Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc w dobrze kotła gazowego


Elber

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie to ta instalacja jest do przerobienia, a za to co jest bym nie zapłacił. 

Sprzęgło powinno mieć dwa komplety wyjść, albo zrobiony rozdział na wylocie, jeżeli ma odpowiednio duże króćce. Ta pmpa chyba na grzejniki nie może być na tej rurze zasilającej grupę mieszającą, ani przed ani za nią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja napiszę dlaczego nie może być przed. 

Dlatego, że wtedy w jednym obwodzie będziesz mieć dwie pompy pracujące w szeregu, a układ mieszający jest "samowystarczalny" i dodatkowa pompa będzie mu po prostu przeszkadzać co będzie skutkować ciągłym kręceniem zaworem 3D. 

Przy spełnionych warunkach można ją zamontować za odejściem na grupę mieszającą, ale wyjście ze sprzęgła i ten odcinek rury musi mieć odpowiednią średnicę aby zapewnić dostatek wody zarówno dla grupy mieszającej jak i pompy na grzejniki, żeby nie było sytuacji że pompy muszą walczyć między sobą o wodę. Dlatego lepiej przesadzić z wielkością sprzęgła i średnicach króćców niż dać za małe. 

Chcąc zrobić dobrze i na wymiar trzeba by wszystko wyliczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, dlaczego nie może być przed to ja rozumiem :) Tu mi chodziło tylko o argumenty dlaczego nie można zrobić rozdziału na wylocie ze sprzęgła na 2 rury i na jednej zostawić tą grupę z mieszaczem, a drugą (na niej umieścić tą pompę która teraz jest za sprzęgłem od razu) podejść do tej rurki z grzejnikami w czerwonej otulinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no można, a nawet powinno się zrobić na wyjściu ze sprzęgła rozdział na 2 i podłączyć osobno pompy. Tak sugerowałem wcześniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Elber napisał:

Tak, tylko @teres ma inne zdanie i chciałbym aby to jakoś uargumentować z powodu trudności komunikacyjnych z moim instalatorem.

Źle mnie zrozumiałeś, ma być podział na trójniku i każda pompa osobno sobie ciągnie ile chce. U Ciebie chodziło mi o to, że najpierw masz odejście na mieszacz (do góry) i dalej prosto powinna być pompa na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to którą opcje lepiej zastosować?

Opcja 1 - za zaworem kulowym, a przed pompą dajemy trójnik i ciągniemy nową rurkę i na niej ta pompa (i zawór skośny z filtrem) i to połączone z pionem grzejników (czerwona)  i tam gdzie na czarno pomalowałem to zaślepiamy

 

lub

 

Opcja 2 - przenosimy tylko pompę (i zawór skośny z filtrem) za trójnik gdzie idzie zasilanie w górę na podłogówkę ?

 

Czy ma to jakieś konkretne znaczenie / konsekwencje ?

 

opcja 1.jpg

opcja 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił wg opcji 1, tylko trojnik przed zaworem i od niego dwa osobne zawory na poszczególne obwody, żeby było niezależne. Wtedy będzie najmniejsze prawdopodobieństwo zakłóceń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Elber napisał:

Ok, to którą opcje lepiej zastosować?

Jak zaznaczyłeś na fot to widać że można obie - która jest łatwiejsza dla wykonawczy.

Ja robiłbym wg 2 wersji - tam można dowolnie PEX odbiorów przesunąć w prawo.

Tylko niech majster pamięta o zaw zwrotnym za pompa CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, KubaSko napisał:

Jakie mogą być zakłócenia w przypadku równoległej pracy pomp ?

Na 99,99 %żadne, ale w tym konkretnym przypadku może to mieć miejsce ze względu na średnicę tej rury od sprzęgła. Napisałem jak ja bym to zrobił, bo się nie znam i wolę dmuchać na zimne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.