Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hybryda CO – gaz + bufor/fotowoltanika. Sprawdzi się?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój pierwszy post tutaj więc na początek witam wszystkich.

 

Przerzuciłem już trochę internetu i niestety mam taki mętlik w głowie, że postanowiłem założyć temat. Mianowicie – posiadam ogrzewanie CO gazowe. Jak wiadomo „lepiej już było” (rachunki) więc szukam dodatkowego źródła ciepła. Poczatkowo miał być kominek do dogrzania dołu domu (dom piętrowy) ale póki co pomysł z racji „profesjonalizmu” wykonawców spełz na niczym.

 

Zacząłem się zastawiać czy nie pójść w bufor ciepła/fotowoltanikę i tu moje pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów. Mianowicie czy jest sens instalować jakiś podstawowy zestaw paneli i powiedzmy bufor circa 300 litrów z grzałką? Co ważne – nie chodzi mi o CAŁKOWITE zastąpienie gazu a jedynie jego że tak powiem „wsparcie”, rodzaj właśnie hybrydy. W lato oczywiście ten prąd będzie można spożytkować na inne cele ale na razie najważniejsze zima więc - Czy w okresie jesień/zima/wczesna wiosna te kilka paneli (circa 6) będzie w stanie za dnia zagrzać taki bufor do tych powiedzmy 60 stopni tak aby potem tylko w nocy dogrzewać dom gazem? Czy to raczej niewykonalne z racji pochmurnych dni? Nie mam zamiaru grzać wody użytkowej ani bawić się w oddawanie prądu. Z góry dzięki za pomoc.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 6 st.panelow po 375W-2200W.Przy sloncu i chlodu 2 KW daja.Kiedy nie swieci,ale jest niebo biale,to 100-400 W.Kiedy niebo metalowo ciemne,czy "biala tma"siedzi,to jest 10-100 W.Nawet dzien jest coraz krotszy.Z tym po wiekszosc dni zimnych nie ogrzejesz nic.Latom bezproblemowo i w przejsciowym sezonu dzien od dznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie działać? Odpowiedź brzmi tak.

Bufor 300 litrów zagrzejesz się do 60 stopni grzałką 4 kW przy PV 5kWp podłączone bezpośrednio pod grzałkę przez sterownik.

Tylko co chcesz zrobić z tą temperaturą ? Wpuścić do podłogi czy do grzejników wysokotemperaturowych ?

Pytania następne.

1. Ile metrów do ogrzania ?

2. Jakie zapotrzebowanie energetyczne ma dom ?

3. Jaką temperaturę preferujesz ?

Odpowiem Ci z własnego przykładu. Do ogrzania 100m. Tylko OP. Interesuje mnie temperatura 20 stopni.

Mam bufor 160 litrów. W nim dwie grzałki. Jedna 2kW offgrid i jedna 6kW ongrid. Od 01.09 grzeję tylko z PV 2,6 ustawionych pionowo na ścianie. W przyszłym roku muszę wymyślić jakiś mechanizm co je na lato będzie dźwigał do góry, bo są małe uzyski na koniec wiosny, lato i początek jesieni. Na lato podłączam je do falownika i pracują dla Taurona.

Poniżej zużycie z września. Jeden raz włączyła się grzałka 6 kW.

Zużycie za cały miesiąc, niecałe 26kWh. Tyle bierze pompa, sterowniki i inne podzespoły elektryczne.image.png.229ecd641f040f84bf2516e0d1a52691.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.