Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana kotła węglowego na gazowy kondensacyjny


jamaju

Rekomendowane odpowiedzi

Komfort cieplny - dla nas wystarczy 21,5 stopnia w ciągu dnia , Przy takiej temperaturze ciężko mi spać więc dlatego preferuje obniżenie jej do  ok. 19 stopni  od około  godziny 23. . Tak mi się lepiej śpi i nie traktuję tego jako oszczędność tylko jako  mój komfort. Zresztą moje Panie też tak myślą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz miłe Panie :)

Mojej ciągle zimno nawet pod kołdrą

Wczoraj wieczorem zacząłem wygaszanie węglowego bo dzisiaj chciałem załączyć gaz,ale zostałem zrugany .

Małzonka powiedziała że nie chce żadnego gazu tylko mam palić węglem

Zobaczymy ;)

Edytowane przez dalasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pod względem ceny/możliwości najbardziej odpowiadałby moim oczekiwaniom Termet Ecocondens Gold Plus 20 kW, ale w promieniu 30km jest tylko jeden autoryzowany serwisant... więc może bezpieczniej będzie wziąć Junkersa Cerapur Smart.
Zastanawiam się tylko który - 14 czy 24 kW. Ktoś się orientuje jaka mniej więcej jest różnica czasowa w podgrzaniu CWU w zasobniku 150 litrowym w zależności od mocy kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo poza weekendami, nie widzę sensu stałego podgrzewania CWU, skoro nikt z niej nie korzysta przez większą część doby...
Aktualnie w sezonie wiosenno-letnim grzeję zasobnik raz dziennie grzałką elektryczną między 17-19 do temperatury 45-50 stopni, i to w zupełności wystarcza na nasze potrzeby. I jest to znacznie tańsze niż niepotrzebne utrzymywanie stałej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na CWU to dość indywidualna sprawa. U mnie w każdym razie ten system się sprawdza. Przez jeden miesiąc grzałem CWU utrzymując stałą temperaturę, ale zużycie prądu było na tyle duże w moim odczuciu, że zainwestowałem w programator czasowy. Dzięki temu średnio dzienne zużycie prądu spadło o jakieś 5-6 kWh, przy nieznacznym spadku komfortu (w wyjątkowych sytuacjach)  :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja absolutnie nie nastawiam się na grzanie CWU prądem, jak będę miał już gaz. 3 kW grzałka to jednak nie to samo co chociażby 14 kW kocioł. Zagrzanie zasobnika 3 kW grzałką zajmuje około 90 minut, a kotłem pewnie o wiele mniej :)

Moje rozważania zmierzają raczej do tego, jakiej mocy kocioł zakupić. Czy różnica w czasie przygotowania CWU jest jakaś znacząca, porównując kocioł 14 kW i 24 kW? Czas grzania CWU to przerwa w grzaniu CO, chcę mieć świadomość jak długa ona może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli utrzymywałbyś stałą temperaturę zasobnika bez znaczących ograniczeń,to pewnie ten 14kW dałby radę,przy sporadycznym podgrzewaniu może być różnie,ale może lepiej niech się wypowiedzą posiadacze takich kotłów

Ja bym brał większej mocy z modulacją do 2-3kW,różnica w cenie nie aż taka duża,a w razie czego lepiej jest mieć zapas mocy 

Nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chyba zdecyduję się jednak na Termeta 20 kW ze sterownikiem ST-2801 wifi...

Instalator dał mi pod rozwagę dwie kwestie - wstawienie kwasówki w dotychczasowy kanał wentylacyjny, a nie dymowy, z którego kocioł może zaciągać sadzę albo pył, oraz montaż na powrocie wody do kotła separatora zanieczyszczeń, których w użytkowanej od prawie 10 lat instalacji mogło się trochę nazbierać. Co o tym myślicie? Jest się czego obawiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dlaczego masz się obawiać. Ja założyłem w ubiegłym roku Termet gold 20 kw, '' zimę '' hula bez problemu. Na powrocie założony filtr, ale moja instalacja miała 20 lat, bez żadnych płukań. Zużycie gazu ok. 10 m3 na dobę przy temp. wewn. ok. 22.5~23.0 st. Temp. na wyjściu 40 ~42 st. bez obniżania na noc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powinienem się obawiać zanieczyszczeń, czy to z komina dymowego, czy z instalacji. Moja instalacja "węglowa" pracuje dziesiąty sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jamaju napisał:

Instalator dał mi pod rozwagę dwie kwestie

Obydwie bardzo słuszne, trafiłeś na kumatego instalatora. Komin dymowy można wykorzystać tylko pod warunkiem, że wstawi się komin.dwuścienny. Separator w starej instalacji skutecznie zabezpieczy kocioł.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie. Też powoli czeka mnie  wymiana pieca na kocioł gazowy. Przeglądam wiele stron  ale nie na wszystko znalazłem odpowiedź więc proszę o pomoc. 

1. Jeśli w domu jest ogrzewanie podłogowe i są np. 2 grzejniki łazienkowe to jaki do tego najlepiej dobrać kocioł i zrobić układ? Wiadomo że do podłogówki wystarczy 30 st. a na grzejnik to mało. 

2. Co najczęściej się stosuje w domu gdzie na jednym piętrze są grzejniki a na drugim sama podłogówka? Tak żeby oddzielnie sterować temperaturami na tych piętrach. 

Z góry dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Już opisuję co się u mnie dzieje :)

Trochę za wcześnie mi się post wysłał ;)

Zdecydowałem się ostatecznie na jednofunkcyjny Termet Gold 20 + ST-2801, podpięty czujnik zewnętrzny, dodatkowy czujnik wewnętrzny
Nie wiem czy jest coś nie tak z kotłem, z ustawieniami, czy ze mną :)
Regulacja pogodowa, krzywa grzewcza ustawiona na 34 stopnie przy temperaturze zewnętrzenej 10 stopni. 
Zadana temp. zasobnika 50 stopni. Termostat pokojowy wyłączony. Kocioł grzeje zasobnik CWU do zadanej temperatury, palnik się wyłącza, pompa cały czas chodzi podając WG na instalację CO (35-37 stopni), ale wodę wg mnie ciągnie przez wężownice w zasobniku (powrót z zasobnika jest znacząco ciepły, zasilenie zasobnika ledwo letnie). Bojler się wychładza do 45 stopni i po około 30 minutach kocioł zaczyna znowu grzać CWU do zadanej temp. i tak w kółko... Może się mylę ale tak chyba to nie powinno działać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj aż nagrzeje zasobnik i na próbę zakręć zawory pod kotłem te od grzania zasobnika. Wyeliminujesz wtedy wadliwe działanie zaworu 3dr, bo tylko to przychodzi mi na myśl. Po zdjęciu nie widać, żeby było jakieś tajemne połączenie obiegów CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.