Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zrównoważenie instalacji/opory hydrauliczne


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem program pod zawory heimeiera ,ale obliczenia mocy grzejników do nastaw  nijak się pokrywają z obliczeniem od producenta grzejnika . W aplikacji wymiary grzejnika który normalnie ma 25 żeberek / moc przy tej temp zasilania 2500w przepływ 158l/h , czyli lepiej zostać przy standardowych wyliczeniach czy coś zmienić w apce ?

7D7F6196-F1B7-4430-A9EB-CB6DF657B9C7.png

0CDB20A7-3574-4215-95F2-2B24A09984E9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem różne ale ta aplikacja nie potrafi obliczyć dla żeberek aluminiowych dlatego ręczne obliczenia i nastawy pod przepływ l/h ustawie . Obniżać temperature zasilani wody aby grzejnik mocą pokrywał się z zapotrzebowaniem pokoju ? Czy zostawić i taki nadmiar nic nie zrobi , ponieważ pilnuje to głowica ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przy doborze nastaw wstępnych w zaworze heimeier Mogę dobrać różnice temperatur zasilanie powrót . Gdy moc moich grzejników mieści się w delta 10 i delta 15 to która lepiej wybrać ? Będzie to duża różnica dla oszczędności i kotła ? Bo w kotłach zalecają zazwyczaj różnice 10 stopni między zasilaniem a powrotem . 
 

 

5F98BBDF-2689-416F-BA76-DBFBBBA1FACF.jpeg

DE7B6669-3334-45C3-962F-AC159CD62007.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem bo dla przykładu mam dostosowane każde żeberko na m2 pomieszczenia czyli zapotrzebowanie się pokrywa 80w/m2 .

Z wyliczenia :

61+51/2=56-20=36 dla delta 10

66+46/2=56-20=36 dla delta 15

Z tabeli 36=80w / żeberko .

Potem z tabeli zaworu 24x80=1920w czyli nastawa 12.

Odpowiedz już dostałem od sambor ,ze lepsza opcja 2.
A pytałem dlatego bo żeby utrzymać 66 stopni muszę dać kocioł na 70 , a chyba mało kto takie wysokie temperatury utrzymuje . I myślałem ,ze jak zejdę na 61 i kocioł 65 spalanie będzie niższe . 

Piec wtedy tez dostosować na deltę 15 czy sam zejdzie  ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak taka delta ma się do termostatów ?

W pogodowce ok chodzi cały czas jest przepływ ,ale przy termostatach 60 stopni zasila ,a letnia woda na powrocie jak się grzejnik nagrzeje to zamknie termostat wiec te wyliczenia chyba w łeb strzeli .

Wiec przy takiej tabeli zaworów jak ustawić nastawy wstępne ,żeby założyć głowice i do tego nie wracać ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adamu napisał:

Jak taka delta ma się do termostatów ?

Przepływy regulujesz ( ustawiasz) w instalacji bez głowic, regulacja ma zapewnić odpowiedni przepływ przy otwartych głowicach.

Jak jest ustawiony przepływ w grzejniku to o resztę czyli temp w pomieszczeniu zatroszczy się głowica, nikt nie mierzy przepływów przy częściowo otwartych/ zamkniętych  glowicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo przepływ ustawiony na ściągniętych głowicach , ale w przypadku gdy mamy głowice na 20 stopni temp spada i głowica się otwiera to między zasilaniem a powrotem nie było 15 stopni roznicy ,ale o wiele więcej. Wiadomo zimna woda pierwszy zlad zleciał , ale do momentu nagrzania i zamknięcia głowicy powrót był letni. Wiec może moje wyliczeni i nastawy są trefne choc nie powinny bo wyżej w poście dokładnie jest wyliczone .?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli możemy przyjąć ,ze zapotrzebowanie budynku na ciepło jest większe niż wyliczone 80w skoro pirometr i kamera termowizyjna wykazują zasilanie 60 a powrót grzejnika zamiast +- 45 ma 30-35 stopni . 
Choc to niemożliwe bo na dworze +10 stopni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adamu napisał:

pirometr i kamera termowizyjna wykazują zasilanie 60

Na kotle 60, a za mieszaczem?

Po wtóre: delta T większa, ale przepływ pewnie znikomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2019 o 19:55, Jamjestcichy napisał:

A może taka apka by była pomocna?

A co to za apka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Odkopię ten temat . Zawory dalej te same Heimeier eclipse z nastawami wstępnymi skala 1-15 ( 10l/h - 150 l/h) z wyliczeń producenta grzejników wychodziła bardzo duża temperatura zadana ,żeby uzyskać jakaś sensowna moc, dlatego zdecydowałem się oprzeć tylko na tabeli producenta zaworów dla delty 15 . Niby dom z wyliczenia potrzebuje 50-60w/m2 ,ale ustawiając tyle na zaworze woda wolno płynie w domu zimno , dlatego policzyłem na każde żeberko aluminiowe 100w mocy , co dało już jakieś sensowne przepływy  , wada to szum do czasu zamknięcia głowic .
Czy można to jakoś inaczej policzyć i prawidłowo ustawić, a może to wcale nie polepsza pracy instalacji i zmniejszenia ilości spalonego opału wiec albo to olać lub zrobic inaczej i podkręcać wszystkie na max przepływ czyli literkę N i za pomocą kamery termowizyjnej lub innego przyrządu sprawdzać i ustawiać po kolei grzjeniki aby różnica na wejściu i wyjściu była równa tej delcie 15 stopni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś ma do czynienia z podobnymi nastawami może popularne zawory danfoss ? 
Nie wiem jak ustawić zawory ,które mam czy pod grzejnik czy pod pomieszczenie ?

Pokoj 15m2 zapotrzebowanie 50w/m2 , a grzejnik 25 żeberek przy zasilaniu 45 st. Przy -20 ma moc 40w czyli pokój 750w , a grzejnik 1000w to z tabeli dany zawór pod która moc ustawić ? 

F63EB600-9195-46C8-A3B3-BA23C8906B8E.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to ustawiałem doświadczalnie w starym domu - na początek wszystko na maksymalnym przepływie, a potem systematyczne tłumienie najcieplejszych pomieszczeń aż do wyrównania temperatur. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tylko ja nie widzę takiego ustawiania z racji  ,ze :

- mamy różne temperatury na dworze i takie nastawy robić przy 0st czy -10 (-20)

- nie wiadomo jaka temperaturę obecnie zadać na grzejniki (krzywa grzewcza ) przy danej temperaturze zewnetrznej do zrobienia nastawy 

W sumie te dwa punkty są od siebie zależne ,dlatego posiłkuje się tabelką.

Teraz kocioł wiec delta 15 , a w przywrócić przy PC i delcie 5/10 od nowa ustawienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czy będzie to błąd i zakłóci prace całej instalacji gdy zawory termostatyczne na drabinkach wymienię na caleffi nie posiadające nastawy wstępnej i głowicy termostatycznej , drabinki chciałbym mieć w trybie on/off i taki zawór mi pasuje bo ma wbudowane pokrętło lecz jest tam duży przepływ , większy niż te 150l/h w zaworach heimeier , które pozostają na wszystkich grzejnikach aluminiowych , przepływ przez drabinki będzie duży pewnie z delta 5 , ale tak jak wspomniałem nie wiem czy nie zakłóci to pracy innych grzejników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.