Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, właśnie kalibruje sondę i u mnie widzę że stabilizuje się na ok.100 dam jej tak z 20minut ,a co do tego podciśnienia to wyłączył mi tą opcję serwis bo miałem problem wentylatorem wyciągowym który leciał cały czas na 100%. Dzis kompleksowo też sprawdziłem komin,czopuch ,przewazylem pellet i teraz robię sondę i też w czopuchu bardzo czysciutko tylko ja mam komin systemowy fi 200 i tak z 11m (może tu jest problem bo wieje u nas nad morzem). Zobaczę jak będzie po instalacji RCK .Nie wiem czy mój piec nie jest przewymiarowane ponieważ mam 140m do ogrzania ale to moje piętro gdzie mieszkam (1 pietro)a budynek ma ok 400m gdzie parter i 2 piętro tak naprawdę raz na miesiąc przepale na parę godzin(pokoje dla turystów na lato)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wonski w przypadku Feniksa przewymiarowanie mu nie straszne, bo fajnie moduluje mocą a można go jeszcze jak wspominałem przestawić na mniejszą moc minimalną i maksymalną. Gdy dogrzewasz cały czas to jest ok, ale gdybyś wychłodził pomieszczenia i chciał szybko dogrzać, przekonasz się że 10 kw to by było zbyt mało.

Podaj nick na stokercloud to będzie łatwiej coś podpowiedzieć, może ktoś dojrzy w czym problem tkwi u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie problemem jest na razie dość duże spalanie ,ostatnie dni leciałem z włączoną całą instalacją (140m) to jadło mi z 30kg ,dzisiaj jak patrzę to do 15 zje mi 20kg.Dom jest docieplony (15cm  styropian)Wczoraj kalibrowalem sąde to wyszło mi 100 ale mam zawsze duże korekty O2.Przewazalem kilka razy pellet to wychodziło mi niewiele ponad 1000g i po przejściu na niższą moc piec miał problem ze stabilizacja płomienia.nick feniksrowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wygaszeniu pieca, tak na gorąco, czyli w warunkach w jakich sonda pracuje jaki masz odczyt z sondy? Jak to nie jest 20.9 bądź bardzo blisko tego, to nie jest skalibrowana. Ja kalibrowałem zaraz po zgaszeniu, w ten sposób sonda jest nagrzana do temperatur pracy, na zimno mam jakieś kosmiczne odczytu, a na ciepło jest git.

Pali ci tyle no masa pelletu idzie w komin. Temperatura spalin 88, na kotle 67, zadaną 65 i moc 10%. 

Kolejna sprawa czujnik temperatury powodu zainstaluj, to może mu mieszać. Kocioł dostaje info, że masz 1000 stopni na powrocie.

Na 3 strefie też masz odczyt 1000 stopni.

 

Co się działo od 17:20 do 18:15 duży skok mocy i jeszcze bardziej mnie zastanawia ten chwilowy skok o 15:45.

 

I powiem Ci jak było u mnie dziś. Miałem z ważenia pelletu przy rozruchu 1780g w 6 minut, korekcję 250, 170, 110% O2 do zadanego na wykresie prawie jedna kreska podstawowe czujniki działające. I prykal po 800g/h. Temperatura spalin 2-6 stopni wyższa niż aktualna na kotle.

Dziś przewazylem pellet, wyszło 1490g. Na tą chwilę korekcję są niższe procentowo, ale dalej kocioł pryka z temp spalin parę stopni nad temp kotła. Tylko zanim dotarł do swoich korekcji, to puścił dym w back pressure, rozjazdy O2 i kosmiczna temp w komin.

