Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy piec gazowy się opłaci?


Lucy1212

Rekomendowane odpowiedzi

Najprawdopodobniej kolega @alfiorz ma za małe grzejniki do kotła gazowego kondensacyjnego i dlatego nie mógł dogrzać pomieszczeń.

Aby gaz miał sens trzeba przeliczyć grzejniki dla temp zasilania ok 50-55C, ew wymienić lub uzupełnić,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, alfiorz napisał:

Tak się składa, że panowie macie racje z wszystkim. Ciepło z gazu jest inne niż z węgla/pelletu. Grzałem gazem miesiąc i dziękuję bardzo za taki komfort. Mimo pokojówki i pogodówki komfort jakby w mieszkaniu było 3’ mniej niż pokazuje pokojówka a była ustawiona na 22,5’C Przy takich samych nastawach na pokojówce od peletu od razu zrobiło się ciepło i było to czuć przyjemnie

Cieplo z gazu niczym sie nie rozni od innego. Problem polega na dystrubicji i naszym odczuwaniu ciepla. Pomieszczenie odbieramy jako zimne pomimo dostatecznej temp. Dlatego ze grzejnik jest zimny. Odwrotnie jest jezeli  mamy np 19 ° i grzejnik jest goracy. Najbarziej jest to odczuwalne na  aluminiowych microgrzejnikach.

Dlatego instalacje z kotlem gazowym powinny miec duza pojemnosc wodna. Instalacje z grzejnikami zeliwnymi albo podlogowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione miałem wszystko jak powinno. Kocioł z zamkniętą komorą spalania a nie kondensat. Po prostu inaczej jest odczuwalne ciepło z gazu a ciepło z węgla/ pelletu przerobiłem na własnej skórze z resztą nie tylko ja bo sąsiedzi tak samo. Instalacje mam obliczoną i zrobioną prawidłowo. Dziwne, że paląc 36’C na kaloryfery w domu mam 24,5-25 stopni a przy gazie 20.

Edytowane przez alfiorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przeglądam tylko forum, ale czytając te posty myślałem, że pęknę ze śmiechu i się zarejestrowałem. :P

Ciepło z gazu inne niż z pelletu dobree! Co może jeszcze ciepło z prądu elektrycznego inne niż z węgla?

A jak w samochodzikach? Ciepło z benzyny zimniejsze, cieplejsze??? haha :D

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, alfiorz napisał:

Po prostu inaczej jest odczuwalne ciepło z gazu a ciepło z węgla/ pelletu

Kolego ale przecież to bzdura co piszesz. Zastanów się. Grzejesz wodę powiedzmy do tej samej temperatury gazem czy weglem, potem ta woda grzeje ci dom, cudów nie ma. Grzejnik ciepły tak samo. Może pompa w kociołku gazowym Ci nie dawała rady.

Edytowane przez eliks
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawione miałem wszystko prawidłowo. Na gazie grzejesz samo powietrze żeby sterownik jak najszybciej wyłączył kocioł po dobiciu do zadanej i taki jest efekt, że komfort jest kiepski i jest zimno po prostu. Ustaw sobie 23 na sterowniku gazowym zobaczymy jak zaczniesz włosy wyrywać z głowy jak rachunki zaczną przychodzić ;) 

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, alfiorz napisał:

Na gazie grzejesz samo powietrze żeby sterownik jak najszybciej wyłączył kocioł po dobiciu do zadanej i taki jest efekt, że komfort jest kiepski i jest zimno po prostu. 

I powiedz jeszcze, ze obnizales dla osz czednosci temperature na noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, alfiorz napisał:

Ustawione miałem wszystko prawidłowo. Na gazie grzejesz samo powietrze żeby sterownik jak najszybciej wyłączył kocioł po dobiciu do zadanej i taki jest efekt, że komfort jest kiepski i jest zimno po prostu. Ustaw sobie 23 na sterowniku gazowym zobaczymy jak zaczniesz włosy wyrywać z głowy jak rachunki zaczną przychodzić ;) 

Ja mam ustawione 23 stopnie od 6 do 22 i nie wyrywam włosów z głowy. Tylko że u mnie od listopada do końca lutego kocioł się nie wyłącza przez dzień i grzejniki są cały czas ciepłe. Fakt że temperatura grzejników niska ale to zasługa dobrze dobranej krzywej grzewczej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alfiorz napisał:

Na gazie grzejesz samo powietrze żeby sterownik jak najszybciej wyłączył kocioł po dobiciu do zadanej i taki jest efekt, że komfort jest kiepski i jest zimno po prostu.

To jest kwestia ustawień kotła, a nie paliwa. Tak jak napisał kolega wyżej, można ustawić tak, aby kocioł w ogóle się nie wyłączał i pracował na małej mocy. Komfort cieplny się poprawi, a rachunki będą takie same jak przy pracy dwustanowej. Ale cóż sam znam takich ludzi, którzy dzwonili do serwisanta, aby zmienił im krzywą grzewczą, więc ludzie się kompletnie nie znają, a później piszą tego typu bzdury w sieci, a reszta zatwardziałych węglowców i pelletciarzy z satysfakcją przyklaskuje i przekazuje dalej, że "ciepło z gazu jest zimne".

Edytowane przez h3nio
  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem peleciarzem i napisałem to co napisałem wyżej, że Alfiorz nie wie co mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2019 o 16:25, h3nio napisał:

@Piecuch19 mogę gdzieś przeczytać o tym, że wolne odgazowanie jest korzystniejsze dla procesu spalania oraz, że w kotłach z podajnikiem nie przebiega ono prawidłowo, czy to tylko domysły? Ponadto kto i na jakiej podstawie ustalił, że odpowiednia warstwa żaru wynosi 10cm?

Poniżej kocioł z podajnikiem pracujący na mocy minimalnej. To jest to ognisko i przeciąg?

spacer.png

 

A tu DS na mocy minimalnej przy przymkniętym miarkowniku ( szczelina stała na grubość zapałki) jeśli chodzi o modulację mocy w DS

Niektórzy twierdzą że to kiszenie opału.

A poniżej DS na pełnej mocy

Dla porównania.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Kochani Panowie,
a jak połączenie pieca węglowego w układzie zamkniętym (ten temat zostawmy na razie, ma naczynie i zawory) oraz pieca gazowego?
Da się to zrobić bez jakiś zaworów odcinających itd. na zasadzie, jeżeli rozpali się w węglowym i wygasa, temperatura spada włącza się do pracy gazowy?
Będzie jak rozumiem jeden obieg. Czy woda grzana gazowym będzie ogrzewać też piec węglowy i odwrotnie?
Wybaczcie głupie pytania, nie jestem fachowcem, a Wy się świetnie orientujecie w tym temacie. I zwyczajnie wolałabym się dopytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.