Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie po to jest forum aby wymieniać się doświadczeniami odnośnie piecy,które posiadamy. Czy ktoś z kolegów po odpaleniu i ustawieniu przez serwis nic nie zmieniał, ja byłem zmuszony coś zmienić bo po odpaleniu we wrześniu tamtego roku przy temp. zew.+15 kocioł przez miesiąc wciągnął ponad tonę, a gdzie miesiące zimniejsze styczeń luty.Jak przeliczyłem to od września  do końca zimy ponad 10 ton ma mi piec zużyć to już byłem w stanie piec zezłomować i wrócić do węgla gdzie 3 tony wystarczało na sezon albo piec na gaz wybrać.Musiałem coś zrobić więc metodą prób i błędów od braku rozpalania poprzez spieki zatykające palenisko, czyszczenie raz dziennie aby zobaczyć co się dzieje i wiele innych przygód w końciu udało mi się osiągnąć sukces z którym się chce podzielić z innymi.Nie rozumie dlaczego wszyscy bawią się w krytyków. Przecież każdy ma swój dom swój piec i płaci za zużyty pellet za swoje pieniądze. Zawarte w forum propozycje ustawień można ale nie trzeba stosować u siebie na piecu. Każdy ma inny dom inne doprowadzenie powietrza inny ciąg kominowy inny pellet i inną wyobraźnię co do ogrzewania domu. Jedni mają podłogówki inni grzejniki jeszcze inni mają i to i to razem, ja mam np. w łazience zrobiony grzejnik z rurek miedzianych i kolanek,który sam zlutowałem. Taki grzejnik o nazwie dekoracyjnej kosztuje 2800zł. Ja na swój wydałem 120zł rurki 30 zł kształtki odpowietrzenie i zawory to 35 zł i lakier ceramiczny 27zł,czyli około 200 zł i co grzeje jak wściekły i mam gdzie ręcznik wysuszyć. Panowie spokojnie to tylko wymiana ustawień. Robi się nieciekawie na forum więc pora znikać. Trzymajcie się ciepło zużywajcie dużo pelletu i płaćcie dużo serwisowi jedna wizyta serwisu odkurzany przez serwisanta piec to 350 zł ,sam se to poodkurzam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Giz napisał:

Kolego Żółty, temp min kotła 65st jest dlatego taka,  żeby zabezpieczenie powrotu mogło działać dobrze. To, że na kotle mamy np 65 st nie oznacza, że wpadająca woda z powrotu ma tyle. Jest ona pewnie chłodniejsza i jest na pewno wyższa niż 55st. A ta woda o temp. 55st jest potrzebna po to, żeby kocioł nie był zalewany chłodniejsza, bo poniżej tej temperatury może wystąpić korozją niskotemperaturowa i poprostu następuje korozją wymiennika. A to, że komora spalania i palnik wyglądają dobrze nie ma nic wspólnego z tym, jak wygląda wymiennik. Tam zachodzą inne reakcje niż w miejscu gdzie zachodzi spalanie pelletu. Do wymiennika nie dochodzi ogień. Producent udzielając gwarancji 7 lat w standardzie montuje ten zestaw ochrony powrotu. Można wyczytać to w instalacji. Ta temp 65 nie ma nic wspólnego z jakością spalania, za to odpowiedzialne są inne parametry. Ma ona wpływ na optymalna pracę i ochronę kotla przed korodowaniem. Jeśli byłoby inaczej i nie zachodzilyby w kotle reakcje mające wpływ na jego żywotność poniżej temp 55st, to czemu producent nie miałby dopuszczać np 40st na kotle? Same oszczędności... Jak dla mnie 50st to za mało i nawet taka znikoma ilość pelletu i w rezultacie oszczędności jakie z tego wynikają, nie zrekompensuja wymiany kotla po kilku latach. Ja wydając kupę forsy, chciałbym, żeby podziałał dużo dłużej, niż kilka lat. Ja wymiekam, pewnie jestem wariat, ale chyba nie pójdę na nie cały worek na dobę. A przy moim średnio ocieplonym domu i SF15, to pewnie połowy worka bym nie przekroczył. A co dopiero ludzie, którzy mają dobrze ocieplone budynki, hę? Trzymajcie się ciepło i życzę osiągów jak kolega Maciejoman. Miałem nie zabierać głosu, ale nie wytrzymałem. Pozdrowionka. 

