Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

A co myślisz w ustawieniach u kolegi o nadmuchu przy mocy 100% i 50% oraz rozpalanie i wygaszania? Masz 22kw.

Wczoraj cross009 zadał pytanie odnośnie swoich ustawień i wątpliwości co do pracy sprzętu na Facebooku na grupie o ogrzewaniu pelletem, ale tam ciężko z takimi info jak tutaj, więc nakierowalem kolegę na ten temat. Ma dzisiaj protestować i wziąć pod uwagę nasze doświadczenia ze sprzętem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich forumowiczów a zarazem posiadaczy kotłów Lazar Smart Fire.

Jestem posiadaczem kotła SMF 22 z sonda Lambda+ zasobnik 240l.Do ogrzania starszy dom o powierzchni 200 m2 oraz bojler 120l.Do rozgrzania jest 12 kaloryferów oraz suszarka łazienkowa.Przy wyborze kotła sugerowałem się przede wszystkim opiniami znajomych którzy akurat posiadają ten kocioł czy również kotły firm konkurencyjnych.Jednakże opinia bezpośredniego użytkownika daje dużo więcej niż gadka przedstawiciela handlowego czy serwisanta.

Zakupiłem 7 ton peletu ( pelet Wilcza koło Rybnika - 630zł/t)oraz 10 worków Lova na rozruch po 1000zł/t-zalecenie serwisanta.

A teraz do sedna: uruchomienie kotła nastąpiło 4.10.2018 przez serwisanta na ustawieniach że tak powiem fabrycznych.Kocioł pracował w systemie standard, dochodził do temp. zadanej kotła i przechodził w stan nadzoru a potem się wygaszał.Tak raz na godzinę. Aczkolwiek nie obyło się bez falstartu, ponieważ nie mogłem osiągnąć temp. zadanej mieszacza- dopiero przy uruchomieniu pompy CWU następował wzrost temperatury na kaloryfery.Okazało się że zawór termostatyczny TV 55 był uszkodzony- wymiana gwarancyjna ( 340zł) i wszystko wróciło do normy.Jednakże  męczyło mnię to częste rozpalanie i wygaszanie i pobór peletu.Muszę przyznać że Wasze uwagi zawarte na tym forum dużo mi pomogły a w szczególności uwagi kol. Maciejoman. Aktualnie po wielu zmianach ustawień, wyodrębniłem jedno czy dwa które pasuja zarówno kociołkowi jaki i mi.

Podaję ustawienia:

Sterowanie kotła- Pogodowe

TZK- 65stopni C

TZM- 41stopni C

TZ CWU- 48st C

Temperatura uzyskiwana na kotle- 58-60stopni C

Hk1- 22 stC

Hk2- 12stC

Modulacja mocy: 30% moc nadmuchu=22%

Podawanie paliwa co 44s/2 s

Czyszczenie- co 12h

Temperatura w domu- 21-22stC

temperatura zewnętrzna  5-19stC

Kocioł przy tych ustawieniach dochodzi do temp 60stC na kotle zmniejsza moc do minimalnej przy nadmuchu wentylatora 22% i podaje paliwo co 44 sekundy przez 2 sekundy.Pracuje ciągle nie przechodząc w stan nadzoru, tylko co 12 h wyłączy się na czyszczenie.Chyba że temperatura zewnętrzna 14ST C go wyłączy ( sterowanie pogodowe).I chyba o to chodzi - zobaczymy jak będzie gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 0. Akualnie od dnia rozruchu do dziś tj.6.11.2018 spaliłem 480kg peletu Wilcza + 120kg peletu Lova=600kg / 32 dni=19kg/doba.

Po  2 tygodniach pracy otwarłem palenisko i byłem w szoku- może jakieś 2 kg pyłu po procesie spalania, żadnych spieków czy niedopalonego materiału. Więc wydaje mi się że pelet Wilcza to dobra opcja i chyba zostanę przy niej- bo inne droższe opcje to jest swoista nagonka klientów przez serwisantów. 