 

Próbowałem zejść z minimalną mocą, niżej niż potrzebuje instalacja 2kw i zaczynał mi działać na 3,5 kw, dochodził do temperatury, wracał na 2kw, zaczynał działać na 4kw. Jak mu dodałem 0,5kw do minimalnej mocy to działał tak jak tego oczekuje.

https://v16.stokercloud.dk/#sleepyhead

 

Patrz ile pelletu w kominie. 😭

Screenshot_2023-11-20-20-33-26-746_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez sleepyhead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak sondę kalibrowalem po wygaszeniu tak po 2 godzinach tak przez 20 minut aż się zagrzała i uspokoiła (wyszło mi ok 100, przy montażu ustawili mi na 96).3 strefa to moje grzejniki (1 strefa podłoga)gdzie nie mam mieszacza a faktycznie nie zainstalowali mi czujnika powrotu.Co do skoku mocy to prawdopodobnie CWU bo odpala mi kilka razy dziennie(120l wiszący bojler z zasilaniem od dołu i niestety czujnik nisko i dostaje strzała i szybko się wychładza)Przewazylem pellet kilka razy i wychodziło mi ok 1050 a przy montażu 1460 (ten sam pellet) jak mu zmieniłem na 1050 i zjechałem z mocą to często stabilizował płomień więc wrocilem na 1460, teraz wyłączyłem mu pogodę i zobaczę jak to będzie . Trochę nie uśmiecha mi się włączać harmonogramu tak na 14 godzin(żeby oszczędzić pellet) i mieć w domu nie za ciepło.A jeszcze pytanko czy kalibrację sondy robiłeś z instrukcji (rozłączenie palnika)czy z wcześniejszego wątku jednego z forumowiczów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kalibrowaliście zgodnie z instrukcją ( dla sondy Denso ) a nie dla sondy 15V to kalibracja jest błędna.

Kilka podstawowych nastaw- w tym podawanie 6min wprowadziłeś jednocześnie - należy wprowadzać pojedynczo i odczekać na ustabilizowanie kilkanaście godzin.

Jeśli zważona ilość wynosi 1050 g to taką ilość należy wprowadzić a nie strzelać 1200, 1500 czy 1460.

Cytat z instr  str17:
" Opis przebiegu procesu spalania w kotłach Fenix z technologią Fumus:
W kotłach na pellet rodzaj, granulacja i marka paliwa a także sposób podawania wpływa na tempo z jakim paliwo dociera na
palnik, co w rezultacie wpływa na spalanie.
Kocioł Fenix wykorzystuje wstępne informacje o zważonym pellecie a także informacje odczytywane na bieżąco. Pomiary takie jak:
Przepływ powietrza, Ciśnienie w kotle, Ilość tlenu po spalaniu, pozwalają wyliczyć prawdziwe bieżące tempo z jakim pellet trafia
na palnik oraz pozwalają ustawić odpowiednio dmuchawę tak by spalanie i przepływy spalin w kotle zawsze były idealne.
Kocioł nie poddaje auto-regulacji licznika spalonego pelletu. Jeśli mierzona ilość spalonego paliwa nie pokrywa się ze spalaniem rzeczywistym może to oznaczać, że kocioł wkłada dużo pracy w proces regulacji spalania (np: z powodu za dużego lub za małego ciągu kominowego) Można to skorygować używając korekcji pelletu (pod funkcją próba 6-minut). Zmniejszając korekcję pelletu możemy przekazać informacje do kontrolera, że w rzeczywistości powinien pokazywać mniejsze spalanie. Analogicznie, zwiększenie korekcji pelletu spowoduje wirtualne zwiększenie ilości spalanego paliwa dla każdej godziny i dnia pracy."

Proponuję wezwać serwisanta z Enecomu (nie wirtualnego) aby sprawdzić podłączenia wentylatorów i sondę.

Tak mi się teraz skojarzyło : czy sonda ma zamontowany dystanser ?