55 stopni to zawór się otwiera i wodę przepuszcza przez piec poniżej tej wartości zawór jest zamknięty i nie doprowadza zimnej wody do pieca, jedynie z pieca woda jest mieszana z zimną powracającą takie oto dwa obiegi są u mnie, ja mam ten zawór za pompą powrotu i na nim 55 stopni jak wół wyryte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Żółty napisał:

@Maciejoman jak będziesz czyścił piec kolejnym razem i otworzysz komorę spalania to wrzucisz jakieś zdjęcia jak u Ciebie to wygląda?  ja póki co ustawiłem zeby na 30 % wchodzil od 65 stopni i zobacze jak to będzie wyglądało.

 

Wyczerpałem swoją wiedzę co niektórzy mocno krytykują moje ustawienia więc zdjęć nie będzie porad również. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to skąd się weźmie te 55, skoro na kotle jest 50st? Suma sumarum woda w kotle krąży poniżej 55st. 

Ale kolega dobrze napisał, że jest forum do wymiany doświadczeń i każdy ma swój rozum, inna instalację i budynek. A z jakiego powodu kolega twierdzi, że źle się dzieje. Ja nie uważam, że jest źle i chyba nikt nikogo nie obraża. A to, że ktoś może mieć inne zdanie co do ustawień i pracy swojego sprzętu to chyba dobrze? No i ktoś inny nie musi ich stosować. Pewnie rady kolegi ktoś przetestuję, tak jak ja testowałem sugestie innych i swoje przemyślenia i za każdym prawie razem dzielilem się spostrzeżeniami i przez myśl mi nie przeszło, żeby myśleć że jest nie ciekawie z powodu, ze ktoś ma inne zdanie. Wręcz przeciwnie z tej jak mniemam kulturalnej i spokojnej wymiany poglądów i doświadczeń korzysta sporo ludzi, którzy nie udzielają się, a czytają i testują swoje urządzenia. I każde odmienne zdanie daje do myślenia dla innych. Może weźmie coś z propozycji kolegi i kolegi np Gunmana, a ktoś inny np moich i kolegi Żółtego. Tak po pół, a jak! Mi np bardzo, ale to bardzo pomogły dwa pierwsze posty kolegi, jeszcze z tamtego roku. Może nie wziąłem z nich wszystkiego, ale w dużej mierze się nimi podpieralem i dziękuję za to. Ale to jest kolegi wybór o znikaniu. Ja proponuję pozostać, bo brać Lazarowców, to nie tylko osoby piszące na forum, to także osoby tylko czytajace i mogące skorzystać z rad kolegi i mogą one im odpowiadać, a nie ujawniać tego na forum. Nie wszyscy tak się nakręcili tym tematem jak my. Proszę przemyśleć swoją decyzję. Choć to nie mój temat i nie byłem jego autorem, apeluję o pozostanie! 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wodą na powrocie. Po pierwsze na jednej rurze zamontowany jest zawór 55 stopni i dalej bliżej pieca zawór trójdrożny a za zaworem kryze te czerwone pokrętło co prawie nikt nie wie jak to obrócić o pół obrotu albo o 2.5 obrotu bo im coś bulgocze i właśnie to odpowiada iż do pieca nie wpływa zimna woda z powrotu od razu tylko jest przyduszona. Mały test przeprowadziłem grzałem piec do 80 stopni a na mieszaczu 65 stopni ustawiłem (mam żeliwne grzejniki)było 53 stopnie zaledwie na powrocie,grzejniki gorące że nie wiem co a na powrocie nawet zawór nie otwarł się chyba bo tego nie widać ,więc po co grzać tą wodę taką gorącą jak i tak ten zawór zadziała w chwili kiedy w pokoju zostanie osiągnięta temp. i nastąpi automatyczne zmniejszenie temp. na mieszaczu i wtedy mieszacz zamyka obwód i tą wodą co z powrotu idzie wychładza wodę na zasilaniu ale znów nic do pieca zimnego nie wpada. Dlatego ta kryza jest ważna i ma być otwarta na pół w moim przypadku odkręcenie całego to 5 obrotów,więc zakręcilem całkiem i odkręciłem o 2.5 obrotu.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przepraszam że może z niektórymi się nie zgadzam,ale w ramach ścisłości ja również nie pale w piecu na min. moc cały czas. Posiadam sterownik pokojowy na którym mam harmonogram temp. dzień i noc.Na sterowniki pieca również mam różne nastawy obniżenie pieca i mieszacza a dodatkowo gdy temp. w pokoju osiągnięta to dodatkowo na mieszaczu spada wartość. Ponieważ wstaję o 5 godz to piec włącza się o 4 godz i aby nadrobić temp. po zimnej nocy w pokoju grzeje wodę w kotle na 75 a mam ustawione 88 stopni czyli max na piecu wtedy też mieszacz jest ustawiony na 60 stopni bo tyle potrzebuje aby osiągnięta została wartość w pokoju przy -5 na dworze i tak grzeje do 6 godz. Następnie piec obniża wartość, mieszacz również i mogę na mieszaczu mieć 55 stopni  i wtedy woda ciepła wpływa do pieca temp. na piecu rośnie do około 82 stopni ale piec się nie wygasza  bo mam 88 ustawione,a oddaje ciepłą wodę do grzejników bo ma zapas i moduluje sobie moc na min i w tej mocy pozostaje aż temp. na kotle spadnie a to trwa czasami dwie godziny a przez ten czas piec idzie na 30% i o to mi chodzi dogrzać i zredukować modulację do 30% max 50% ale nie jak niektórzy jadą na 100% non stop bo wtedy dużo paliwa idzie. Takie obniżenia mieszacza i pieca mam zrobionych kilka w ciągu dnia. A wiadomo cieplej chce się mieć rano popołudniu i przy kompaniu. Suma wychodzi iż piec pracuje 2 godz.100% 4 godz.50% i 13 godzin 30% ( praca pieca od 4 do 23).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciejoman To ja mam na 24 godziny pracy: 1 godz. 100%, 4 godz. 50%, 19 godz. 30% bez żadnych większych kombinacji. Tylko, że mi spala średnio 2 worki na dobę a Tobie niecały jeden. Albo to wynika ze skróconego czasu pracy ( 6 godz. mniej na 30% ale jedna więcej na 100% u Ciebie) albo masz jakiś dobry egzemplarz kotła, że Ci tak mało pali.

