Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet 18kw do domu 60m2


Michał0987

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kocioł 18kw na pellet i dom do ogrzania 60m2. Czy trzeba jakoś przygotować ten kocioł aby jak najmniej zużył pelletu?  Niby jest od 5kw do 18kw. Ale czy praca jego na najniższym poziomie będzie optymalna? Jakie przypuszczalnie będzie zużycie pelletu? Tylko ogrzewanie bez podgrzewania wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie optymalna. Jeśli masz miejsce, to dołóż bufor, a jeśli nie, to należałoby raczej pomyśleć o jakimś maleństwie - maksymalnie 6-8 kW mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro bufor się nie zmieści, to pozostaje grzanie tym kotłem wykorzystując czynnik pokojowy / termostat. 

A tak w ogóle :  w jaki sposób stałeś się posiadaczem 18KW do 60m/2,bo to chyba nie tajemnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna nadzieja w dużej pojemności wodnej kotła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michał0987 napisał:

 ale mam nadzieję, że da się to jakoś ogarnąć. Mam w domu w 90℅ podłogówkę. 

To napisz jakie masz własne plany w ogarnięciu tego kotła wraz z tą podłogówką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sambor napisał:

Ciekawe czy komin wytrzyma

Czemu ma nie wytrzymać? 

29 minut temu, Trener40 napisał:

To napisz jakie masz własne plany w ogarnięciu tego kotła wraz z tą podłogówką. 

Nie mam planów. Gdybym miał to bym tu nie pytał. Podczas użytku czas pokaże jak to będzie wyglądać. Rekomendowanie mi na pellet ze względu na jego pracę cykliczną bez konieczności podtrzymywania, co podobno w małych domach lepiej się sprawdza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje wykorzystać pojemność wodną kotła i pracować na dużej jego histerezie, bez wyłączania pompy. Rozpaleń dobowych trochę będzie, ale coś za coś. Ja tak palę już 5 sezon, o dziwo zapalarka jeszcze fabryczna, ponad 9000 rozpaleń

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocny kocioł to praca na jego minimum. W kotle może pojawiać się sadza. Co w dobrym peleciaku nie ma prawa zaistnieć. A w kominie kondensat ze względu na chłodne spaliny. Jak w pomieszczeniach, czy na strychu pojawia się brązowe wykwity będzie już za późno. A komin będzie trzeba rozbierać. Za mocny kocioł to samo zło. Ale o tym przekonasz się sam już w pierwszym sezonie. 

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2020 o 21:52, Michał0987 napisał:

Czy trzeba jakoś przygotować ten kocioł aby jak najmniej zużył pelletu

Pomyślmy... Na taką powierzchnie przyjmijmy 10kg na dobę pelletu średnio w sezonie. Nie licząc wszelkich strat czyli kominowych, wymiany ciepła, niepełnego spalania o co tam się jeszcze nawinie to potrzeba kotła działającego na średniej mocy sezonowej ok. 2 kW. No ale Ty Kolego zqapakowałeś sobie 18 kW. Czyli bedziesz latał wahadłowcem do galerii na zakupy. I mowy o żadnej oszczędności tu nie będzie. Zapomnij o ekonomicznej modulacji w naszych krajowych kotłach. I zamiast tych przykładowych 10 spalisz sobie 13-15 albo wiecej kg na dobę. Kocioł działa ekonomicznie jeżeli pracuje na swojej mocy nominalnej. Jeżeli zaoszczędziłeś na kotle to teraz wydaj na bufor. Za buforem zastosuj mieszacz pogodowy. Inaczej pójdziesz z torbami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider Bufor się nie zmieści, więc oszczędności z zakupu kotła pójdą na opał lub komin (, bo komin jest, ale kolega jest tak tajemniczy i nie wiadomo z czego jest zbudowany) 

Przy takiej powierzchni i w miarę ocieplonej chacie, nie powinno się więcej spalić jak dwie tony, patrząc jeszcze na to, że CWU nie jest grzane kotłem, a ile kolega spali tą lokomotywą, to pewnie będzie nas informował w pierwszych dniach jesiennego okresu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Benton661 napisał:

Pozostaje wykorzystać pojemność wodną kotła i pracować na dużej jego histerezie, bez wyłączania pompy. Rozpaleń dobowych trochę będzie, ale coś za coś. Ja tak palę już 5 sezon, o dziwo zapalarka jeszcze fabryczna, ponad 9000 rozpaleń

Obawiam się że nawet taka praca jak u Bentona może nie pomóc tam się prosiła pompa ciepła a nie żaden kocioł,.Pelletu może jakoś wiele nie spali ale ile kocioł i komin pożyje jeśli jest ceglany ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Michał0987 napisał:

Komin jest modułowy z wkładem ceramicznym i ma 4 lata.  Kocioł jeszcze nie zainstalowany. Czas pokaże. Jeśli będzie tragedia to pomyślę o znalezieniu miejsca na bufor. 

Co to za kocioł? Jaki palnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Michał0987 napisał:

Komin jest modułowy z wkładem ceramicznym i ma 4 lata.  Kocioł jeszcze nie zainstalowany. Czas pokaże. Jeśli będzie tragedia to pomyślę o znalezieniu miejsca na bufor. 

Teoretycznie dla kotła 18 kW potrzebowałbyś  bufora o pojemności co najmniej 500-600 litrów. Na taki miejsce pewnie znajdziesz. 

PS: Na początek poczytaj TUTAJ

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.