Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

A może ten zawór z czerwonym pokrętłem ma zakręcony i nie pociąga na małym obiegu i pompa kotłowa pociąga z cwu. Nie wiem, czy to możliwe, ale natura już różne cuda widziała. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja po roku użytkowania zacząłem walkę z ustawieniami swojego SF 15. Zauważyłem natomiast że nie mogę wyregulować temperatury która idzie na grzejniki. Mam ustawioną pogodowkę i zawór powinnien podawać wodę 30 stopni. Natomiast podawał ponad 40. Wszedłem w ustawienia i przestawiłem żeby zawór się zamykał po osiągnięciu 30 stopni. Niestety efekt jest odwrotny od oczekiwanego. Temperatura wzrosła do 70 stopni. Otworzyłem zawór ponownie więc według logiki temperatura powinna stopniowo spadać, gorąca wodą idzie na grzejniki. Nie wiem też czy czujnik temperatury jest w dobrym miejscu, pomiędzy regulatorem temperatury i pompą? Poniżej zdjęcie jak to wygląda. Proszę o jakieś sugestie, pomysły? Albo padł zawór lub pompa, w sumie roczna instalacja więc nie powinno. Albo jest źle zamontowany czujnik temperatury lub też może zapowietrzone grzejniki? Przepraszam za opis ale jestem laikiem jeżeli chodzi o instalacje i piece C.O.

IMG_20181010_152245.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, czujke mieszacza montuje się już za pompą mieszczą, nie między zaworem a pompą. Może masz źle położoną tą zasowke w zaworze lub odwrotnie podłączone przewody zasilania siłownika do regulatora i działa odwrotnie. Zamiast zamykać, otwiera. Zrób zdjęcie zaworu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak ..... zapodalem ustawienia podobne jak kolega Giz... nie zdało to zamierzonego efektu... tzn piec dogrzał do 55 włączył pompy CO i CW spadł do 39bstopni i nie poszedł ani pół stopnia wyżej...
Zadzwoniłem do Lazara ( oczywiście z serwisantem nie ma kontaktu od 3 tyg. Ale udało mi się zdobyć nr. Do kierownika ) ,po rozmowie pan zalecił zwiększenie dawki podawania zwiększyła na 3 i bingo ... piec dogrzał do 70 stopni więc chyba tu jest pies pogrzebany
Dzisiaj odpaliłem go na wodę... wszystko ok ale mam pytanie ... jak działa wam funkcja nadzoru i jak długo macie ja ustawiona ?? Ja mam 30 min i po tym czasie piec się wygasza... jak spadnie temp wody to znów się rozpala..takie trochę irytujace

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz, że nie ma standardowych ustawień, trzeba ustawiać do konkretnych warunków. Tak, jak ktoś wcześniej napisał, piwko i do kotłowni. Obserwacja i korekta. A co do nadzoru, to rozmawiałem z kierownikiem serwisu i on poinformował, że tak ma być, że w nadzorze nie ma podawać paliwa, tylko odpalić to co jest. I jak zajdzie potrzeba, to ponownie rozpalić. Oni nadzór z podawaniem i podtrzymaniem stosowali w kotłach na ekogroszek, bez zapalarki. Mnie to wkurzało, bo histereza cwu to 10st i się odpalał. Tak samo z temp kotla i pokojową. Ja zrobiłem na cwu harmonogram i obniżenie nocne o 20st i teraz grzeje mi cwu tylko od 21 do 24. Z kotlem i termostatem, to narazie mam ustawione blokadę kotła, blokadę pompy co i blokadę pompy mieszacza od termostatu i ustawiam harmonogram. Jak nagrzeje pokój lub wodę do zadanej, to nadzór - wygasza nie - postój. Jak spadnie to się odpali, teraz raz na grzanie wody i nad ranem na pokój. Jak tego nie ustawiłem, to w nadzór, spadło o histereze kotla i opalanie, chociaż temp pokojową była osiągnięta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2018 o 19:32, Tomasz_Kula napisał:

