Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie z końcówką 319 a korekta 02 u mnie 240/240/214

A powiedzcie mi jak tam u was z pelletem(wagą) bo dzisiaj tak sobie przewazylem kiła razy i ledwo ma ok 1010g (poltarex)  widzę na innych kotłach że nawet są pona 1770g .Aż taka wielka różnica jest w pellecie?

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wonski napisał(a):

Wiem że cyferki nie są straszne na jakie wyglądają ale jednak jak tak patrzę na inne kotły to dużo oscyluje z 02 w granicach 100% u mnie jednak wentylator wyciągowy chyba będzie miał dużo roboty bo komin mam fi200 11metrowy i na dodatek mieszkam 300m od morza  gdzie ciągle wieje (ostatnio nawet mi się wyłączył chyba z tego powodu,tak twierdzi Enecom).Co do samego sterownika to chyba nikt nie wie jakie ma algorytm dzialania ale bardziej mnie martwi ilość spalonego pelletu (i popiołu)bo na razie przy 140m jak ma mi palić 40-50 kg to strasznie słabo(oczywiście przy ciągłym paleniu w zimę)Zastanawiam się czy nie założyć Regulatora ciągu i czy coś to pomoże 

20231111_102239.jpg

20231111_102148.jpg

20231111_102133.jpg

Masz ustawione, że on non stop jest ponad zadane o2 i stara się z tym walczyć.

 

Teraz na 100% chciałem poprzestawiać, to dziad skacze od 5-10% sam z siebie. dodatkowo zmniejszyłem mu wiatrak z 31 na 22 i jest prawidłowy odczyt o2.

Na 50% mocy zszedłem na 17 i jest niby prawidłowy odczyt.

A na 10% mocy mam 21% wiatraka.

Absolutny brak sensu jak dla mnie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A na tych parametrach jak ci to funkcjonuje ,masz może zainstalowany regulator ciągu,bo u mnie przypuszczam że sonda walczy z tlenem przez to że jest za duży ciąg i cały czas tak wysoka korekcja O2.Czy początkowy reset  korekcji O2 na 100% wiąże się z wydajnością palnika na 6min bo dzisiaj rano jeszcze kilka razy przeważyłem pellet i po wpisaniu(notabene miałem 1700 -ustawił mi zdalnie serwisant a teraz wyszło mi ok 1050 ) O2 wszędzie na 100%na zatrzymanym piecu i czy po zmianie pelletu i jego przeważeniu zmieniacie także inne parametry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piszących nowych użytkowników v16 :
1.v16 tym się różni od v13, że nic się nie ustawia poza zważeniem pelletu, ewentualnym oczyszczeniu i skalibrowaniu sondy lambda (denso lub 15v)i ustawieniu wymaganego poziomu O2.Proszę przeczytać cały ten wątek forum - poruszane problemy były wielokrotnie poruszane

2.Do wonski :
- wątpię żeby faktyczny instalator Enecom zmienił ilość pelletu w wydajności podajnika ze zważonego 1200 na 1700 ( na jakiej podstawie )
- sprawdź kalibrację sondy  - 96 znacząco odbiega od innych v16 z sondą 15v
- kiedyś pisałem tutaj jak przebiega praca sterownika w v16 przzy regulacji O2.
- macie kotły v16 z technologią FUMUS.
- podstawą jest obserwacja popiołu, 
- zważone 1050 wprowadzane 1200 i ...1700 - sterownik wariuje.

sonda 15v lambda.pdf O2-KONTROL-14.12.15-low-ENG.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też się nad tym zastanawiałem że ma  zmienione parametry bo po zapytaniu sms do instalatora pozmieniały mi się  parametry  zarówno nadmuchu ,prędkości wentylatorów i właśnie ilości pelletu .Ok dzięki za informację ,faktycznie  wartość 96 to trochę mało a co do popiołu to faktycznie nie jest za ciekawy i jest go dużo ale mam piec trochę krótko i myślałem że popiół jest taki lichy od grzania cwu i kilka godzin dziennie domu.Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, seles napisał(a):

Do piszących nowych użytkowników v16 :
1.v16 tym się różni od v13, że nic się nie ustawia poza zważeniem pelletu, ewentualnym oczyszczeniu i skalibrowaniu sondy lambda (denso lub 15v)i ustawieniu wymaganego poziomu O2.Proszę przeczytać cały ten wątek forum - poruszane problemy były wielokrotnie poruszane

