Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

czołem palacze :)

narazie nie bede pisał o swoich podbojach z kopczykiem bo kazda zmiana niczego nie wnosi. Generalnie brak dobrej zmiany. Spróbuje Jockeya propozycje ze zmianą modulacji jutro i pochwale sie efektem jak u mnie na Jankowickim ciężkim węglu. Dzisiaj wygasiłem piec, wyczyściłem bo po 5 dniach palenia osiadł sadzą cały i jadę od nowa. Tylko CWU bo pogoda dobra.

Mam inne pytanie do Was. To ze mój piec to samoróbka to jedna sprawa. BYłem zmuszony coś wymyśleć bo moja kotłownia z lat 40tych ubiegłego wieku ma 158cm wysokości (ja mam 189cm wzrostu...)

Dlatego musiałem na przykladzie jednego z producentów zrobić pomniejszoną kopie dobrego producenta.

Uwazam, że kocioł jest Ok. Kilku innych użytkowników spala w nim ekowongiel bez problemów...bo nie mają Jankowic. Sam taki wybrałem teraz mam co chciałem.

Nie jestem instalatorem i na tym sie nie znam ale na bank mam źle zamontowany czujnik powrotu. Teraz przy zamkniętym na dom zaworze 4D temperatura powrotu to 21st czyli tyle ile jest w instalacji CO. Grzejąc bojler powinna byc zdecydowanie wyższa. Powiedzcie mi prosze, gdzie powinienem wsadzić czujnik?

Na załączonych zdjeciach miejsce czujnika i panel z temperaturą powrotu obecnie:

Czujnik powrotu ma byc przy samym wejsciu do kotła.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dancych bardzo ładny płomień

Ja już definitywnie skończyłem z mocą 5%, bo przy wielkości palnika 17kW, to tylko 0,85 kW, a u mnie palnik nie jest w stanie poprawnie rozwijać tak niskiej mocy utrzymując prawidłowy płomień i powodowało to zapadanie się kopca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poobserwuje jeszcze i jak bedzie opadal to wykonam probe ale boje sie ze bedzie bardzo przebijal zadana i wtedy dlugo w podtrzymaniu a co za tym idzie moze rowniez sie wypalac.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duuużo łatwiej opanować kopiec w czuwaniu niż w paleniu na 5% mocy (u mnie oczywiście)

Poza tym, jak skrócisz czas przekroczenia odpowiednio, to Ci wysoko nie przebije....

A poza tym, ster i tak przejdzie automatycznie w podtrzymanie, jeśli temperatura przekroczy zadaną o 5 stopni.

Próba nie strzelba... B)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kazdej godzinie wstecz, ster pokazuje ile czasu w sekundach pracował podajnik np 1 godzinę wstecz (w ciągu tej godziny) pracował w 15s a 3 godz temu ( w ciągu godz) pracował 25s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey próba nie strzelba nastawy zmienione wczoraj koło 16.00.

Na pierwszy rzut oka wczoraj wieczorem wnioski są takie, że przy modulacji na 5% kopiec był na środku czarny i delikatnie się paliło, po przestawieniu wieczorem kopiec był, ale cały czerwony i kocioł oczywiście odstawiony, po otwarciu drzwi trochę dymu co akurat mi się nie specjalnie podoba. Wykres to typowe pikanie, wchodzi na 60% bo tyle ma na max, pracuje z 10 minut, spada do około 20% pochodzi jeszcze z 10 minut i wchodzi w czuwanie na ponad godzinę. Temperaturę w czuwaniu przebija o jakieś 5 stopni.

Na drugi rzut oka dziś rano, spalanie dobowe niższe o jakieś 3kg, ale na jakiś w miarę miarodajny wynik trzeba poczekać bo robi się przy okazji cieplej więc będzie mniejsze zapotrzebowanie.

 

Podrzuć jeszcze swoje parametry w czuwaniu.

