Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Ciepła z grzałką zamiast pieca, Fotowoltanika


redis

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, posiadam teraz kocioł z podajnikiem na ekogroszek, mam my domek około 65m2. Posidam ogrzewanie podłogowe którę są podpięte pod siłowniki i sterowniki w każdym pokoju, na tą chwile gdy było troszkę zimniej, spalam mniej więcej 1 worek 25 kg (26-28 kaloryczność Bartex Silver) na 3 dni z ciepła wodą grzana do 60 stopni, nie mogę narzekać, jest bardzo dobrze, mała powierzchnia izolacja okna itp zrobiły swoje. Ale zawsze jest jakieś ale, potrzebowałbym jednego pomieszczenia, stwierdziłem ze ta kotłownia by była idealnym pomieszczeniem na inne moje rzeczy, wiec myślałem o zestawie, gruntowa pompa ciepła ale to wychodzi jakieś 30k a i tak prąd. Nie za darmo, wiec wpadłem na inny pomysł, może być tak kupić w miejsce pieca jakiś duży zbiornik taki bufor ciepły który grzałbym grzałkami, i kupić na to jakiś zestaw fotowoltaiczny, za 30k miałbym coś koło 6kW może to się bardziej opłaca. Takie ogrzewanie prądem ale wykorzystując obecna infrastrukturę, w podłogę chciałbym jak teraz wrzucać około 35 stopni a ciepła woda widome, 60 musi być inaczej Żona mówi ze zima jak kiedyś ustawiłem na 55....  czy ktoś posiada takie doświadczenie jeśli chodzi o grzanie prądem ? W jaki sposób obliczyć ile może to zjeść prądu ile może kosztować taki bufor ciepła który by to ogarnął ? Ogólnie onstalacja by została jaka jest czyli zawór trójdrożny pompki itp tylko ze zamiast pieca byłby owy bufor 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo REDIS.

Myślę,że zapewnienie ogrzewania tylko tanią taryfą będzie kosztowo takie samo jak ekogroszkiem, ale jednak zero roboty, popiołu,  kurzu  itd,itp.  Zapotrzebowanie max. oceniłbym na 4 kWh ciepła  x 24 h  daje ok.100 kWh  "prądu".  Tania taryfa jest 10 godz. więc potrzebowałbyś grzałkę 10 kW, ale lepiej 12, bo i tak jest możliwość regulacji mocy w takich dużych grzałkach.  7 godz. grzania domku x 4 kWh to ubytek  28,  + 2 godz. /13-15/ doda 12 kWh do bufora, a musi w nim być jeszcze 16 kWh żeby ogrzewać następne 7 godz. bez grzałek. Po nocnej pracy grzałek powinno Ci zostać 42 kWh w buforze ; czyli 500 litrów bufora o temp. ok.84  stopnie - tak Pi X drzwi. To jest chyba realne do zrobienia. Potrzebne jest jeszcze duże naczynie wzbiorcze, bo cała woda ma mieć 84 stopnie.  Z elektrownią będzie trochę "marudzenia" bo jeśli będziesz grzał tylko w taniej taryfie , to trzeba będzie dopilnować zużycia drogiej, aby nie przepadła; trzeba by regulować  "zimą" grzanie też w drogiej, ale to tylko nadmiar szczęścia........ Myślę, że jakbyś zamontował pompę ciepła np. LG 9 kW, to sprawdziłaby się dobrze bez bufora. koszt ok. 17 tys. na ale"drogo".

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...

Witam przepraszam że się tutaj podłącze.

U mnie sytuacja wygląda tak że mam kocioł 20kW na ekogroszek 5 klasy z dwoma buforami ciepła po 500l każdy.

Bufory podłączone są  szeregowo.

Mam możliwość zmienić instalacje tak by mogło to pracować w konfiguracji albo 500l jako pojedynczy albo 2x500l razem.

Czy kupując zestaw fotowoltaiki składający się z 8 paneli PV po 280W każdy plus regulator napięcia plus grzałka 2000W za ok 8000zl. Jako wspomaganie układu grzewczego jak wyżej miało by sens?

Na jakie ewentualne oszczędności mógł bym liczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2020 o 15:34, Pawel1984 napisał:

Czy kupując zestaw fotowoltaiki składający się z 8 paneli PV po 280W każdy plus regulator napięcia plus grzałka 2000W za ok 8000zl. Jako wspomaganie układu grzewczego jak wyżej miało by sens?

W okresie zimowym mamy bardzo słabe nasłonecznienie i krótki dzień wiec taki układ w pochmurny dzień może  wyprodukować na dobę np tylko 60 gr.Inaczej wygląda sytuacja jeżeli  produkujesz energię do zakładu energetycznego przez cały rok w okresie letnim magazynujesz a zimą odbierasz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2019 o 17:46, fanbiomasy napisał:

 ciekawy bufor ciepła znalazłem na YouTube

 

 


Moim zdaniem tego typu bufory mają sporo wad.
Skomplikowane i kosztowne w realizacji, oraz utrata zgromadzonego ciepła.

Ciekawym pomysłem jest gromadzenie ciepła poprzez wykorzystanie przemiany fazowej wody (lód - woda).

Ilość ciepła, by zmienić stan skupienia wody (lód - woda) przy niezmiennej temperaturze  (0*C), odpowiada ilości ciepła potrzebnej do podgrzania wody od temperatury 0 *C do około 80 *C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.