Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Gonzo19 napisał:

Pomijam te rurki PPR przy kotle, co woła o pomstę do nieba, to brak ZZ na powrotach grup pompowych. Kolejna sprawa, gdzie są przyczepione czujniki mieszaczy? I możliwe że siłowniki odwrotnie wpiete sterownik pieca. Zamiast otwierać jak żąda piec to zamykają. 

siłowniki wpięte dobrze , w trybie ręcznego sterowania reagują prawidłowo, czujniki mieszaczy są zainstalowane na listwie od strony zasilania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inferno, ... Pawelll ma racje po pierwsze histerezy miales kosmicznie wysokie zapewne sprawdzaly ci sie do grzania samej cwu bo wtedy to na 30%mocy wystarczylo zapewne ale jak uruchomiles ogrzewanie domu to zapotrzebowanie na cieplo jest z pieca znacznie wieksze .Mozliwe ze instalator cos zle podpiął ale jeszcze mnie zastanawia jaka miales temperatore w domu zanim wlaczyles piec bo po pierwszym uruchomieniu to trzeba kilku nieraz dni aby osiągnąć zadana temperatore powietrza i jeszcze jedno czy omylkowo nie masz zakreconego zasilania w skrzynkach do rozprowadzania na poszczegolne obwody  podłogowki lub zapowietrzone np .

Edytowane przez PITER38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmien  na obydwuch mieszaczach ,zakres proporcjonalnisci na 5 i nieczulosc mieszacza na 0,5 .czy mieszacz nr 1odpowiada za parter a mieszacz nr 2 za pietro jesli tak to zapewne nr1 bedzie potrzebowal na poczatku wieksza temp bo bedzie mial straty wieksze ciepla .

Edytowane przez PITER38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykladowo mieszacz nr 1odpowiada za podlogowki u mnie a nr 2 za kaloryfery ,na nr 1mam dodatkowo ecoster w salonie ktory trzyma mi temp 23stopnie na nr 2 nie mam , wszystkim steruje pogodowka tylko wymusilem temp min na kaloryfery 35stopni ,fakt ja mam wiekszy kocioł  sf22. H1 10i h2 17.

IMG_20191006_161435.jpg

IMG_20191006_162436.jpg

Edytowane przez PITER38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli standard. Zakres regulacji +/-15%.

Do dzisiaj ta regulacja działała poprawnie. Tlen dochodził do wartości 2,5-3% ponad ustawioną. Póki co mam chyba za duży ciąg kominowy.

Zmieniłem na zakres zmian 20% przez jakiś czas chodził ok. (a nawet przez moment przeregulowywał) o potem nagle na 30% mocy zrobiło się 19% tlenu. Wróciłem do nastaw poprzednich ale nie schodzi mi poniżej 17% tlenu.

Być może coś się zapiekło w palniku (choć pelet teoretycznie OK - Olczyk) ale niestety kocioł 250km od mojego komputera. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że rozwiązałem problem. Zmniejszyłem minimalny poziom nawiewu do 17% i zakres regulacji do +/-25%. Nie udało się dojść do wartości zadanej tlenu (17% to nadal za dużo) ale różnica była <2%. Będąc na miejscu sprawdzę jak wentylator pracuje przy np. 15% no i być może trzeba zdławić przepływ. Prawdopodobnie akurat dzisiaj wytworzył się większy ciąg niż wcześniej i regulacja +/-15% okazała się zbyt mała.

Edytowane przez pawellll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wgląda na to, że problemem faktycznie jest nadmierny ciąg. Przy pracy na 100% mocy osiąga zadane 8,5% tlenu przy ok. 47% nawiewu. I tu regulacja chodzi książkowo. Przy 50% mocy to gdzieś poniżej 30% nawiewu ale regulacja już nie działa tak dobrze. Przy 30% 18% to za dużo, niżej nie chcę schodzić, zresztą trudno mówić o dobrej regulacji przy tak dużym zakłóceniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to z tlenem na minimalnej mocy jest zagadka. To, że jest go więcej niż zadeklarowane 12,5% to norma, według serwisu również. Nawet jak przechodzi z wysokiej mocy z niskim tlenem to na małej mocy rośnie powyżej 12% i nadmuch pracuje na minimalnej wartości (zwykle 20%). Żeby było stale ok 12% tlenu i żeby nadmuch z tego powodu podnosił obroty to trzeba dość znacząco podnieść dawkę paliwa. Nadmuch jak wiemy poniżej 20% nie powinien pracować.
Pytanie za 100 pkt jak wygląda płomień na małej mocy przy tlenie 12% a jak przy 15%- bo do tej wartości najczęściej rośnie. Tego nie wiem, bo nigdy serwisant nie zastosował u mnie drzwiczek z szybą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślę czy nie podnieść próbnie paliwa na 30% - skrócić przerwę podajnika do np. 45 sek (z 54) i zobaczyć jak się zachowa regulacja tlenu. Co do zasady aktualne ustawienia 30% są takie w sam raz dla temperatur 5-6 stopni, Dzisiaj przez ok. 3 godz. jechał z taką stałą mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, pawellll napisał:

Właśnie pomyślałem o zmianach w tym kierunku. Ustawiłem tlen jak u Gonzo19 i zmniejszyłem przerwę podawania do 50s.

Ja bym nie adoptował ustawień z innych kotłów. Jak Lazar z Plumem ustalił, że tlen ma być na tak zadany, to ma tak być. Z tlenem jest różnie, jak napisał @Gunman. Ja walczyłem i testowałem przez połowę tamtego sezonu. Na wartość tlenu ma wpływ sporo rzeczy, począwszy od ciągu kominowego, ustawienie dysz, przerwy podawania, obrotów wentylatora i ich korekcji przez sondę. Trzeba to wszystko zgrać i obserwować, jeśli jest problem. Nie napisałeś czy masz regulator ciągu kominowego. Wartość tlenu za wysoka, także  może świadczyć o tym, że może być za duża przerwa podawania w połączeniu z obrotami wentylatora, które nie schodzą poniżej bezpiecznej wartości( 20%) i płomień przygasa i nie daje rady wypalić tlenu. Nie jest też dobrym sposobem regulowanie kotła, zadawanie ustawień w econet. Nie masz informacji z kotła w czasie rzeczywistym i nie wszystkie dane się ze sobą pokrywają ze sterownikiem. Czasem jedne przekazywane są z niejszą zwłoką, a inne są jeszcze z większym opóźnieniem. Myślę, że @Gunman to potwierdzi, była nawet dyskusja na ten temat na początku tamtego sezonu. Oczywiście też tak robiłem, ale zauważyłem, że potem powstają cuda. Od kiedy , kiedy wyregulowałem sobie na kotle, nic nie ruszam. Kolego, nie ma Ciebie tam na miejscu i nie wiesz, co się dzieje. Może powstał jakiś niekontrolowany, zwiększony dopływ powietrza do kotłowni, albo też został on przyblokowany. Nie napisałeś też, czy masz właśnie nawiew, zetkę. No i uważaj z adaptacją ustawień z innych kotłów - producentów. Ale to Twoja sprawa, Twój sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.