 

W dniu 24.01.2021 o 17:47, seles napisał(a):

1.Nie jestem pewien w 100% że to jest akurat 0,9 kW
2.Pewien jestem że przy tym ustawieniu kocioł zużył 0,5 kg pelletu w ciągu godziny ( na wykresie np. od godz.0.00 do 1.00 )
3.Jest to w moim przypadku moc minimalna - dalsze zmniejszenie powoduje zanik płomienia - za mało podaje
4.Obawiam się że nikt na tym forum nie zna algorytmu spalania w tym kotle - tajemnica producenta i tak samo jak nie doczekałem się odpowiedzi w jaki sposób możliwa jest zdalna regulacja V16 przez serwis - jest to możliwe ? ja aby wyregulować muszę podejść do kotła
5.Jeśli dobrze rozumiem w moim przypadku : (screen) - 440g podawania na małej mocy x 250% O2 korekcja mała moc daje 1100g podawania 6min. - czyli w ciągu 6minut podaje przy mocy minimalnej 440 g pelletu rozłożone na 6 minut ? (440x250%=1100 g)

20210124_171001.jpg

 

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kalibrowalem z instrukcji dla v15 a te wszystkie korekty robił mi właśnie instalator z Enecomu(z którym jestem w kontakcie) ,gdy mi robili instalacje przy warzeniu wyszło 1460 i gdy zmieniłem na 1050 (po moim warzeniu) po jakimś czasie gdy tak to słabo chodzi znowu zostało zmienione na 1460 i prosili żeby obserwować.A faktycznie będę musiał zadzwonić i umówić się na wizytę bo już nie mam siły codziennie z tym walczyć (a już po pracy więcej siedzę w kotłowni  i na stokecloud niż z rodziną 😀)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jak należy, daj mu pochodzić dzień. Wczoraj jak przewazylem pellet to mój działał jak by chciał a nie mógł. Zadymił podajnik, ale zaczął kalkulować i wszystko wróciło do normy. No i kolejna rzecz, ja ustawiam swój kocioł tak, żeby narzeczoną zostawić na miesiąc w domu jak wyjadę do pracy i jedyne co musiała zrobić to wsypać kilka worków pelletu.

A jak nie będzie Ci siadać na 10% to masz za mała moc ustawiona.

I wpisz mu tą poprawną wartość z 6minut i zostaw na dzień.

 

A co do wyświetlanego spalania, to ja daję poprawki, wiem ile pelletu spaliłem realnie i z proporcji wyliczam ile powinien mieć do obliczeń. Wczoraj jak połączyłam mi -16kg.  Poza tym, że pellet ucieka Ci kominem, może kocioł przelicza spalanie według błędnego parametru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiec mi jeszcze jak robisz procedurę kalibracji sondy(rozumiem że z tego pdf który wystawiłeś)na zimnym wygaszonym piecu czy na ciepłym, ponieważ jak rozmawiałem z serwisantem to powiedział żeby robisz to na zimnym piec(dlatego jak robiłem to od 2 godzin nie chodził)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem na ciepłym, generalnie, trochę inaczej niż w tym pdf, ale dalej na ciepło mam prawidłowy odczyt. Generalnie zanim robiłem procedurę to wietrzenie kotła z ręki. Akurat w przypadku sondy, czas adaptacji do zmian jest minimalny. Zmiana wydajności podajnika, u mnie 24h temu i jeszcze koryguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wonski W twoim kotle prawdopodobnie problemy powodowały niewłaściwe odczyty podciśnienia. Podczas działania kotła spadały ci do zera i wiatrak wyciągowy bezskutecznie robił co mógł, żeby je podnieść czyli działał na 100% (wyciągając ciepło przez komin - duże spalanie).

Teraz kocioł nie bierze pod uwagę odczytów podciśnienia bo serwisant ci to wyłączył. Stąd wiatrak już nie wariuje, ale na wykresie choćby z ostatniej doby widać, że podciśnienie nawet w trakcie działania kotła nagle spada Ci do zera albo się podnosi i sensowne pokazuje wartości.

Wygląda to jakby czujnik podciśnienia działał nieprawidłowo, ale być może rurka zasysająca do niego powietrze się po prostu przytyka. Czujnik jest na płycie sterownika, chodzi o krótką rurkę z filtrem (druga, za czujnikiem idzie do komory spalania). Może jej wlot jest dociśnięty do jakiegoś przewodu, a może wpadło tam coś co blokuje przepływ powietrza. Nie żebym Cię namawiał do grzebania w sterowniku, tak tylko rzucam do zastanowienia.

