Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie sterowania Fuzzy Logic. Jesli to klikam w menu sterowanie i wyskakuje ze funkcja niedostepna, to znaczy, że poprostu nie mam tej funkcji , a widzę,że niektórzy ja mają. Od czego to zależy??? Sondę lambda mam założoną

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ŁukaszL napisał:

@Bisiasty Lazar w nowych sterownikach zrezygnował z Fuzzy Logic, bo nigdy to dobrze nie działało, nie zalecali tego używać. 

A to ciekawe, może tylko w Lazarze to dobrze nie działało. Widziałem ten sterownik, jak dla mnie dużo mu brakuje do innych sterowników z Pluma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym oprogramowaniu już jest wycięta ta funkcja. Tak jak kolega wspomniał, Lazar zrezygnował z tego, bo nie działała dobrze, Plum coś nie bardzo mógł to ogarnąć. Jeśli ktoś ma stare oprogramowanie, to niech na przeglądzie je zmieni. Zmieniony  jest, moim zdaniem na lepsze moment wyłączenia pomp, kiedy się wychladza kocioł. Wcześniej było, że mielily jak spadnie temp na kotle do 40*, teraz jest jak spadnie tyloo do 52 chyba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Giz napisał:

Tak jak kolega wspomniał, Lazar zrezygnował z tego, bo nie działała dobrze, Plum coś nie bardzo mógł to ogarnąć. 

To nie do końca tak wygląda, że Plum tego nie ogarnia, bo w innych kotłach z Plumem działa to bardzo dobrze.  Sądzę, że Lazar chciał stworzyć na tyle "bezobsługowy" kocioł, żeby przeciętny użytkownik broń Boże nie kombinował za bardzo. Skoro nie można u was sprecyzować czytelnych poziomów mocy palnika (np. moc 100% za wiele nie mówi, nie wiadomo, czy to jest 15 kw, 20 kw, czy 30 kw ), to tryb Fuzzy Logic nie może działać prawidłowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, czy jest 15 czy 22kw mówi coś innego, nie jak w palnikach, czy innych kotlach, że można sobie w sterowniku ograniczać moc, czy zwiększać.. Jeśli mamy kocioł 15kw, to nie można zrobić z niego w sterowniku, czy oprogramowaniem kotla 22, czy 11. Za to odpowiada budowa i powierzchnia wymiennika, pojemność wodna, wielkość wentylatora. Czyli jak ktoś ma 22kw i pracuje z mocą 100%, zakładając, że ustawienia są zastosowane odpowiednie dla tego poziomu, to wiadomo, że 100% to 22kw. A jakich funkcji w sterowniku 810 Ci brakuje jeśli można wiedzieć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami podawania ustalasz moce palnika. Mając kocioł tak jak u Ciebie 15kw,  chyba nie myślisz, że zmieniając te czasy trzymasz sztywno 15 kw na mocy  np. 100%?

Żeby ustalić precyzyjnie moc z jaką pracuje palnik na danym progu, oprócz czasów podawania, potrzebne są też parametry takie jak wydajność podajnika w kg/h , którą użytkownik fizycznie musi ustalić i okresowo kontrolować, bo każdy pellet jest inny oraz kaloryczność tegoż. Tymi trzema parametrami ustalamy moc.  Tego w Lazarze nie ma i tego mi brakuje

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Giz napisał:

Czyli jak ktoś ma 22kw i pracuje z mocą 100%, zakładając, że ustawienia są zastosowane odpowiednie dla tego poziomu, to wiadomo, że 100% to 22kw. 

Właśnie w tym tkwi problem, że u Was "zakładacie" , że ustawienia są zastosowane do konkretnego progu mocy. Jak jest naprawdę, to tego nie wie nikt :-)

Nie dasz chyba głowy za to, że Twój palnik na mocy 100% pracuje dokładnie z mocą 15 kW, a nie np. 13kw, albo 18kw, bo akurat zmieniłeś pellet na taki, który jest bardziej sprasowany i ma inną granulację, przez co podajnik sypie go mniej albo więcej, niż ustalił np. serwisant na innym pellecie i "założył", że progi mocy na których pracuje palnik są właściwe...

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam może 2 przykłady, żeby to zobrazować. Np. w Biawarze, po ustaleniu wydajności podajnika i określeniu kaloryczności paliwa, ustalając czasy podawania dla 3 progów mocy, możemy podejrzeć, jaką moc w kW aktualnie otrzymujemy. W palniku Revo (KIPI chyba też) jest jeszcze prościej, bo wpisujemy konkretne wartości w kW, które sterownik sam ustala  (przelicza), na podstawie  wpisanej wartości wydajności podajnika i kaloryczności paliwa. Wszystko jest jasne i przejrzyste. Trudno mi powiedzieć, dlaczego Lazar wymusił na Plumie takie a nie inne oprogramowanie, które mi osobiście kompletnie nie odpowiada...

