Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, gwint napisał:

I teraz ta pompa na 3 to robi takie (łu łu lu)i jeszcze jedno jak pompa pracuje na 3ce to 2razy mi przez zbiornik wyrównawczy wodę wylało

15451599501981527063916.jpg

 

OK, dopatrzylem się, trochę telefonem pokreciłem.. Nie powinno wywalać wody. Może tego obiegu nie było po całości, nie wiem. Podnieś temp kotla, niech wszystko krąży przez kocioł, pewnie w kotle jest powietrze i nie może się przebić na cały obieg. Jak mieszacz Ci się otworzy, to i poniżej 55* masz wodę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, PITER38 napisał:

Panowie mam tylko jedno pytanie a zdjecie wstawiam oby bylo prosciej opisac moje pytanie.Na prawej pompce  i mieszaczu mam tylko podłogowki na parterze w domu plus do tego panel w salonie na ktorym ustawilem temp 20stopni w salonie i taka tez bez problemu osiagnolem i jest utrzymywana,Natomiast lewa strona zdjecia przedstawia pompke plus mieszacz dotyczacom wszystkich kaloryferow na  pietrze w domu.Problem dotyczy tego iz nie moge osiagnac temperatury też 20stopni na pietrze tak jak na dole domu jest o około 2,5stopnia mniej W jaki sposob moge to skorygowac w ustawieniach ,pewnie mieszacz? Dodam iz od dnia dzisiejszego zmienilem ustawienia obydwu mieszaczy na sterowanie pogodowe.czy to przyniesie jakas zmiane bede wiedział dopiero jutro,

IMG_20181218_185234.jpg

Zdjecie ponizej przedstawia wartosci zadane i osiagniete bez wloczonego sterowania pogodowego

IMG_20181217_195353.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PITER38 napisał:

Zdjecie poniżej przedstawia wartosci zadane i osiagniete bez wloczonego sterowania pogodowego

IMG_20181217_195353.jpg

A na takie sie zmieniło jak tylko wlaczylem sterowanie mieszaczami na pogodowe

IMG_20181218_160144.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, PITER38 napisał:

A na takie sie zmieniło jak tylko wlaczylem sterowanie mieszaczami na pogodowe

IMG_20181218_160144.jpg

A na jakiej charakterystyce masz pompę na grzejniki? Czy mieszacz 1 na zdjęciu odpowiada za grzejniki a 2 za podłogowe? Jak chcesz pracować na sterowaniu pogodowym to wyreguluj krzywe. Na podłogowe możesz obniżyć natomiast na grzejniki zacznij od krzywej 1. Jak nie dogrzewa to ustaw w menu serwisowym żeby minimalna temperatura mieszacza była np na 40 stopni. Tak mi się wydaje :) trzeba odciążyć kolegę @Gizbo go zajedziemy a dopiero początek sezonu :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, elmarko napisał:

A wcześniej jaki pellet sypales?

Z niedalekiego składu którzy wzorują się na olczyku i testują na lazarze. Dużo chwaliło znajomych a u mnie hmm.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa kotłowa rozumiem ze chodzi o pompkę kotła  ? jest na 2 biegu  jesli chodzi o predkosc ale sa na niej jeszcze inne ustawienia.Co do sprzęgła to nie bardzo wiem o co chodzi?mieszacz 1 odpowiada za podłogówki a 2 za grzejniki, co do krzywych to nic nie zmieniałem jutro skoryguje te dotycząca mieszacza 2 od kaloryferów jesli dobrze rozumiem wedle waszych sugestii, jesli zmienię te temperatury minimalne mieszacza  to jak to sie ma do tego narzuconego sterowania pogodowego mieszacza? A czy wy macie sterowanie pogodowe do mieszaczy ustawione czy to tylko bajer i lepiej zostac przy tradycyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PITER38a Ty masz regulator pokojowy? Ja grzejniki mam na sterowaniu pogodowym i moim zdaniem działa to bardzo fajnie. Jak sie odpowiednio dobierze krzywą i przesunięcie do swojego budynku to nie odczuwasz zmiany temperatury na zewnatrz.  Ja mam ustawiona minimalna temperature mieszacza na grzejniki 40 stopni i dopiero od ujemnych temperatur przy krzywej 1 i przesunięciu -1 temperatura mieszacza zaczyna się zwiększać. Jakoś to ustawienie mi odpowiada. Sprzęgło montuje się zazwyczaj wtedy gdy na instalacji mamy kilka obiegów grzewczych czyli tak jak u mnie CWU, mieszacz na grzejniki i mieszczacz na ogrzewanie śćienne.  Z tego co mi mówił hydraulik sprzęgło reguluje przepływy w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, przeglądam forum i nieraz coś tam napisałem pogrzebałem różnych ustawień i czytając, że ludziom piec spala ok 500 kg na miesiąc pelletu to aż mnie nosi, bo ja przy obecnych temperaturach czyli w granicach od -1stC do 5stC (woj. dawne kaliskie) spalam 1 tonę. Czy możecie coś poradzić/

Budynek bez użytkowego poddasza mury 3 warstwowe (pustak ceramiczny, potem 2x10cm styropianu, i pustak ceramiczny ten wąski 12cm), strop drewniany obustronnie odeskowany a pomiędzy wełna isovera 20cm+5 cm w poprzek), skosy dachu poddasza nieużytkowego nieocieplone, okna 5 komorowe Drutex Iglo 5. Podłoga wylewka betonowa na tym 1x10cm styropian podłogowy + 1x10cm styropian z folią. Na tym rurki ogrzewania podłogowego w rozstawie co 10cm, wylewka ok 7cm) Dom na wsi w około nie ma budynków pola uprawne - więc lekki przegwizd  owiewający dom jest.

