Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa kotłowa- umiejscowienie


Dyzio997

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedz mi co podejrzewasz to postaram się to sprawdzić krócej niż dobę. Zawór odwrotnie raczej nie jest, bo jak się otwiera to temp. CO rośnie w miarę otwierania zaworu a powrót za zaworem idący do kotła robi się chłodniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niefortunnie narysowałem na schemacie, ale tak mi było wygodniej. Zasilanie mam z lewej strony i zawór otwiera mi się zgodnie ze wskazówkami zegara, czyli drugi przypadek z Twojego załącznika.

Schemat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko otwórz na 100, pompa cwu niech dogrzewa tylko bojler i niech się wyłącza bo to ona robi bałagan moim zdaniem. Zrób na noc, rano zobaczymy. Sorry ale dobranoc trza rano pracować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłącze pompe CWU to piec będzie pracował jak w dwustanie praktycznie- jak tylko kupiłem SKZP to tak właśnie było, po włączeniu pompy CWU piec się "uspokoił", ale ona właśnie może powodować to, że ciepła woda idzie w powrót z grzejników na zawór 4D...

Na powrocie z instalacji mam trójnik, jedna nitka idzie na zaówr 4D, druga bezpośrednio do kotła. Czy ten trójnik nie powinien zostać usunięty i powrót powinien być wpięty tylko w zawór 4D, tak jak na schemacie poniżej? Instalacja była przerabiana i podejrzewam, że "majster" miał łatwiej wstawić trójnik niż odkręcać zapieczony śrubunek.

 

Schemat 2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa zasilania w 4d dlatego tak się dzieje po 9.00 narysuje poprawnie. Brak powrotu z instalacji. 

Otworzyłeś na 100 zawór na noc? Wyłączyłes pompę cwu? 

PS. Pompa cwu powinna być na powrocie i ciągnąć wodę i z powrotu z 4d i z powrotu cwu. Po przepchnięciu przez kocioł powinna podawać na zasilanie 4d i wcześniej na zasilanie cwu. Ta jedna nitka powrotu jest zbędna i burzy wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje- usunę tę nitkę jak tylko będzie sposobność. Pompa CWU zostanie tu gdzie była, natomiast dołożę na różowej nitce ze schematu pompę kotłową. Zanim otworzę zawór na 100% i wyłączę pompę CWU chciałbym wiedzieć w jakim celu to mam zrobić. Przecież wtedy będzie szła gorąca woda z kotła na instalację, nawet jeśli głowice są ustawione odpowiednio, żeby grzejniki nie grzały to znaczna część wody będzie się wychładzać w samej drodze z i do kaloryferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasysawalo z powrotu cwu.Jesli masz wentyl kulowy na obiegu cwu,potestuj wylaczac ten obieg i obserwuj pracu 4d na co.

Edit: Aha,nie ma kotlowej.To jest marne.Powrot bedzie sa mieszac tak tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tego co jest powinno byc moim zdaniem tak:

image.png.669b1adb4cda553983f98f957398c796.png

 

opcja1 - zasilanie podłogówki za 4D to powrót z mieszacza pompowego też do 4D i ZZ w miejscu 1 oraz zawór kryzujący  na zasilaniu przed mieszaczem pompowym.

opcja2- przerywana linia, to zasilanie podłogówki przed 4D i powrót za 4D z ZZ w miejscu 2

W obydwu opcjach wskazana pompa mieszająca na powrocie 4D

Gdybym miał to przerabiać, to zasiliłbym grzejniki i CWU bezpośrednio z kotła, zaś podłogówkę z 4D z siłownikiem i pogodówką. Wywaliłbym mieszacz pompowy. Łatwiej wtedy zadbać o ochronę powrotu. Oczywiście pod warunkiem, że rury do rozdzielacza podłogówki mają odpowiednią średnicę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zapomniałem o powrocie z podłogówki na schemacie. Otóż, jeżeli chodzi o podłogówkę to nie ma innej opcji, tylko musi być zasilona tak jak teraz, czyli z zasilenia grzejników (wcześniej była zasilana z powrotu grzejników i pompa była na samym końcu, która "ściągała" wodę z układu zamiast ją pchać na początku) za zaworem 4D, dodatkowo na rozdzielaczu podłogówki jest zawór RTL, zawór kryzujący i pompa. Dom kupiłem w Sierpniu tamtego roku (rok budowy 2007) i na szybko musiałem przerobić instalację z marnymi finansami, więc tak było najprościej (bez kucia) i najtaniej. Na schemacie nitka z czerownymi X będzie usunięta. Nie wiem natomiast gdzie umieścić pompę do obiegu kotłowego, na powrocie zaworu 4D zaraz za nim czy jak najbliżej kotła?

Schemat 2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie to ja wkleję może swój schemat instalacji. Czy pompę pakować zaraz za zaworem, żeby pchała ciepłą wodę w powrót czy może bliżej kotła, żeby ze wszystkich nitek powrotu ściągała (mam ich 3 bodajże)?

 

 

Schemat 2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę kotłowa umieść tylko i wyłącznie pomiędzy zaworem 4d a pierwszym połączeniem z innymi powrotami. I usuń ten zz przed kotłem na linii powrotu z powyższego schematu.

Ponadto zasilanie rozdzielacza podłogówki przenieś pomiędzy pompę CO a zawór 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ rozdzielacza podłogowego wymaga by woda była do niego wtłaczana inaczej nici z mieszania.

Nie rozumiem czemu ludzie tak chętnie pchają się w zawory 4D. Nie wiem czy to mania wielkości gdzie czym więcej D to lepiej ...

Gdy będą zawory termostatyczne na grzejnikach to taki układ można zasilić jedną pompą i jednocześnie zabezpieczając nią powrót kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za odpowiedzi. Usunąłem tę niepotrzebną rurę pomiędzy powrotem z instalacji a powrotem z bojlera. Niestety, pompę CO mam za zaworem 4D, więc jak w takim wypadku zasilić podłogówkę? Pchać się w kolejną pompę czy zrobić trójnik przed zaworem 4D i pójdzie grawitacyjnie (w co wątpię)? Zawory na grzejnikach są. Problemem w całej instalacji jest przekrój głównej rury zasilającej grzejniki, hydraulik dał tam zaledwie 3/4" i to wszystko ma zasilić podłogówkę i 2 kondygnacje grzejników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcie swojego rozdzielacza podłogowego. Bo na schemacie wrysowałeś rozdzielacz z pompą.

O grawitacji zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra Rozdzielacz jest dokładnie taki jak na schemacie. Chciałbym trochę odciążyć te zasilanie z rury 3/4" i chociaż podłogę zasilić oddzielnie, bo mam możliwość przebić się z kotłowni do miejsca gdzie mam schowany rozdzielacz podłogowy, więcej bez zdzierania podłogi nie zrobię a na to nie mam funduszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc rozdzielacz jest kiepski... przy tym rozdzielaczu należy go zasilić wysoką temperaturą czyli ujęcie pomiędzy kotłem a zaworem 4D. A i tak może jeszcze być problem z mieszaniem tak jak wspomniał kolega wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilić mogę bez problemu przed mieszaczem, ale czy ten mieszacz sam mi "zaciągnie" gorącą wodę? Pompe CO mam za rozdzielaczem 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.