..tak jeszcze patrzę na wykresy z poprzednich dni i widać, że wartości podciśnienia wracają często do normy po czyszczeniu kotła. No to może wąż od kompresora gra tu jakąś rolę albo ciśnienie z przedmuchu 🙂

Edytowane przez BST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2023 o 20:52, sleepyhead napisał(a):

A tak z innej beczki, znowu.

Kocioł jak na ten moment jest zbyt wydajny nawet jak mu minimalną moc ustawiłem na 2kw i w parę godzin przegrzewa wodę o 15 stopni (zadaną mam 70 z racji przeciwdziałaniu kondensacji w kominie). Dziś na 25 minut na szczęście tylko raz, wyłączył się i od nowa na minimalną moc. Po drugie kotłową część obiegu ma gigantyczne niska bezwładność, wręcz na poziomie 0, pewnie jak u większości użytkowników.

No i tak siedzę i myślę co by tu zrobić, żeby było dobrze biorąc pod uwagę zamiar zmian jakie wprowadzę w układzie w przyszłym roku. Dokładnie żeby kocioł sobie działał na tych 2kw zależny od tech i2/3 I jak sterownik stwierdzi że, wyśle na układ 10stopni więcej, kocioł nie dogrzewał wody, tylko była zakumulowana w buforze.

Widzę, że cały czas walczysz z "temperaturą osiągniętą " - zwiększ różnicę powyżej do 20 st, temp zadana na 70 lub lepiej 65, zmniejsz moc min. do 1kW a różnicę poniżej np.5 st.

U mnie kocioł phoenix 16 kW, temp zadana 65, róznica powyżej 20, ustawiona moc min. 0,9 kW.

Każdy kaloryfer jest sterowany oddzielnie i ogrzewanie jest ograniczane w pokojach nieużywanych w danej chwili - np. sypialnia. 

Całość sterowana przez Raspberrymatic i tak to wygląda w Homeassistant.Zrzutekranu2023-11-21163813.thumb.jpg.83c09333e74b9d643d778ed94e4da468.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że grzejniki ogarniasz homematikiem,u mnie na razie same głowice na grzejnikach plus dwa termostaty naścienne które dosyć fajnie tym sterują(plus wiadomo ustawione profile w każdym pokoju) .Czy Raspberrymatic masz postawiony na CCU 3 czy RaspberryPi i jak to funkcjonuje z homeassistant bo właśnie też zakupiłem ccu3(na razie tylko na Access Point jadę) i parę innych czujników i chcę to spiąć w całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę zmniejszał moc powoli. W przyszłym roku mam zamiar wstawić jakieś większe sprzęgło, mieć zmagazynowane trochę cieplej wody i ustawić reakcje kotła na minimum. Do tego osobne obiegu grzewcze, mam salon z 18mb ściany zewnętrznej i masa mostków termicznych na tej długości, kuchnie z łazienką w których nie jest źle i ganek, patrz sytuację z salonu w małej skali. Chce tym sterować za pomocą tech i3 na podstawie pogodowyki, z ustawionym dogrzewaniem o jakiej delcie. Więc ten rok muszę przeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wonski napisał(a):

Widzę że grzejniki ogarniasz homematikiem,u mnie na razie same głowice na grzejnikach plus dwa termostaty naścienne które dosyć fajnie tym sterują(plus wiadomo ustawione profile w każdym pokoju) .Czy Raspberrymatic masz postawiony na CCU 3 czy RaspberryPi i jak to funkcjonuje z homeassistant bo właśnie też zakupiłem ccu3(na razie tylko na Access Point jadę) i parę innych czujników i chcę to spiąć w całość.

Zaczynałem 10 lat temu na CCU1, kocioł ekogroszek, później CCU2 a obecnie CCU3 z wgranym Rasberrymatic +homeassistant na raspi4.

