Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa kotłowa- umiejscowienie


Dyzio997

Rekomendowane odpowiedzi

Masz cos do poprawenia,taka ilosc spalam ja w brazowym 17MJ,z brakiem ocieplenia,na dole jescze stare okna.Obieg nie wylaczam,teraz dla pokojowej sterujem.Žonka wiatra,jak na gore okien by nie bylo...No ustawilem max.temp.CO 35,by nie wypuszczala goraco w niebo.Latwiejszie sterowac temperature,niž žonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to już sztuka dla sztuki to palenie . 

Dyzio jak wczoraj było ciepło to ster Ci zliczy to i będzie sukces :)

IMG_20200408_092222209.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie ewidentnie jest coś nie tak. Wiem już skąd mam różnicę temperatur przy włączonej i wyłączonej pompie CO. Nie mam zaworu zwrotnego na powrocie i pompa CWU, która robi u mnie za obieg kotłowy pompuje ciepłą wodę z bojlera na powrót zaworu 4D, stąd te kilka stopni cieplej. Natomiast nie wiem co jest z algorytmem. Mam temp. pokojową ustawioną na 22*C, aktualnie jest 23,1*C, a algorytm mi wylicza, żeby na centralne szło ponad 40*C i grzejniki mam ciepłe, coś chyba ewidentnie jest nie tak...? Dopiero jak wzmocnienie ustawie na 15 to jest OK, a chyba powinno być odwrotnie im większe wzmocnienie tym większą temp. CO powinno wyliczać. Soft 2.28. Czy zna ktoś jakiś darmowy program, żebym mógł rozrysować swoją instalację?

@pospisz Kolego, ogrzewam ~230m grzejniki + podłogówka w części domu, który jest średnio ocieplony (pustak 30+15 i w środku 5cm styropian). Palnik 25kW retorta i tyle też wpisane w sterowniku- niestety czekam na nowy talerz, bo ten jest wadliwy, źle odlany i nierówno mi przez to powietrze dmucha na połowie palnika. Aktualnie palę węglem Kazach 25-27Mj, kalorycznością nie grzeszy, ale ma 2% popiołu i naprawdę ładnie mi się dopala.

IMG_20200408_100814.jpg

IMG_20200408_100825.jpg

IMG_20200408_100835.jpg

IMG_20200408_100849.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powierzchnia podobna .Widzę że masz obciętą modulację Proponował bym zmniejszyć moc palnika na 15kw i modulacje górna dać na 100%.

Wklej zdjęcia ustawienia mieszacza.

Ps Mieszacz

Moim zdaniem masz ustawiony zbyt duży ruch mieszacza. Zrób pozycjonuj ręcznie i ustaw takie proponowane ustawienia

Min.impuls 0,2 Max impuls 0,5 proporcja 2 histereza 0,5 pozycjonuj co 0 godzin

czas otw.140 s wzmocnienie 7 min.otw 5% max 100% czas stabilizacji 30s

 

wstaw zdjęcia temperatur. zadanej ,min maksymalnej mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, na spokojnie zajrzałem do instrukcji i jest tam opisana zasada działania wzmocnienia. Czyli temp. pokojowa wcale nie ma priorytetu nad mieszaczem i ten nawet mimo, że będzie temp. w domu wyższa niż zadana będzie ślepo się otwierał wedle algorytmu i grzał grzejniki? Głupota moim zdaniem totalna. W takim razie jaka optymalna będzie temp. zadana CO? Aktualnie mam 45*C, ale widzę, że to za dużo, bo nawet przy wzmocnieniu 7 będzie mi dalej szło na grzejniki 38*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia podstawowa zadana CO 31-32° wychodzi do pogodowki i do sterowania pokojowego,kiedy cieplutko.Kiedy sa nawet glowice i extra sterowanie podlogowki,sterownik nie ma z czujniku pokojowego odpowiedna reakcja i poszaleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana 40, minimalna 20, max 55.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dyzio997 napisał:

Czyli temp. pokojowa wcale nie ma priorytetu nad mieszaczem i ten nawet mimo, że będzie temp. w domu wyższa niż zadana będzie ślepo się otwierał wedle algorytmu i grzał grzejniki? Głupota moim zdaniem totalna.

Nie jestem pewien, ale myślę że temperatura pokojowa steruje pompą CO, a nie mieszaczem. Do tego w mieszaczu jest funkcja zamknij jak pompa CO wyłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, jest tak jak mówisz. Tylko teraz kwestia czy pompa CO ma być cały czas włączona czy ma się wyłączać jak temp. pokojowa jest osiągnięta. O to mi w tym wszystkim chodzi, bo pompa przy mieszaczu powinna być włączona cały czas. U mnie jak tak zrobię to spalanie drastycznie rośnie o 7-10kg na dobę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas włączona to raczej pompa kotłowa nie CO. Może miałeś dobrą myśl żeby pokazać swoją instalację. Nie musi być to zrobione w jakimś spec. programie. Wystarczy kartka papieru i ołówek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steruje temp. CO od jej zadanej dla ustawionego wzmocnienia w karcie mieszac.Dla roznicy od zadanej pokojowej.Tylko musi odczuc czasowo jakas zmiana na czujniku przy grzaniu.Bez tego szaleje w dup*e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już ogarnięte, ale problem spalania jest dalej. Jak pompa CO chodzi cały czas, nawet jak zawór jest zamknięty to mam spalanie jak na załączonych fotach :-D

IMG_20200408_204124.jpg

IMG_20200408_204132.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy w dół na najniższe przepływy i konieczny ten zwrotny. Nie wyłączaj pomp narysuj schemat.

Czasami ciężko jest przeskoczyć spalanie jak jest pobór cwu np. dla 8 osób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy mam elektroniczne, CO aktualnie chodzi na 9W, więc ledwo co kręci... Schemat postaram się jakiś ogarnąć w paincie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takie spalanie bo wyłączasz pompy zawór się zamyka i wystudza zlad i później znowu goni. Wstaw jakiś wykres pracy z 12h.

Nie rób zera na mieszaczu. 

52 minuty temu, Dyzio997 napisał:

Jak pompa CO chodzi cały czas, nawet jak zawór jest zamknięty to mam spalanie jak na załączonych fotach :-D

Dlatego że zawór jest zamknięty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pompa CO się wyłącza to spalanie mam o 10kg mniej. Spalanie 20+ kg jest na pompie włączonej 24h/dobę. Czyli zawór 4D ustawić min. otwarcie 5%? Wykres na razie niewiele Ci powie. Zmieniłem kilka dni temu palnik i dmuchawę i ustawiam jak na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic z wykresem dam radę nie przejmuj się nie od razu Kraków zbudowano. Zawór ma się nie zamykać, chyba jest problem z instalacją zawór zamknięty a 30 stopni w grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam te wypociny robione na kolanie (W dużym uproszczeniu ten schemat, nie ma na nim zbędnych rzeczy, typu zawory kulowe). Wykres załączę jutro, bo dzisiaj miałem wyłączenie prądu i będzie zaledwie urywek.

Schemat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest wszystko OK. Nie ma żadnego luzu, ustawia się tak samo w pozycji zerowej jak na ręcznym. Mam zawór z siłownikiem Womix. Czy według załączonego schematu dodanie pompy kotłowej za zaworem 4D dużo poprawi sytuację w porównaniu z tym co jest teraz (pompa CWU cały czas goni temp. zadaną, którą ustawiłem wyżej niż temp zadaną pieca)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.