Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jak robię testy jakie kolwiek to czekam 24h żeby wszystko się ustabilizowało bo tak naprawdę po trochę ponad 12h nie można jednoznacznie stwierdzić czy to to wpłynęło tym bardziej że noc była i pewnie temperatura spadła na zewnątrz ale to .moje przypuszczenia

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ka zawsze tak robię 24/48h i dopiero mam miarodajne wyniki ale też patrzę na temperaturę zewnętrzną czy są duże skoki to też ma wpływ.

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię teoretyzować, wolę rozmawiać o faktach.

Proszę koledzy, poniżej dla przykładu jeszcze jeden zrzut wykresu, tym razem nie z testu, lecz z normalnej pracy kotła.

Proszę zwróćcie uwagę na godzinę 14 i to co się dzieje z modulacją.

Wzrasta dwuetapowo. Najpierw za sprawą czujnika powrotu, a po 2 minutach w odpowiedzi na czujnik kotła,

 

post-70418-0-33158200-1517750142_thumb.jpg

 

O 14 załącza się CWU, więc następuje spadek temperatury powrotu - efektem duży wzrost modulacji.

Po około minucie temperatura powrotu zaczyna wzrastać - modulacja łagodnieje.

Po 2 minutach zaczyna spadać temperatura na kotle - modulacja znowu szybko rośnie.

 

Dzięki tej funkcji nie ma żadnej zwłoki we wzroście modulacji, sterownik od razu podnosi moc, gdy tylko zarejestruje spadek temperatury powrotu.

Jeżeli ta funkcja nie byłaby włączona, to w tym przypadku modulacja zaczęłaby rosnąć dopiero po zarejestrowaniu spadku na czujniku kotła, czyli po upływie 2 minut.

Wszystko działa tak, jak powinno :rolleyes:

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój wykres spalanie 18kg/dobę co można jeszcze poprawic

Ten wykres wyglada jak w trybie dwustanowym a nie pid. Ja tez ucze sie tego sterownika ale umnie wyglada to lepiej. Popma cwu pracuje caly czas.post-62053-1517750596,3978_thumb.jpgpost-62053-1517750603,3353_thumb.jpgpost-62053-1517750619,5981_thumb.jpg

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wykres fajny ale wydaje mi się że ta niska modulacja trochę zabija palnik i dlatego dobowe spalanie dobowe przy takiej niskiej modulacji to powinien spalać 8,8 kg na dobę no chyba że tak niską modulacją i z tym wynikiem dobowy ogrzewasz 300 metrów w co nie uwierzę .

 

Ktoś już kiedyś powiedział że nie zawsze niska modulacja jest dobra i ekonomiczna 

Edytowane przez Klaudiusz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie ma przewymiarowany kocioł i dlatego tak nisko to idzie (o ile moc 35kW ustawiona zgodnie z rzeczywistością)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam ja mam przewymiarowany i w najwieksze mrozy tej zimy szedl max na 35%.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam palnik 25 KW na kotle jest napisane 30 KW zawsze też myślałem że jest za mocny ale tak go okroiłem z paliwa że chodzi średnią 35 % i spalanie spadło z 25 na 17 kg i dlatego też wypowiedziałem się w ten sposób ,ale chyba czegoś tu nie kapuję bo  moim zdaniem własnie piec za mocny czyli przewymiarowany idzie modulacja niska czy nie tak panowie mieli napisać 

zwracam honor źle doczytałem sory

Edytowane przez Klaudiusz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak jest przewymiarowany i idzie niską mocą, to jest lepiej niż gdy jest dobrany optymalnie i chodzi na wyższych mocach?

W którym przypadku będzie lepsze i ekonomiczniejsze spalanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w tym drugim bo przy dobrze dobranym kotle sprawnosc spalania jest wyzsza ze wzgledu na prace blizsza mocy nominalnej kotla. Im nizej tym sprawnosc spada.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam palnik 25 KW na kotle jest napisane 30 KW zawsze też myślałem że jest za mocny ale tak go okroiłem z paliwa że chodzi średnią 35 % i spalanie spadło z 25 na 17 kg i dlatego też wypowiedziałem się w ten sposób ,ale chyba czegoś tu nie kapuję bo moim zdaniem własnie piec za mocny czyli przewymiarowany idzie modulacja niska czy nie tak panowie mieli napisać

zwracam honor źle doczytałem sory

Dokladnie tak. Dalem sie naciagnac na kociol 35kw a dom to pietrowka okolo 200m2 ocieplona 10cm styr.grafitowego.

Spalanie jest duze bo pale slabym opalem za 600zl/Tona.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć, że 19kW to max w Twoim przypadku, a gdyby to dobrze jeszcze policzyć, to może się okazać, że i 15 - 17kW wystarczy.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem ze nawet 12 kw sobie poradzi.

