Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia dobowe kotła kondensacyjnego


Klecki

Rekomendowane odpowiedzi

JakiEgo schematu dobowego grzania trzymacie się w wypadku Waszych kotłów i obiegów ogrzewania podłogowego 

- grzanie 24 jedna temperatura- kocioł pracuje 24h

- grzanie np 18 jedna temperatura i 6 godzin przerwy- kocioł totalnie nie pracuje 

- stosujecie w nocy temperatury nocne, zredukowane, na para, parenascie godzin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 h w miarę stałej temperatury. Ogrzewanie mieszane (podłogówka i grzejniki), zarówno kocioł jak i sterownik mieszacza podłogówki pracują w trybie pogodowym, termostatów brak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kocioł działa Tobie 24h?

Czy w trybie zredukowanym nocnym obniżasz temperaturę?

Pytam gdyż są różne szkoły, ale najczęściej powtarza się by kocioł kondensacyjny gazowym wypadku ogrzewania podłogowego  działał 24h przy jednej zadanej temperaturze, ale raczej bez korzystania z trybu nocnego/zredukowanego- 24h ciągła praca, jedna temperatura plus regulacja pogodowa. 
Jak w wypadku grzejnikow ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam żadnych trybów obniżonych, nocnych, Eco, termostatów i innych. Kocioł wyłącza się tylko jeżeli dojdzie do blokady palnika ze względu na przegrzanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad 330, grudzień 450. Powierzchnia trochę ponad 200 m2. Ale i tak taniej niż podajnikowcem z kotłowni w budynku gospodarczym. Temperatura 22-23 *C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 100% podlogowki z termostatami Salus, kombinowałam z nastawami nocnynymi itd. Okazuje się jednak że najlepszy komfort to grzanie 24h, sterowanie poprzez czujnik pogodowy.

 Powierzchnia użytkowa 145m2, średnie spalanie od 20.12 do 20.01 to 7,5m3 z cyrkulacja cwu.

Temp w domu 20,5-21,5 w zależności od pomieszczen

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, elmagico33 napisał:

Okazuje się jednak że najlepszy komfort to grzanie 24h, sterowanie poprzez czujnik pogodowy.

Już ponad 10 lat temu na tym forum opisywałem , wraz z pomiarami jakie jest najekonomiczniejsze grzanie podłogówką,

a nadal szukacie "Świętego Graala" w tym temacie.

Jeszcze jakbyś się pozbył tych salusów to byłoby cacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podlogowka zgadzam się w 100%- ustawiłem jedna temperaturę wg krzywej grzewczej i jest ekstra 

Mam jeszcze obieg grzejnikowy, w pokoju mam sterownik pokojowy ale ustawiony jego jakiś tam wpływ- wiodący w sterowaniu jest czujnik pogodowy.

Zastanawiam się jak wysterowac sobie ten obieg grzejnikowy tak by było poprawne tj komfortowo i ekonomiczne:

-tez ma działać 24h, żadnych przerw

- zrobić mu nocne obniżenie temperatury Np o 1-2 stopnie między godz np 22-6 

- obieg ma się wyłączyć bezwględnie o 22.00 i włączyć 6.00

Dom jest solidnie docieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sambor napisał:

Jeszcze jakbyś się pozbył tych salusów to byłoby cacy.

Teraz już wiem, że niepotrzebnie wydałem na to lekko ponad 2 tys... Salusy mam ustawione na 26stC ( wiadomo, taka temp w pomieszczeniu nie będzie osiągnięta)  po to tylko aby utrzymywać otwarty obieg, a zatem  służą mi teraz jedynie jako ekskluzywne termometry pokojowe :) . Niestety tak to  czasami jest, jak nie ma się wiedzy i doświadczenia z ogrzewaniem w domu, gdyż całe życie mieszkało się w blokowisku i temat ogrzewania sprowadzał się jedynie do odkręcenia grzejnika :)

A czytając artykuły w sieci bardzo często można przeczytać o super rozwiązaniu w postaci termostatów+siłowników do podłogówki i komforcie + oszczędnościach z tym związanym ....

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, elmagico33 napisał:

czytając artykuły w sieci bardzo często można przeczytać o super rozwiązaniu w postaci termostatów+siłowników do podłogówki i komforcie + oszczędnościach z tym związanym ....

Artykułów pisanych przez osoby związane z producentami w/w gadżetów.

Jak masz policzoną i zgodnie z tym wykonaną podłogówkę to nie ma siły aby było źle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podlgowka temat jest chyba wyjaśniony i wszyscy są zgodni- 24h grzania jedna temperatura zadana , wg krzywej grzewczej, temperatura zasilania jak najniższa ale optymalna dla danego budynku.