Ale udało mi się zdobyć nr. Do kierownika ) ,po rozmowie pan zalecił zwiększenie dawki podawania zwiększyła na 3 i bingo ... piec dogrzał do 70 stopni emoji16.png 

Nie bardzo rozumiem co to znaczy zwiększyć dawkę na 3, możesz wyjaśnić bliżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Od 3 tygodni jestem mam nadzieje szczęśliwym użytkownikiem kotla Lazar SF22KW. Póki co jestem zadowolony ale  mam jedno pytanie... Czy macie odpalone kotły całą dobę? Czy może pracują tylko w pewnych okresach czasowych? Nie posiadam panelu pokojowego do regulacji temperatury, piec działa tylko  w oparciu o sterowanie pogodowe  i po prostu sobie idzie i idzie w większości na 30 %. Zastanawiam sie czy nie lepiej było by założyc ten regulator i piec grzałby tylko wtedy gdy temperatura w pokojach spadnie? Cz

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam kocioł i też bez termostatu pokojowego. Ratuje się przy obecnych temperaturach pracą z harmonogramem. Grzeje rano miedzy 5-9 i między 17-21. I tak nie jest to ekonomiczne rozwiązanie, bo najwięcej pelletu idzie na rozpalanie i zagrzanie wody od niskich temperatur ale przy paleniu ciągłym bym się ugotował w domu. 

Napisz jak wygląda praca u Ciebie, z 30% przechodzi czasem na 50% lub 100%? 

Jaką masz temp zadaną kotła a jaka na mieszacz/mieszacze ?

Edytowane przez Gunman
T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zadana to u mnie 75 st.  H2= 10 st H1 = 8 st. Ogolnie  mam to tak podzielone, że jeden mieszacz         obsługuje wszystkie grzejniki w domu i 9 m2 podłogówki i jest sterowany pogodowo - w tym momencie mam 45 stopni przy temperaturze na zewnątrz 7 stopni.  Drugi mieszacz jest na jeden największy pokoj w domu gdzie mam ogrzewanie ścienne i on jest stale ustawiony na 28 stopni i sterowany regulatorem pokojowym. Dom z lat 80 tych co jakiś czas remont stąd takie kombinacje:) z 30 % przechodzi na 50, bardzo rzadko na 100% Gunman jak czytam Twój wpis to wnioskuje, że mamy praktycznie te same ustwienia i podobnie nam pracuje ten kocioł.  Różnica jest taka, że nie mam sondy.  Co jaki czas masz czyszczenie palnika? ja mam ustawione co 4 h i zastanawiam się czy to nie za często?  Przeraża mnie pierwsza zima mam nadzieje ze nie wydam większośći kasy na plellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

U mnie w SM 41kW z buforem 1000 l gdzieś około 105-115 st C przy 30% mocy. Przy 100% około 145-150 st C, przy 50% około 120-115 st C.

Edytowane przez szybki76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SF15 z sondą i przy 30 procentach temperatura spalin między 65-70 stopni. Więc chyba bardzo dobrze bo ciepło nie ucieka w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, SF15 z sondą teraz sprawdzałem 87stC na 30%. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Giz napisał:

A jeszcze spytam, na jakich biegach i charakterystyka  ustawione macie pompy kotłowe?

Ja mam wszystkie pompy DAB EVOSTA DPC, takie same jak na ochronie powrotu kotła. I teraz:

Pompa na powrocie kotła jest ustawiona na: stałe ciśnienie różnicowe, najszybszy bieg 3/3

Pompa do CWU: stałe ciśnienie różnicowe, bieg środkowy 2/3

Pompy do obiegów mieszaczy: charakterystyka ciśnienia proporcjonalnego, biegi 3/6

Przy okazji pytanie, mam dwa obiegi mieszaczy i dwie identyczne pompy na nich. Czy normalne jest że przy rozgrzewaniu kotła jeden obieg już grzeje normalną temperaturą a drugi nie? Dopiero jak mieszacz tego rozgrzanego obiegu zaczyna się zamykać, to druga pompa zaczyna pchać ciepłą wodę w drugi obieg?