Piec zamontowany i uruchomiony w pod koniec października 2017 r. i tamten sezon w sumie był na straty pod względem finansowym na pellecie wessał do polowy kwietnia/końca kwietnia tak się zakończył sezon ok. 5,5t pelletu.

Do ogrzania mam wszystko w podłogówce czyli ok 130m2 w 12 sekcjach mieszacza, do tego mam 2 drabinki w łazienkach i jeden grzejnik 120cm panelowy do podgrzania takiego pomieszczenia nad kotłownią - taki schowek - w sumie ma tylko zacieplać tam aby nie zamarzło i tam idzie bezpośrednio z mieszacza nr1 za zaworem 4D wraz z siłownikiem

Ogrzewanie pompa wody w piecu (razem z piecem) DAB, potem idzie na bojler wody 150 ltr (nie ma zaworu zwrotnego więc grzeje się powrotem, chyba że duże zapotrzebowanie będzie na wodę wtedy piec dogrzewa bojler) i  na podłogówkę i 2 drabinki.

Mieszacz nr 1 zasila rozdzielacz podłogowy i rozdzielacz kaloryferowy. pompa wilo yonos pico 25/1-4-(row)

Piec ustawiony mam na 75 stC, nocą obniżenie o 5stC, mam sondę w piecu, czujnik pogodowy, nie mam termostatów pokojowych, pracuję bez pogodówki.

Mieszacz nr 2 który idzie na rozdzielacz podłogowy to takie coś:

https://onninen.pl/files/upload/Artyku%C5%82y/Hepac/Valvex/Ogrzewanie%20pod%C5%82ogowe%20-%20kompletny%20system%20od%20Valvex/Grupa%20pompowo-mieszajaca%20BASE%20oraz%20PROFF%20-%20Valvex.jpg?1479893598022 rozdzielacz zabudowany na pompie wilo yonos para r25/6-rka wraz z takim zaworem jak poniżej do ustawienia temperatury i na nim nie mam siłownika

108628646_Zawr.jpg.473b1e1306dccb0639624438308a2ed5.jpg

Teraz moje ustawienia piec 75st C, noc 70stC (od 23 do 6)

Mieszacz nr 1 ustawiam na piecu na 45stC i taka woda podawana jest na rozdzielacz podłogowy i na kaloryfery pompa ustawiona na zakres pomiędzy średnim, a dużym domkiem z lewej strony - tak jak na grafice poniżej

pol_pl_POMPA-WILO-C-O-YONOS-PICO-2-0-25-60-180-SRUBUNKI-16045_1.png

Mieszacz nr 2 to pokrętło termostatu w sumie mam ustawione na 1, pompa na biegu 2-3 z prawej strony pokrętło jak na grafice poniżej:

Znalezione obrazy dla zapytania wilo yonos para rs25/6-rka m

Po ustawieniu pokrętła zaworu termostatu na 1 piec pokazuje temperatue 30stC - czujnik przyczepiony do belki rozdzielacza zaraz za 2 sekcją.

Ustawienia pieca na poszczególnych mocach dawkowanie i przerwy:

100% = Wentylator 75%, podawanie 6 sec, przerwa 14 sec, tlen 8,5%

50% = 60%, 5/18 sec, Tlen 10,5%

30% = 45%, 4/36 sec, tlen 12,5%

zmniejszyłem minimalną moc nadmuchu na 25% i sonda zakres korekcji 20%

H1/H2 - 15stC/14stC

Przy tych parametrach piec krótko utrzymuje temperaturę na mocy 30% dłuższa przerwa to praktycznie ledwo trzyma i w oczach spada temp. co 0,1 st

Nie mam nawiewu do kotłowni, ale mam mocno nieszczelne drzwi zewnętrzne - jeszcze takie gospodarcze więc przez nie myślę, że wpada sporo powietrza skoro czuję jak tam nieraz wiatrem po nogach zawieje. Palę pelletem prywatnego producenta, nie jest może najwyższych lotów, jest lekko ciemniejszy niż lava, olimp, gold, w komorze spalania sypki popiół (jak puch), w popielniku na dole są spieki zrzucane z paleniska (wydaje mi się, że są do resztki niedopalonego pelletu podczas wygaszania kotła na czyszczenie) - czyszczenie co 6h ustawione. Pellet rozpala się dość szybko - dymu z komina praktycznie nie ma jedynie nieraz biały dymek podczas rozpalania. i tak wrzucam do pieca co 3 dni - 6-7 worków. Od 1 grudnia do dziś przepaliłem już 550kg.  

