Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbki wadliwie wykonanych instalacji


piotrek automatyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. W związku z powtarzającymi się na forum tematami związanymi z błędnie, niesolidnie i niefachowo wykonanymi instalacjami c.o. i kotłowni chciałbym zaproponować nowy temat, gdzie każdy mógłby to pokazać zamieszczając zdjęcia lub opisać a następnie pokazać lub też opisać jak zostało to przerobione zgodnie ze sztuką wykonywania takich robót. Proponuję także, żeby zamieszczać opisy lub zdjęcia gotowych np. kotłowni, a każdy, kto miałby życzenie coś podpowiedzieć lub doradzić, mógłby to zrobić. Myślę, że z takiej "pokazówki" skorzysta wielu forumowiczów i użytkowników, a może też i osoby zajmujące się instalatorstwem.

 

Nie proponuję tutaj piętnowania wykonawców, chociaż w skrajnych wypadkach byłoby to wręcz zalecane, żeby ostrzec innych potencjalnych klientów przed skorzystaniem z usług takiej firmy czy instalatora. I takie forum wtedy byłoby takim bacikiem na głowy takich partaczy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam ponownie poprzednio pisalem o mojej instalaci i jej problemach .postanowilem cos z tym zrobic , poprosilem o porade pana piotra (PIOTR AUTOMATYK) (niesamowity gosc tak na marginesie).wiec po przeslaniu panu piotrowi fotek mojej instalacij zreszto so na forum .postanowilem skozystac z jego uslugi poprawienia i zamontownia zaworu czterodroznego, i ogolnie modernizacij instalaci.pan piot przyjechal do mie juz z calym materialem i zabral sie do przerobki po ok 9 h pracy .nadszedl koniec .z uwagi na to ze prowadze warsztat niewchodzilem wogole do kotlowni.i od razu zaskoczony bylem precyzjo .i solidnoscio wykonania ,poprostu mie zatkalo i zreszto wszystkich domownikow .wiec nadeszla chwila napuszczania wody dio instalaci.przypomne ze kiedy napuszczalem bardzo wolno .teraz od razu napuszczam po pelnym cisnieniem.jak kaze pan Piotr ,zawor odpowietrzajocy ktory umiescil nad piecem okazal sie w 100% trafny.instalacja napelnila sie szybko i sprawnie i oczywiscie sluchac uchodzoce powietrze juz jest super .

nastepnie przyszla pora rozpalenia .wczesniej na piecu mialem ok 50stopni ,teraz pan Piotr ustawia calo dodatkowo elektronike i piec nastawia na 75 stopni .i ruszylo piec oczywiscie sie szybko nagrzal do rzodanej temperatury i cala elektronika ruszyla zawor wraz z elektroniko reguluje wszytsko .jest poprostu super .dodam jescze ze wczorej rozpalilem na wlasciwie suchym miale i dzsiej jeszcze jest caly czas 70 na piecu i duzo wiecej paliwa niz do tej poty w starym ukladzie.wiec juz napewno mam OSZCZEDNOSCI .powinno byc jescze lepiej po rozpaleniu mialem mokrym.

wiec jestem bardzo zadwolony z przerobki pana Piotra i jego sterownika ,niewiem czy moge podac cene za te usluge .ale jak dla mie jest okazyjna napewno nikt w moim miescie niezrobil by mi tak pieknie i perfekcyjnie wykonanej instalacij, nie wspomne o poradach pana Poitra .wszystkim polecam jako wykonawce PANA PIOTRA i sle bardzo duze podziekowania za dojazd i wykonano usluge i zamieszczam fotki kotlowni juz po przerobce pozdrawiam

