Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Z Mieszaczem Przy Kotle Kondensacyjnym


nevar

Rekomendowane odpowiedzi

Wyprucie układu pompy nie wystarczy. Trzeba zamienić miejscami przyłącza kotła.

 

"Niestety" początek i koniec pętli jest determinowany typem rotametrów, których prawidłowe działanie wymaga odpowiedniego przepływu. Tutaj widzę rotametry zasilające i tego nie zmienimy.

 

Instalator i panowie z TECE niech się zastanowią jaki jest sens montażu układu mieszającego, który wymaga sztucznego podniesienia temperatury zasilania o 20 sC, jeżeli źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny?

Nie masz racji co do rotametrów, one są obecnie na zasilaniu przez pompę mieszającą i przepływ przez pętlę jest z górnej belki na dolną, czyli przeniesienie rotametrów na dół - czyli na obecne zasilanie pozwoli na prawidłową pracę bez pompy mieszającej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, żadnego grubego błędu w tej instalacji nie ma. Raczej jest przedobrzona niż schrzaniona.

 

 

W podobnym tonie pisałem w poście #30. 

Możliwe że projektant podłogówki nie wiedział jakie będzie źródło ciepła ( kocioł).

Jak dla mnie robią czasem projekt w firmach dostarczających podłogowkę to nigdy nie pytają o kocioł, to nie ich działka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie jest dobrze, gdyż jest inwestor który nie po to kupił kocioł kondensacyjny aby w nim grzać instalację do temp 55C, gdy teoretycznie wystarcza 35C-40C

Innym problemem przy obniżeniu temp w instalacji będą te grzejniki - one przy 35C praktycznie nie będą grzały.

Już nie mówię o wydajności pompy w kotle - one są na poziomie 1200l/h  a podłogówka wymaga : 1- 1,5-2l/min petlę x 18pętli x 60min= 1100 - 1600- 2100 l/h.

Czyli przy min przepływie pompa  może wystarczy na styk - choć są dodatkowo grzejniki , a pętle są podobno po 80-90m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale pompa kotlowa nie zasila bezposrednio tyle podlogowki, tylko podaje czynnik grzewczy do mieszacza pompowego przy rozdzielaczu, ktorego pompa w zupelnosci wystarcza (pomijam pradozernosc). W takim wypadku pompa kotla raczej wystarcza. 

Zeby wypruc instalacje i wlozyc jeszcze raz z 10-15 tys odzyskujac moze z 2tys, potrzebuje jakiegos konkretnego argumentu, przemawiajacego za tym, ze instalacja jest zle zrobiona. A pojawiaja sie tutaj na forum glosy ze jest ok i jeden powiedzial ze jest nawet "przedobrzona"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie jest dobrze, gdyż jest inwestor który nie po to kupił kocioł kondensacyjny aby w nim grzać instalację do temp 55C, gdy teoretycznie wystarcza 35C-40C

 

Ale , instalacja będzie chodziła na 35 -40 st , chodzi tylko aby zasilanie kotła było o 20 st C większe niż założona temperatura ogrzewania podłogowego. Co do zużycia gazu to na pewno się poprawi jak cały budynek już się wygrzeje . Dlatego poczekałbym z tymi przeróbkami jeszcze parę dni. Moje zdanie jest takie, że jak zamierzasz w tym budynku w okresie zimowym przebywać cały czas czyli normalne grzanie z obniżoną temperaturą nocną to nie ma potrzeby zmieniać mieszaczy , jeśli ma do być budynek np. na sobotnie wypady to trzeba by pomyśleć nad zmianą  mieszacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Tomek masz rację, tylko teraz pozostaje pytanie czy ten układ to potrafi.

A mianowicie - czy kocioł (lub układ) umie dać na wyjściu temp. wysoką i jednocześnie nie podbijać temp. powrotu.

To jest proste, tylko obawiam się że nie na tym poziomie automatyki.

A może ten dodatkowy układ to zrobi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia sztuki projektowej i wykonawstwa hydraulicznego instalacja jest OK, z punktu widzenia użytkownika instalacja jest do D...y - duże zużycie en elektrycznej, większe zużycie gazu, dodatkowe pytanie do inwestora - Czy tego właśnie oczekiwał???

Myślę że nie!

 

I teraz wytłumaczcie inwestorowi dlaczego będzie spalał 15-20m3  zamiast  np 10m3 -  tłumaczenie "Sorry taką mamy instalację" jest nie do przyjęcia.