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok więc u mnie jest tak

Moc 100% - nadmuch 75%, podajnik 4sek, przerwa 10sek, tlen 8,5%

Moc 50% - nadmuch 60%, podajnik 4sek, przerwa 24sek, tlen 10,5%

Moc 30% - nadmuch 40%, podajnik 4sek, przerwa 60sek, tlen 12,5% 

Sonda lambda korekta nadmuchu 20%, minimalny nadmuch 25%

Tak mi wszystko ustawił serwisant i nic nie zmieniałem. 

Korygowałem tylko h1 i h2 i mam :

H1 11 stopni, H2 13 stopni 

Piec pracuje 24h na dobę, czyszczenie co 8h. Grzeje 220l CWU non stop 50stopni. 90m2 podłogówki sterowane pogodowe plus 2 grzejniki drabinki. 

Piec na mocy 100 i 50 pracuje tylko chwilę, jak osiągnie H1 to już ciągle leci na 30%. Jak było - 5 to czasami wskakiwał na chwilę na 50%. 

FL u mnie nie sprawdza się wcale, bo potrafił na dobę robić 17 rozpaleń, więc zużywał dużo pelletu i prądu, noo i samą rozpalarkę. 

Słowa serwisanta się potwierdzają w 100%, FL nie używać, bo jest kiepskie, najlepiej tak wyregulować żeby ciągle chodził na 30% bez przechodzenia w nadzór i spalanie będzie zadowalające. 

OK przy 30% mocy mam spaliny około 90-100 stopni, tlen pokazuje 16,5%

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciejoman nie mogę zrozumieć jednej rzeczy:jak u Ciebie piec może osiągnąć temperaturę 75 stopni skoro przy 60czy cz 62 stopniach przechodzi na 30% mocy . U mnie piec dochodzi szybko do 62 stopni potem na drugiej modulacji do 66 stopni i na 30% dochodzi maks do 69 stopni i powoli opada. tym bardziej jak po nocy odpala się o 5 i grzeje CWU i dwa mieszacze to sobie faluje miedzy 50% a 30%. Jestem pod wrażeniem jakie masz spalanie bo również mam slabo ocieplony dom. Koncepcja palenia bardzo ciekawa. Myślę, że u Ciebie robotę robią żeliwne grzejniki.:)    @Gunman jakie masz teraz nastawy?

