Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie serwisant nie zakładał drzwiczek a dysze regulowal. Ustawił suwmiarke na 20 mm i na taką szerokość otworzył ta dysze. Rozkręcal kilka części, sprawdzał instalatora czy dobrze poskladal itp. Ustawienia wprowadził z zeszytu, dał instrukcje jak czyścić kocioł i w sumie tyle. Potem już tylko moje pytania :) póki co jestem w miarę zadowolony bo piec rozpala się za pierwszym razem i spalanie nie jest takie złe no ale dopiero październik... Giz a Tobie ile idzie pelletu teraz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszesniejszych postach pytałem o temp spalin i tlen. Obnizylem obr min na 20%, obniżenie przez sondę dałem na 25%, było o15% went przy 100% mocy został na 80, na 50%mocy dałem na 65%- było 70,na 30 % dałem na 45%-bylo 60%. Na 30% mocy sonda zwalnia went do 20%,a tlen wtedy jest między 13,5% a 14%(wieje wiatr i myślę że to przez tą górna dysze więcej powietrza dostaje), a było powyżej 16,5 nawet pod 18,5%. Jeszcze spaliny, miałem ok 100st, teraz zeszły na ok 83st. Zastanawiam się, czemu oni tak naprawdę blokują ta sondę, zamiast pozwolić jej regulować tymi obrotami. Przecież płaci się za nią kupę forsy, a ona reguluje tylko do pewnego momentu i koniec. To w takim razie, jak u mnie tlenu było prawie tyle na 30% mocy, co prawie wygaszone palenisko, to jakie było spalanie, spaliny? Miałem ciemny popiół, nie było go duże, nawet mało, ale był ciemny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mały update - kilka zmian w ustawieniu (H1 - 4°, H2 - bez mian 12°)  udało mi się doprowadzić piec do ok 71°. Tutaj niestety mam zabawę z przełączaniem 30->50 % mocy. Jutro walczę dalej, ale mam pytanie dotyczące mieszacza. Z tego co wiem, i widzę na schemacie, zamontowany jest on po pompie CO. Czemu zawór mix1 pozwala na przekroczenie wartości zadanej? Gdyby zawracał więcej gorącej wody do kotła praca w moim przypadku byłaby stabilniejsza.

BTW - czy ktoś wie, czemu nie ma histerezy na przełączaniu pomiędzy progami obciążenia? A może jest, a ja jej nie potrafię ustawić? 

schemat.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Giz Zgadzam się co do sondy, powinna działać w większym zakresie niż 15%. U mnie na szczęście serwisant ustawił 22% i dobrał tak ustawienia obrotów w modulacji, że przy 50% i 30% wentylator pracuje w zakresie 20-28%. 

Mam jeszcze jeden dylemat. Jeżeli "podkręcę" działanie kotła na mocy 30%, tak żeby nie tracił temperatury i nie spadał na 50% - bo to wydaje się najbardziej ekonomiczne, to czy nie skomplikuje wtedy pracy w trybie "lato"? Ustawienia modulacji są wspólne dla trybu lato i zima. I to by tłumaczyło ustawienia serwisanta, w których kocioł hamuje na 30% w trybie zima trochę za bardzo ale przez to w trybie lato nie doprowadza do temperatury zadanej przed załadowaniem CWU. I dlatego zastanawiam się czy tego nie zostawić tak jak jest.

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w trybie lato jest ładowanie tylko zasobnika, to nawet jak pochodzi jakiś czas na 100,50%mocy, to moim zdaniem ok. Najwyżej histereze h1 się zmieni. 