2.Do wonski :
- wątpię żeby faktyczny instalator Enecom zmienił ilość pelletu w wydajności podajnika ze zważonego 1200 na 1700 ( na jakiej podstawie )
- sprawdź kalibrację sondy  - 96 znacząco odbiega od innych v16 z sondą 15v
- kiedyś pisałem tutaj jak przebiega praca sterownika w v16 przzy regulacji O2.
- macie kotły v16 z technologią FUMUS.
- podstawą jest obserwacja popiołu, 
- zważone 1050 wprowadzane 1200 i ...1700 - sterownik wariuje.

sonda 15v lambda.pdf 5.19 MB · 2 pobrania O2-KONTROL-14.12.15-low-ENG.pdf 1021.9 kB · 2 pobrania

To co tak właściwie oznacza ta korekcja o2?

 

I dzięki za pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2021 o 17:47, seles napisał(a):

1.Nie jestem pewien w 100% że to jest akurat 0,9 kW
2.Pewien jestem że przy tym ustawieniu kocioł zużył 0,5 kg pelletu w ciągu godziny ( na wykresie np. od godz.0.00 do 1.00 )
3.Jest to w moim przypadku moc minimalna - dalsze zmniejszenie powoduje zanik płomienia - za mało podaje
4.Obawiam się że nikt na tym forum nie zna algorytmu spalania w tym kotle - tajemnica producenta i tak samo jak nie doczekałem się odpowiedzi w jaki sposób możliwa jest zdalna regulacja V16 przez serwis - jest to możliwe ? ja aby wyregulować muszę podejść do kotła
5.Jeśli dobrze rozumiem w moim przypadku : (screen) - 440g podawania na małej mocy x 250% O2 korekcja mała moc daje 1100g podawania 6min. - czyli w ciągu 6minut podaje przy mocy minimalnej 440 g pelletu rozłożone na 6 minut ? (440x250%=1100 g)

20210124_171001.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, seles napisał(a):

 

Serio i przeoczyłem ten post. Czyli opis parametru został stworzony przez ...

 

No ale chyba wprowadzone do sterownika % wiatraka mają jakieś znaczenie, wytyczają jakąś podstawę do pracę sterownika. Tak jak w samochodzie ECU zwiększy/zmniejszy ilość wtrysnieyego paliwa na podstawie lambdy.

Czyli jedyne co tak na prawdę można przestawić to, to jak bardzo kocioł będzie reagować na zmiany parametrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko fajnie,piec niby bezobsługowy,super nowoczesny tylko zważyć pellet(oczywiście certyfikowany) skalibrować sondę i wszystko śmiga.Gorzej jak pali o wiele za dużo, popiół jest tragiczny i w owiele większej ilości jak w reklamie pieca, i w tedy zaczynają się schody bo z instrukcji nie dowiemy się nic(bo bezobsługowy) to przeglądamy fora co dobrzy ludzie doradza ale jak się jest laikiem w tej dziedzinie to niestety słabo to idzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to piec super nowoczesny - wystarczy zważyć pellet i skalibrować sondę .

Tylko, że zważyłeś pellet - wyszło 1050 a wprowadzono do sterownika 1200g - dlaczego ?

Sonda albo zanieczyszczona albo nieskalibrowana ( może bez dystansera ?) - na stokercloud wymagane O2 : 17,0 jest 18,9.

I co najważniejsze wszelkie zmiany nastaw wymagają czasuuuuuu na ustabilizowanie parametrów ( kilka, kilkanaście godzin )

Wartość zadana O2% przy 50% mocy z mojego załącznika : 12-16% tlenu u ciebie ustawiona na 11%.

I z tego m.in. względu pali o wiele za dużo i popiół jest tragiczny.

 

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, seles napisał(a):

Tak to piec super nowoczesny - wystarczy zważyć pellet i skalibrować sondę .

Tylko, że zważyłeś pellet - wyszło 1050 a wprowadzono do sterownika 1200g - dlaczego ?

Sonda albo zanieczyszczona albo nieskalibrowana ( może bez dystansera ?) - na stokercloud wymagane O2 : 17,0 jest 18,9.

I co najważniejsze wszelkie zmiany nastaw wymagają czasuuuuuu na ustabilizowanie parametrów ( kilka, kilkanaście godzin )

Wartość zadana O2% przy 50% mocy z mojego załącznika : 12-16% tlenu u ciebie ustawiona na 11%.

