Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, Puławiak napisał:

Ok i to słuszne. Ale nie wszystko chcesz zrozumieć i przyjąć do siebie. Niestety na chwilę obecną nie da się na tym kotle zejść poniżej pewnej mocy ( nawet testowo) . W wcześniejszym wpisie chyba ze strony 15 słusznie zauważyłeś obrotach wentylatora. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LIVE
 
An error occurred. Please try again later
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tap to unmute
Learn more
 
 
Advertisement
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Pytanie za 100 pkt co to za kocioł ? i jakie ma moce ?

https://v16.stokercloud.dk/#v16

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz po zużyciu pelletu chociaż z tej statystyki to i tak niewiele można wywnioskować. Tłumaczyłem Ci już i inni też pisali ile z 1 kg pelletu mozesz uzyskać jaką ilość energii i na tej podstawie możesz sobie tak ogólnikowo obliczyć moc. Te wskazania niestety nie pokrywają się ze zużyciem. I to nie chodzi o wskazanie ze sterownika ale rzeczywiste zużycie. Zablokuj kocioł na określonej mocy wsyp okresloną ilość pelletu o określonej kaloryczności i sprawdz na jaki czas Ci ta ilość wystarczy i sobie przelicz i wtedy sobie z grubsza określisz moc. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, eliks napisał:

Dlatego mam kartkę i liczę worki :D

Ja nie liczę i nie zapisuję tyle ile wsypię tyle spali z dokł. do 1kg.

 

18 minut temu, Puławiak napisał:

Zobacz po zużyciu pelletu chociaż z tej statystyki to i tak niewiele można wywnioskować. Tłumaczyłem Ci już i inni też pisali ile z 1 kg pelletu mozesz uzyskać jaką ilość energii i na tej podstawie możesz sobie tak ogólnikowo obliczyć moc. Te wskazania niestety nie pokrywają się ze zużyciem. I to nie chodzi o wskazanie ze sterownika ale rzeczywiste zużycie. Zablokuj kocioł na określonej mocy wsyp okresloną ilość pelletu o określonej kaloryczności i sprawdz na jaki czas Ci ta ilość wystarczy i sobie przelicz i wtedy sobie z grubsza określisz moc. 

Pisałem już że nie interesuje mnie moc wyświetlana - to wy uparliście i udawadniacie że nie można zejść z mocą i tu pytanie moc 2,5 kW jak to ustawiacie w montowanych kotłach  jest minimalną dla kotła 16 kW ? jeśli tak to u mnie przy takim ustawieniu ( 2,5 ) kocioł się wygaszał przy analogicznym odbiorze ciepła jak obecnie.

Cały czas czekam na informację jak zdalnie ( przez serwis) wyregulować ten kocioł ?

Zrobił się tłok więc dobranoc

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem wrócić. Czyli Instalator montuje kocioł na fabrycznych nastawach ? nie dostosowuje do konkretnego użytkownika, instalacji, komina i nie chodzi mi o moce ale ustawienia O2 i chociażby sprawdzenie sondy lambda w konkretnym układzie dymowym?

46 minut temu, Puławiak napisał:

Zablokuj kocioł na określonej mocy wsyp okresloną ilość pelletu o określonej kaloryczności i sprawdz na jaki czas Ci ta ilość wystarczy i sobie przelicz i wtedy sobie z grubsza określisz moc. 

W RTB V16 nie można zablokować kotła na określonej mocy mniejszej niż 5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sondę poprawiać ? To to przecież jest autoregulacja tleny na odpowiednim poziomie czy wg labolatorum i tyle. Żeby to wyregulować czyli optymalna wartość tlenu resztkowego to musiałbyś mieć przebadany konkretny pellet dla i ustawić zawartość tlenu pod ten pellet. Tak jak się wprowadza konkretne parametry do analizatora spalin. Ale to długa historia. Przecież sonda wskazuje Ci po wygaszeniu konkretną wartość - zawartość tlenu w powietrzu. 

To sprawdż sobie na 5 kW i póżniej sobie przeliczysz. 

