Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ustaw tak jak pisałem wcześniej i będzie dobrze.

Możesz wstawić zdjęcie jak ten czujnik zamontowałeś?

Opublikowano (edytowane)

A czym kontrolowac ochrone powrotu? Zaworem kulowym na bajpasie przed pompa? Przy stalej pracy pompy powrot ma 65 stopni ( 70zadana pieca) i piec zaczyna momentalnie sie przegrzewac i sie wygasza. I jak to bedzie sie zachowywalo przy uruchomieniu pompy cwu? 

Czujnik zamontowalem w tym miejscu co zaznaczyles na zdjeciu, natomiast czujnik wbudowanego zaworu jest wpiety bezporednio w kociol.

Edytowane przez kozik123
Opublikowano

65 stopni to jest poprawna temperatura powrotu. Jeśli kocioł się wygasza to znaczy że nie masz odbioru ciepła na tyle dużego że powoduje ciągłą pracę kotła.

Ostatecznie możesz przymykać ten zawór przed pompą lecz nie jest to dobre rozwiązanie bo prawidłowo powinno się to robić po stronie tłocznej pompy.

Opublikowano

Jezeli zadana pieca 70 a na 170m2 podlogi ustawione na zaworach 25 stopni to piec momentalnie idzie w gore, sprobuje jeszcze zjechac z moca kotla bo obecnie 90%( zjade do 50) i ewentualnie na drabinki dam 50 stopni, powinno byc ok.

 

Opublikowano
24 minuty temu, Darekgra napisał:

65 stopni to jest poprawna temperatura powrotu

Taka temp jest oczywiście bardzo dobra. Ale nie można mówić że tak wysoka jest poprawna. Bo to gruba przesada.

Opublikowano

Przy zadanej kotła 70 stopni i przy małym odbiorze ciepła jest to poprawna/prawidłowa temperatura powrotu.

Oczywiście można zejść z zadaną kotła do 65 a nawet trochę niżej.

Opublikowano

Pod warunkiem że reszta instalacji działa poprawnie , czyli dogrzewanie cwu ,grzejniki  ,podłoga czy co tam jest a u autora chyba tak nie jest ta pompa  krótkiego obiegu zakłóca prace innych pomp .

Opublikowano

Tak zgadza się lecz tu nie temperatura powrotu jest problemem.

Opublikowano

Może nie jestem instalatorem, ale coś w tej instalacji jest nie tak z ochron powrotu. Zrobione są tutaj w sumie 2 obwody ochrony, jeden na bajpasie z pompą i on mógł by działać poprawnie gdyby nie zwór 4D, który też realizuje ochronę powrotu, tylko, że w połączeniu z pompą na powrocie, a tak do końca nie wiadomą jaką ten zawór ma pełnić rolę, więc coś trzeba zmienić, albo zlikwidować bajpas i pompę dać na powrót, albo zlikwidować zawór 4D.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

@Ryni strzał w dziesiątkę, powinno być to lub to. Czasami udaje się wysterować pompy tak że dział poprawnie nawet w tak skonstruowanej instalacji.

Na chwilę obecną próbujmy to jakoś jeszcze ogarnąć lecz bez zaworu grzybowego po stronie tłocznej pompy kotłowej będzie ciężko.

Edytowane przez Darekgra
Opublikowano

Jakoś tego nie widzę tu są 4 pompy i 2 zawory z siłownikami, które co chwilę mogą zmieniać przepływy, ten układ jest po prostu bardzo niestabilny jeśli chodzi o przepływ.

Zastanawiam się czy w ogóle jakiś sterownik jest w stanie nadążyć z regulacja temp. w tak zbudowanym układzie.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

Nie no.... Układ nie jest nadzwyczajny, zwłaszcza że większość jest w podłogówce, która pracuje na stabilnych temperaturach pod warunkiem ciągłej pracy.

Niektóre stery Techa mogą obsługiwać do 4 zaworów i 4 pomp.

Edytowane przez Darekgra
Opublikowano

W zasadzie tak, chociaż bez schematu trudno mi to ogarnąć, czyli pompę z bajpasu przenieść na powrót kotła i chyba trzeba będzie również przenieść przyłącze do zaworu 4d, albo te dwie rury powrotne, które widać na jednym ze zdjęć, a które są bliżej kotła niż przyłącze zaworu 4D.