I z tego m.in. względu pali o wiele za dużo i popiół jest tragiczny.

 

Co do wartości O2% to nic się nie zmieniałem i kalibracje mam 96 też chyba za mało(zmieniałem tylko korekcje dmuchawy), miałem tak jak mi ustawił serwis , co do pelletu faktycznie mój błąd rano zważyłem 1050  a wpisałem 1200 .Piec mam dopiero od września i tak naprawdę tylko przepalam parę godzin dziennie i za bardzo nie ogarniam z tymi wszystkimi  ustawieniami .A co byś polecił poprzestawiać (i gdzie)w moim przypadku żeby to jakoś sprawnie chodziło. Z góry dzięki

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem serwisantem tylko użytkownikiem i dlatego nie mogę nic zmieniać.

Czy kocioł instalował, ustawiał parametry, sondę kalibrował ten sam instalator co zmienił wydajność podajnika na 1700g ? i czy to autoryzowany przez dystrybutora czy też bezpośrednio z Sopotu ?

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie instalował mi wszystko Enecom z Sopotu i wszystko fajnie zrobił tu nie mam zadny zastrzeżeń, dzwoniłem do nich kilka razy z paroma pytaniami i uzyskiwałem wyczerpujące odpowiedzi(i zmieniali kilka razy parametry).Problem jest jednak w tym że piec ma tyle ustawień że to chyba ja wszystkiego nie ogarniam 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sleepyhead napisał(a):

A tak z innej beczki, polećcie jakieś czujniki które nie kłamią,

Nie ma takich.

Gdyby robili sterowniki na czujnikach PT100,500,1000 to te podlegaja pod normy i klasy. Ale wtedy cena. Jesli ma to byc zewnetrzny pomiar temperatury to wlasnie z nich skorzystaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz korzystac z takich jakie producent danego sterownika przewidzial. Wiec te co podalem mozesz jedynie wykorzystac jako zewnetrzny pomiar. Roznia sie charakterystyka

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z wątku Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13 post #673 pospisz : 

"Nic nie trzeba dokładać z obcego sterowania do kotłów NBE tylko ewentualnie moduł rozszerzeń. Różnica między V13 a V16 to taka że w pierwszym trzeba pobawić się ustawieniem dmuchawy aby prowadzić prawidłowy proces spalania w oparciu o tleny z sondy. Robi się to praktycznie podczas pierwszego uruchomienia z możliwa korekta późniejsza przy zmianie pelletu. W V16 wszystko dzieje się automatycznie w oparciu o podcisnienie i sondę lambda potrzebne jest tylko przeważenie pelletu. "

Oczywiście jeśli pellet jest przeważony a sonda czysta i skalibrowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego byłem świadomy, tylko chodziło o te dziadowskie "korekcję o2" które powinny się nazywać "korekcjami podawania pelletu" żeby użytkownik nie popadał w paranoję.

 

A z 2 strony w praktyczny sposób znalazłem na co wpływa zmiana nastaw dmuchawy. Temperatura spalin. Przy wyższym ustawieniu nadmuchu temperatura spalin idzie w górę i ma delikatny problem z utrzymaniem lambdy na zadanym poziomie, (utrzymuje wyżej niż zadane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seles ok, to jeszcze pytanie o ważenie pelletu. Na duńskim forum ktoś pisał, że waga pelletu jest różna w zależności od ilości pelletu w zasobniku. Jeśli tak (może sprawdzaliście, ja spalam dopiero pierwszy zasobnik) to przy jakim zapełnieniu zasobnika ważyć najlepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem supportu NBE o to i odpisali, że owszem są różnice w wadze pomiędzy pełnym, a pustym zasobnikiem, najlepiej wziąć średnią, ale "nawet jeśli ślimak waha się o kilkaset gramów, tlen koryguje to za pomocą ustawień dmuchawy i wydajności ślimaka".

Wygląda na to, że nie da się w żaden sposób jakoś znacząco oszukać tego kotła 🙂

Edytowane przez BST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie korektę na 1500 zrobił serwis centralny on mi robi korekty (pomimo że mi wyszło faktycznie 1050 i o tym mówiłem serwisantowi)a co do ilości pelletu w podajniku to coś w tym musi byc bo jak montowali mi piec zasypany był 2 workami i wtedy po ważeniu wyszło ponad 1600(ten sam pellet poltarex z tej samej dostawy)Teraz przez parę dni ogarnia mi to serwisant zarówno O2  i reszte ustawień, pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.