 stopni. Jesli musi dogrzewac bojler to powrót spada w dół. Obecnie temperatura zadana jest 63*, spalanie na poziomie 20-27kg. 27kg pale jak długo utrzymuje sie niska temperatura, głównie jak w nocy sa silniejsze mrozy. Z tym ze w domu caly czas 23-24*. Na probe wziąłem 1,5T KWK chwalowice pieklorz, zobacze czy będzie lepiej sie spalać. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie powrót jest na poziomie około 5 stopni mniejszy niż temperatura zadana na początku też miałem problem z bardzo niską temperaturą powrotu która wahała się na poziomie 35 do 40 stopni w tej chwili problem rozwiązałem wraz ze szwagrem po małej modernizacji instalacji teraz jest wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam zawór 4D wiec pompe kotlowa dam na powrocie do pieca i problem sie rozwiaze :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjnie troche zbyt wolno ta woda przepływa pompka jej pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie akurat jest zawór 3D i ja mam pompkę przed zaworem 3D przedtem miałem pompkę za zaworem I dlatego był problem z dogrzaniem powrotu w tej chwili tego problemu Już nie ma bo pompka miesza wodę w kotle na krótkim obiegu A jak zawór się otworzy to puszcza część wody ciepłej na dom a reszta jest mieszana w kotle nie mam żadnych zaworów zwrotnych a ni takich podobnych rzeczy jest tylko sama pompka.u mnie to działa i problemu nie mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sezon grzewczy w pełni, problemy rozwiązane. 

W przypadku mojego stalmarka problem leżał w wybranej nieprawidłowej mocy kotla. Ustawiłem moc kotła i piec na fabrycznych nastawach pali bez problemów nawet z wlaczonym hallotronem. Popiół jak z papierosa, czasami pojawiają sie spieki ktore da się rozkruszyć ale to już raczej wina węgla, u wielu znajomych chwalowice palą się bardzo podobnie :) 

Co do spalania - od 16 do 24kg więc jestem bardzo zadowolony, zważając na fakt, że dom jest duży i energochłonny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz jadę w pid na pełnej automatyce puls halotron i te sprawy wprowadziłem delikatne korekty do ustawień fabrycznych i jest ok. popiolek jak z papierosa, sadzy brak spalanie dobowe od 12 do 19 kg. w tej chwili pale ogień ultra i narazie nie chcę nic innego, puki cena się nie zmieni to zostaję przy tym opale. Mój stalmark to 19kw dom 150m. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można powiedzieć że spalanie u mnie jest proporcjonalnie większe. U dziadka zamontowaliśmy 14kW Stalmarka, u niego na 120m2 spalanie wynosi 12kg przy nieocieplonym domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Kolejny sezon w trakcie. 

Piec na ustawieniach fabrycznych działa aż miło. Delikatnie zmniejszony max wentylator i max obroty w menu serwis. Podawania w menu serwis 4-8 a czas przerwy 30-40s. 

Obecne ustawienia menu serwisowe 5162

Min praca 4s

Maks praca pod 8s

Min przerwa pod 30s

Maks przerwa pod 40s

Min.went. Roboczy 20

Maks went roboczy 29

Min obroty 80

Maks obroty 260

 

Wybór mocy menu serwis 5164

18-25kW

Poprzednio mialem zakres 26-35kW piec był nie do opanowania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadła pompa przewalowa. Roznica zasilanie - powrot 3-10 stopni w zależności od otwarcia zaworu 4D. Poniżej 50st nie schodzi co mnie cieszy. Kocioł pracuje stabilniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.