Skocz do zawartości
IGNOROWANY

CO Ekogroszek + fotowoltanika


Jacek71

Rekomendowane odpowiedzi

I jak zwykle zabieranie się za wszystko od doopy strony.

Za 60, 75 czy 1000 tysięcy to się zabiera za termomodernizację domu. Jak nie chcesz modernizować to wstaw pompę ciepła 12-14 kw SPLITA, żeby nie zamarznął, bufor 200 litrów, żeby pompa nie taktowała, wymień bojler na wydajny, jak kocioł ekogroszkowy w dobrym stanie wstaw palnik pelletowy. Całość wyjdzie Cię pewnie z 35 tys.

Podsumowując będzie taniej niż teraz, obsługi prawie zero. Jak mróz przyciśnie - masz normalny kocioł.

Napalanie się na fotowoltaikę moim zdaniem nie ma sensu. Jak byś robił w przyszłości to wywalasz kocioł, wstawiasz grzałkę w ten bufor 200litrów i po przeróbkach...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie teoretyzuje, dałem Ci namiary gdzie ludzie z w/w przeze mnie sprzętem wymieniają swoje poglądy i podają wartości jakie uzyskują, więc to użytkownicy, nie czarodzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem jeszcze na taki pomysł ... analizując temat i czerpiąc z Waszej wiedzy wpadłem jeszcze na taki pomysł ... 

Mam możliwość kupić PC z dofinasowaniem ... ale o mocy MAX 6 kW ... wymyśliłem taki układ :

Pompa Ciepła w lecie będzie przełączona na zasobnik CWU - i będzie grzała wodę użytkową , Piec na Ekogroszek będzie wygaszony .

W zimie przełączam zawory i pompa ciepła będzie podgrzewała bufor na powrocie do kotła ... skoro pompa Ciepła pracuje optymalnie przy 44-45 stopniach ... będzie mieć okazję podgrzać ochłodzoną wodę z powrotu która będzie miała temperaturę mniejszą podgrzana woda trafi do pieca już cieplejsza , co spowoduje że piec nie będzie musiał działać na pełnych obrotach i finalnie spali mniej ekogroszku . ( woda użytkowa w tym czasie bedzie już grzana przez piec CO .

Zakladając że będę miał fotowoltanikę - to nadwyżka ponad zużycie aktualne prądu akurat pokryje zapotrzebowanie na PC i wyjdę z prondem na zero ... a przy takim układzie spalę przynajmiej 1/3 mniej grochu co daje 2t czyli dodatkowa oszczędność ok 2 tys PLN / rok . 

Pytam fachowców ...czy taki układ będzie miał prawo zadziałać ?

 

 

PC schemat.jpg

Pompa z dofinasowaniem  65% .. o mocy 6kW wyjdzie mało ... więc warto się pochylić nad tematem ... jeżeli ten układ nie zadziała to i tak warto zainwestować w pompę z dofinansowaniem na grzanie tylko CWU ... wtedy nawet w zimie powinna sobie z CWU poradzić więc i tak będzie jakieś mniejsze zużycie ekogroszku bo nie będzie musiał grzać wody ... ale ten układ moim zdaniem  ma sens ... przynajmniej teoretycznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem tego Twojego schematu .... a szczególnie umiejscowienia zaworu 4D przed wejściem do Bufora ... w moim zamyśle do bufora powinna trafić jak najchłodniejsza woda z powrotu tak aby PC miała możliwość jej dogrzania do 40 stopni ... dlatego wstawiłem go na powrocie  i tu rzeczywiście jakąś dodatkową ochronę powrotu trzeba by było przewidziec ... wstawiając go tak jak na Twoim schemacie na zasilanie , piec będzie go ogrzewał mocno i PC nie stwierdzi że temperatura wody jest OK więc się wyłączy.  

Jednego czego nie przewidziałem u siebie to mieszanie na zasilaniu na grzejniki aby wypuszczać na nią zadaną ba sterowniku pieca temperaturę .  

Tak to widzę ... zadziała? 

Piec ze sterownikiem zaworu 4D z siłownikiem  dziś to działa tak jak na schemacie bez bufora i PC 

 

schema PC 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo. Dziwny ten Twój schemat...

a wracając do PC.  Mam podobny układ dla PC. Niestety bardzo rzadko zdarza się aby pracował w taki sposób. Trudno jest uzyskać niską temp. powrotu z grzejników aby działała w tej zadanej temp. PC. Nie polecam takiej idei dla PC.

aha;  PC potrzebuje na pewno większego zładu wody grzewczej - w przypadku tylko dwóch wężownic obawiam się że będzie za mało tej wody. Może rozwiązaniem tej kwestii byłby przepływowy zbiornik jak do cwu: zład wody/glikolu/ np. 300 litrów, a przez wężownice przepuszczać wodę grzewczą na c.o., i tu mogłaby być pompa monoblok na glikolu...

POzdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorecho .. nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale skoro na kaloryfery mam zadaną temperaturę 40-45 stopni to chyba musi się ona schłodzić w obiegu CO i do pieca na powrocie wraca nieco niższa zakładałem ze będzie ok 30 stopni więc był by to jeszcze w zakresie ...PC dogrzewała by do 45 stopni .. ale może się mylę ...  W CWU te dwie wężownice  ( pisałem o tym wcześniej ) były by stosowane zamiennie w lecie PC grzała by CWU  piec byłby wyłaczony , a w zimie BUFOR  a wtedy tylko piec grzałby CWU  ( stąd zawory na wyjścu z PC , do kierowania co ma grzać )  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.