Obecnie raspmatic(homematic) steruje tylko ogrzewaniem a HA inteligentnym oświetleniem i gniazdkami (zigbee, tasmota, shelly i RF433).

Phoenix i homematic są wpięte do HA jako niestandardowe integracje.

Gdybym teraz zaczynał wybrałbym zigbee zamiast drogich głowic homematic.

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy takie drogie w porównaniu z np.netatmo ,tado,Bosch itp. (6 głowic,4 styki okienne,2 termostaty,Access Point,ccu3 ,2 gniazdka  zmieściłem się w 1,5tys. oczywiście alledrogo/olx)faktycznie tylko szkoda że zero wsparcia w Polsce ale potężne w Niemczech.Jednak jak sprawdzałem kilka głowic zigbee/tuya to jednak jakościowo wydaje mi się że o wiele lepsze i bardzo łatwe w konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seles Zszedłeś z mocą minimalną, aż do 0,9 i wygląda, że kocioł pracuje stabilnie przy tak małej mocy, choć podciśnienie i wentylator wyciągowy mają takie same wartości przy tej mocy jak przy 3 kW. Szkoda, że nie widać wykresu fotodiody, nie masz jej? Pytanie jaki masz komin (średnica, wysokość). Pytam bo docelowo też chciałbym móc czasem schodzić niżej, a teraz przy dłuższej pracy nawet na 2.0 kW widzę, że płomień przygasa na chwilę co jakiś czas i wraca do 100. U ciebie nie widać jak z płomieniem na 0,9 kW.

Pytałem o to też duński support NBE i napisali, że schodząc poniżej 2 kW cyt.: nie zyskujesz nic prócz problemów. Płomień jest bardzo mały i lepiej robić przerwy używając harmonogramu niż schodzić poniżej 2 kW.

Edytowane przez BST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin 5 m, kwasoodporny wkład 120.
Mój kocioł ( montowany jesienią 2020 roku) nie posiada fotodiody, całe szczęście jest na sondzie Denso a oznaką przygasania jest włączenie przez sterownik stabilizacji płomienia co u mnie praktycznie nie występuje.
 Głównym celem zmian było unikanie wyłączenia z powodu osiągnięcia temp. zadanej - nie mam żadnych mieszaczy oraz bufora - dwie pompy : jedna w zamkniętym obiegu kotła i druga za wymiennikiem płytowym w obiegu kaloryferów sterowaną przez raspmatic.
Jak wynika z cytowanego na tej stronie wątku mojego postu z 24.01.2021 praktycznie od początku mam ustawioną moc min. na 0,9 a schodząc poniżej 2 kW zyskałem mniejsze spalanie i brak ciągłego wygaszania a jedynym problemem był fakt, że przez problemy ze zdrowiem nie zdążyłem wyczyścić kotła i występują błędy czyszczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem po co zszedłeś tak nisko, bo też będę dążył do palenia na jak najniższej mocy z jak najmniejszą ilością przerw bo po prostu tak jest najoszczędniej. Ale też nie na siłę, np. kosztem nieodpowiednich warunków w kotle np. niestabilności płomienia. Masz lepsze warunki do tego bo masz ponad 2x krótszy komin niż mój i dodatkowo trochę mniejsza średnicę (ja mam 140). W związku z tym masz mniejszy naturalny ciąg i wentylator wyciągowy mieści się w minimalnym zakresie obrotów, aby utrzymać odpowiednie podciśnienie w kotle przy tak niskiej mocy. U mnie wentylator wyciągowy musi schodzić do 7-8 % już przy 2 kW. Ale to tylko takie teoretyzowanie na podstawie obserwacji.

A jeśli chodzi o przygasanie płomienia to ono ma miejsce nawet jeśli kocioł nie uruchamia stabilizacji płomienia, widać to na wykresach fotodiody. Wartości fotodiody potrafią spadać z normalnych 100 do nawet 20 na 1-2 min. po czym wracają do 100 i nie uruchamia się stabilizacja płomienia. No chyba spadki do 20 nie mieszczą się w definicji przygasania płomienia. Opieram się na wypowiedzi jakiegoś duńskiego montera NBE udzielającego się na duńskim forum, który twierdzi, że spadki o (nie do) 20 są ok.