Przy obecnych temperaturach i nastawach czyli wpuszczaniu w podłogę 30st C mam w poszczególnych pomieszczeniach temperatury podłogi - mierzone termometrem na podczerwień - od 24 do 26 st w zależności od pomieszczenia, a w domu ok 20 st C.

Jak dawałem mniej na tym termostacie od podłogówki i mi pokazywał na piecu 28st to wtedy temperatura w domu spadała do 18 st.

Nie miałem robionego extra projektu do ogrzewania podłogowe i może tu tkwi mój błąd - bo nie wiem dokładnie jak poustawiać zakresy na rotametrach na belce zasilania podłogowego -  mam dane długości pętli rozstawy rurek ale nie wiem jak to sobie powyliczać uwzględniając jaką chciałbym osiągnąć docelowo temperaturę w pomieszczeniach

W poprzednim sezonie paliłem lavą i goldem i też szło 1 tonę. Teraz przy cenie ok 1100/t Lava/Olimp to poszedł bym z torbami, zresztą tego co teraz kupuję za 750zł/tona to też ledwo przędę i zastanawiam się, co mnie podkusiło z ekologią i piecem na pellet. Gdybym wiedział, że to tak pali jak smok to chyba bym poszedł w kaloryfery i zwykłego śmieciucha na wszytko co mi wpadnie. 

Może wiecie gdzie popełniam błąd, bo jak przyjdzie -10,-15 to ponad 1 tonę przepalę 

posiadam regulator ciągu kominowego, komin wkład ceramiczny

Pozdrawiam 

Norbert 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Żółty napisał:

@PITER38a Ty masz regulator pokojowy? Ja grzejniki mam na sterowaniu pogodowym i moim zdaniem działa to bardzo fajnie. Jak sie odpowiednio dobierze krzywą i przesunięcie do swojego budynku to nie odczuwasz zmiany temperatury na zewnatrz.  Ja mam ustawiona minimalna temperature mieszacza na grzejniki 40 stopni i dopiero od ujemnych temperatur przy krzywej 1 i przesunięciu -1 temperatura mieszacza zaczyna się zwiększać. Jakoś to ustawienie mi odpowiada. Sprzęgło montuje się zazwyczaj wtedy gdy na instalacji mamy kilka obiegów grzewczych czyli tak jak u mnie CWU, mieszacz na grzejniki i mieszczacz na ogrzewanie śćienne.  Z tego co mi mówił hydraulik sprzęgło reguluje przepływy w instalacji.

tak mam regulator pokojowy ,i ustawiłem od dzisiaj sterowanie pogodowe na mieszacze a kocioł zostawiłem na sztywnym 75 stopni:-) zobacze efekty po dobie kolejnej grzania czy coś sie pozmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do vivera2 Spokojnie koleżanko... Ja też na początku dałem się przekonać do tego pieca a mam SF22kW i podobnie duży dom też mega ocieplony. Najpierw byłem przerażony spalaniem i ogólnie też już chciałem na złom ten piec wyrzucić... ALE poczytałem i zrozumiałem zasadę działania tego pieca, jak go wyregulować... Teraz mogę powiedzieć że jestem zadowolony, spalanie też w normie. Przede wszystkim na spokojnie.. Pozdrawiam

Edytowane przez Pawwweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawwwel,czy jestes mi w stanie przeslac ustawienia twego pieca bo mam taki model jak ty .pozdrawiam

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gunman napisał:

@Pawwweł Napisz jakie osiągnąłeś spalanie po regulacji której dokonałeś.

Na dobę bierze mi nieco ponad worek (na 12 godzin pracy 3x4 godziny w odstępach 4 godziny). Harmonogram mam tak ustawiony i się to sprawdza. Czyszczenie palnika co 4 godziny. Nie ma potrzeby żeby kocioł u mnie pracował na okrągło bo wtedy przechodzi w nadzór i się wygasza. Póki co nie będę więcej mieszał w ustawieniach. Mam ustawiony też priorytet dla CWU z obniżeniem nocnym od 22 do 6 rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czuje ulgę, bo już myślałem że przy pracy ciągłej tyle Ci spala. Kiedyś korzystałem z harmonogramu to przy pracy 2x5 godz spalał mi właśnie worek. Tylko, że było cieplej i takie rozwiązanie się sprawdzało. Teraz wole pracę ciągłą. U mnie nie ma takiej możliwości żeby przechodził w nadzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos mi odpowie konkretnie na kilka pytan z waszego doswiadczenia:

1.czy macie właczone sterowanie pogodowe do mieszaczy?

2.jakie macie temperatury ustawione na mieszacze ?

3 co ile macie ustawione czyszczenie?

4.jakie macie histerezy h1 i h2.

5 jak macie skorygowane krzywe?

Dziekuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.