Sporo osób używa przy ustawianiu kotła kalkulatora mocy, który wrzuciłem poniżej. Bardzo ułatwia sprawę, gdy ustalamy parametry np. w Biawarze. Zmieniając wartości wydajności podajnika, kaloryczności i czasów podawania z lewej strony tabelki, po prawej stronie otrzymujemy oczekiwane moce palnika, które chcemy uzyskać

 

moc palnika ver2 (1).xlsx

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Lazar to taka namiastka zagranicznego, kompaktowego kotła na pellet. Okrojony sterownik to zagranie celowe, cała konstrukcja kotła, nawet ten czujnik spalin o którym pisaliśmy to rzeczy i miejsca zaczerpnięte m.in. z kotłów włoskich. Wiesz jakie tam są sterowniki, takie żeby klient za dużo nie poprzestawiał, nie schrzanil. Myślę że takie było założenie w Lazarze.

 

Idąc dalej tropem włoskich kotłów, to Lazar 15KW nie powinien mieć problemu aby grzać z mocą 22KW. Przykłady włoskie: Red Selecta 4,2-15 i 4,2-20KW, 4,2-25KW, podobnie Performa, turecki Kozlusan Lidia 5-15KW, 5-25KW, Edilkamin Laguna 3-11,5KW, 3-16,5KW. To kompakty na których wzoruje się Lazar a jeden od drugiego różnią się tylko oprogramowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co chcecie osiągnąć? Już przecież macie zapewnienie, że Lazar to zrypany sprzęt, sterownik i cała reszta, a Wasze kotły są super. Błagam Was, załóżcie sobie inny temat i nie róbcie tutaj zamieszania. Myślę, że nie jest to temat do dyskusji, jaką tutaj inicjujecie. Wiemy już wszystko, ale nie wprowadzaj ie zamętu. Ludzie nie wchodzą tutaj, żeby czytać wasze wywody, bo to im nic nie da. Jeśli chcecie się włączyć do dyskusji, dajcie im rozwiązania problemów o jakie pytają, żeby naprawić te zrypane sprzęty. Zastanawiam się jaki macie cel, przecież narazie nikt nie odda Lazara na złom i nie kupi sprzętu takiego, jaki Wy posiadacie i tak bardzo nad nim piejecie. Szukajcie tematów typu:  jaki kocioł kupić i tam dawajcie rady, albo tutaj, ale takie, które chociaż troszeczkę przybliżą te nasze namiastkęi Włoskich kotlow do. Waczych kosmicznych urządzeń. Albo macie jakiś problem i gryzie coś Was, może popelniliscie błąd przy wyborze kotla i jak typowi Polacy poprostu chcecie wmówić i uświadomić innym, że jak ja mam źle, to niech inni też mają. Jeszcze raz apeluje, jeśli nie macie nic merytorycznego do powiedzenia w dyskusji, coś co wniosloby do tematu, to złóżcie stosowny temat i zaproście użytkowników stąd. Naprawdę aż tak kole Was w oczy ten temat? Pozdrawiam i życzę miłego dnia. Szkoda czasu na polemikę z Wami. Trzymajcie się i cieszcie się swoim szczęściem. 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Giz, zluzuj trochę i nie unoś się.

11 godzin temu, Giz napisał:

A jakich funkcji w sterowniku 810 Ci brakuje jeśli można wiedzieć? 

Pytałeś, więc odpowiedziałem.