Nie podważam tego, że u Ciebie kocioł pracuje dobrze na 0,9 kW. Fajnie wiedzieć, że tak się da i chyba kluczem jest niewielki naturalny ciąg w kominie. W moim jest całkiem ok, ale chyba zbyt duży jak na schodzenie poniżej 2 kW. Stabilizator ciągu w kotłowni to chyba przy takim kotle (niska temp spalin) nie jest najlepsze rozwiązanie bo dodatkowo będzie chłodzić spaliny. Są też stabilizatory zakładane na szczyt komina, ale cena trochę zaporowa (900 zł).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znowu ale trochę zinnej beczki,nurtuje mnie pytanie o konsumpcję pelletu w Feniksie 16 ,pomimo zapewnień ze strony serwisu że u mnie wszystko gra chciałbym was zapytać jako bardziej doswiadczonych użytkowników którzy mają go o wiele dłużej ile u was spala i ile powinien u mnie spalać pelletu(czysto teoretycznie)Sytuacja u mnie wygląda tak że dom ma 3 piętra ja mieszkam na środkowym a 1i3 piętro nie jest ogrzewane (parę razy w sezonie przepalam i utrzymuje tam temp.ok 15stopni)Ogrzewam u siebie ok 130m2  6 grzejnikow ok 40m2 podłogowka,budynek ocieplony 15cm styropian,stropy ok. 25cm(ocieplony Żerań +styropian+wylewka)+120l cwu.Teraz gdy włączę wszystkie obiegi +cwu to spala grubo ponad 30kg a gdy polecę po harmonogramie tak z 14 godzin dziennie to zbiję do 25kg(a temperatury na razie na plusie) Trochę się martwię że jak przyjdą mrozy to wciągać mi będzie ponad 40kg a to chyba lekko za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do @bst

1.Przy detekcji płomienia sondą lambda przygasanie płomienia powoduje włączenie stabilizacji, przy włączonej detekcji photo tego nie ma
    Swego czasu jak próbowałem z mocą min. przy ustawieniu na 0,8 następował zanik płomienia
2.Cytat z forum :
 " Posted by: michael f
« on: Nov 17, 2023, 16:37 
En indstilling hvor du opnår 10 pA er fint.
Når lys registrering ved 10% svinger er det ok.
Ilden må ikke gå ud. Går den ud skal minimum effekten øges. Måske pumpen kan stå på auto adapt."

"black forest" na forum to ty?


A jakie negatywne skutki powoduje przygasanie płomienia z którymi sterownik sobie nie poradzi?

3.Pomimo, że montaż RCK w kotłach fumus nie jest zalecany ale w twoim przypadku można rozważyć RCK w wyczystkę
 - średnica komina 140 jest większa od tej z instrukci: max 125

3 godziny temu, wonski napisał(a):

A ja znowu ale trochę zinnej beczki,nurtuje mnie pytanie o konsumpcję pelletu w Feniksie 16 ,pomimo zapewnień ze strony serwisu że u mnie wszystko gra

Dużo za dużo.

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam moc ustawiona na 2kw, z godzinnym grzaniem cwu wpiętej jako odbiornik w układ ogrzewania i otwartym 1 grzejnikiem 9 żeberek (powietrzna pompa ciepła cwu) , pałac od 4 rano do 21, 15kg. Temperatura na kotle 70, temperatura na układ 45, kocioł pracuje na 10% i dochodzi co parę godzin do 85 i robi przerwę 30minut.

 

W ogóle jak macie ustawiony przyrost mocy po rozpaleniu? Ja wczoraj przestawiłem na 1%, dużo lepiej zacząć się rozpalać, do tego stopnia, że w godzinę doszedł do 60% mocy i wyłączył się na 30 minut tak jak do tej pory miał problem przy zwiększaniu mocy, wiatraki szalały, back pressure, tak to minęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.