Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zrównoważenie instalacji/opory hydrauliczne


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

czy któryś z szanownych kolegów mógł by mi pomóc w ustawieniu instalacji chodzi o zrównoważenie przepływów /kryzowanie zaworów aby było efektywnie .

Obecnie wpięta alpha 2 25/6 na autoadapt w razie czego posiadam na podmianę alpha 2 25/4 ,ale wiem ,ze prócz owej pompy warto jest ustawic instalacje .

Po pracy postaram się wrzucić zdjęcia termostatów /głowic schemat budynku w m2 , ilość żeberek w danym pokoju oraz odległości od pieca . Jeżeli jest jeszcze coś potrzebne lub jakieś uwagi jak samemu to zrobić to będę wdzięczny .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory są firmy diamond , a głowice mam jak na załączonym obrazku .

Moze to towar nie najwyższych lotów ,ale jeżeli wymiana samych głowic na manualne bądź elektryczne lepszego producenta coś polepszy i będzie pasować to jestem w stanie je zmienić .

C82F93FB-9ED3-4FD1-8783-27B79E844242.jpeg

94248B37-0A60-4777-A707-D4BDF597FEC9.jpeg

48332D52-2463-4148-B578-12ABFD2D3A97.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, adamu napisał:

Ewentualnie zakup modułu alpha reader i równoważenie za pomocą aplikacji

Wejdź na yt i zobacz jak koleś równoważył instalację za pomocą jedynie pompy takiej co masz-może gówno warte,ale zawsze lepiej niż nic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem to !

Sprobuje ,ale co z grzejnikami ,które są bez głowic otwarte na stałe jak drabinki łazienkowe czy dawno robiona podlogowka ? Zostawić je i wliczyć jako wartość początkowa ?

B633DC41-7560-4775-BA2D-55FDB4CC4754.jpeg

209CEE6B-0A31-4872-97E3-7D079B41585B.jpeg
 

Na otwartych wszystkich grzejnikach pompa 25/6 w autoadapt 35w/2.0m3. 
Pompa wychodzi z 4d , na powrocie do kotła pompa kotlowa ,ale chyba nie zaburza wskazan i pracy założone są zz.

9E02E005-09EA-48A0-AD66-B3C3370EF0A8.jpeg

A399EFDC-A153-4EB5-95E1-51ABCDD367A1.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na otwartych,  możesz dorażnie skryzować obieg TYMI zaworami na powrocie.

425047015_zaworpowrgrzejnik.png.77f24fc1ec81167d821cdf07b984b9e7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam duży metraż budynku i grzejniki bliżej kotła grzeją lepiej i szybciej  niż te oddalone stad muszę nastawy wstępne/kryzy zrobić .Nawet po pompie widać 25/6 i na max mocy w auto chodzi co złe wpływa na cała resztę np. Pompa podłogowa 25/40 za zaworem 4d podłączona przed pompa CO ledwo 1l/m przepływu dlatego chce wyregulować ta instalacje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz kartkę i ołówek?

Zakładam że tak.

To weź policz moce grzejników i policz jaki powinien być dla nich przepływ przy delcie temp 15C.

Jak masz zbyt szybkie grzanie najbliższych grzejników to trzeba zmniejszyć nastawy  , nawet o 2 działki a o 2 działki ziększyć w najdalszych grzejnikach i powinno być dobrze.

Ponadto nie rozumiem określenia duży budynek - ile to 500m2, 600m2 , wiecej?

Obecnie standard to 200-300m2 i tam pompa 25/40 daje radę nawet na połowę mocy. 

Oczywiście regulację robisz przy wyłączonym autoadapt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 500m2 z czego ogrzewane 250m2 .

Jezeli starczy tutaj 25/40 to dlaczego 60 działa na takiej mocy i przepływie ? Zrozumiałe chyba ,ze słabsza nie osiągnie tych parametrów ?

 

Grzejniki mama takie :

https://diamond.pl/produkt/grzejnik-wulkan-h-500-n-b/

Do obliczenia mocy muszę dobrać jedna temp stała na grzejniki  , a co w przypadku jak z 4d zadawana jest rożna temperatura zależnie od mrozu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te aluminiaki praktycznie nie mają oporów hydraulicznych, więc trzeba jak pisałem post wyżej skręcić te najbliższe, inaczej będzie kłopot - będzie albo za głośna instalacja albo nierównomierne grzanie.

250m2 to na 40 -ce pójdzie bez problemu, najwyżej skręcić te najbliższe grzejniki trzeba

 

Do obliczenia mocy to i tak musisz zrobić jakieś założenia np max temp podawana na grzejniki, przeliczyć ją na sumaryczną  moc żeberek

Założyć jakąś deltę temp i  masz potrzebne przepływy  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy próbie nastawy krzyży na kilku zaworach zaczęła z nim kapać woda nic się zrobić nie da , wzywam hydraulika i do kosza . Jakieś dobre poleceni zawory termo ? Głowice to tam gazowe jakieś się kupi ,ale chodzi typowo o zawory bo te diamonda szumiały no i jak widać nie za długo służyły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się skośnookie produkty kupuje.

Kup Danfossa albo Heimaiera lub Herza.

Dobre są Oventropy i czasem firma robi ceny całkiem przyjemne, a jakość wzorowa.

Tylko te nowe powinny być tej samej długości co stare, wtedy jest szybka robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz linka do YT https://www.youtube.com/watch?v=RN1Rn9_jIu0

Orginalny film Grundfosa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zostanie wykonana nastawy wstępna po zmianie zaworów . Po zmianie pomp 25/6 na podłogowe 2 bieg przepływ 1.5/2l wiec jest ok natomiast 25/4 w obiegu CO na początku max moc 19w / 1.4m3 czyli max moc po nocy i zamknięciu kilku termostatów spadło do 15w / 1m3 Lecz w domu zimno jakby nie dała rady rozprowadzić ciepła ?

Co do zaworów natrafiłem w sklepie na firmę caleffi zawór + głowica ok. 80zł brać pod uwagę czy skupić się na heimeier/danfoss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honeywell też są godne polecenia - mam je od lat, działają bez zarzutu i są bardzo ciche. Po kilku latach zmieniałem nastawy kryz (przejście z kotłowni na elektrociepłownię) i poszło gładko, nic się nie rozszczelniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem zawór danfoss dynamic valve , ponoć do instalacji dwu-rurowych Brak szumów itp. cena kosmos 150zl ,ale znalazłem kątowy w dobrej promocji :

https://onninen.pl/pl-PL/zawor-ra-dv-dn15-katowy-013g7713,CEM934

 

Wzgledem zwykłego zaworu w kwocie 40zl warto dopłacić do tych 75zl ?

15 przyłączy grzejnikowych posiadam wiec i tak będzie wydatek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 godzin temu, adamu napisał:

spadło do 15w / 1m3 Lecz w domu zimno

Jeśli chcesz, aby przy tym przepływie było cieplej, to podnieś temperaturę zasilania grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.