Edytowane przez Żółty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam model 15kw. Przez serwisanta była ustawiona większa różnica między h1 a h2 i piec pracował dłużej na 50%. Długo dochodziłem do tego, żeby ustabilizować tak piec. Spalanie mi wychodzi około 15-17kg na dobę, zasypałem piec po klapę i po równych 24h dosypałem ile brakowało, robiłem tak przez kilka dni,  były różne temp na dworze. Palę Olimpem albo Barlinkiem. Serwisant mi powiedział, że przy lepszym pelecie mogę wydłużyć do 8h czyszczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kontroli FL

Wspomniałem, że interesują mnie równania regulatora w wersji PLUM-Lazar , bez nich to tylko zgadujemy jak on działa .... Pytanie, jakie zmienne bierze on jako dane wejściowe i jak wygląda ich przeliczenie na dwa parametry - prędkość podawania paliwa i powietrza. (Dobra, trochę regulatorów w życiu stroiłem, to się mądruję ;)) 

BTW, gwoli uściślenia,  jeśli oceniacie ile wam kociołek pracował na 100/50/30% (nie mocy, lecz Waszych nastaw podawania, jak już pisałem), na podstawie WWW, to macie baaaardzo duży uchyb danych, wynikający właśnie z czasu próbkowania, który wynosi 5 minut. Wystarczy założyć, że kociołek pracuje w schemacie 1 min 30 %, 4 min 50 %. Jeśli dane zaczną być zbierane, gdy macie 30% obciążenia, to linia będzie pięknie umiejscowiona, inaczej będziecie sobie głowę łamać, dlaczego piecyk ciągle ma 50% :)

Niestety trendy z interfejsu WWW są za wolne, żeby móc naprawdę stroić kontroler więc myślę o innych możliwościach. Rozdzielczość 1 sekunda była by super, ale i 10 sekund było by OK.
Może ktoś się pod PLUM'a bezpośrednio próbował podłączyć, żeby pobierać dane on-line? Muszę pewnie zapytać Lazar, albo Plum, czy mają jakiś interface....

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Żółty napisał:

@Maciejoman nie mogę zrozumieć jednej rzeczy:jak u Ciebie piec może osiągnąć temperaturę 75 stopni skoro przy 60czy cz 62 stopniach przechodzi na 30% mocy . U mnie piec dochodzi szybko do 62 stopni potem na drugiej modulacji do 66 stopni i na 30% dochodzi maks do 69 stopni i powoli opada. tym bardziej jak po nocy odpala się o 5 i grzeje CWU i dwa mieszacze to sobie faluje miedzy 50% a 30%. Jestem pod wrażeniem jakie masz spalanie bo również mam slabo ocieplony dom. Koncepcja palenia bardzo ciekawa. Myślę, że u Ciebie robotę robią żeliwne grzejniki.:)    @Gunman jakie masz teraz nastawy?

Grzeje piec i włącza mi się na 30 minut tylko obniżenie nocne mieszacza w ten sposób zawór trójdrożny zamyka się i woda w piecu dojrzewa się do 80 stopni i modulacja spada na 30% i tak utrzymuje się jakiś czas 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, trk napisał:

Co do kontroli FL

Wspomniałem, że interesują mnie równania regulatora w wersji PLUM-Lazar , bez nich to tylko zgadujemy jak on działa .... Pytanie, jakie zmienne bierze on jako dane wejściowe i jak wygląda ich przeliczenie na dwa parametry - prędkość podawania paliwa i powietrza. (Dobra, trochę regulatorów w życiu stroiłem, to się mądruję ;)) 

BTW, gwoli uściślenia,  jeśli oceniacie ile wam kociołek pracował na 100/50/30% (nie mocy, lecz Waszych nastaw podawania, jak już pisałem), na podstawie WWW, to macie baaaardzo duży uchyb danych, wynikający właśnie z czasu próbkowania, który wynosi 5 minut. Wystarczy założyć, że kociołek pracuje w schemacie 1 min 30 %, 4 min 50 %. Jeśli dane zaczną być zbierane, gdy macie 30% obciążenia, to linia będzie pięknie umiejscowiona, inaczej będziecie sobie głowę łamać, dlaczego piecyk ciągle ma 50% :)

Niestety trendy z interfejsu WWW są za wolne, żeby móc naprawdę stroić kontroler więc myślę o innych możliwościach. Rozdzielczość 1 sekunda była by super, ale i 10 sekund było by OK.
Może ktoś się pod PLUM'a bezpośrednio próbował podłączyć, żeby pobierać dane on-line? Muszę pewnie zapytać Lazar, albo Plum, czy mają jakiś interface....

Pozdrowienia

A jeśli regulujemy bezpośrednio ze sterownika przy kotle, nie przez interfejs www?

