Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Pieca Węglowego Na Gazowy


Goska38

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Wykończanie mojego domu dobiega końca. Dom z roku 2014 docieplony. Do tej pory użytkowany był tylko parter 70m2 Cały parter ogrzewanie podłogowe, w kotłowni piec na węgiel i drewno wykonany przez lokalnego rzemieślnika. W tym roku skończyłam piętro i muszę wymienić piec w kotłowni. Po kilku latach mam dość palenia paliwem stałym. Chciałabym zainstalować piec gazowy. Od kilku dni przeszukuje strony internetowe, fora aby znaleźć odpowiedzi na moje pytania. 

 

Obecnie do ogrzania będzie parter podłogówka 70m2 i piętro 80m2 grzejniki aluminiowe. Dom wg strony ciepłowłasciwe dla mojego domu ogrzewanego gazem potrzebuje kotła 15kw

Z tego co się dowiadywałam to dla mnie dobrym piecem byłby piec kondensacyjny dwu funkcyjny. Ale.. co oprócz tego kotła potrzebuje więcej? Mam komin systemowy fi200, zasobnik cieplej wody po 4 latach zgnity wiec myślę nad piecem dwu funkcyjnym.

 

W domu są teraz dwa obwody grzewcze na rozdzielaczach. Podłogówka i grzejniki. Czy jest jakiś piec który posiada wbudowana automatyke i mieszacz do podłogówki czy trzeba to instalować osobno? Jaki piec byście polecili, jakiej marki? Tyle tego jest ze zgłupiałam, na dodatek podobne piece a rozpiętość cenowa okropna. Przepraszam ze pisze chaotycznie. Jeśli potrzebujecie jakieś inne informacje to dopisze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, a ile osób mieszka? To istotne ze względu na sposób pozyskiwania ciepłej wody. Ja mam dwufunkcyjny na 3 osoby i:

 

- długo czeka się na ciepłą wodę,

- jej temperatura jest różna w różnych punktach poboru - np. w kuchni parzy (najbliżej kotła) a w łazience, na słuchawce prysznicowej bywa letnia (najdalej),

- użytkownicy "kradną" sobie ciepłą wodę - najgorzej, jak ktoś dorwie się do kranu w kuchni, kiedy ktoś inny jest pod prysznicem,

- trzeba odkręcić kurek w znacznym zakresie, żeby kocioł zaskoczył (nie puszczę sobie cienkiego ciurka ciepłej wody),

- spuszczanie wody w kanał, zanim poleci ciepła.

 

+ kocioł był tani (termet).

 

Generalnie żałuję, że nie poszedłem w jednofunkcyjny i na taki zmienię, jak zajdzie już potrzeba wymiany. O wadach i zaletach jednofunkcyjnych wiem tylko w teorii ale:

 

+ możliwość podłączenia innego źródła ciepła (mam kocioł węglowy dodatkowo),

+ CWU powinna być szybciej w kranie,

+ łatwiej wyregulować temperaturę,

+ mniejsze problemy z podkradaniem ciepłej wody,

 

- cena,

- konieczność okresowego przegrzewania (legionella),

- straty ciepła (baniak stygnie).

 

Więcej grzechów nie pamiętam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wczoraj wydawało mi się że odpowiedziałam w temacie a dzisiaj nie ma tego wpisu. Coś się chyba zbugowalo przy wysyłaniu. Napisze ponownie.

 

Mieszka 3 osoby. Nie powinno być problemu z podkradaniem cieplej wody. Każdy punkt wody zimnej i cieplej jest z rozdzielacza w kotłowni. Niestety bez cyrkulacji.

W kuchni zmywarka. Ciepła woda więc w zdecydowanej większości tylko do łazienki. Zasobnika na ciepłą wodę raczej bym nie chciała. Stary kocioł będzie lada dzień wywalony, zostanie zrobiona niby pralnia wiec zależy mi na miejscu. 

 

Zastanawiam się nad kotłem gazowym Junkers lub Vailant kondensacyjny dwu funkcyjny. Na co zwracać uwagę przy zakupie kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem do kol .@Juzefa i wspomnianej strony i kalkulatora który tam jest to Twoje potrzeby mają się do tych wyliczeń jak pięść do nosa i radził bym pominąć te kalkulacje . Wspomniane 15 kW z CWU zakładam bierze pod uwagę właśnie zasobnik CWU a nie grzanie przepływowe w kotle dwufunkcyjnym . Przy ogrzewaniu przepływowym to i 20 kW może być na styk pod warunkiem poboru wody z jednego punktu , wszystko zależy od przepływu . Obawiam się że sama wymiana kotła nie załatwi sprawy chociaż by z racji że stary komin był już używany do węgla . Spaliny z kondensatu są trochę inne i wymagają innych kominów https://instalreporter.pl/ogolna/systemy-kominowe-do-kotlow-kondensacyjnych/

Kolejna przeszkoda to ( w kontekście kotła kondensacyjnego ) zróżnicowanie instalacji czyli niskotemperaturowa podłogówka i wysokotemperaturowe grzejniki . Trudno tu będzie w pełni wykorzystać zalety sprawności takiego kotła chyba że ktoś to mądrze przeliczy i przewymiaruje grzejniki tak aby mogły być zasilane niższą temperatura. Zmiany prawdopodobnie również w podłączeniu podłogówki z wysokotemperaturowych na niskotemperaturowe ( nie wiem co tam masz w tej chwili )  . No i jeszcze jedno i chyba najważniejsze to projekt , wykonastwo, uprawnienia gazowe  i stosowne podpisy w dokumencie odbioru , nie zapomnieć o kominiarzu i z tym do gazowni po przydział ( taryfę ) .

Samo uruchomienie kotła proponuję przez serwis producenta który ustawi właściwe parametry mocy grzewczej CO  i CWU ( zresztą to chyba wymóg gwarancji o ile dobrze pamiętam)  .

Nie takie to proste jak się wydaje w każdym razie powodzenia . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Goska38

Mało który kocioł obsługuje w sobie 2 obiegi o różnych temperaturach. 

Wybierając kocioł staraj się, żeby miał niską moc minimalną 2-3 kW, a nie 5 kW lub więcej.

Do komina systemowego wypadałoby według mnie wstawić nowy komin koncentryczny.

Proponuję kocioł od któregoś z producentów: Immergas, Vaillant, Junkers, Buderus. Patrz czy masz serwis w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.