Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator ciągu kominowego jak właściwie ustawić? Tekla draco bio 15


HardyDemon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Moi drodzy, wczoraj zamontowałem sobie spontanicznie regulator ciągu kominowego DARCO RCR na rurę, jest zamontowany zaraz na rurze od czopucha za piecem. 
Kocioł to Tekla Draco BIO 15 oczywiście pellet. Na ile paskali powinno się ustawić regulator ciągu kominowego? Komin to stary murowany 200x200. Z moich obserwacji rura czopucha jest bardzo gorąca nie da się jej dotknąć gdy kocioł pracuje co wg mnie nie jest właściwe bo temperatura ucieka do komina. Po zamontowaniu regulatora przy ustawieniach wartości 10-15 Pa Regulator leży- jest ciągle otwarty, zero pracy. Dopiero przy 20Pa coś tam widać z pracą gdzie w większości jest przymknięty. Czy mój cug jest zbyt duży? Co mogę zrobić aby poprawić działanie? Czy ustawienie nadmuchu pieca może mieć wpływ na dogrzanie rury czopucha? 

Dodam jeszcze kolejną negatywną rzecz, mianowicie przy rozpalaniu bardzo mi kopci z komina jak bym palił śmieciuchem, po rozpaleniu nie widać dymu.

Proszę o sugestie. 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HardyDemon napisał:

Czy mój cug jest zbyt duży?

Tego to nie wiemy. Jedni jak w padną w cug to kilka dni, inni tydzień lub dwa, a niektórzy to po kilka miesięcy :)

6 minut temu, HardyDemon napisał:

Na ile paskali powinno się ustawić regulator ciągu kominowego?

Na tyle na ile podaje producent kotla.

7 minut temu, HardyDemon napisał:

Dodam jeszcze kolejną negatywną rzecz, mianowicie przy rozpalaniu bardzo mi kopci z komina jak bym palił śmieciuchem, po rozpaleniu nie widać dymu.

Trzeba komin wyczyścić i ocieplić. 

10 minut temu, HardyDemon napisał:

Z moich obserwacji rura czopucha jest bardzo gorąca nie da się jej dotknąć gdy kocioł pracuje co wg mnie nie jest właściwe bo temperatura ucieka do komina.

Zmierz temperature. Dotykiem nic nie ocenisz. Rura 100 stopni i tez nie dasz rady dotknąć. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, HardyDemon napisał:

 Po zamontowaniu regulatora przy ustawieniach wartości 10-15 Pa Regulator leży- jest ciągle otwarty, zero pracy. Dopiero przy 20Pa coś tam widać z pracą gdzie w większości jest przymknięty. Czy mój cug jest zbyt duży? Co mogę zrobić aby poprawić działanie? Czy ustawienie nadmuchu pieca może mieć wpływ na dogrzanie rury czopucha? 

Prawidłowo!

Ustaw, lub zostaw ustawione na 15Pa i powinno być dobrze.

Ustawienie nadmuchu  to przede wszystkim prawidłowe spalanie , jak  masz spalanie w porządku - czyste wnętrze i wymiennik to masz wszystko OK i nadmuch zostaw..

Dodatkowe pytanie czy masz nawiew do kotłowni tzw Z-kę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, HardyDemon napisał:

przy ustawieniach wartości 10-15 Pa Regulator leży- jest ciągle otwarty,

No tak ma być.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie rozumiem 

3 godziny temu, sambor napisał:

Prawidłowo!

Ustaw, lub zostaw ustawione na 15Pa i powinno być dobrze.

Ustawienie nadmuchu  to przede wszystkim prawidłowe spalanie , jak  masz spalanie w porządku - czyste wnętrze i wymiennik to masz wszystko OK i nadmuch zostaw..

Dodatkowe pytanie czy masz nawiew do kotłowni tzw Z-kę.

Nie rozumiem niestety... dlaczego prawidło jak leży wydaje mi się jak by po prostu nie pracował. Obserwowałem u znajomego oraz na filmach z YT on ciągle pracuje u mnie sztywny...

Nie mam ZETKI- będę chciał ją zrobić. A powiedź mi na co to powinno mieć wpływ? Co to zmieni?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest otwarty bo zmniejsza Ci ciąg. Jest ok, pamiętaj o tym co Sambor pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie mam jednak niewłaściwie zainstalowany sprzęt... Jest po prostu nie ustawione w pionie. Zbyt mocno pieje do góry... Co powoduje że przy wartości np. 15 Pa położy się i nie ma siły już wstać... Ciężarek nie wystarcza. Trzeba będzie to zmienić...

Drugi temat to powiedzcie mi jakie problemy mogę mieć jeśli nie mam zainstalowanej "zetki"?