Jak robicie albo jak byście zrobili wysterownwiem niezaleznego obiegu grzejnikowego? Sterowanie wg pogodowymi i krzywej grzewczej, interesują mnie Ew obniżenie temp na noc- temperatura zredukowana, bądź całkowite wyłącznie obiegu o jakiejś tam godzinie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł ma funkcje tzw temperatury zredukowanej- kocioł bedzie grzał wg zredukowanej krzywej grzewczej oraz funkcje programowego czasu ogrzewania, wszystko można robić niezależnie dla obu obiegów grzewczych. 
Dla podłogówki mam ustawione czas grzania 00-24 czyli całodobowo, jedna temperatura czyli funkcja temperatury zredukowanej jest wyłączona.
Kiedy kocioł wychodzil z trybu zredukowanego gdy miałem ta funkcje włączoną sam automatycznie puszczaŁ w obieg czynnik o dużo wyższej temperaturze na Ok godzinę

Jak najlepiej zrobić to dla obiegu grzejnikow?

Tez grzanie 24h? Czy może zredukować temperaturę w nocy i ustawić czas ogrzewania na np 6-22, - obieg wyłączy się o 22.00, włączy o 6.00 i takze jesli temperatura spadnie później ustawionej temperatury nocnej.

Mozna jeszcze ustawić tak by obieg grzewczy wyłączył się bezwględnie o godz np 22 i włączył  tylko o Np 6.00 z pominięciem temperatury zredukowanej.

na grzejnikach mam głowice termostatyczne, wszystkie odkręcone w pozycji 5, nie mam potrzeby by dla każdego jednego pomieszczenie indywidualnie ustawiać temperaturę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz ustawiłem inaczej. Kocioł grzeje non stop do temperatury 22* w salonie, bo tam jest sterownik. W sypialni i u młodego w pokoju mam założone Danfoss bluetooth, i tam mam ustawioną temp.nocna i dzienna. Jest pięknie. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sambor napisał:

Już ponad 10 lat temu na tym forum opisywałem , wraz z pomiarami jakie jest najekonomiczniejsze grzanie podłogówką,

a nadal szukacie "Świętego Graala" w tym temacie.

Jeszcze jakbyś się pozbył tych salusów to byłoby cacy.

Moglbys wytlumaczysz szerzej? Aktualnie sam przechodze z grzejnikow na 100% podlogowke. Na piatek 7lutego przychodzi gosc, ktory zmienia instalacje. Zalecil aby kociol chodzil nonstop a w kazdym pomieszczeniu zainstalowac zwykly regulator pokojowy wlasnie np salus i w kazdym pomieszczeniu wedlug potrzeb ustawic temp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, weride napisał:

Moglbys wytlumaczysz szerzej?

Ale co mam ci tłumaczyć ?

Przecież kolejny inwestor stwierdził w poście #8,  że nie potrzebuje siłowników i tak jest OK, a ja ponad 10 lat temu to na tym forum udowadniałem z pomiarami włącznie że nie potrzeba wyłączeń i siłowników,

ale nadal się znajdują"mądrzy' którzy  twierdzą że potrzeba i zamiast zrobić projekt, to za 2-3x większą kwotę walą salusy, sralusy i inne bzdury + oczywiście więcej paliwa - ale mają"sterowanie" podłogówką.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kazda opcja jaka będzie wysterowania ale z kotła będzie Ok, jak już mówiłem, żadnej armatury pośredniej nie mam, pogodowa-kocioł- sprzęgło-rozdzielacz podlogowka, rozdzielacz grzejniki i do grzejnikow sterownik tej firmy co kocioł, wszytsko współpracuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ksieciunio napisał:

Ta podłogę to zrobiłeś na oko czy jakiś projekt ? 

 

Doczytałem że regulator, czyli bez projektu 

Powodzenia

Kolego, prosilbym grzeczniej, bo i ja grzecznje pytam. Tak jak wspominalem, nie mialem nigdy do czynienia z OP. Z racji kapitalnego remontu domu(a wlasciwie pietra, bo moje jest pietro), postanowilem zmienic ogrzewanie wraz z kotlem na podlogowe. Ogrzewana powierzchnia bedzie 60m2. Kociol zakupilem buderus 2f gb122 24kh. Wezwalem fachowca, ktory przyjechal w poniedzialek i cos tam poustalal. Ale bez zadnego projektu. Dom stary, z lat 70tych jeszcze nieocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po cholerę wydawać kupę kasy na coś co się nie sprawdzi. 

Lepiej zrób dobrze podłogę, kup czujnik pogodowy i ustaw dobrze krzywa grzewcza i to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak stwierdziłem  Podłogówka raz ustawiona z przepływani   ,które są optymalne i nie potrzeba żadnych  sterowników i siłowników bo wydatek na całość tej elektroniki na poziomie ponad 2000 zł pewnie zwróci się jak te sterowniki będą już dawno w śmietniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pablos14 napisał:

pewnie zwróci się

Nie zwróci się - wbrew pozorom rozgrzanie podłogówki  po wyłączeniu pochłania więcej energii niż utrzymywanie jej w jednej zadanej temperaturze.

Czyli wydatek na początku + większe wydatki przez całe lata- to się nazywa oszczędność po polsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.