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura na 30% jest między 80 a 90 stopni. Gunman co do Twojego pytania odnośnie czasu podawania to jak to mam sprawdzić? trzeba wejść na ustawienia serwisowe?  Jesli chodzi o pompy to mam Keller 25-60 i charakterystyka najwyższą przy regulacji stałej ciśnienia - tak ustawił fachowiec.  Z  tego co patrze w instrukcje to zalecana jest na trybie auto lub charakterystyka najwyższa przy regulacji proporcjonalnej cisnienia ale póki co zostawiam tak jak jest.  Jak ktoś wie to może mi wytłumaczyć czym się różnią te charakterystyki :) Jakim pelletem palicie aktulanie?

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wejść w ustawienia serwisowe. Jak masz szczescie, to hasło 9999. Potem ustawienia kotła-modulacja mocy-30% przerwa podajnika. Ja miałem kotłowa pompe na 3 w proporcjonalne, ale bardzo szybko mi się nagrzewa do zadanej, serwis powiedział żeby dać na 2 w char. Stałego ciśnienia, ale ja dałem na 1. Mam prosty układ grzejników, ale zaszalalem i zamontowalem sprzęgło. Fajnie woda sobie krąży i pompy nie gryzą się. Jak miałem na 2 to też mam bliżej zadanej, a na jedynce tak między 66, a 70. Ja jestem z okolic Szczytna na Mazurach i mam dwa rodzaje: Ikea Wielbark i ekopel Pisz. Jak dla mnie są ekstra, Pisz nawet chyba daje więcej ciepła, bo temp na kotle wyższa na tych ustawieniach i pewnie te spaliny mi podskoczyła na 95. Ceny to ok 100zl tańsze niż lava i Olimp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sprawdzę jak będę w domu.  Czyli jak piec pracuje mi na temperaturze od 66 do 68 stopni przy zadanej 75 st. to chyba dobrze mam to ustawione. Ale zauważyłem że jak przykręcę trochę grzejniki to w tych  otwartych trochę szumi. Giz a Ty masz jakieś regulatory pokojowe ? Cały czas zastanawia mnie to czy lepiej żeby piec pracował sobie spokojnie na 30 % czy działał z regulatorem pokojowym i np jak nagrzeje na piętrze do 21 stopni to wyłączał pompkę i czekał aż temperatura spadnie w domu o np dwa czy jeden stopień?  Ja póki co pale jakimś włoskim pelletem energy. Zobaczymy po pierwszej tonie co się będzie działo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik serwisu powiedział że taka temp jaka masz kotla jest ok. Pytałem w swojej sprawie. Ja mam Ecostera pokojowego i generalnie mam, że jak osiągnie temp pokojową to się kocioł wyłączy i pompy wszystkie też, potem jak spadnie o histereze pokojową, to się odpali. Jak było ciepłej w ciągu dnia, to odpalał się rano, nagrzal, potem słoneczko i odpalił się wieczorem. Teraz jest trochę inaczej bo jest chłodniej, to grzeje dłużej. Trochę częściej się odpala bo raz osiągnie temp zadania kotla, raz pokojową. Ale to jest może 4-5 razy. Moim zdaniem warto, nawet nie musi być ecoster, ale ja także w nim mam dostęp taki jak na sterowniku na kotle. Pokojowy jest w korytarzu, a w pokojach mam glowice na grzejnikach. Wadą taka, że jest przewodowy, ale ja mogłem ukryć kabel. Szumi pewnie dlatego, że jak cześć się przymknie, to w otwartych jest większy przepływ, szybciej krąży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Giz napisał:

Ja miałem kotłowa pompe na 3 w proporcjonalne, ale bardzo szybko mi się nagrzewa do zadanej, serwis powiedział żeby dać na 2 w char. Stałego ciśnienia, ale ja dałem na 1. 

To pompa na powrocie kotła ma znaczenie do jakiej temperatury nagrzewa się kocioł? Jak to działa?

Co do pelletu to miałem jedną paletę firmy Sek-Pol a na zimę kupiłem trzy palety Barlinka. Jeden i drugi najwyższej jakości i (oprócz ceny) nie mam zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.