Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spalanie dobowe gazu


Dkwojtas

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Dkwojtas napisał:

 

Zauważyłem że teraz już jest w miarę stabilnie ustawione i wychodzi codziennie jednakowe spalanie w granicy 5m3.takze na chwilę obecną już nic nie ruszam.

5m3 przy średniej 0'C to 55kWh, czyli obciążenie cieplne budynku to 4,6kW (46W/m2). Nie ma tragedii, choć jak na dzisiejsze standardy szału też nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje tylko parter ,poddasze nieużytkowe ,nieocieplone.

56 minut temu, mistalova napisał:

5m3 przy średniej 0'C to 55kWh, czyli obciążenie cieplne budynku to 4,6kW (46W/m2). Nie ma tragedii, choć jak na dzisiejsze standardy szału też nie ma.

Zgadza się, na dzisiejsze czasy szału nie ma, ale to też nie był budowany dom jako pasywny.

Oczywiście że było wszystko starannie wykonane,ale coś pomiędzy cena a jakością. Pakowanie wiele więcej za np lepszy styropian ,z którego wyszło by może kilka wat mniej moim zdaniem mijało się z sensem,a też to nie był dom pasywny,ot po prostu taki najzwyklejszy.

Liczę się z tym że na pewno trochę mam strat choćby przez wentylację grawitacyjna,okna choć 3 szybowe to i tak szału nie robią,i pewnie znalazło by się więcej rzeczy.no ale cóż.kazdy buduje i robi na co go stać.

Poza tym pewnie gdybym wiedział że będę kiedyś w przyszłości ogrzewał gazem, myślę że na pewno coś tam więcej by się dołożyło do tego czy tamtego,no ale tak czasami bywa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko okaże się jak nadejdą niższe temperatury,wtedy zweryfikuje jak rzeczywiście będzie wyglądało dobowe spalanie.podam tutaj w temacie,na chwilę obecną praktycznie codziennie wychodzi pomiędzy 4 a 5m3 .

Podam cos więcej jak będą niższe temperatury jak to będzie wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 5m3 dobowo jaki moze byc rachunek? Cos okolo 400zl za 2 miesiace?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg nowych cen jakieś 500 zł miesięcznie (30*55kWh*~0,3zł)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dawid555 napisał:

Przy 5m3 dobowo jaki moze byc rachunek? Cos okolo 400zl za 2 miesiace?

Przy 5m3 dobowo to masz zużycie jakieś 150 m3 za cały miesiąc, czyli rachunek ok 330 zl za jeden miesiąc. To jest w starych cenach, od stycznia dolicz do tego +54%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tona ekogroszku dzisiaj to coś koło 1400-1500 zł, więc kolorowo też chyba nie jest. Generalnie wszystko idzie, prąd od nowego roku +24%. Najgorzej mają Ci co polikwidowali kopciuchy, poprzechodzili na gaz, przy nieocieplonych domach i dzisiaj będą płacili krocie. Kiedyś już tak zrobili z olejem opałowym. POLSKA 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tona groszku to 800 w PGG tylko trzeba sie postarać żeby kupić - poza sezonem to 650 -750 a luzem nawet 600 ale kto wie jak będzie i czy będzie.. z gazem to samo - nic nie jest pewne - też mam dylemat czy sie przesiadać na ten gaz czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2021 o 22:05, zip20 napisał:

Nie przesadzaj wynik bardzo dobry

Nie przesadzaj. Wynik zaledwie poprawny.

Bardzo dobry to ze 20, 30 W/m2

W dniu 17.12.2021 o 15:04, Dawid555 napisał:

Przy 5m3 dobowo jaki moze byc rachunek? Cos okolo 400zl za 2 miesiace?

W skali roku to jakieś 1200m3.

Po staremu to poniżej 3kPLN, po nowemu ponad 4kPLN - tak czy siak, niewiele.

W dniu 17.12.2021 o 18:05, zip20 napisał:

oj chyba ludzie wrócą do węgla szybciej niż myślimy 

Już niektórzy wracają. Mój sąsiad-smrodziarz już zaczął syfić węglem.

 

22 godziny temu, nesiasps napisał:

... też mam dylemat czy sie przesiadać na ten gaz czy nie

Zależy od konstrukcji budynku. Jeśli jest w miarę dobrze zaizolowany to tak, ale jeśli to dom "wiaderny", to nigdy w życiu bo pójdziesz z torbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm to nie wiem jak to porownac bo gdy grzalem on/of na termostatach (w salonie i 2 łazienkach) to ryczałtowo co 2 miesiace mialem fakture 308zl za 220m3 

A teraz termostaty sa wyłaczone i piec grzeje non stop na nizszej temp. zasilania. I pobiera 5-8 m3 przy tych tem co teraz byly.

Jeszcze nie mialem rocznego rozliczenia za ryczałt a poprzednio placilem za biezace zuzycie i najwyzszy rachunek za 2 miesiace mialem 606zl. Tak sie zastanawiam czy dalej grzac nonstop bo pojde z torbami heh 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra doszukalem sie i wyszlo mi ze przez rok zuzylem 1450m3 gazu.

W dniu 17.12.2021 o 17:46, monevv napisał:

Przy 5m3 dobowo to masz zużycie jakieś 150 m3 za cały miesiąc, czyli rachunek ok 330 zl za jeden miesiąc. To jest w starych cenach, od stycznia dolicz do tego +54%

Chyba cos zle liczysz. Bo fakture ryczałtową dostaje za 220m3 na kwote 308zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, nesiasps napisał:

Wiaderko dziennie groszku spalam 15-20 kg retopala z niskiej półki

Dom "wiaderny" to dom dziurawy, znaczy się kiepsko zaizolowany.