A w sumie może opisz jak należy ustawić sondę lambda i jak ją sprawdzić i dostosować do konkretnej instalacji i konkretnego układu dymowego. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, eliks napisał:

A palnik ile? 16 masz?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LIVE
 
An error occurred. Please try again later
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tap to unmute
Learn more
 
 
 
Advertisement
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Tak 16.

21 godzin temu, seles napisał:

atomfx ustaw jeszcze +15 st do zadanej nie będzie się wygaszał po osiągnięciu 75 st.

Chyba tak mam,. Zaraz sprawdzę

21 godzin temu, KruQ napisał:

0.9 kw przy palniku 16kw?? Przeciez nawet w danych pieca ze palnik min chyba do 2.5kw? 

To są dane laboratoryjne, u każdego będzie to inna wartość. U mnie i mogę ustawić jeszcze niższą ale wtedy przy dłuższych przestojach, włącza się stabilizacja płomienia. 

19 godzin temu, seles napisał:

W rzeczywistości mam ustawione 0,8 kW minimum.

No w moim przypadku włącza się stabilizacja płomienia co doprowadza do wyskakiwania błędów. I w efekcie do zatrzymania kociołka. Ale u Ciebie faktycznie daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Puławiak napisał:

Ok i to słuszne. Ale nie wszystko chcesz zrozumieć i przyjąć do siebie. Niestety na chwilę obecną nie da się na tym kotle zejść poniżej pewnej mocy ( nawet testowo) .

 
 
 
 
 
 
00:18 / 01:00
LIVE
 
An error occurred. Please try again later
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tap to unmute
Learn more
 
 
Advertisement
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Zgadzam się u mnie jest to 900W. A u selesa jest to 800W. Sprawdziłem przed chwilą i jest różnica w procentowym podawaniu pelletu(włączyłem na chwilę moc min 2.5kW) No i słychać że kociołek więcej wrzuca pelletu. 

A czy ma wpływ na zużycie paliwa? Sprawdzę w następnym tygodniu. Ustawię moc min. na fabryczne 2.5kW i sprawdzę. Podejrzewam że może nie być większej różnicy, kociołek będzie bardzo często wyświetlał "wstrzymana praca-temperatura osiągnięta" czy coś podobnego. Zobaczymy protestujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co? Jeszcze raz dla pewności przełączyłem kociołek na 2.5 kW aby sprawdzić Twoją teorię. Dodatkowo zrobiłem zdjęcia i dorzucam do wglądu. Zwróć uwagę na czasy podawania  przy mocy minimalnej dla 2.5kW i na drugim zdjęciu przy 0.9kW.  Według Ciebie nie ma różnicy? A może niech forumowicze to ocenią. A ilość spalanego pelletu nie świadczy ile mocy z niego wyciągniesz. Palę pierwszy sezon, kociołek pracuje od września. Może kupiłem słabej jakości pellet. Nie wiem. Kociołek co prawda pracuje ze zmniejszoną mocą od soboty, ale zapomniałem włączyć harmonogram pracy kotła, kociołek pracował na pusto całą dobę. Miarodajny wynik będziesz miał pod koniec tygodnia. Poza tym sam kilka postów wyżej, pisałeś aby nie sugerować się wskazaniami komputera (chyba masz rację, bo wyniki zużycia są trochę niższe niż na wyświetlaczu.) 

Czy dobrze zrobiłem zmniejszając moc minimalną? Zobaczymy po przełączeniu na 2.5kW. nie będę zmieniał żadnej innej wartości, poza minimalną mocą. Wiem że komputerek przekłamuje, ale będziemy mieli podgląd sytuacji i sprawdzimy obie teorie. 