Pozdrawiam i życzę miłej i udanej eksploatacji -Roland

W załączeniu kilka fotek z czyszczenia oraz spisywania i wyodrębniania dogodnych parametrów.

20181106_083131.thumb.jpg.52a9488bf22a5769b63ad38c0bec06e0.jpg20181028_090124.thumb.jpg.0b8f7fc369aabf6cfe5dee4ef91dba27.jpg20181028_085924.thumb.jpg.7acb004943736a6cf8ff21519ffabfa1.jpg

 

Resized_20181105_192659_957.jpeg

Edytowane przez RolandM
Dołączenie fotki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Giz napisał:

A co myślisz w ustawieniach u kolegi o nadmuchu przy mocy 100% i 50% oraz rozpalanie i wygaszania? Masz 22kw.

Rozpalanie ma zupełnie inaczej ustawione ale pisał, że miał problemy z rozpalaniem a teraz nie ma. Moce nadmuchu też ma inaczej ale to raczej nie jest główny problem u niego. Blokady od termostatu powinny pomóc. Nie wiem dlaczego ma ustawiony Wymiennik ciepła na - tak. Czy to nie chodzi o bufor? Nic nie pisał, że mu kocioł pracuje z buforem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RolandM podbijam pytanie Gunmana. W instrukcji jest napisane że minimalna temperatura pracy kotła powinna wynosić 65 stopni, nie jestem ekspertem ale przy takiej temp pracy może spaść po jakimś czasie sprawność kotła.   Gunman widzę, że jednak zmieniłeś czyszczenie na 6 godzin:) a co do kolegi Cross099 to chyba bym zmniejszył moce nadmuchu na 50% i 30% mocy. A na pewno na 30% skoro tak szybko osiąga temperaturę zadaną.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Żółty Tak, zmieniłem. Jakoś nie mogę przeżyć tylko 4 godzin pracy, według mnie to za krótko.

Kolega @cross099ma za duże moce nadmuchu ale ma też sondę, która je obniża. Prawdopodobnie nigdy kocioł nie pracuje na tych ustawionych mocach nadmuchu. Można pobawić się jeszcze dawką paliwa przy 30%, zwiększyć przerwę podawania.

@RolandM Jestem tego zdania co @Żółty. Masz zadaną temperaturę 65 stopni, która by była ok do pracy,  ale kocioł pracuje o ok. 8 stopni niżej a to chyba za mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak warto założyć to sterowanie pogodowe...

Mi też serwisant mówił tylko LAVA ale widziałem pelet o podobnych właściwościach w cenie chyba 920zł za paletę. Jestem z dolnego śląska i tutaj ceny za LAVĘ poszły według  mnie ostro w górę...

Pytanie kto jest z okolic Legnicy i może mi polecić doby pelet w rozsądnej cenie? Dodam tylko że sprawdzałem już na OLX...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Gunman napisał:

@Żółty Tak, zmieniłem. Jakoś nie mogę przeżyć tylko 4 godzin pracy, według mnie to za krótko.

Kolega @cross099ma za duże moce nadmuchu ale ma też sondę, która je obniża. Prawdopodobnie nigdy kocioł nie pracuje na tych ustawionych mocach nadmuchu. Można pobawić się jeszcze dawką paliwa przy 30%, zwiększyć przerwę podawania.

@RolandM Jestem tego zdania co @Żółty. Masz zadaną temperaturę 65 stopni, która by była ok do pracy,  ale kocioł pracuje o ok. 8 stopni niżej a to chyba za mało. 