Przed chwilą rozmawiałem z kierownikiem i powiedział że obroty went min bezpieczne, to tak ok25%,. Mówił, że tlen ma być złożony do tych wartości zadanych na poszczególne moce. W moim przypadku było za dużo i spaliny były za gorące. Spaliny jak będą lekko ponad 80 to ok. Mam zrobić tak, żeby went nie schodził poniżej 25%, a jak będzie jeszcze dużo tlenu, to lekko przymknac górna przepustnice. Dolna na być otwarta na min. Ja górna mam na max. Podsumowując: tlen w okolicach zadanej, spaliny jak najchlodniejsze, a co za tym idzie wyższa temp w kotle-nie ucieka przez komin. Jak już zszeblem fajnie i zauważyłem, że faktycznie woda jes cieplejsze, czyli chyba lepiej jest wykorzystane ciepło że spalania, nie idzie w komin. Podawanie na 30%mocy mam co 45s na 4s. Went już podniosłem, a przepustnice przymkne po powrocie z pracy. Myślę, że teraz już każdy z nas wie więcej niż nasi serwisanci. Jednym słowem bardzo mi te Wasze posty pomogły, dały dużo do myślenia i analizy. Zobaczymy co powiemy po sezonie, ale nie będzie źle, mam taką nadzieję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, trk napisał:

Cześć,

Mały update - kilka zmian w ustawieniu (H1 - 4°, H2 - bez mian 12°)  udało mi się doprowadzić piec do ok 71°. Tutaj niestety mam zabawę z przełączaniem 30->50 % mocy. Jutro walczę dalej, ale mam pytanie dotyczące mieszacza. Z tego co wiem, i widzę na schemacie, zamontowany jest on po pompie CO. Czemu zawór mix1 pozwala na przekroczenie wartości zadanej? Gdyby zawracał więcej gorącej wody do kotła praca w moim przypadku byłaby stabilniejsza.

BTW - czy ktoś wie, czemu nie ma histerezy na przełączaniu pomiędzy progami obciążenia? A może jest, a ja jej nie potrafię ustawić? 

schemat.png

Może napisz jakie masz ustawienia mieszacza, te serwisowe. Może ktoś pomoże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Generalnie z kotłem dochodzę powoli do ładu. Zakupiłem już regulator ciągu, bo odkąd przestało wiać kocioł się ustabilizował. Montaż za tydzień, może na razie się uspokoi. Powalczyłem z czasami podawania dla poszczególnych mocy i aktualnie pracuje głównie na 30%, spaliny ok. 83°, ale tlen nadal wysoki, bo >16%. Wyreguluję przepustnicami - dzięki za info.

CO do mieszacza - parametry poniżej:

image.thumb.png.e1fbb2c2ced4c7816dd7054b8c4c4840.png

Edytowane przez trk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i może Panie, wymyśliłem coś takiego, że skoro mam podawanie na 30% co 45s przez 4s, to zrobiłem 23s na 2s. Went chodzi na 20%, Tlen mam teraz między 13,5 a 14,5% i spaliny 77st. Teraz słyszę w palniku prawie cały czas lekkie palenie, a przy dłuższej przerwie i dłuższym podawaniu, to najpierw bardziej palił i przed samym podaniem iuz jakby przygasalo. Myślę, że chyba my już gorzej nie napierniczymy niż nasi super serwisanci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzwoniłem do producenta wyntylatora odnośnie minimalnych obrotów. Co prawda nie podałem numeru went, ale gość z technicznego powiedział, że 20% jest ok i można zostawić. Odnośnie tlenu na 30% mocy, to się ustabilizował i jest najdłużej w granicach 12,5%. Spadnie poniżej, went podbija o kilka procent, podejdzie ponad, zwalnia do 20%. Spaliny poniżej 80st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobiłeś że tlen się ustabilizował? Coś może z duszą dolotową powietrza? U mnie wciąż się wacha, prawdopodobnie dlatego że nie mam jeszcze regulatora ciagu, a ostatnio trochę wieje. Mam komin 200 więc ma prawo być za duży ciąg.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator moim zdaniem to podstawa. Tlen podchodzi pod 14 chwilowo, ale dłużej pracuje bliżej zadanej. Dysze przymknalem kosmetycznie o 0,5mm. Ograniczyłem obroty went do 20% i jeszcze z podawaniem wymodxilem, ale nie wiem czy ma to wpływ. Na 30%mocy podawanie mam 23s przerwy - 2s pracy podajnika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Więc może macie jakiś pomysl. Piecyk hula ok. Natomiast po czyszczeniu palnika rozpala się i dmuchawa podczas rozpalania oraz stabilizacji dmucha przez dłuższy czas na 80 procent co powoduje że zanim przejdzie do trybu praca na 30 procent osiąga swoją żądaną temperaturę 80 stopni i ponownie się wygasza. Nie wiem jak ustawić żeby dmuchawa podczas stabilizacji dmuchała na mniejszych obrotach?

