Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zrównoważenie instalacji/opory hydrauliczne


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie zrobiłem jak na filmiku grundfos pompa 3 bieg pootwierałem poszczególne grzejniki i spisywałem przepływ na pompie również załączyłem schemat budynku , pompa na starcie 13w , przepływ 0,0 na kilka sekund wskakiwał na 0,1 m3/h. Grzejniki jednak to radiatori 2000 wulkan made in italy teraz diamand robi podobne , proszę po odczytaniu tych wskazań powiedzieć jak to zrozumieć w którym kierunku iść / czy pompa 40 starczy czy założyć 60 . Test na starych zaworach prawdopodobnie zastąpione będą sprawdzonymi danfossami prócz drabinek otwarte na stałe bądz zamykane tam zostają caleffi(niestety bez nastaw wstępnych) .

Ewentualnie tak jak wyżej wspominane obliczenie ze wzoru dla temp zasilającej 40-50 stopni z delta 15st. może da dokładniejsze nastawy.

piwnica.png

parter.png

piętro.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zna takie zawory ,poniewaz zastanawiam sie nad zakupem firma dobra na allegro trafiona okazja :

https://www.imi-hydronic.com/sites/EN/pl-pl/produkty/termostatyka/glowice-termostatyczne-i-zawory-grzejnikowe/zawory-termostatyczne/Eclipse/008542b1-0a6f-43c2-9e15-eec7a02faa76

https://allegro.pl/oferta/zawor-termostatyczny-katowy-heimeier-1-2-cala-dn15-7501802442

Cena detaliczna 150zł, w polsce ciężko dostępne z nastawą wstępną oraz automatycznym regulatorem przepływu :

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wracając do tych rysunków i danych tam pokazanych - to pozwoliłem sobie zsumować te podane przepływy - 5,7m3/h i policzyć moc dla delty T 15C

To skromna wartość - tylko 98kW!!!

czyli widać do czego prowadzą takie bzdurne rozważania!

Przepływ dla 1 kW mocy oddanej przy delcie 15C wynosi 60l/h ( 0,06m3/h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może taka apka by była pomocna? Ja tak liczyłem nastawy wstępne i wyszło idealnie-każdy grzejnik grzeje tak jak powinien z identyczną temperaturą tyle,że ja mam grzejniki płytowe oraz instalacja jest mulutka,więc nie wiem jak to się sprawdzi u Ciebie.

 

Screenshot_20191011-195019_Installer app.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawa grzejnika zależy od ciśnienia dyspozycyjnego przed grzejnikiem a to trzeba albo policzyć albo zmierzyć.

Zdanie z katalogu Kermi

Cytat

Przyporządkowanie wartości kv nastę puje wg parametrów 70/55/20°C i różnicy ciśnień równej 100 mbar.
Przy takim samym strumieniu masy wody możliwe są również inne temperatury zasilania i powrotu, które mają
taką samą charakterystykę na wykresie strat ciśnienia. Wartości param etrów hydraulicznych pozostają wówczas
zawsze na niezmiennym poziomie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Zdanie z katalogu Kermi

Dokładnie taka wartość jest automatycznie ustawiana w apce,czyli 100mbar.

Tak jak pisałem wyżej,mi ta apka pomogła,ale nie oznacza to,że u każdego się sprawdzi-zawsze można zmierzyć ciśnienie i wprowadzić ten parametr manualnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

To jeszcze podaj jak to zrobić.

 

11 godzin temu, sambor napisał:

Nastawa grzejnika zależy od ciśnienia dyspozycyjnego przed grzejnikiem a to trzeba albo policzyć albo zmierzyć

Ty chyba wiesz jak to zrobić,ale ja oraz autor tematu nie,więc albo autor tematu musi zaprosić Pana instalatora by mu wszystko poustawiał albo niech posiłkuje się taką apką bo bzdury jak widać powyżej wyjdą o wiele mniejsze niż w przypadku jego obliczeń.