Masz rację z tą temp kotla. Jednak chyba ta 75st to optymalna. Może lepiej wyłączyć sterowanie pogodowe kotla i dać na sztywno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem do końca serwisanta ale kazał mi wyłączyć sterowanie pogodowe kotła a zostawić tylko mieszacze bo nie będzie dobrze działał na tym i na tym . Mi póki co kocioł nie przekracza 68 stopni najwięcej idzie na 67. Temperatura się zmienia rano miałem - 2 wiec niedługo się okaże jak to wszytko działa. A co do pelletu lava to serwisant też mi go polecał. Chyba kupię jeden zasyp i zobaczę czy na moich ustawieniach np podejdzie wiecej niż 68 stopni i będzie to dłużej utrzymywał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania pogodowego to serwisant sam powiedział że można go włączyć i potestować a potem przejść na własną wartość zadaną kotła i porównać wyniki i efekty.W momencie włączenia tej opcji regulator sam zadaje temperaturę zadaną w zależności od temperatury zewnętrznej. Potestuję to ustawienie aż przyjdą mrozy a potem ustawię własną wartość zadaną kotła i zobaczymy.Jednakże serwisant mówił ażebym nie włączał trybu I.Fuzzy Logic ponieważ potem są same problemy. Wiec widzę że co serwisant to opinia i inne ustawienia-czyli każdy sobie rzepkę skrobie.

A co do czyszczenia 12h co sądzicie o tym-czym to ewentualnie grozi??

Aczkolwiek muszę wypróbować ustawienie kotła na własną wartość zadana a mieszcz włączę do sterowania pogodowego i zobaczymy co się zmieni zarówno z pracą kotła jaki ze zużyciem peletu.

Edytowane przez RolandM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Giz napisał:

Kurczę, z tą pompą cwu to nie wiem. Powinna załadować zasobnik i się wyłączyć. Jak przyjdzie mi coś do głowy to dam znać. Pompy co i kotłowa pracuja jak temp spadnie do 40st. Mozesz jeszcze ustawić blokady pomp od termostatu pompy co i pompy mieszacza. I zobaczyć jak zadziała. U mnie jak jest blokada pompy od termostatu, to jak pomieszczenie się nagrzeje to termostat wyłączy kocioł i pompa też staje. Jak 

Kolego Giz. Włączyłem te blokady pomp od termostatu, pompy mieszaczy przestały działać, ale moje pytanie to kiedy się one załączą i gdzie jest ten termostat (o który termostat chodzi i gdzie jest on zlokalizowany). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zaznaczone także blokada kotla od termostatu pokojowego. Co do pomp, to jeśli masz zaznaczone te blokady łącznie z blikada kotla, to jeśli osiągniesz temp pomieszczenia, to staja pompy mieszaczy, pompa kotla i kocioł wchodzi w nadzór. I teraz jest w nadzorze, pompy nie pracują i jeśli pomieszczenie się nie wychlodzi o histereze na termostacie, to po czasie nadzoru kocioł się wygasza i czeka w postoju na sygnał z termostatu pokojowego. Pompy cały czas stoją razem z kotłem. Pompa kotłowa nie uruchomi się, tak samo kocioł nawet po spadku o histereze kotla. Jest wygaszony i czeka na termostat, u mnie dzisiaj cały dzień się nie uruchomił. Wszystko stało. Dopiero jak temp spadła w pomieszczeniu o 0,4st to się odpalił. Może być tak, że kocioł dojdzie do zadanej temp przed pokojową, to wtedy kocioł wejdzie w nadzór a pompy pracują i po spadku o histereze kotla zacznie się rozpala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus jeszcze małe coś wpiety w sterownik. Jak dla mnie jest ok. 

Panowie, a może ktoś testował w fazie rozpalania opcje z dawka destowa? Wyczytałem w instrukcji sterownika, że po dojściu do zadanej kotla i przejściu w nadzór po spadku o histereze, następuje ten test zapłonu, czyli ten pierwszy wentylator przed pogrzebaczem. Went sprawdza czy rozpalić się palenisko i w tym czasie powinna być podana dawka testowa ok. 20% dawki rozpalania. I jak w tym czasie rozpalić się palenisko, to kociol przechodzi odrazu do pracy. To w teorii. Fajnie byłoby jakby tak działało, to te pogrzebacz by odpadli i kocioł nie wygasilby się i nie wystudzil. Ale chyba warunkiem musiałaby być bardzo mała histereza, żeby jeszcze tych kilka robaczkow się tlila. 

DSC_0063.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.