Wracając do zużycia - 15-20kg retopalu to ok. 450-600Mj, biorąc pod uwagę, że to średniowieczne paliwo/kocioł to sprawność koło 50%, czyli na dobę ok. 250Mj, co daje 70kWh, czyli obciążeniie cieplne budynku (na tą chwilę) to 3kW. 

Czyli Twoje wiaderko odpowiada ok. 6,5m3 gazu.

14 godzin temu, Dawid555 napisał:

 

Chyba cos zle liczysz. Bo fakture ryczałtową dostaje za 220m3 na kwote 308zl.

Pytałeś się, cyt:" Przy 5m3 dobowo jaki moze byc rachunek? Cos okolo 400zl za 2 miesiace? " I kol. monevv dobrze Ci odpisał - zużycie dzienne 5m3 oznacza miesięcznie 150m3 i koszt ok. 330PLN po starych, a 510 po nowych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za zobrazowanie kosztów - czyli nawet jak podniosą ceny gazu o te 58% to rachunek za miesiąc grzania nie powinien być wyższy niż 500zł - dobrze to kojarzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgla nie bo może być za drogi, może go nie wystarczać, PGG może zbankrutować wiosną, gaz nie bo z Gazpromem wojna i umowa sie kończy, norweski będzie za drogi, a Gazoport może być tylko miejscem na mapie jak statki nie dopłyną bo z Azji to zły i kary, a z USA to majątki żydom najpierw trzeba oddać, a potem to "może" ale wiadomo, że cena to kosmos będzie bo podróże morskie gazu to nie żaglowce na wiatr... pompy ciepła to dopóki elektrownie na węgiel to tyle maja wspólnego zimą z ekologią co nic, a i tak magazynów energii brakuje  i ciekawe jak to się skończy w przyszłe słoneczne lato, drzewo to by pewno się nadało, ale ile jeszcze go zostało jak widzę codziennie jak za granicę kolejne tiry go wywożą i kiedy nam Unia za brak zielonych płuc zacznie kary naliczać - pozostaje tani atom - ale 40 lat się pola pod budowę szuka dalej..

Pozostaje dom w Maroku na zimę i powrót wiosną o Kraju... albo jak zimno to do roboty całą rodziną do DE - a latem powrót do PL

Myślałem sobie - czemu w Norwegii, UK, DE, Irlandii jak rozmawiam ze znajomymi, co tam siedzą- to gadają o takich normalnych sprawach, a ja jestem nienormalny i tylko pytam i rozmyślam o to czym grzać w domu - i przychodzi taka refleksja - że omamili mnie i wszystkich tymi cenami żebym myślał że to Świat jest winny - jednak gdybym zarabiał na poziomie płac w tych krajach to ten wzrost 58% byłby tak dla mnie odczuwalny jak dla pełnej studni wiadro wody.. ktoś gospodaruje tym krajem a ja szukam winy w sobie i nie mam żalu że gospodarz beznadziejny bo sam go wybrałem - dramat.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutna ta twoja refleksja...Sam wybrałeś...

Ja przynajmniej im nie uwierzyłem i mam spokojne sumienie co do swoich wyborów.

Z resztą się zgadzam😉

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, mistalova napisał:

 

Pytałeś się, cyt:" Przy 5m3 dobowo jaki moze byc rachunek? Cos okolo 400zl za 2 miesiace? " I kol. monevv dobrze Ci odpisał - zużycie dzienne 5m3 oznacza miesięcznie 150m3 i koszt ok. 330PLN po starych, a 510 po nowych cenach.

Jesli dostaje fakture za dokladnie 211m3 na kwote 308zl to jak 150m3 moze kosztowac okolo 330zl czyli mniej m3, a wyzsza kwota? Czegos tu nierozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenniki gazu są w kWh a nie m3. Ja na fakturze mam cenę gazu około 0,19 zł za 1kWh a 1m3 = około 11kWh. Więc za 211m3 gazu, który mi obecnie sprzedają zapłaciłbym 440 zł.

Nie wiem jak wygląda Twoja faktura, jaki gaz kupujesz - może masz gaz z mniejszą liczbą kWh w m3, może masz niższą cenę za kWh. Nie bardzo mamy o czym pisać, bo tej faktury nie widzieliśmy.

Generalnie przelicznik m3 na kWh zależy od rodzaju gazu i tym się trzeba kierować. Przelicznik ten powinien być widoczny na fakturze.

Wyliczenia, które cytujesz odnoszą się jak sądzę do najpopularniejszego gazu wysokometanowego typu E. Może Ty masz np. gaz zaazotowany. Taki gaz ma mniej kWh w m3. Więcej info:

https://pgnig.pl/czym-jest-gaz-ziemny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisałem rok temu umowę z gazownią, maja dwa lata na podłączenie gazu pod bramę - zastanawiam się, czy fakt ze zapowiedziano zmiany cen- tak drastyczne - może być podstawą do zerwania tej umowy.. póki co nic nie zrobili fizycznie i pewno niewiele również urzędowo - chyba lepiej nowy piec na groszek kupić - nic dzisiaj nie jest pewne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj przy temp -10 ktora utrzymywala sie w nocy i przez wiekszosc dnia i nastepna noc bedzie -12 to spalanie dobowe wyszlo mi 9m3 przy temp zadanej 44stopnie. Dom 126m2 ogrzewane 106m2 parter podłogowka ktora wyłacza sie od 19 do 3 ,a pietro grzejniki. Myslalem ze sporo wiecej spali bo przy temp zewnetrznej w okolicy 0 stopni spalanie bylo okolo 5-6 m3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.