16115935383283950151683777717213.jpg

16115936717242717864851046768435.jpg

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalorycznosci opału nie oszukasz to najprostsza w miarę skuteczna metoda oszacowania mocy kotła kaloryczność waga i uśredniona sprawność urządzenia i masz wynik. On owszem zejdzie może trochę z mocą ale przy takiej ilości podawanego podawanego pelletu palenisko się tak przetleni że sonda sama dosypie dawkę żeby zredukować tleny cudów nie zrobisz to jest zbyt duża patelnia żeby przy tak małej ilości pelletu wyrobić się z tlenami. Ale te wskazania by się sprawdziły gdyby nie było sondy bo to wtedy są wartości sztywne. A tak jak jest teraz to ty sobie ustawiasz swoje a sonda i tak swoje zrobi. Czyli jak zaczną jej wzrastać tleny to dosypie pelletu i po twojej zabawie. Pomyśl jesteś taka sobie sonda masz zadana konkretną wartość tlenu resztkowego. I widzisz że ta wartość przekraczasz? Co robisz zmniejszasz obroty wentylatora ale już nie możesz bo bo już pracujesz na minimum a tlen dalej zbyt wysoki i co tu robić trzeba się ratować więc co robisz sypiesz pellet. Miało być mniej ale wyszło jak zwykle. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem wcześniej. W następnym tygodniu zmienię parametr minimalnej mocy i zobaczymy. Może masz rację. Może nie ma masz. Po testuję, przeanalizuję. Wyniki przecież nie będą utajnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz wstawiam pliki - niech fachowcy przeanalizują różnice - dla mnie są oczywiste.

0,8 kW

 

20210124_0_8 pulpit.jpg

20210124_0_8 system.jpg

i 2.5 kW

20210125_2_5 pulpit.jpg

20210125_2_5 system.jpg

W obu ustawieniach pali jak dla mocy  ok, 2 kW  ?

I proszę nie używać ironicznych określeń typu tamten temat bo pokazujecie swoją ignorancję i  ...... ?

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego na mocy 0,8 i 2,5 jest tak samo wysoka temperatura spalin? Przy 0,8 płomień jest jak z gromnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignorancji żadnej nie ma. Różnica w spalaniu bo o tą wartość walczysz jest w ok. 5%. A  bierze się z podawania dokładniejszych dawek wyliczanych przez algorytm który i tak nie schodzi do tego poziomu który masz ustawiony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już ż dla mnie nie jest istotne czy to 0,8 czy 2,5. Niewątpliwym jest że przy moim ustawieniu 0,8 pali mniej i nie przekracza temperatur ( nie wygasza się ) Przy testowym przestawieniu na 2,5 dwukrotnie przekroczył temperatury i się wygasił. Może to oznaczać że producent robi nas w balona i przy mocy pokazywanej jako 2,5 faktycznie pali 5 kW ?.

Nie pytaj dlaczego temperatura jest taka sama bo nie wiem- tajemnica producenta i oświadczam że są to autentyczne screeny z kotła.

38 minut temu, pospisz napisał:

Ignorancji żadnej nie ma. Różnica w spalaniu bo o tą wartość walczysz jest w ok. 5%. A  bierze się z podawania dokładniejszych dawek wyliczanych przez algorytm który i tak nie schodzi do tego poziomu który masz ustawiony. 

cyt::Kol. Puławiak w "tamtym" temacie akurat fajnie opisał dostrajanie tlenow. Czyli jak się nie obrócisz tak... pellet z tyłu." -  fair ?  A z tym fajnym opisaniem dostrajania to nie przesadzajmy - wielokrotnie pytałem o zasady regulacji V16 i nie doczekałem się odpowiedzi..

5% ?

0,8 kW feeding low 1,52 % przy 2,5 feding low 4,77 %

przy 0,8 ext period 52,631s przy 2,5 -35,714s

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem w Twoim stylu nie pytaj czemu 5% bo nie wiem, wiem natomiast że porównujesz cyfry które są tylko częścią całości. I może na tym zakończę tą dyskusje bo nie ma sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, eliks napisał:

Dlaczego na mocy 0,8 i 2,5 jest tak samo wysoka temperatura spalin? Przy 0,8 płomień jest jak z gromnicy.

Bo spaliny są dodatkowo dogrzewa e przy tych niskich mocach. 

Zawróćcie uwagę ja się zmieniają współczynniki korekcji o2 da poszczególnych mocy. I zobaczcie jak się zmienia zmierzona zawartość tlenu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.