Zawsze Ty Nam możesz napisać jak to zrobić,więc podziel się wiedzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego powychodziły takie przepływu zrobione zgodnie z filmem , a tam na końcu była informacja o prawidłowych wartościach do ustawienia  ,ze duże grzejniki 0,9m3/h średnie 0,5m3/h ,a małe 0,2 m3/h . A dlaczego wychodzi taka duża moc nie wiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Zawsze Ty Nam możesz napisać jak to zrobić,więc podziel się wiedzą :)

Już pisałem - należy policzyć ciśnienie dyspozycyjne w danym punkcie instalacji - ale to tylko na papierze, praktycznie robi się tak że metodą prób i przybliżeń reguluje się wg temp grzejników - tak aby ona była jednakowa dla każdego grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sambor napisał:

robi się tak że metodą prób i przybliżeń reguluje się wg temp grzejników - tak aby ona była jednakowa dla każdego grzejnika.

Może to i głupie,ale ja ściągałem głowice a na zasileniu grzejnika (każdego) przypinałem czujnik temperatury-w zasadzie po kryzowaniu wstępnym temperatura na każdym odbiorniku była +-1°C,więc ok.

Oczywiście był stały bieg pompy oraz stała temp na kotle.

Tylko tak jak wspomniałem,ja miałem malusią instalację i znałem temp zasilania/powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sambor napisał:

A taka instalacja jak twoja to działa bez regulacji - tylko na nastawach fabrycznych.

Pewnie tak tylko,że początkowo był problem bo każdy zawór był otwary na 7 lub N (fabrycznie) i dla grzejnika 3 płytowego zwyczajnie brakowało ciepła/czynnik.

A teraz w miarę równo wszystkie pomieszczenia osiągają zadaną temp.

Z resztą o czym jak piszę jak Ty to wszystko wiesz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pirometr to sobie zmierzę temp na wejściu i wyjściu grzejnika aby różnica była 15 stopni . W razie w kupię moduł grundfosa i nastawy wstępne zrobię .

Co do podłogówki na pompie CO jest zawór imbusowy na zasilaniu widać na zdjęciu , mam go przykręcić trochę czy max odkręcony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zasilania 40-45C i temp w pomieszczeniu masz moc 1 żeberka ok 30% nominału,

Ale w tym przypadku ciebie interesuje aby różnica miedzy zasilaniem a powrotem była taka sama przy takiej samej temp w pomieszczeniu.

Pompa musi być ustawiona nie na autoadapt, tylko np na c-p oraz wszystkie głowice podczas regulacji zdjęte.

Wiadomo że większy grzejnik będzie miał większy przepływ a mniejszy mniejszy.

Robisz to raz zaczynając od najdalszych grzejników.

po 1-2 dniach korekta tego co nastawiłeś.

Taka regulacja dobrze wychodzi przy ujemnych temp na zewnątrz,

Grzejniki płytowe zasilane od dołu mają już odpowiednie nastawy fabryczne lub są one podane w katalogu tych grzejników.

Dla swoich musisz zrobić to sam.

Masz ponoć kupić nowe zawory , więc kup takie aby tą regulację i korektę wytrzymały, inaczej będą cieknąć i znowu będzie potrzebna wymiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wyliczyć ,ze przy 45 stopniach 1 żeberko wytwarza 105w .Na obecna porę zapotrzebowanie ciepła na m2 budynku wynosi 110w czyli wartości przybliżone +-100w, a co w przypadku jak pomieszczenie jest 15m2 grzejnik 20 żeberek to według instrukcji kryze ustawić  tak jak mówi moc grzejnika 2000w czy pod zapotrzebowanie 1500w ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przecież wiadome , chodzi o wartość kryzy dobieranej z tabeli . Tak jak wyżej pisałem na przykładzie pokoju gdzie zapotrzebowanie 1500w ,a grzejnik 2000w to uwzględnia się moc grzejnika na danej temp zasilania czy moc dana do ogrzania pomieszczenia z racji przewymiarowanych grzejników i zaniżania temp. zasilania .

3F2D66FD-139D-44EC-90FF-3E0709387AF7.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.