Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

@sleepyhead nie do końca wiem co/czy piszesz do mnie, ale chyba pytanie odnośnie ustawień do mnie.

Ja mam w gruncie rzeczy dość zwykły układ i ustawienia, nie kombinowałem w ogóle przy ustawieniach spalania (nie licząc drobnych zmian związanych z tym, że moc min. ustawiłem na 1,6 kW, ale przy takich temp. na zewnątrz jak teraz to i tak kocioł prawie w ogóle nie schodzi poniżej 2 kW).

Skupiłem się bardziej na tym, żeby kocioł pracował płynnie, z jak najmniejszymi zmianami zapotrzebowania. Wywaliłem termostaty z grzejników (mieszają w układzie swoim otwieraniem i zamykaniem). Temp wewnętrzną wyregulowałem (a właściwie jeszcze ją wciąż poprawiam) wartościami na krzywej grzewczej i ilością włączonych grzejników .

A i z układem nie kombinowałem. Mam sprzęgło, mieszacz pogodowy z siłownikiem i zawór strefowy. Wybrałem to co sugeruje producent w instrukcji (kto jak kto, ale NBE chyba wie co i dlaczego jest dobre, choć dziś te same elementy zamontowałbym w innej kolejności (z korzyścią dla grzania w lecie, samego CWU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sleepyhead dzięki za odpowiedź . Mniej więcej wiem co i jak teraz . Ściągnąłem jeszcze jakiś schemat że sprzęgłem ze strony pelletexp ert. Tamte schematy które oglądałem były dla grzejników z termostatami . U mnie nie ma głowic termostatycznych. Będzie grzane pogotowo raczej .@BST czyli w jakiej kolejności ? Chodzi o to żeby zawór strefowy dla CWU wpiąć przed sprzęgłem ?
A jeszcze takie pytanie techniczne . U mnie jest jeden mały obieg podłączony do głównej pętli dla grzejników . Tylko że to jest podłączone cieńszymi rurkami . Tam później wychodzą te chyba roku o najmniejszym przekroju . Jest grzejnik w łazience.. a na powrocie tego grzejnika jest trochę podłogówki. Ogólnie dobrze się to sprawuje z tym że trzeba było krzyżować instalacje. I dość mocno ponieważ na tym niby małym kawału są znacznie większe opory . Czy nie będzie problem zainstalować dodatkowej pompy i puścić ja na 1 biegu.? No bo tak testowałem tylko dla tego odcinka i grzało wtedy bardzo ok.
I ta pompkę trzeba by było chyba podłączyć żeby razem się włączała z główną pompa c.o ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.12.2023 o 13:38, Pyrus90 napisał(a):

Miał ktoś z Was problem ze wskazaniem ilości popiołu w zbiorniku? W zbiorniku popiół ledwo sięga do rury, a tu Feniks pokazuje dzisiaj około 70%, wczoraj prawie 100% zapełnienia. Przedmuchanie czujnika nie daje żadnej poprawy.

Cześć

W moim kotle fenix występuje również ten problem. Po wyczyszczeniu i przedmuchaniu czujnika problem znika i pojawia się ponownie po automatycznym czyszczeniu pieca kompresorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze zapytam z ciekawości . Skoro ten kocioł ma.czyszczenie palnika na sprężarkę . Czyli można w nim spalać pellet np..z lisek gryki. Ten pellet ma chyba więcej popiołu . Ale skoro on sam to i przedmuchy...
Pytam się też z tego względu że miał bym dostęp do wysuszonych łusek z gryki żeby samemu sobie robić z tego pellet .
Bo rozumiem że jak by dosypywać samych łusek do peletu zwykłego to raczej to Nike będzie działać . Chociaż widział.takiego na YouTube co sobie dosypywał takich łusek i mówił że jest git i wszystko się spala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Raczej nie polecam , piec będzie dobrze działał na certyfikowanym pellecie a jak opowiadał mi instalator to miał przypadek że ktoś palił w nim pelletem ze słonecznika i po paru tygodniach piec szlag trafił (problem z palnikiem ,poszła sonda i coś tam jeszcze -koszt parę tysi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2024 o 19:33, wonski napisał(a):