Opublikowano

.Tak uklad jest niestabilny, a konkretnie powrot i co za tym idzie zawory 3d glupieja bo raz dostaja goracs wode a raz zimna ( on/off pompy kotlowej). Zalaczenie pompy na stala prace tez nie zdaje egzaminu bo na 5w, 80% wody z kotla wraca na powrot ( dogrzany z roznica 5 stopni od zadanej kotla), a wtedy zawory 3d otwieraja sie na 50-60% chcac utrzymac zadana temp na podloge. Jedynie przy zwiekszeniu mocy pompy na 20w pcha wiecej wody na obieg( ale w tym nie o to chodzi zeby pompa pracowala caly czas na 20w). Zmniejszylem wydajnosc pomp podlogowych na 10-12w i wszystko stabilniej pracuje plus zamknalem zawor 4d na 0% otwarcia, pytanie czy 10w na pompie przepchnie 90m2 podlogowki ? 

Opublikowano

Jednak nic z tego... Proces czyszczenia rusztu co 6h destabilizuje wszystko i potem piec raz to sie przegrzewa a raz niedogrzewa, wykres pracy jak ekg. Ciepla woda dochodzi do pierwszego zaworu 3d a drugi zimny i otwarty na 100%. Pompa chodzi kotlowa chcac dogrzac powrot... Bledne kolo.

Opublikowano

Zawor 4d rozkrecilem na 100% drabinki termostatami skrecilem na 0 a jedynie grzejnik w garazu chodzi aby obieg byl, puki co dziala, zobaczymy jak dlugo, chciaz zebym wylewki wygrzal a pozniej niech poprawiaja...

Opublikowano

Tak mniej więcej powinna wyglądać u Ciebie instalacja jeżeli wykorzystamy te elementy które już masz:

Clipboard018.thumb.jpg.9fdd1316e28ee42f8e3df16c3cb5b1f5.jpg

Potem jeszcze trzeba trzeba odpowiednio zamontować czujniki i oprogramować sterowniki. W zasadzie potrzebujesz 2 sterowniki do obwodów podłogówki i sterownik. który ogarnie Ci kocioł, drabinki, CWU i ochronę powrotu.

 

 

Opublikowano

Podłogówka powinna chyba być zasilona za 4D.

Opublikowano (edytowane)

@Ryni twój schemat powinien zniknąć z tego forum aby ktoś tego nie powielał.

Zasilanie podłogi przed zaworem 4D a powroty w zawór 4D. Wtedy to nie ma prawa działać!

Popraw miejsce wpięcia zasilania podłogi, tzn. w rurę pomiędzy 4d a pompę obiegu grzejnikowego i będzie w miarę ok. Tylko należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej średnicy zaworu 4D.

Edytowane przez Darekgra
  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

@samborO których pompach piszesz?

Edytowane przez Darekgra
Opublikowano

Jak to o jakich?

Masz dwie pompy na podłogówki i do nich w szereg masz pompę na powrocie - pomyśl jak będzie działał ten zaw 3-D?

I jak będą się pompy spisywać ?

Tu trzeba podłogę i CO dać za zaw 4-D, wtedy on rozdziela obiegi i jest OK.

Opublikowano
27 minut temu, Darekgra napisał:

@Ryni twój schemat powinien zniknąć z tego forum aby ktoś tego nie powielał.

Właśnie dlatego pisałem wcześniej, że nie jestem instalatorem, żeby było jasne, że mogę popełnić błąd, a skoro nikt się nie odzywał, to próbowałem jakoś pomóc.

 

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)
46 minut temu, sambor napisał:

jak będzie działał ten zaw 3-D?

Hmmm... Normalnie będzie działał. Druga pompa jest na na powrocie z 4D, więc obiegi grzewcze są w pewnym stopniu oddzielone od krótkiego obiegu. Jeszcze tylko miejsca montażu czujników T4, T5 i T3 przenieść za pompy i jest Ok.

IMG_20200509_113535.jpg

Edytowane przez Darekgra

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.