Myślę, że te 15% może okazać się lekką przesadą i można przetestować jeszcze minimum na 10%.

 

Dla pełnego obrazu sytuacji, palę teraz czechem z Bartex'a i od kilku dni do pełnego zasypu 120kg dodaję 10kg pelletu, który idealnie wyciąga wilgoć.

 

Witam panowie może głupie pytanie ale jak to odczytać.

Czasy pracy podajnika Edytowane przez jabolkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jabolkg, to Twój kocioł i możesz sobie testować dowolne konfiguracje. ;)

Znajdź ten moment, kiedy kopiec już nie będzie opadał.

Te 15% to był przykład, abyś zobaczył, co się dzieje z kopcem i jak szybko łapie temperaturę.

Jeżeli po otwarciu drzwiczek masz trochę dymu, to jak będziesz je otwierał, to na 2-3 sekundy, tylko lekko je uchyl, a komin w tym czasie złapie ciąg i je wyssie. Potem już możesz je otworzyć na oścież... :P

 

Poniżej moje parametry czuwania, weź proszę pod uwagę, że ja mam potencjał podajnika 27,3 kg/h i dmuchawę WPA-07, dlatego wciąż powtarzam, aby patrzeć na swój palnik i odpowiednio reagować i nie sugerować się zbytnio czyimiś nastawami, bo każdy u siebie w kotłowni ma co innego.

Inne kotły, palniki, dmuchawy, instalacje i oczywiście opał.... ;)

 

post-70418-0-20578800-1506402920_thumb.jpg

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to WPA-07... ona startuje od 17%...

Jeśli miałbym standardowy potencjał ok 16kg/h, to musiałbym mieć czas podawania ok 14 sekund, aby podać tyle samo węgla.

Dlatego ja nie przejmuję się zbytnio wielkością wartości nastaw, tylko tym co się dzieje na palniku. ;)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ustawilem minimum 15% modulacji i jadę do pracy. Nie bedzie mnie korcilo zeby otwierac ciagle ten piec.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dodatkowe pytanie o tryb auto lato. Jesli dla trybu zimowego mam pewne ustawienia czuwania to po wylaczeniu sie ukladu co w ramach auto lato (jak dzis) te ustawienia czuwania sa jakby za tluste. Poki co ustawilem wysza temperature auto lato bo jestem poza domem do jutra i boje sie co zastane na palniku. Chyba dobrym rozwiazaniem byla by opcja czuwania dla trybu zima i czuwania dla trybu lato zeby uniknac takich sytuacji. Jal Wy to rozwiazujecie?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie samo, niezależnie czy kocioł stoi 40 min. czy 4 godziny.

Czuwanie to czuwanie.

Jak będziesz miał chwilę czasu, to ustaw sobie kocioł tak, aby się odstawiał i wtedy potrenujesz sobie ustawienia czuwania.

Ustawić czuwanie jest dużo łatwiej niż prawidłowe spalanie.

Warunek jest taki: ma być żar na palniku i kopiec ma nie opadać.

Jak będzie zbyt niski kopiec, to będzie długo wstawał po czuwaniu i wolno będą rosnąć spaliny i zadana.

Jak kopiec i żar ok, to wszystko idzie w górę dużo szybciej.

Dancych, no nie wiem, czy dobrze zrobiłeś ustawiając minimum na 15% i wyjeżdżając na cały dzień... :P

Ja bym się bał....  ;) 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tryb lato to moim zdaniem optymalne rozwiązanie byłoby takie:

- utworzyć zapis ustawień dla trybu zima

- utworzyć zapis ustawień dla trybu lato

- utworzyć dodatkowe zapisy ustawień dla własnych potrzeb

- dać możliwość przełączania ustawień automatycznie (tak jak teraz jest autolato) ale obejmowałoby to cały zakres ustawień a nie tylko wyłączenie pomp

- dać możliwość przełączania ręcznego

 

