Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie takie zawirowywacze daje się po to, żeby mniej zanieczyszczeń leciało w komin. Ponoć też obniża to temperaturę spalin, ale tego akurat nie zauważyłem. Zwłaszcza, że jeden rok paliłem bez tego, później zauważyłem że nowe wersje kotła który używam były wyposażane w te zawirowywacze, wiec dorobiłem na wzór oryginałów. Minus taki, że utrudnia czyszczenie poziomych półek wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie daje. Wykonałem takie jakiś czas temu z blachy aluminiowej na trzy półki i poza zasyfieniem nic więcej sie nie polepszyło. Blaszki zatrzymują cały pył na wymienniki co przekłada się z czasmna mniejszy odbiór ciepła ze spalin. Oszczędności w opale żadne.

Niooo tak rzeczywiście nic nie daje. Nic nie daje oprócz tego że Twoje dzieci nie wdychają tego co zostało na nich... Nic nie daje że Twoja żona ma czystsze parapety... Nic nie daje że na Twoim trawniku nie ma tego syfu... Nic nie daje że masz do 5% oszczędności... Nic nie daje... A tak daje- "bidulo" nie musisz wybrać więcej pyłu z kotła do wiaderka. Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam (to obniżenie temp spalin o ok 30st), miałem w ubiegłym sezonie, mam i w tym.

Może faktycznie trzeba częściej czyścić ale to moment, problemu z wyjęciem - żadnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie daje ? A czy to co powyżej napisano że na dzieci nie leci syf który to coś zatrzyma.kosztem częstszego czyszczenia kotła, nie co co 2 tygodnie a co tydzień? A to właśnie że temp spalin mniejsza o ok 25-30 st. Gdzieś to ciepło się podziało ? A gdzie ? Poszło w grzejniki a nie w komin? Czyli ekogroszek dał nam więcej ciepła na chate z 1 kg? Widać nie dbamy o swoje dzieci i o kieszeń.gratuluje.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam także 3 sztuki wsadzone, zrobione ze zwykłej blachy ocynkowanej. Znacznie obniża temp. spalin, i choć częściej czyszczę to ich nie wyciągnę bo groszku idzie za to mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie daje ? A czy to co powyżej napisano że na dzieci nie leci syf który to coś zatrzyma.kosztem częstszego czyszczenia kotła, nie co co 2 tygodnie a co tydzień? A to właśnie że temp spalin mniejsza o ok 25-30 st. Gdzieś to ciepło się podziało ? A gdzie ? Poszło w grzejniki a nie w komin? Czyli ekogroszek dał nam więcej ciepła na chate z 1 kg? Widać nie dbamy o swoje dzieci i o kieszeń.gratuluje.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

Kolego nie napinaj się tak bo Ci żyłka pęknie. Moim zdaniem to odczucie subiektywne. Sami piszecie że wymiennik trzeba częściej czyścić więc jak to będziecie robić bez zawirowywaczy pewnie też odbiór będzie lepszy. 

Co do spadku temperatury w czopuchu o 30 st to aż mi się nie chce wierzyć. To ile macie bez tych blaszek? Może macie słabe konstrukcje kotłów skoro nie może wymiennik odebrać ciepła albo za mocny ciąg kominowy.

Ja mam na czopuchu przy 100 % mocy około 90 -110 st czyli zakładając że to obniży mi temp. o 25- 30 st to spaliny byłyby 65-70 st. Zakładajęc że ma ustawioną temp. na piecu 60 st to wychodziłoby że sprawność kotła byłaby na poziomie 90%. A jak sobie piec pracuje na 1% to temperaturę spalin mam na poziomie 70- 80 st to z zawirowywaczami powinienem mieć około 50 st. To by wychodziło że piec pracowałby jak kocioł kondensacyjny.

Dodam że mam kocioł 12 KW i palę słabym paliwem (miłem węglowym)  może przy groszku byłoby inaczej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszku idzie mniej. Właśnie. I ponoć nic nie daje. Może nie jest to 10kg ale niech będzie nawet 2kg w skali miesiąca daje 120kg i idąc dalej x 6 w skali sezonu.