 

W dniu Fri Oct 26 2018 o 09:18, bysio1971 napisał:
W dniu Fri Oct 26 2018 o 08:13, Giz napisał:

Witam, dzwoniłem do producenta wyntylatora odnośnie minimalnych obrotów. Co prawda nie podałem numeru went, ale gość z technicznego powiedział, że 20% jest ok i można zostawić. Odnośnie tlenu na 30% mocy, to się ustabilizował i jest najdłużej w granicach 12,5%. Spadnie poniżej, went podbija o kilka procent, podejdzie ponad, zwalnia do 20%. Spaliny poniżej 80st. 

Co zrobiłeś że tlen się ustabilizował? Coś może z duszą dolotową powietrza? U mnie wciąż się wacha, prawdopodobnie dlatego że nie mam jeszcze regulatora ciagu, a ostatnio trochę wieje. Mam komin 200 więc ma prawo być za duży ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od kilku miesięcy jestem posiadaczem SF 22 kw. Mam problem z ustabilizowaniem temperatury na 30% mocy. Wyglada to tak. Piec nabije temp do 66-67 stopni, chwile się utrzymuje, potem spada na 62 i przechodzi na moc 50% . Chciałbym,żeby pracował na mocy 30 %. Pomocy. Moje ustawienia. H2- 15, H1-10, brak sterownika pokojowego. Dodam,że skracałem przerwe podanjnika na 35sek i prace podanika na 2 sek przy mocy 30% i nic nie pomogło. Temp zad 75. Mieszacz ustawiony sterowanie pogodowe

100% Moc nadmuchu 45%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 6 sek., Tlen 8,5%

50% Moc nadmuchu 37%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 14 sek., Tlen 10,5%

30% Moc nadmuchu 30%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 42 sek., Tlen 12,5%

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin3036 napisał:

Witam. ....

30% Moc nadmuchu 30%, Praca podajnika 4 sek., Przerwa podajnika 42 sek., Tlen 12,5%

 

IMHO za mało masz mocy dostarczanej przy 30%, widać Twoja instalacja więcej potrzebuje...
 Ja miałem ustawione przez rozruchowaca 32 sek, wydłużyłem do 36 i po 3-4 "wahnięciach" pozostaje w 30 %.

BTW - przy ostatnich wiatrach mój kocioł też nie dawał się ustabilizować - brak regulatora ciągu się kłąnia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bysio1971 napisał:

Witam ponownie. Więc może macie jakiś pomysl. Piecyk hula ok. Natomiast po czyszczeniu palnika rozpala się i dmuchawa podczas rozpalania oraz stabilizacji dmucha przez dłuższy czas na 80 procent co powoduje że zanim przejdzie do trybu praca na 30 procent osiąga swoją żądaną temperaturę 80 stopni i ponownie się wygasza. Nie wiem jak ustawić żeby dmuchawa podczas stabilizacji dmuchała na mniejszych obrotach?

 

Co zrobiłeś że tlen się ustabilizował? Coś może z duszą dolotową powietrza? U mnie wciąż się wacha, prawdopodobnie dlatego że nie mam jeszcze regulatora ciagu, a ostatnio trochę wieje. Mam komin 200 więc ma prawo być za duży ciąg.