Zauważam że słabo mi się pali... To że aktualnie pellet mam złej jakości to już jest fakt ale jeszcze kilka ton mi go zostało... Chodzi o to że mam bardzo krótki płomień z którego widać iskry i jak by nie było wypalone wszytko i dalej muli. Co jeszcze to system czyszczenia nie wywala wszytkiego przez co ten muł się nawarstwia. W ogóle w sobotę czyściłam kocioł a dzisiaj jest już prawie pełny popiołu... Masakra

Mam dawkowanie ustawione podawanie max 2.0

Powietrze min 20% 75

Powietrze max 100% 90

Sterownik estyma slim

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoks jest taki, że to bez problemu ogrzeje mi dom i bojler. Bez kłopotu i kocioł na równy wykres bez spadków. Jak tam

Dam choć trochę więcej to zagrzewa się bardzo szybko i do popielnika trafia czarny niedopalony pellet. Więc więcej nie mogę dać. 

 

Bardziej interesują mnie skutki nie posiadania zetki napowietrzającej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HardyDemon napisał:

Bardziej interesują mnie skutki nie posiadania zetki napowietrzającej...

nałóż sobie na głowę torebkę foliową z małą dziurką taka z 5mm, zawiąż wokół szyi i sprawdź co się stanie. Taki właśnie efekt jest.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HardyDemon a nie masz żadnego okienka w kotłowni?


Ja co prawda mam kocioł węglowy DS z miarkownikiem ciągu i nie mam żadnej Zetki...ale mam uchylone okienko na 1cm w kotłowni i wszystko wzorowo śmiga zarówno na węglu jak i na samym drewnie...dolna krawędź okna jest na wysokości 1.3m...a przy mocnym wietrze tylko rozszczelniam okienko i też wszystko wzorowo się pali...

Chyba że przy kotle na pellet musi być obowiązkowo Zetka...
Ale wydaje mi się że skoro wzorowo okno spełnia rolę przy DSie to i przy innego rodzaju kotle też będzie OK tym bardziej, że są to głównie kotły z dmuchawą... najważniejsze aby był napływ świeżego powietrza z zewnątrz, a nie uchylone drzwi od kotłowni do środka mieszkania...

Panowie jeśli źle myślę to proszę mnie wyprowadzić z błędu...



















Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam pewnie, że mam. Wcześniej miałem tam piec węglowy i też było OK. 

Generalnie okienko oczywiście mam ale jest zamknięte. Piwnica jest poniżej poziomu ziemi, ale kilka centymetrów nad ziemiom mam przez mur wpuszczoną rurę fi ok 100 mm, która non stop jest otwarta ale oczywiście nie na maxa bo by mega było zimno w piwnicy ale zapewnia ona dopływ powietrza cały czas. Rura jest na wysokości ok 130mm od posadzki. 

Piwnica składa się z 4 pomieszczeń i w spiżarni jest na stałe wentylacja. Drzwi od kotłowni ciągle otwarte. 

Też właśnie nie wiem czy tylko zetka daje radę czy to co jest, jest OK.

Czy rurę dopływu powietrza doprowadzić do dołu posadzki? Czy nawet może podciągnąć pod palnik pieca? Chce wszystko zrobić żeby było jak należy... Irytujące jest to, że pomimo wykonywania pracy przez specjalistów zawsze trzeba poprawiać samemu... 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Draco Bio compact 12. RCK zamontowany poniżej czopucha, generalnie ciąg mam mocny, więc bardzo często jest mocno otwarty. Ja ustawiłem chyba na 10 (wg starej wersji instrukcji), żeby mniej wyciągał z kotła. Kocioł w okresie przejściowym ustawiam na ok 7kw. Przy 0*C pogrzeje kilka godzin od rana i potem już się nie włącza. Mam zamontowany termometr wędzarniczy i temp na czopuchu to 100-150*C. Rury nie da się dotknąć. Co do zetki, to zrobiłem z takiego prostokątnego kanału wentylacyjnego. Chyba 5x10cm. Z rury fi160 robi się pod 25kw, także pod moje 12 spokojnie wystarczy. Oczywiście możesz też uchylić albo rozszczelnić okno i też powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez okno wpada bezpośrednio zimne powietrze, a przez zetkę zdarzy się ogrzać. Najlepiej zainstalować 160 średnicy i poprowadzić jak najwięcej rury pod sufitem i na końcu zejść do posadzki. W ten sposób zdąrzy się ogrzać powietrze wpadające z zewnątrz. Na zewnątrz załóż kratkę na tą rurę 160, a w wewnątrz kratkę z regulacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć, czy jest tu użytkownik kotła Tekla Draco BIO 15? Chodzi mi o właściwe ustawienie szamotu do przepływu spalin... 
Nie zostałem poinformowany przy zakupie i mam to ustawione na "pałę" i myślę, też, że przez to tracę energię która ucieka w komin... 
Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.