Dla 100% mocy masz ok 100 st. Czujnik spalin masz na dachu czy jak? Że tyle Ci pokazuje. Konstrukcje kotła ma tu znaczenie. I nie oszukujemy się przy kotłach typu KMB jak jest zbudowanych 90% kotłów tak się właśnie dzieje że wydłużenie drogi spalin powoduje właśnie to co powyżej. I nie unoszę się, jeśli masz kocioł innej konstrukcji to ciesz się i nie podważaj czegoś o czym nie wiesz.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Zbyszko125
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałeś oszczędności? Skoro nie używasz a masz niska temp spalin to czego oczekujesz? Chata potrzebuje ileś kw i tyle ma dostać, i jeśli spalony opał daje ileś kw i się to pokrywa to już nic nie zrobisz. Ale jeśli palisz opału ileś tam i to powinno dać ileś kw i nie dało tyle to gdzieś uciekło, poszło w straty, między innymi w komin i w wiele innych rzeczy, instalacja itp,itd.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do spadku temperatury w czopuchu o 30 st to aż mi się nie chce wierzyć. To ile macie bez tych blaszek? 

 

Musisz być człowiekiem małej wiary. Nie wiem dlaczego miałbym pisać nieprawdę.

Temperaturę mierzę w środku czopucha nie na czopuchu. Teraz mam 150°C,

widzę że jesteś biegły, to szybko obliczysz ile było przed tymi blaszkami.

70°C mam jak kocioł odpoczywa. Spoko, cienki palacz ze mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie piec teraz chodzi ze średnią mocą 20% temperatura spalin waha sie między 60 a 100stopni mierzone na środku czopucha to jakoś nie wierzę że temperatura spadnie mi o 30stopni jutro zrobię sobie taki zawirowywacz i sprawdzę czy coś daje jakieś wymierne korzyści tylko te 100stopni to jest w przedmuchach co 2h przez 18sek tak to nawet 90 stopni nie osiągaja spaliny u mnie dodam jeszcze że kocioł czyszczę raz w tygodniu

teraz mam spalanie dobowe koło 13kg ciekawe ile będzie po zamontowaniu tego czegoś :)
f96cf4c305cc65c2b78146208e6a7aa1.jpg

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie chciałem tylko napisać że sam mam te cudowne blaszki w wymienniku i wiem że są potrzebne lepiej izolują przepływ pyłów oraz kumulują energie w wymienniku ale mam jedno ale bo przedmówcy opisali swoje trawniki żony dzieci że są bardzo ekologiczni i że pył zostaje w kotle a nie idzie w atmosferę pochwalam to i jestem za ,ale mam jedno ale czy ktoś z nas zastanawiał się co dzieje się dalej gdzie trafia to wiaderko sadzy czy tam pyłu przecież nikt z nas nie jest wstanie sam tego z utylizować i jestem przekonany że trafia to dziadostwo na lokalne wysypisko tam zostaje to rozgarnięte na inne warstwy śmieci czy też odpadów oczywiście zakładam że jest to bez wietrzna pogoda i wszytko to zostaje w granicach wysypiska itd itd .

Wiem że jest to pieprzenie z mojej strony takie bez sensu ale niestety uważam że w 99 % mam racje i tak się w naszej Polsce dba o środowisko najlepiej uchwalić ustawę aby robic na tym ogromne pieniądze a reszta sama się ułoży 

Osobiście znam Pana który zakopuje swoje odpady z kotłowni i mówi że jest eco 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc napiszę Ci tak... Te popioły które lądują na wysypiska z kotłów to jest mały pikuś w porównaniu ze składowiskami popiołów np z elektrowni. I co? Co byś wolał? Złożone w jednym miejscu odpady spalania i odsiarczania? Czy fruwające w powietrzu. Oczywiście wolisz w powietrzu bo nie widzisz i nie kłuje w oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie napinaj się tak bo Ci żyłka pęknie. Moim zdaniem to odczucie subiektywne. Sami piszecie że wymiennik trzeba częściej czyścić więc jak to będziecie robić bez zawirowywaczy pewnie też odbiór będzie lepszy.