Tlen wahać się będzie, tylko chyba oto chodzi, żeby było to w pobliżu wartości zadanej. Siedząc chyba kilka godzin, a raczej kilka Noteckich z browaru Czarnków(0,33l), zauważyłem zależność między ilością-czasem podawania paliwa, nadmuchem, a temp spalin i ilością tlenu w spalinach. No, to Ameryki nie odkryłem... Ale, jeśli dążyłem do jak najniższej temp spalin poprzez ograniczenie dawki paliwa i nadmuchu, tlen bardzo mocno wzrastał i był niestabilny. Na 30 mocy z palnika słychać było najpierw taki jednostajny odgłos palenia, zaraz po dodaniu paliwa, to tlen spadał, kiedy płomień przygasał, zaczynał tak jakby szarpać, tlen bardzo szybko i wysoko wzrastał. Stopniowo zwiększałem obroty went, jednocześnie lekko skracając czas podawania i skróciłem także czas pracy podajnika (podzielenie czasu podawania i pracy podajnika na połowę, nie zdało egzaminu), zobaczyłem, że spaliny leciutko wzrosły, przez wzrost o kilka procent pracy wentylatora, że tlen na 30% mocy wahał mi się od 11,4% do 13,1%, ale najdłużej był w granicach zadanej z lekkim wahaniem. Przeczytałem w instrukcji, że po każdej zmianie parametrów, trzeba dać jakiś czas sprzętowi na dostosowanie się. Tak robiłem i faktycznie, zaraz po zmianie nie było efektów, dopiero po pewnym czasie widać było różnice. Myślę, że warto posiedzieć przy kociołku jakiś czas i potestować ustawienia. Nie wiem, czy jest sens aż tak bardzo dążyć, do zmniejszania obrotów went, dawki paliwa i temp spalin do min, bo może to się odbić na jakości spalania i wcale nie musi to być ekonomiczne. Trzeba, i tu jest cały pies pogrzebany, znaleźć tą równowagę. Chyba ta ilość tlenu jest ważna. Jak jest za duża lub za mała, to lipa. Jutro podam nastawy, zostawiłem przy kotle kartkę i telefon, ale myślę, że chyba trzeba poszukać odpowiednich dla swoich warunków, a od innych to tylko lekko się sugerować. A tym czasem, miłej niedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bysio1971 napisał:

Witam ponownie. Więc może macie jakiś pomysl. Piecyk hula ok. Natomiast po czyszczeniu palnika rozpala się i dmuchawa podczas rozpalania oraz stabilizacji dmucha przez dłuższy czas na 80 procent co powoduje że zanim przejdzie do trybu praca na 30 procent osiąga swoją żądaną temperaturę 80 stopni i ponownie się wygasza. Nie wiem jak ustawić żeby dmuchawa podczas stabilizacji dmuchała na mniejszych obrotach?

 

Co zrobiłeś że tlen się ustabilizował? Coś może z duszą dolotową powietrza? U mnie wciąż się wacha, prawdopodobnie dlatego że nie mam jeszcze regulatora ciagu, a ostatnio trochę wieje. Mam komin 200 więc ma prawo być za duży ciąg.

Może masz długi czas stabilizacji? No, u mnie jak wiało, to regulator prawie ciągle otwarty. Mam ustawiony na 10Pa i nawet jak went daje ostro, to się uchyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, trk napisał:

IMHO za mało masz mocy dostarczanej przy 30%, widać Twoja instalacja więcej potrzebuje...
 Ja miałem ustawione przez rozruchowaca 32 sek, wydłużyłem do 36 i po 3-4 "wahnięciach" pozostaje w 30 %.

BTW - przy ostatnich wiatrach mój kocioł też nie dawał się ustabilizować - brak regulatora ciągu się kłąnia....

Czyli do ilu proponujecie zwiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.