Mieszkam w domu budowanym 2001 r i według tamtejszych standardów gdzie do ogrzania mam 150 m2 i 300 litrowy bojler i jeszcze ani razu nie wykorzystałem pełnej mocy pieca 12 kw

Średnia moc z jaka idzie piec to 3,3 kw

W przypadku kolegi to chyba jak zauważyłem średnia to 1,6 kw

Edytowane przez dormario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duze spalanie mam bo pale slabym opalem,wedlug sterownika okolo 19MJ

A jest to zwykly groszek syberyjski który zostal zmielony na mniejsza frakcje. Sprzedawca deklarowal kalorycznosc okolo 25MJ a tu wychodzi inaczej (albo pale nie efektywnie)

Ze wzgledu na to duze przewymiarowanie.

Teraz juz nic nie zrobie z tym piecem a wymiana na mniejszy chyba mi sie nie oplaca. Jak narazie koncze 3tone a pale od 23.10.2017

 

post-62053-1517754753,7059_thumb.jpgpost-62053-1517754760,9301_thumb.jpg

Edytowane przez drixster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi wiem tylko tyle że są palniki które nie lubią pracować na niskiej mocy i wtedy palą więcej akurat APRQ  tak ma jak pracował by pod Timelem na niskiej modulacji to pali więcej dlatego też musiałem w piwnicy dołożyć dwa grzejniki aby metrów przybyło a i tak mam nastawy w sterowniki jak na kocioł 19 KW w skutek czego palnik ma więcej pracy a paliwa na styk i dla tego moduluje płynnie średnio na 35  i nie  odstawia się .

Podpierając się moją wiedzą i nie wielkim doświadczeniem lepiej prowadzić palnik z większą modulacją ,na pewno jest stabilniej napowietrzany bo sami wiecie że dmuchawy na małych obrotach różnie się zachowują a czym większa modulacja tym lepiej się wkręca na obroty dmuchawa co też przekłada się na sprawność palnika .

Tak jak wcześniej napisałem mówię tu o moim kotle i palniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem ze nawet 12 kw sobie poradzi.

Mieszkam w domu budowanym 2001 r i według tamtejszych standardów gdzie do ogrzania mam 150 m2 i 300 litrowy bojler i jeszcze ani razu nie wykorzystałem pełnej mocy pieca 12 kw

Średnia moc z jaka idzie piec to 3,3 kw

W przypadku kolegi to chyba jak zauważyłem średnia to 1,6 kw

 

Bez przesady, Jego średnia to 5,6kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać moje spostrzeżenie i taką myśl dlaczego tak jest że każdy kto kupi sterownik lub kocioł zaraz wpisuje do sterownika wartości najwyższe pochodzące od producenta np palnik od 15-25 wszyscy wpisują wartość 25 po drugie kaloryczność na worku pisze 25 wszyscy wpisują 25 przykładów jest wiele ,proszę wpisać najmniejsze wartości i powoli dodawać w sterowniku i cieszyć się niskim spalaniem piec jak i sterownik powinien "poprosić " o opał że ma mało a większość wpisuje jak Bóg przykazał górne graniczne wartości i pala po 25 kg na dobę ,wiem że może to kolegów rozgniewać ale nie jeden tez mi przyzna rację.

Podam przykład palnik mam 25 wpisałem 19,kaloryczność workowa 24 mam 29 ,pompa powinna pracować według aplikacji na 1.7m działa na 0.7, i wszytko działa w kotle się pali a w domu ciepło i oto chodzi .

Wiem że każdy robi co chce i mój przykład nie może być zastosowany w innych instalacjach ale chciałem porównawczo pokazać że sterownik jest na tyle elastyczny że warto spróbować okłamać elektronikę a ona może się odwdzięczyć niskim spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś "wie w czym rzecz", to może sobie dowolnie oszukiwać elektronikę, ważna jest tylko jedna jedyna zależność, aby proces spalania odbywał się prawidłowo:

zachowany odpowiedni stosunek napowietrzania do nawęglania palnika

Reszta jest bez większego znaczenia ;)

Choć ja wolę pracować na wartościach rzeczywistych. :P

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze zrobiłeś, żeś się podzielił swoimi doświadczeniami, może komuś akurat to podpasuje i to wykorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie mam koło 110 m2 do ogrzania i mam Kociołek 19Kw jest zdecydowanie przewymiarowany ale spalanie mam na poziomie 14kg przy 0* na zewnątrz i wydaje mi się zę w moim przypadku jak bym miał mniejszy kocioł spalił bym tele samo lub więcej trochę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właściwie to co mi zależy przestawienie pojutrze piec na 19kw i pokombinuje .i w tedy będzie wiadomo czy było warto .może ci co tak robią i mają rację a może nie.bardziej jestem ciekaw pracy sterownika czy jak zmniejszenie z 25 na 19 to będę musiał podnieść kalorycznosc paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.