Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa kotłowa- umiejscowienie


Dyzio997

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o utwierdzenie mnie, w którym miejscu w mojej instalacji powinna się znaleźć pompa kotłowa. Aktualnie pompa CWU pracuje non stop, ale na pewno przez to woda w układzie się wychładza. Czy w ogóle opłaci się zakładać pompę w mojej instalacji (zasobnik CWU blisko kotła). No i jaka tam pompa powinna się znaleźć 25/40 czy wystarczy 15/14?

 

Na zdjęciach instalacja, pompa na gorze to pompa CO, ta wjest tle to CWU. Ja uważam, że pompa kotłowa powinna być na rurze, która idzie z zaworu 4D w dół (patrząc na zdj. 1) nitka ta wchodzi w powrót do kotła. Sorry za te wiszące przewody, ale nadal ogarniam kotłownię... 

IMG_20191121_231741.jpg

IMG_20191121_231812.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilo jest droga około 500zl. Sam ostatnio zakładałem. Ale od razu widać różnicę pracy instalacji oczywiście na +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze poszukasz, to i za 200 znajdziesz po serwisie z wymienionym wirnikiem. Np. TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś wtyczki tzw. "komputerowe" do podłączenia kabla zasilającego do sterownika a nie do pompy!!

O takim czymś @sambor pisał - to kosztuje 50-60 PLN.

 image.jpeg.5cd898db6a95516ca8f2e45fd1dcd3b9.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na te fotki i często oglądane pompy "do góry nogami" zastanawiam się zawsze i mam taki nierozstrzygnięty dylemat: czy Ci instalatorzy tak montujący pompy, to tacy fachowcy, co to nawet korpusu pompy odwrócić nie umieją, czy też takie nygusy, którym się tego zwyczajnie nawet zrobić nie chce.... No chyba, że to taka fantazja inwestora, ale to już inna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może klucza ampulowego #5 nie maja? ;) Podobna sytuacja jest ze "stojącymi" filtrami przed pompami - to takie "męskie" przecież :))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dyzio997 napisał:

Witam,

Proszę o utwierdzenie mnie, w którym miejscu w mojej instalacji powinna się znaleźć pompa kotłowa.(...)

Na zdjęciach instalacja, pompa na gorze to pompa CO, ta wjest tle to CWU. Ja uważam, że pompa kotłowa powinna być na rurze, która idzie z zaworu 4D w dół (patrząc na zdj. 1) nitka ta wchodzi w powrót do kotła.

Możesz dać na powrocie z zaworu do kotła, chyba najlepsze miejsce. Spotkałem się też z wersją, że pompę łączysz przed zaworem, a powrót robisz wspólny z zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem z Allegro z różnych sklepów Pico 1-4 po 420zl i 1-6 po 500zl i wszystkie miały wtyczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę się wtrącić, to moim zdaniem nie ma sensu tak drogiej pompy używać jako kotłowej.

3 sezon użytkuję najtańszego Diamonda "elektronicznego", aktualnie 277 zł na Allegro.

Zużycie wyświetla 5W ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to ja instalowalem te pompy, na szybko, bo były tu stary Grundfos 25-60 i LFP 25-40. Po sezonie obiecuję, że przekrece. Teraz pytanie, jak to będzie z ekonomią? Przy aktualnych temp. pale 28kg ekogrochu 27-29MJ na dobę. Czy zauważę różnice w ilości spalanego paliwa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kazio321 wcześniej w ogóle bez pompy czy CWU chodziło non stop jak u mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
12 godzin temu, qbot1 napisał:

Witam 

mam bardzo dużo sadzy w kotle powietrze minimalne to 12 a maks 24 dmuchawa wpa06

dodam ze eko się ładnie wypala i praktycznie sam pył w szufladzie

dołączam wykres 

chart.jpeg

Jak masz czarno w kotle to za mało powietrza. Podnoś delikatnie i obserwuj. Nie zmianiaj kilku parametrów na raz.