Co do spadku temperatury w czopuchu o 30 st to aż mi się nie chce wierzyć. To ile macie bez tych blaszek? Może macie słabe konstrukcje kotłów skoro nie może wymiennik odebrać ciepła albo za mocny ciąg kominowy.

Ja mam na czopuchu przy 100 % mocy około 90 -110 st czyli zakładając że to obniży mi temp. o 25- 30 st to spaliny byłyby 65-70 st. Zakładajęc że ma ustawioną temp. na piecu 60 st to wychodziłoby że sprawność kotła byłaby na poziomie 90%. A jak sobie piec pracuje na 1% to temperaturę spalin mam na poziomie 70- 80 st to z zawirowywaczami powinienem mieć około 50 st. To by wychodziło że piec pracowałby jak kocioł kondensacyjny.

Dodam że mam kocioł 12 KW i palę słabym paliwem (miłem węglowym) może przy groszku byłoby inaczej,

Nie napinam się bo nie mam dla kogo. W moim OEP16 przy wymienniku pionowym (mówi Ci to coś??) wyjęcie zawirowaczy skutkuje wzrostem temperatury spalin o 20st. co jest równoznaczne ze wzrostem spalania ok 4%(mądre głowy które go projektowały tak wyliczyły) i oczywiście czystszym wymiennikiem(dlaczego? Odpowiedz sobie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a może by tę dyskusję przenieść do tematu ,,Zawirowywacze - za i przeciw..."   Co?

Składowanie popiołów z ustawieniami sterownika ma niewiele wspólnego, a atmosfera w temacie wyraźnie gęstnieje i zawirowywuje... ;)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey masz rację, jednak sens stosowania zawirowywaczy jest słuszny i dotyczy nie tylko kotłów z naszym sterem ale praktycznie z każdym.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc napiszę Ci tak... Te popioły które lądują na wysypiska z kotłów to jest mały pikuś w porównaniu ze składowiskami popiołów np z elektrowni. I co? Co byś wolał? Złożone w jednym miejscu odpady spalania i odsiarczania? Czy fruwające w powietrzu. Oczywiście wolisz w powietrzu bo nie widzisz i nie kłuje w oczy.

a może jest tak,że natura poradzi sobie z zanieczyszczeniem rozsianym na kilku hektarach ziemi z kotła np. 25kw ale już nie da rady, gdy te odpady skumulujesz na np.10m kwadratowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego energotop nie kieruj tylko do mnie słów bo ja tego tematu nie rozpocząłem znam zasady działania  cudownych blaszek jak konstrukcję kotła z wymiennikami pionowymi więc słowa" CI  i co byś powiedział  oraz co bym wolał " uważam że nie powinny być pisane w moim kierunku .

A zakładanie tematu ,,Zawirowywacze - za i przeciw..."   Co? uważam za zbytecznie bo i tak tam już jutro nikt nie zajrzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-71080-0-44191600-1512370187_thumb.jpg

post-71080-0-20653700-1512370203_thumb.jpg

 

Ktos ma jakies pomysly co zmienic aby modulacja była bardziej płynna?

 

Powietrze 7%-18% (mieszam ekogroszki Skarbek Piekary z Pieklorzem Bobrek - Pieklorz bardzo spiekajacy dlatego mało powietrza daje).

Modulacja 15%-50%.

Kaloryczność 26Mj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może zwiększyć przepływ wody przez kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temp powrotu? Unormować pracę kotla, "drutowaniem" mocy raczej się tego nie zrobi bynajmniej u mnie tak to nie działa, moc min mam na bodajże 5% i na chwilę czasem zejdzie do tylu , max na 100 i w zasadzie nigdy nie skoczy do tej mocy i taki wykres mi kreśli.Spalanie spore, ale to już wina chaty, prawie 170 M2 nie ocieplony.242e2e2ebabe0fdd244bba72ee29bf7f.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa z podłogówki chodzi mi na 2 biegu z 3.

Pompa za mieszaczem na 2 biegu chodzi z 2 

Pompa z CWU chodzi na 3 biegu z 3

CWU chodzi ciągle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.