Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł zasypowy....


Lucy1212

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

prosiłabym o poradę co do zakupu kotła.

Dom w sumie około 200m2 (z podpiwniczeniem i poddaszem), dobrze ocieplony, drewniany. 

Opał - głównie węgiel, trochę drewna.

Do tej pory miałam stare ogniwo, jak się okazuje źle użytkowane - piec GS rozpalany od dołu. Piec kończy swój żywot powoli.

Kocioł (bez podajnika) - mogę czyścić codziennie, dosypywać opału kilka razy dziennie, ale kompletnie nie podołam ulepszeniom o których tu piszecie. Chcę, aby był łatwy w obsłudze- wychodzę na 8-9h do pracy i nie chce się zastanawiać czy coś się nie stanie.

Myślałam o nowym Ogniwie DS, ale po przeczytaniu opinii o problemach z DS nie wiem, czy to taki dobry pomysł...Wątek o MPM DS i problemach z nim mnie nieco przeraził ;-)

Będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi.

Edit: Kaloryfery stare, żeliwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam



W wgre wchodza tylko kotly zasypowe 5 klasy a te w wiekszosci to sa dolniaki nie jestem az tak w temacie kotlow zasypowych ale gorniaka 5 klasy jeszcze nie widzialem

Zeby byla ta 5 klasa zachowana musisz miec bufor do instalacji

Jesli bardzo zalezy ci na kotle tradycyjnym to zastanowilbum sie nad kalvisem albo viadrusem bo sa zeliwne
Obowiazkowo przy kotle zawor temperaturowy esbe vtc ktory zadba o powrot
I elektroniczny miarkownik ciagu

Kiedys chcialem kupic taki kociol

https://kotly.com.pl/produkt-dakon-dor-4f-14-kw-5384.html?l=pl
Ale w ostatecznosci kupile per eko ksr 25 kw (to bylo 13 lat temu)

Na stronie firmy pellmont w dziale uzywane jest zasypowy kociol z palnikiem pelletowym moze sie warto zastanowic masz 2 w 1

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lucy1212

Zanim się wypowiem co do meritum małe usprawiedliwienie dla Ciebie, nie Ty źle paliłaś tylko piszący DTR  kotła w Ogniwie (str. 14, pkt. 4.2, 4.3) nie wiedzieli, że tak nie należy palić, wszyscyśmy z jednego pnia, mam Ogniwo i zanim wdepnąłem na forum też tak paliłem.

Z ciekawości zapytam o typ i moc i jak długo eksploatujesz swój kocioł,.

Jak wiesz los kotłów zasypowych GS, zresztą zgodnie z wolą kol. z tego forum @Vlad24 :), został definitywnie i ostatecznie rozstrzygnięty, pozostaje póki co b. wąski wybór kotłów DS w tej wymaganej 5 klasie + bufor, oczywiście jak wszystko, również ten typ urządzenia jest do ogarnięcia, o tym świadczą masy użytkowników, to co tutaj czytasz to rzeczy najbardziej zaawansowanych w tym temacie forumowiczów, po prostu Himalaje wiedzy o DS, Tobie do życia wystarczą podstawy.

Natomiast jeżeli jak piszesz budynek jest dobrze izolowany a masz gdzieś blisko domu gaz, to mimo, iż zabrzmi to trywialnie, radzę iść w kocioł gazowy, o zaletach nie ma się co rozwodzić, w moich wspomnieniach to, niestety krótki, najprzyjemniejszy okres w ogrzewaniu, jeżeli nie, raczej kocioł na pellet, ostatecznie eko-groszek.

To są takie najprostsze sugestie, jest tutaj sporo osób zajmujących się profesjonalnie tymi sprawami więc pewno przy ich pomocy wybierzesz optymalnie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Lucy1212 napisał:

Kocioł (bez podajnika) - mogę czyścić codziennie, dosypywać opału kilka razy dziennie, ale kompletnie nie podołam ulepszeniom o których tu piszecie. Chcę, aby był łatwy w obsłudze- wychodzę na 8-9h do pracy i nie chce się zastanawiać czy coś się nie stanie.