   Raczej nie polecam , piec będzie dobrze działał na certyfikowanym pellecie a jak opowiadał mi instalator to miał przypadek że ktoś palił w nim pelletem ze słonecznika i po paru tygodniach piec szlag trafił (problem z palnikiem ,poszła sonda i coś tam jeszcze -koszt parę tysi)

 

Dokładnie palił peletem z słonecznika z domieszką owsa.  Finał był taki że   kocioł zawalił się  popiołem i skroplinami. Trzeba było łemm wyciagać zawirowywacze,    od cofniętego ognia padła fotodioda.  W sumie  najniższy wymiar kary,  ale mogło być gorzej, jednak koszt robocizny był duży. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2023 o 11:15, BST napisał(a):

Niestety zostali tu chyba sami użytkownicy, fachowcy chyba się zawinęli, a szkoda bo jakaś podstawowa pomoc na forum to też element promocji swoich produktów czy usług.

Granulki też mam, ale liczę na to, że to od wielokrotnego wygaszania kotła. Zobaczymy jak kocioł będzie pracował płynnie bez z mniejszą ilością przerw.

Patrzę na ustawienia różnych kotłów i widzę, że mają bardzo różne moce min i max w kW. Np. u mnie 10% mocy to 2.0 kW, a u niektórych 10% mocy to 1.1 kW, i podobnie u mnie 100% -> 10 kW, a u innych np. 9kW lub 11 kW.

Gdzieś się to ustawia czy to zależy od wersji sterownika?

Ustawienia. System(poziom użytkownika) zmieniasz na dystrybutor, potwierdzasz. Przechodzisz w zasobnik. I tam masz  min moc przy 10% oraz moc wyjściowa na 100%.

Tę na 100% to ograniczenia mocy 

W dniu 12.11.2023 o 22:13, PioBin napisał(a):

Nie ma takich.

Gdyby robili sterowniki na czujnikach PT100,500,1000 to te podlegaja pod normy i klasy. Ale wtedy cena. Jesli ma to byc zewnetrzny pomiar temperatury to wlasnie z nich skorzystaj.

Czy będą dobre? Bo te co są mają duże przekłamania. Ma być jako zewnętrzny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, atomfx napisał(a):

Czy będą dobre?

Podlaczone do zewnetrznego urzadzenia - tak. Natomiast czy sterownik kotla je obsluguje nie wiem. Poszukaj w google klasy czujnikow pt100 lub 500 lub 1000. Trzeba pamietac zeby dobrze mierzylo musi byc dobrze zamontowane. Przylgowo zawsze cos bedzie klamac, przeplywowo w srodku duzo lepiej. Wybierz takie jak ci pasuje. Sam miernik/“sterownik” tez powinien “byc dobry” jesli zalezy ci na dokladnym pomiarze. Mowimy tu o dokladnosciach rzedu nawet 0,03-0,06C.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2024 o 19:14, Mariup4p napisał(a):

A jaki max bufor do rtb Fenix 16kw .?
No bo ten kocioł obsługuje bufor bez problemu ?
 

Bufor liczy się 50l na każdy maksymalny kW. Czyli w tym przypadku. 800lto minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 calowy był w starej wersji z tabletem na zewnątrz ,teraz w fenixe jest wbudowany 7 calowy.A ogólnie instrukcję są słabo aktualizowane np.w 16kw jest minimalna moc 5,5kw a tak naprawde 2,5 kw dla tej mocy i ogólnie instrukcja jest tak lakoniczna bo producent wychodzi z założenia że mamy za bardzo nie grzebać w ustawieniach pieca😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jak wrażenia z użytkowania kotłów?

Ja jestem ogólnie zadowolony.

Po kilku latach mam kilka uwag.

1 brudzące się czujniki odległości zwłaszcza ilość popiołu. 

2. Brak dedykowanego czujnika zewnętrznego. Niby jest odczyt ze strony www ale u mnie całkowicie się nie sprawdza. Różnica czasem to nawet 6°.