 

Panowie teraz ja opiszę swój problem. Temperatury na zewnątrz coraz wyższe a u mnie spalanie niewiele mniejsze. Brak pompy kotłowej, więc CWU chodzi non stop. Mieszasz 4D mam, jest zamknięty praktycznie cały czas a mimo to na grzejniki idzie 38-39° woda. Jak macie ustawione pompy CO? Cały czas włączona przy mieszaczu czy jednak jak osiągnie temp. w domu to się wyłącza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma czujnik co pobliž zaworu,cieplo wstepi rura przy zamknietym zaworze i pompke wylaczonej cez wode stojaca.(jesli teda grzejniki zimne).Ja nie wylaczam pompke,tylko sterujem pogodowo i kiedy juž cieplo,cieplo(dom sa przegrzewa przy zadanej podstawowej 31) przelaczam na grzanie czujnikom pokojowym z temp. co 24-36,zadana 31.Pompka stale.Przy spadku na 24 kociol juž praktycznie nie grzeje,tylko trzyma zadanej,przy zapotrzebowaniu lekko przygrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, mam czujnik jakieś 50cm za pompką. Problem w tym, że jak zawór jest zamknięty i pompa pracuje to na grzejniki idzie 38-39°C przy wyłączonej pompie temperatura ta spada do 30°C. Jak nie wyłącze pompy to mi pali 28kg groszku przy takich temperaturach co jest nie do przyjęcia. Jak wyłącze opcje pompa CO zawsze włączona gdy mieszacz i pompa załącza się tylko wtedy, gdy temperatura z czujnika temp. wewnętrznej spadnie poniżej zadanej to pali mi 18kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dyzio997 gdzie Ci się gubi te dziesięć kilo ? Jakiś przesyl ziemią czy co ? Kurcze to sporo mocy jak by nie patrzeć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dyzio997 napisał:

Problem w tym, że jak zawór jest zamknięty i pompa pracuje to na grzejniki idzie 38-39°C

To jest cos zle z zaworom,zle namontowany silownik,lub zawor,obrocena klapa w zaworu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dyzio997 napisał:

Kolego, mam czujnik jakieś 50cm za pompką. Problem w tym, że jak zawór jest zamknięty i pompa pracuje to na grzejniki idzie 38-39°C przy wyłączonej pompie temperatura ta spada do 30°C. Jak nie wyłącze pompy to mi pali 28kg groszku przy takich temperaturach co jest nie do przyjęcia. Jak wyłącze opcje pompa CO zawsze włączona gdy mieszacz i pompa załącza się tylko wtedy, gdy temperatura z czujnika temp. wewnętrznej spadnie poniżej zadanej to pali mi 18kg.

Powtórzę

Sprawdź mocowanie napędu czy nie obraca się o pewien kąt swobodnie w stosunku do zaworu, bywa że przez kilka stopni luzu, napęd obróci się do położenia zamknięty/krańcówka ale ze względu na ten luz zawór nie jest Fizycznie w 100% zamknięty.

Możesz rozłączyć napęd i ręcznie spróbować domknąć i poobserwować co z temperaturą, ewentualnie, na zaworze jest skala sprawdzić w jakim jest położeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, 8010 napisał:

Powiedz jakim cudem przy zamkniętym zaworze może iść ciepła woda na grzejniki? Pewnie masz odwrotnie zamontowany.

Jakbym wiedział to bym nie pisał na forum. Idę odkręcę siłownik z zaworu i ręcznie go zamknę, zobaczę co wtedy z temperaturą będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręciłem, złożyłem z powrotem. Załączam zdjęcia z ustawieniem pompy CO zawsze włączona gdy mieszacz na 0. Dziś ma być podobna pogoda, wczoraj zmieniłem to ustawienie na 1, zobaczymy jak spalanie się zmieni...

IMG_20200407_230749.jpg

IMG_20200407_230754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.