Myślałam o nowym Ogniwie DS, ale po przeczytaniu opinii o problemach z DS nie wiem, czy to taki dobry pomysł...Wątek o MPM DS i problemach z nim mnie nieco przeraził ;-)

zależy jaki masz budżet czy chcesz kupić piec za 4.5 k (MPM) czy ponad 10 k Ogniwo.

- Ogniwo jest lepsze pod kątem tego - ze kupujesz wegiel za min 800zł - a najlepiej to tak w okolicach 1000zł/Tonę  (pieklorz)  i wsypujesz i juz nic cie nie obchodzi. (ale drewna czy gorszego wegla w nim nie spalisz.   ( W skrócie - jest wygoda ale koszty eksploatacji i zakupu są wieksze)

- MPM jest lepszy pod kątem tego że kupujesz instalujesz i można w nim spalać i drewno i najtanszy wegiel po 680zł /T (sobieski) i spala sie wszystko bez dymu z komina bo dym jest dopalany co dodatkowo pomaga ( w skrócie - jest tanszy 2x w zakupie oraz w eksploatacji )   a co do przeróbek -  500 stron to  nasze opinie  i spostrzeżenia nie temat o tym jak bardzo źle kupilismy i musimy coś przerabiać - bo z tym piecem jest tak że nic nie trzeba przerabiać i od razu można palić bezproblemowo   - ważne tylko aby go dobrze ustawić i nauczyć sie w nim palić (tj go obsługiwać --- ale to jest 10min dla kumatej osoby) potem przychodzi tylko uśmiech na twarzy z tego jak mało opału idzie i jak dobrze to grzeje.

 PS mpm DS dobrze chodzi z kaloryferami żeliwymi na grawitacji - mam takie rozwiązanie u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł Ogniwa to jakaś wersja mega podstawowa. Ja pale w nim 12 lat, wcześniej palono w nim 8-10lat.

Dlaczego koszt Ogniwa DS 10tysiecy? W necie są po około 5tysiecy?

Czy bufor jest konieczny? 

Dom ma 70m2 parteru, 70m2 niskiego parteru (częściowo podpiwniczony), 70m2 poddasza.

Zbudowany z bała, na to wełna drewniana i szalunek z desek. Poddasze ocieplone Ursa platinum. 

W zimie w domu mam około 20-25 stopni, schodzi około 2.5 tony węgla (od października czasem do kwietnia) i trochę drzewa(rozpalanie, przepalankę). Na piecu zwykle 40-60 stopni (ciężko go rozhulać). Piec ma pompkę. 

Grzejniki chyba jednak aluminiowe (takie grube szare), na poddaszu nowe, rurki dość grube, w podpiwniczeniu idą na zew. 

Ogrzewanie gazem chyba odpada ze względu na koszty ogrzania domu, to stary dom. Chyba dość ciepły, patrząc na koszty i temp w domu, ale ja się kompletnie nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dosyć ciepły dom,skoro spalasz tak małe ilości opału pomimo sporego metrażu.Możesz kupić spokojnie MPM-a i spalać w nim różny opał.Ważne jest żeby nie przesadzić  z mocą kotła,bo wtedy zaczniesz czytać nasze forum w poszukiwaniu ratunku.Przy niespiekającym węglu jest możliwa praca kotła nawet przez całą dobę ,niekiedy na jednym zasypie jeżeli mróz nie doskwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niższych temperatur pracy kotła kondensacyjnego muszą być większe grzejniki - to również trzeba wziąć pod uwagę. Do tego odpowiedni komin/wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się wypowiadałem w temacie o gazie. Bez sensu się pakować w kocioł 5 klasy za grube pieniądze jak możesz mieć gazowy za 3500zl, np.taki Termet Gold plus. Zmienisz grzejniki - drogie nie sa, a będziesz miała spokój o którym możesz marzyć przy najlepszym/najdroższym kotle na węgiel.

Zawsze możesz kocioł zasypowy zostawić w obecnej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.