3. Brak sterowania zaworem 3D jeżeli chodzi o ochronę powrotu. Kocioł tej klasy, powinien obsługiwać takie urządzenia.

4 brak dedykowanej aplikacji, do zarządzania kotłem. A co za tym idzie, brak powiadomień o alarmach bezpośrednio na wskazane urządzenie. Bo z tymi e-mail`ami. To bywa różnie . Mi czasem przychodzą z dużym opóźnieniem. Nawet dwu dyniowym.

A wam czego brakuje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Jak dla mnie to też jakiegoś dobrego czujnika zewnętrznego (lokalnego),termostatu wifi(miał być chyba 2 lata temu),bardziej rozbudowanej instrukcji z opcjami zaawansowanymi(wiem mamy za bardzo nie ingerować w piec ale czasem trzeba), częstsze aktualizację oprogramowania(sam mam najnowsze ale widzę że dużo ludzi ma jeszcze mocno strawę).Tak na szybko chyba wszystko, choć w stosunku do problemów jakie ludzie potrafią mieć z piecami to u nas jednak inna liga(oczywiscie na plus)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam BSa i co prawda użytkuję go dopiero 2 miesiące, ale jestem bardzo zadowolony. Przyglądanie się wykresom i poznanie zasady działania zajęło trochę czasu, ale teraz to już zapominam, że mam kocioł - wszystko działa samo i tak jak powinno.

Po kotle na ekogroszek bardzo doceniam czystość i właściwie bezobsługowość tego kotła. Raz w tygodniu poświęcam 5 min. by wsypać kilka worków pelletu i tyle.

Aa, jest jedna rzecz, której mi brakuje. Możliwości ustawienia, które brałoby pod uwagę coś co nazwałbym "bezwładnością cieplną" domu. Np. kiedy mrozy trwają dłużej np. tydzień - dom się wychładza i potrzebuje więcej ciepła do utrzymania stałej temp. wewnętrznej niż jeśli mrozy są krótko. Przydałby się jakiś parametr, który można by dostosować do własności cieplnych domu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

       A powiedzcie mi użytkownicy Fenixa/Blackstara czy samodzielnie czyściliscie wasze piece czy raczej czekaliście na serwis i po jaki czasie było pierwsze czyszczenie(oczywiście oprócz opróżniania pojemnika z popiołem i czyszczenia czopucha)?Ewentualnie jakie będą objawy dużego zanieczyszczenia kotła.

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czyscilem sam. Nie jest to aż takie trudne.

Gdzieś tu na forum. Ktoś wrzucił filmik, niestety nie po polsku, ale po obejrzeniu wszystko jest jasne i proste. Tylko trzeba go obejrzeć, bez przeskakiwania. I wykonać wszystko po kolei. RTB Phoenix.

W ogóle to bardzo udana konstrukcja, czyscilem z kolegą jego kocioł na palniku kipi. To dopiero masakra. Ile tam rozkręcania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Film z czyszczenia faktycznie bardzo pomocny i widzę że nie ma tam jakiejś większej filozofii ale na razie chyba poczekam do pierwszego serwisu i razem z serwisantem to ogarnę.Ogólnie piec mam dopiero od września i jak parę dni temu sprawdzałem (profilaktycznie) wyczystkę w czopuchu to patrząc z góry do pieca bardzo ładnie(czysto) to wyglądało.Patrząc z perspektywy mojego pelletu którym palę(poltarex) to ilość zarówno popiołu (z 2300kg ok 1/2 popielnika) jak i minimalna jego ilość w czopuchu to spalanie wygląda bardzo poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również czyściłem sam, wstępnie było ustalone, że będzie to robił serwisant-instalator, jednak brak jego odpowiedzi na maile i telefony po roku skłonił  mnie do tego, aby piec wyczyścić samemu za zgodą dystrybutora.