 

Przeróbki pewnie będą po sezonie gdy budynek trochę wyschnie zostaną założone termostaty i emocje opadną.

 

Ale wg mnie tą instalację trzeba przerobić na zasilanie bezpośrednie z kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Tomek masz rację, tylko teraz pozostaje pytanie czy ten układ to potrafi.

A mianowicie - czy kocioł (lub układ) umie dać na wyjściu temp. wysoką i jednocześnie nie podbijać temp. powrotu.

To jest proste, tylko obawiam się że nie na tym poziomie automatyki.

A może ten dodatkowy układ to zrobi?

To nawet było by lepsze dla np zasilania grzejników które są w instalacji a obniżenie temp za pomocą zaw 3-D w mieszaczu podłogówki.

Gdyby były rozdzielacze z mieszaczami na zaworach 3-D + odpowiednie sprzęglo to obniży się temp powrotu na kocioł i będzie cacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W instrukcji technicznej TECE znalazlem instalacje łudząco podobną do mojej (w mojej nie ma jeszcze sterowników WLM2, ale będzie)

Czy ktoś mógłby rzucić okiem na to i porównać ze schematem mojej instalacji, który wrzuciłem wcześniej?

post-58092-0-58585800-1392720925_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na jakie przepływy? Za duże?

z samego kotła będą za małe dla całej podłogówki i grzejników, dlatego będzie potrzebna dodatkowa pompa 

W przypadku pozostawienia obecnych mieszaczy ,  pompa nie będzie potrzebna ponieważ rolę tą spełnią pompy mieszające w rozdzielaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W instrukcji technicznej TECE znalazlem instalacje łudząco podobną do mojej (w mojej nie ma jeszcze sterowników WLM2, ale będzie)

Czy ktoś mógłby rzucić okiem na to i porównać ze schematem mojej instalacji, który wrzuciłem wcześniej?

 

Nie kwestionujemy poprawności hydraulicznej instalacji , tylko jej sens głównie ekonomiczny - tu nie potrzebny jest drogi kocioł kondensacyjny , wystarczyłby taki za 2x mniej,

jeżeli pogodzisz się ze zwiększonym zużyciem gazu i en el to ta instalacja może zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłem dokładnie ale nie wydaje mi się, żeby nie starczyło z samego kotła.

Wręcz przeciwnie - wygląda, że z kotła przepływ byłby dużo za duży.

Zobacz na moje wyliczenia w poście #57 - tam jest 18 pętli po min 1,5l/ min co daje ok 1600l/h a pompa kotlowa ma wydajność rzędu 1200l/h.

Instrukcje kotłów kondensacyjnych dopuszczają pracę tylko pompy kotlowej gdy zapotrzebowanie wody w obiegu jest poniżej 1200l/h , przy większej należy dać sprzęgło i dodatkową pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś dziwnie to liczysz, to są obliczenia do innego układu niż ten, o którym obecnie mówimy.

Przypominam, że obecnie mówimy o układzie, w którym kocioł miałby dawać wysoką temp. zasilania a potem ona miałaby być obniżana na mieszaczach i powrót do kotła ma być "zimny" (o tym chyba mówił Tomek).

Do tego te obliczenia się nie nadają, bo one zakładają brak mieszania/obniżania temp. zasilania.

Przemyśl to jeszcze raz, ale ja tu widzę za duże przepływy z kotła, trzeba raczej go kryzować .... :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale , instalacja będzie chodziła na 35 -40 st , chodzi tylko aby zasilanie kotła było o 20 st C większe niż założona temperatura ogrzewania podłogowego. Co do zużycia gazu to na pewno się poprawi jak cały budynek już się wygrzeje . Dlatego poczekałbym z tymi przeróbkami jeszcze parę dni. Moje zdanie jest takie, że jak zamierzasz w tym budynku w okresie zimowym przebywać cały czas czyli normalne grzanie z obniżoną temperaturą nocną to nie ma potrzeby zmieniać mieszaczy , jeśli ma do być budynek np. na sobotnie wypady to trzeba by pomyśleć nad zmianą  mieszacza .

 

Właśnie przypomniałem sobie, że jak mi podłączyli gaz to serwisant odpalał kocioł tylko na grzejniki. W sumie 3 i 2 drabinki. Podłogówka nie była wtedy gotowa ani zalana. Kocioł wtedy był nastawiony na 60st i wciągał 10m3 gazu na dobę. To raczej jakieś kosmiczne zużycie z tego co się zorientowałem. Może tutaj trzeba poszukać jeszcze przyczyny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.