Co do FL, to podobno dane do regulacji pobierane są z  nastaw zadanych na poszczególnych mocach w trybie standard. Potem są korugowane do aktualnej wartości tlenu i szybkości przyrostu temp. Nie wiem, nie znam się, ale gdzieś to wyczytałem na forum jakiegoś producenta, który stosuje pluma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Maciejoman napisał:

Grzeje piec i włącza mi się na 30 minut tylko obniżenie nocne mieszacza w ten sposób zawór trójdrożny zamyka się i woda w piecu dojrzewa się do 80 stopni i modulacja spada na 30% i tak utrzymuje się jakiś czas 

jeszcze zapytam jaka masz minimalna temperaturę CWU i mieszacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Giz napisał:

A jeśli regulujemy bezpośrednio ze sterownika przy kotle, nie przez interfejs www?

Co do FL, to podobno dane do regulacji pobierane są z  nastaw zadanych na poszczególnych mocach w trybie standard. Potem są korugowane do aktualnej wartości tlenu i szybkości przyrostu temp. Nie wiem, nie znam się, ale gdzieś to wyczytałem na forum jakiegoś producenta, który stosuje pluma. 

Jasne, czyli stoisz 24 h przy kotle i zapisujesz, czy czy masz mode 100/50/30 ROTFL.

A poważnie - nie pisałem o chwilowej analizie danych, tutaj interface www jest też OK. Miałem na myśli dane historyczne z plum.com. Pisanie, w oparciu o nie, że "kocioł działa Xh 100%, Yh50% i Zh30% nie ma najmniejszego sensu. Tuningowanie parametrów chwilowych sens ma.

BTW - z życia wzięte (fabryka) - ten sam punkt pomiarowy, dwa serwery trendów i wyniki różniące się diametralnie. Trendowanie co 1 minutę.  Regulator dostawał dodatkowy sygnał, co 30 s, do otwarcia zaworu, jeden serwer zapisywał wartość zaraz przed podaniem sygnału, drugi z jakimś opóźnieniem ..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gunman napisał:

@Żółty U mnie identycznie, dochodzi na 30% mocy do max 69 i powoli spada. Raz widziałem 70 stopni ale to chyba z rozpędu.
Mam ciągle te same nastawy, bo nic innego sie nie sprawdza. Widocznie mam takie zapotrzebowanie na ciepło.

U mnie to samo, tylko czasem dochodzi pod zadana i spada. Potem lekko na 50%i znowu 30%. 

A przeanalizowałeś ustawienia ŁukaszL? Są podobne do moich, jeśli chodzi o podawanie i to serwisant ustawil, tak jak u mnie. Went też na 25. Ale fajne są te na 30%. Przy podłogowce w połączeniu z pogodówka  to tak będzie. Jak u nas idzie temp niska na grzejniki, to tym bardziej na podłogowke idzie niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, trk napisał:

Jasne, czyli stoisz 24 h przy kotle i zapisujesz, czy czy masz mode 100/50/30 ROTFL.

A poważnie - nie pisałem o chwilowej analizie danych, tutaj interface www jest też OK. Miałem na myśli dane historyczne z plum.com. Pisanie, w oparciu o nie, że "kocioł działa Xh 100%, Yh50% i Zh30% nie ma najmniejszego sensu. Tuningowanie parametrów chwilowych sens ma.

BTW - z życia wzięte (fabryka) - ten sam punkt pomiarowy, dwa serwery trendów i wyniki różniące się diametralnie. Trendowanie co 1 minutę.  Regulator dostawał dodatkowy sygnał, co 30 s, do otwarcia zaworu, jeden serwer zapisywał wartość zaraz przed podaniem sygnału, drugi z jakimś opóźnieniem ..... 

Rozumiem. A pobieranie danych z liczników serwisowych z ecomax przy kotle, nie z wykresów na www. Bo chyba dane o pracy na poszczegnych mocach zbiera licznik w sterownimu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, tego nie wiem. Dlatego chciałbym dostać się do danych chwilowych i móc je samemu zapisywać. To dało by pogląd zarówno na pracę chwilową, w zależności od parametrów zewnętrznych, jak i dane ogólne.

To już zakrawa o modelowanie obiektu, ale wieczorem, dla treningu umysłu, czemu nie :). Oczywiście, to już jest zboczenie zawodowe, ale jak to zauważył ktoś, kiedyś na forum, ale i widziane jest to w mojej branży - im więcej danych mamy do dyspozycji, tym więcej nowych potrzebujemy do ich dokładniejszej analizy  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to bardziej w Twojej branży jest kontrola kotła, a nie mojej :D. Ja abstrahuję dla wszelkich procesów fizyko-chemicznych, więc w detalach jestem słabszy.....

W końcu możemy stwierdzić, że......
Silnik==Kocioł. Parametry wejściowe masz takie same a i efekt wyjściowy masz mieć ten sam. Czyli black box. Podajemy pobudzenie i obserwujemy odpowiedź :D.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.