Ok, nie będę już "zaśmiecał" Waszego wątku. Naprawdę cenię i podoba mi się Wasza merytoryczna dyskusja i chęć pomocy sobie nawzajem, tak trzymać.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, na początku też byłem zdziwiony, że jest.ubozszy, bo przed wyborem kotla czytałem też o sterownikach i tak jak piszesz, w biawarze jest bardziej rozbudowany. Rozmawiałem z Lazarem i tak jak pisałem, konstrukcyjnie jeśli jest 15, czy 22 to jest i jeśli zada ustawienia np z 22 kw do 11 kw, to za nic nne zrobimy z 11kw 2 2kw. A to, że ktoś wklepie sobie w swoim kotle ustawienia z mocy 100% do ustawień z progu 30%, to kocioł i tak będzie pracowal z mocą 100%, a nie 30%, jak myśli użytkownik. Na każdej mocy, są progi dawek i przerw, których nie można przekraczać. Lazar nie zaleca samodzielnej zmiany ustawień, Ale czasem się zdży, że jakiś serwisant zastosuje swoją radosna twórczość i nie zachowa progów i wtedy dzieją się cuda, które tutaj są wyjaśniane w większości. Lazar namawia na sondę lambda, która odpowiada za proces spalania, badając zawartość tlenu w spalinach i dostosowując nadmuch. Dlatego nie trzeba wprowadzać i wklepywac zmian np kaloryczności pelletu, bo sonda dostosuje obroty wentylatora. A jaka jest różnica i wygoda, to można zaobserwować po tym, jak sporo osób., które nie miały sondy na początku, montuja ją. Najważniejsze, to zachowanie odpowiednich progów dawek, przerw i wtedy każdy próg mocy będzie tak jak powinien. Trzeba wszystko połączyć i będzie tak jak powinno. Sporo serwisantów nie stosuje się do tego i wbija ustawienia z księżyca i potem pytania w temacie. Kolego @Benton661, przyznam Ci się, że Twojej odpowiedzi nawet nie przeczytałem, przepraszam, a tylko drugiego kolegi, który na siłę chce udowodnić, że popełniliśmy życiowy błąd. Nie ma dwuch jednakowych kotłów, w każdym są różne rozwiązania, choć czasem zbliżone. My jako użytkownicy możemy tylko porównywać inne względem naszych. Lazar, czy Biawar, czy producenci palników maja swoje rozwiązania i Plum dostosowuje je do ich potrzeb. Ale trzeba się trzymać zaleceń producenta co do ustawień, wtedy wszystko będzie jak się należy. Lazar ma takie rozwiązanie, które mi odpowiada, a wybrałem świadomie, po przestudiowaniu rozwiązań innych producentów. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Gunman napisał:

Dla jednego będzie fajnie jak będzie znał moc kotła do jednej dziesiątej po przecinku w czasie rzeczywistym a dla drugiego będzie fajne to, że ma ciepło w domu i nie musi ważyć pelletu przed każdą jego zmianą. 

Podpisuję się pod tym, właśnie to brałem pod uwagę przy wyborze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nigdzie nie kwestionuję zalet Lazara. Źle to wszystko odbierasz, napisałem przecież że Lazar to fajny kompaktowy kocioł a to że ma okastrowany sterownik w którym można najmniej schrzanic to moim zdaniem zaleta. Zacznij czytać ze zrozumieniem i nie pisz 'idzcie do siebie' bo to forum dla wszystkich. Rozmawiamy przecież merytorycznie, podobnie jak merytorycznie napisał Ci Benton a ty go zrugałes. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecacie bojler (4osoby)wiszący,stojący,z podwójną wężownicą? Piec 15kw.oczywiście lazar. Teraz mam 100 litrowy wiszący z pojedyńczą wężownicą ale zaczyna po woli już kąpać. W lecie musiałem co dziennie przepalać po 3 godz żeby się nagrała woda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba dużo peletu Ci idzie w lecie? Czy się mylę. Bo ja odpalałem raz dziennie 

Edytowane przez gwint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam galmet 300 l faktyczna pojemność cwu w nim to coś ok 270l  resztę zajmuje pewnie wężownica , w domu 7 osób kocioł odpala się raz na dobę obecnie zużywa 4kl pelletu na dobę , niżej już raczej nie zejdę . Czujnik temperatury założyłem u samej góry przynajmniej wiem jaką temperaturę mam na wyjściu orginalne miejsce jest za nisko jak spuścisz trochę wody to są zawirowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, mi wychodziło 1,20 kg na zagrzanie te 100 lit. I dla tego się zastanawiam czy kupować większy, fakt że wieczorem jak się wszyscy umyli to rano nie było ciepłej wody. 

Edytowane przez gwint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witam. Wrócilem do domku i zacząłem sprawdzać dane ustawień w moim sf15. Międzyczasie gdy jeszcze mnie nie było w domu był hydraulik i rozwiązał sprawę z zimnym grzejnikami i podlogówka(przyczyną była pompa kotła która się zacieła) udało mu się również porozmawiać z serwisantem lazara który stwierdził że po pierwszym rozpaleniu jest to dość częsty przypadek. Pomijając te sprawy wrzucam kilka zdjęć ustawień w moim sterowniku. Czy ma ktoś jakieś zastrzeżenia? Lub sugestie co można by zmienić? 

Mieszacz 1 to podłogowka 

Mieszacz 2 CO

IMG_20190928_100340.jpg

IMG_20190928_100354.jpg

IMG_20190928_100403.jpg

IMG_20190928_100408.jpg

IMG_20190928_101705.jpg

IMG_20190928_101739.jpg

IMG_20190928_101802.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.