Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc w dobrze kotła gazowego


Elber

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz szukać kotła, którego automatyka obsłuży 2 obiegi grzewcze, elementy wykonawcze - czyli grupy pompowe, sprzęgło i sterowanie dajesz w kotłowni obok kotła.

Do rozdzielaczy doprowadzasz wodę i na rotametrach tak ustawiasz abyś był zadowolony z temperatur w pomieszczeniach

Wg mnie to więcej niż 1l/min nie ustawiaj.

Czas reakcji podłogówki to nawet 6h, czyli wymagana cierpliwość.

Nigdzie nie znalazłem inf jak długie są te pętle podłogówki, ale patrząc po ilości są raczej krótkie.

Długość pętli jest ważna w kontekście doboru pompy do podłogówki.

Do grzejników wystarczy pompa 25/40 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję bardzo za te bardzo cenne informacje. Czyli wybijam sobie z głowy osobne sterowanie piętra, ogarnę to na rotometrach. Czy byłoby za dużo gdybym poprosił Cię o polecenie konkretnego kotła, grupy pompowej i sprzęgła ? Fajną moc minimalną (3kW) ma VICTRIX 20 X TT 2 ERP tylko w Immergasie odrzucająca jest cena tego DIM'a - chyba że to jest według Ciebie najlepsza opcja w mojej sytuacji ?

Długości pętli nie znam niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takiej powierzchni i potrzebach to taki kocioł który startuje od 3KW nie wyżej żeby nie taktował i taki do którego serwisant przyjedzie w 2-3 godziny jak nie ma innych zleceń a nie za 2 tygodnie. popytać w okolicy o serwisantach co ludzie mówią i podjąć decyzję po ocenie czynnika ludzkiego w połączeniu z moca minimalną i zasobnością portfela.

Jak chcesz mieć chłodniej na górze to przy takich powierzchniach i izolacji wystarczy skręcić góre na minimum albo nie grzac wcale, a dół załatwi resztę z jednym sterownikiem pogodowym i dobrze dobrana krzywą do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w miasteczku mam 2 serwisantów Vaillant'a , 2 Junkers'a (jeden z nich ogarnia i Junkersa i Vaillanta), a do Wolfa i Immergas'a najbliżej 20-30 km.

Zaraz będę szukał czegoś w modulacji od 3 do 20kW.

Mogę Was prosić jeszcze o wytłumaczenie dlaczego pomysł z dołożeniem do rozdzielaczy pompy, mieszacza i zawodu 3d jest złem ? Bo nie umiem znaleźć odpowiedzi na to pytanie, a rozumiem, że gdyby piony tych rozdzielaczy były oddzielne i oba w kotłowni to tam byłoby to OK, żeby na te 2 obiegi dołożyć osobne mieszacze, pompy i zawory 3d ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz po wylewkach niestety już nie mogę :(

 

Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C ma modulację 3,4 kW - 25 kW więc byłby chyba ok,

Vaillant ecotec plus vc 206/5-5 w podobnej cenie ale moduluje od 4,2kW - 21,7kW

 

Są też droższe Junkesy i Vaillanty które modulują od 1,9 kW - tylko czy warto ? Nie chcę oszczędzać, ale też nie chcę przepłacać jak to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, to kocioł wybrany, czy możesz napisać co do niego mam wziąć? Rozumiem że moduł MM100 + Sterowanie pogodowe CW 400 i tyle, czy możesz wskazać do tego jakie sprzęgło i pompy i mieszacz ? 

Pompa Grundfos pompa ALPHA 1 L 25-60 180

Honeywell Zestaw: zawór mieszający V5433A1031 DN20 i siłownik M6063L1009

to będzie ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Alpha1L mnie nie przekonuje, poszukałbym starszej Alpha 2L 25/60 lub jakiejś wilo z pokrętłem - wtedy ustawisz wszystko dokładnie

Sprzęgło ocieplone np Elterm 40kW lub inne podobne koniecznie z miejscem na czujnik temp sprzęgła .

Mieszacz to raczej ESBE  o Kvs ok 6 z siłownikiem ARA o dłuższym czasie otwierania - min 120s, 240 jest lepiej.

Ten zestaw co proponujesz byłby dobry ale jest za szybki i będzie kłopot  z dokładną regulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, super, czy z grubszych rzeczy jeszcze czegoś będę potrzebował? Jakaś dodatkowa pompa do zasobnika czy coś ?

I teraz drugie pytanie, od razu proszę abyś się nie denerwował :)

Czysto teoretycznie pytam, czy przy tym piecu jakby rozbudować oba rozdzielacze o mieszacz ESBE i i pompę Alpha 2L 25/60 + zawór 3d, do tego dołożyć jeszcze jeden MM100 i na piętro CR 100 miałoby to sens i było zgodne ze sztuką / poprawne w działaniu czy przerost formy nad treścią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta może być ma dodatkowo funkcję autoadapt, nie przydatną w podlogówce ale za to bajerancką i podnoszącą cenę,

21 minut temu, Elber napisał:

Czysto teoretycznie pytam, czy przy tym piecu jakby rozbudować oba rozdzielacze o mieszacz ESBE i i pompę Alpha 2L 25/60 + zawór 3d, do tego dołożyć jeszcze jeden MM100 i na piętro CR 100 miałoby to sens i było zgodne ze sztuką / poprawne w działaniu czy przerost formy nad treścią ?

Ale musiałbyś mieć osobne zasilanie  tego rozdzielacza - czyli osobne rury , gdyż nie jest prawidłowy montaż 2 pomp w szeregu na dodatek z dwoma zaw 3-D.

Wtedy masz zero sterowania tego górnego a i dolny by kulał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

Ta może być ma dodatkowo funkcję autoadapt, nie przydatną w podlogówce ale za to bajerancką i podnoszącą cenę,

Ale musiałbyś mieć osobne zasilanie  tego rozdzielacza - czyli osobne rury , gdyż nie jest prawidłowy montaż 2 pomp w szeregu na dodatek z dwoma zaw 3-D.

Wtedy masz zero sterowania tego górnego a i dolny by kulał.

Ok, teraz jasno rozumiem dlaczego tak być nie może.

 

6 minut temu, sambor napisał:

Tak, tylko ważny jest czas otwarcia - jak najdłuższy , min 120s

Tak, tam jest czas 120s z tego co piszą.

Ale może zamiast tego od razu taką grupę ?

Elterm VRG 132 KVS 6,3-42kW Grupa pompowa, ocieplona z zaworem 3-drogowym do C.O. bez pompy + siłownik ARA kod 0612016

i do tego ta pompa Grundfos ALPHA 2 25-60, bo jakby to samo tylko w zestawie to proponują chyba Alpha 1

Elterm VRG 132 KVS 6,3-42kW Grupa pompowa, ocieplona z zaworem 3-drog. do C.O.+ pompa DN25 EPP 25/7 + siłownik ARA kod 0672016

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.