Oczywiście to sugestia dla Tomka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i minęło około 24 godzin od zmiany, fotka z ostatnich 6 godzin pracy, temperatura w domu cały czas 22 stopnie bo córcia chora. Kreski równe a moc zgodnie z przewidywaniami, kopiec nie opadł. Spalanie około 2kg niższe, przy 15% pali się bardzo spokojnie, spróbuję jeszcze opcji z minimum na 10%.

post-73807-0-80328300-1506429491_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sądziłem, że tak będzie... dlatego prosiłem, abyś opisał, co się dzieje na palniku. ;)

Próbuj, próbuj, wszak próba nie strzelba... B)

Skoro pali się bardzo spokojnie, to możesz jeszcze spróbować coś takiego:

- minimum 15%

- czas przekroczenia 60min. (powinien się wtedy wykres wyłagodzić, a kopiec już nie będzie opadał)

Temperatury i tak Ci nie przebije więcej niż 5 stopni, bo się kocioł odstawi.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sądziłem, że tak będzie... dlatego prosiłem, abyś opisał, co się dzieje na palniku. ;)

Próbuj, próbuj, wszak próba nie strzelba... B)

Skoro pali się bardzo spokojnie, to możesz jeszcze spróbować coś takiego:

- minimum 15%

- czas przekroczenia 60min. (powinien się wtedy wykres wyłagodzić, a kopiec już nie będzie opadał)

Temperatury i tak Ci nie przebije więcej niż 5 stopni, bo się kocioł odstawi.

Jockey, testuje Twoje parametry i u mnie tez wyglada to lepiej - pytanie mam jedno - na co wpływa czas przekroczenia temp? jaka jest różnica pomiędzy 10min a 60min dla pracy kotła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł może dłużej pracować na niskiej mocy po przekroczeniu temperatury zadanej bez odstawiania się w czuwanie, co  przy dużym odbiorze ciepła może być korzystne, ale niezależnie od ustawionej wartości przekroczenia i tak kocioł się odstawi, jeśli temperatura przekroczy zadaną o 5 stopni.

 

A kopczyk jak z bajki :)

 

I tak trzymaj! Cieszę się razem z Tobą ;)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo np. ustawiasz zadaną na 60, a nie chcesz żeby Ci przebijał o 5 stopni to max. ustawisz sobie np. na 62 i kocioł przejdzie w tryb czuwania.

 

Za instrukcją obsługi:

TEMPERATURA MAX - maksymalna wartość temperatury, jaką może osiągnąć kocioł (parametr dostępny w trybie instalatora).

Po osiągnięciu TEMPERATURY MAX sterownik przejdzie w tryb czuwania.

 

A to mój płomyczek i kopczyk, choć zdjęcia nie oddają właściwego koloru, jest żółty a nie taki biały.

 

post-70418-0-48123100-1506447122_thumb.jpg

 

post-70418-0-07544700-1506447142_thumb.jpg

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo np. ustawiasz zadaną na 60, a nie chcesz żeby Ci przebijał o 5 stopni to max. ustawisz sobie np. na 62 i kocioł przejdzie w tryb czuwania.

 

Za instrukcją obsługi:

TEMPERATURA MAX - maksymalna wartość temperatury, jaką może osiągnąć kocioł (parametr dostępny w trybie instalatora).

Po osiągnięciu TEMPERATURY MAX sterownik przejdzie w tryb czuwania.

 

A to mój płomyczek i kopczyk, choć zdjęcia nie oddają właściwego koloru, jest żółty a nie taki biały.

 

attachicon.gif20170926_192313.jpg

 

attachicon.gif20170926_192517.jpg

Jockey pieknie to wygląda - zazdroszcze 

palisz tylko cwu czy co tez? 

 

poza tym, jaka powinna być optymalna temperatura ślimaka? mam przymocowany od zewnątrz jakies 10cm od kotła i jak dzisiaj grzeje cwu tylko to wskazuje 45st. Nie wiem czy to dużo czy mieści się w normie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.