 

Spostrzeżenia po 1,5 sezonu użytkowania kotła:

- czujnik zapełnienia popielnika początkowo pokazywał w miarę realną wartość, obecnie pokazuje jak chce - w popielniku popiołu ledwo do żmijki - czujnik pokazuje pełny pojemnik

- brak oryginalnego bezprzewodowego czujnika temperatury jak również żadnego współpracującego z Feniksem - zarówno dla temp. wewnętrznej i zewnętrznej

- brak fabrycznej apki na Android/iOS, jak również integracji z HA dla v16 - tak wiem - jest StokerCloud ale tylko po WWW - powiadomienia na mail/SMS to jedna wielka loteria, maila jeśli docierają to z opóźnieniem, sms jeszcze nie dotarł żaden

 

Wymieniał ktoś z Was już grzałkę/zapalarkę w Feniksie? Tak się zastanawiam ile one wytrzymują.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     U mnie odwrotnie kontakt z serwisem na najwyższym poziomie (Enecom Sopot) a co do Home Assistant to widziałem na forum że użytkownik Sales ma to ładnie ogarnięte i sam bym się dowiedział jak to skonfigurować. A faktycznie czujnik zewnętrzny jak i jakiś termostat pokojowy by się przydał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Raczej czujnik zewnętrzny. Bo w domu to raczej jakiś smarthome.

Ja też zaczynam się tym interesować i jak dla mnie na razie. To EngoControls i Tuya. Ale w zeegbee. Mniej prądu i mniej podatne na zklucenie.

Ogólnie to komuś robiłem SalusControls. To nie takie trudne. Trzeba usiąść, pomyśleć co chcesz mieć sterowane. I ogień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@atomfx

Co do Tuya to temat do mocnego przemyślenia - z tego co czytałem to jedyną zaletą jest cena, już jakość wykonania i stabilność działania niekoniecznie. Z Tuya co prawda jeszcze nic nie miałem, ale tam czasem wszystko nie idzie przez chmurę? Bo coś mi świta, że lokalnie nie idzie zintegrować i w przypadku braku internetu jest problem.

Gdyby się udało już na poziomie producenta dodać integrację z HA, odpadł by problem "fabrycznych" czujników, bo wystarczyłyby czujniki posiadane w SmartHome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Witam, mieliście może kiedyś problem z funkcją Boiler vacuum enabled, ponieważ u mnie od kilku dni coś zaczyna wariować.Przez cały czas od dnia zakupu kotła miałem (oprócz jednego razu jak serwis mi to wyłączył bo coś się zacięło)to włączone i ładnie sterował piec ciśnieniem w kotle,wentylator wyciągowy spokojnie pracował tak do 10% mocy i temperatury a czopuchu max 100 stopni(na większej mocy) i na wykresach ładnie pokazywał ciśnienie. Parę dni temu coś się wykraczało i wentylator wyciągowy zaczął pracować cały czas na 100% ,ten.wzrosla na kominie średnio o ok. 30 stopni(a co się z tym wiąże większe spalanie).Wyłączyłem tą opcję i piec przez dwa dni się męczył i jakoś tak się wyregulował ale teraz trzyma na sztywno wentylator wyciągowy w granicach 15-25% ,temp nie spadają poniżej 100stopni(wcześniej na małej mocy tak ok.85 stopni)i brak na wyświetlaczu i wykresach jakie jest ciśnienie w kotle.Macie w ogóle tą opcję włączona i czy to może być problem sterownika czy coś się zbaboliło w piecu?

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wonski

U mnie ta opcja włączona.

Sprawdziłbym, oczywiście po wyjęciu palnika z kotła - czy króciec do którego idzie ten przezroczysty wężyk nie jest czasem przytkany popiołem, bo jak się domyślam wężyk prowadzi do elektronicznego czujnika podciśnienia, który to ma wpływ na moc wentylatora wyciągowego.

 

Mnie natomiast zastanawiają takie wpisy w zdarzeniach:

Cytat

05:08:43 Włącz ->Moc

05:08:14 Zwiększa moc 0 300

05:07:00 Zmniejszanie mocy

 Pojawiają się co jakiś czas, ostatnio wyskoczyło w trakcie grzania CWU, oczywiście grzanie przerwane po kilkunastu minutach i po tych wpisach przeszło do grzania CO - piec cały czas prąd miał, podpięty pod UPS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.