post-440-1197204622_thumb.jpg

post-440-1197204649_thumb.jpg

post-440-1197204665_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozdrawiam ponownie wszystkich jak juz wczesniej pisalem o przerobieniu mojego pieca wiec teraz che podzielic sie nastepno rewelacjo otoz wczorej zasypalem piec o godzinie 19 mokrym mialem i dzisiej ku mojemu zdziwieniu jest jescze dos sporo mialu abym nie rozpalal ponownie co wczesniej bylo niedopomyslenia wiec kolejno czyli drugo nocke mam na piecu 75 stopni czyli poprawa rewelacyjna .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, coraz częściej zastanawiam się nad wykonaniem przeróbki mojej instalacji grzewczej. Posiadam instalację gdzie przekrój rur przy kotle ma 2 cale. Z tego co widzę u ciebie przekrój rur jest podobny. Pytanie jest takie czy mogę wstawić całą automatykę redukując wyjście z kotła z 2 cali na 1 aby wstawić zawór czterodrożny wraz z pompką i ponownie wpiąć się w rurę 2 cale. Czy to będzie poprawnie działało? Jeszcze jedno, jakie spełniają rolę i czym sterują dwa czujniki w trójnikach, jeden bezpośrednio przy kotle drugi nad skrzynką sterującą? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Oczywiście, że możesz zredukować bez utraty jakości czy intensywności grzania. Standardowo wyjścia z pieców mają 1,5 - 2 cale co nie znaczy że ktokolwiek jest zmuszony prowadzić instalację o takim przekroju. Oczywiście pod warunkiem zastosowania pompy c.o.Właśnie taką redukcję zastosowałem u Kol. Hipollo z wpięciem spowrotem w 2 cale. Na rurze 1 cal i zaworze mieszającym ogrzejesz co najmniej 350 m2. Pompę w układzie z zaworem mieszającym należy zamontować na zasilaniu instalacji za zaworem lub na powrocie z instalacji przed zaworem mieszającym czterodrożnym ( patrząc od strony pieca ). A dwa czujniki są zamontowane w kapilarach wkręconych do trójników kontrolując temp wody w kotle i wyjściową do instalacji. A sterownik PID kontroluje sobie wszystko. Pozdrawiam i polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam P. Piotrze !

Chciałbym wykonać samodzielnię instalcję co we własnym domku powierzchnia netto 130 m2.

Kocioł na miał STALMARK 25KW, cwu 140 l.

Instalacja systemem rozdzielaczowym.

Instalacja w kotłowni na miedzi, od rozdzielaczy miedz, grzejniki płytowe purmo.

Dodatkowo 2 obiegi podłogówki na rtl z kapilarą pow podłogówek 12 m2 i 5 m2

Wszystko na jednej pompie 60.

Bardzo proszę o kilka wskazówek i fachowych porad.

Czy można zastosować rurki pex od rozdzielaczy do grzejników jeśli można to jak zabezpieczyć tem. maksymalną

podejścia do rozdzielaczy wykonam rurką miedzianą 22. Czy montować wymiennik ? jak wykonać ta podłogówkę gdzie co zamontować ? itp itd.

Schemat dołączę później.

 

Pozdrawiam wszytkich forumowiczów i życzę wszystkiego najlepszego w nowym 2008 roku.

 

 

ps. to moje pierwsze forum dlatego jeśli coś nie tak popisałem to prosze o wyrozumiałość :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam nadzieje ze temat samodzielnej instalacji , na rozdzielaczach zostanie rozwinięty , tez jestem zainteresowany schematem i poradą jak zrobić dobrze działającą instalacje co , i podgrzewania ciepłej wody przy pomocy pieca na ekogroszek . Mam zamiar od pieca do rozdzielaczy podejść rurka miedzianą a od rozdzielaczy przewodami pex , bez termoregulatorów na grzejnikach . proszę o schemat i poradę jakimi przekrojami rur gdzie co dawać. czy Do pieca na ekogroszek konieczne jest stosowanie układu otwartego ?Zamieszczam link do przykładowego schematu instalacji CO, jak widać brak w niej odpowietrznika instalacji pieca jak wyczytałem w postach Pan Piotr stosuje takowe. o poprawienie tego schematu i w miarę opisanie jakie i gdzie rurki stosować , stalowe , miedziane , pex i ich przekroje.

 

http://img267.imageshack.us/img267/2408/schemathi0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich a w szczególności WieśkaL.

Zacznę tak.. Mam 24 lata i sam zrobiłem sobie CO od podstaw. Jedynie co zaadoptowałem to kawałek rurki do wymiennika wody użytkowej. Projekt własnego pomysły skorygowany oczywiście przez fachowców i wspaniale życzliwego PANA Piotra ( wiadoma sprawa PIOTRA AUTOMATYKA) To on rozwiązał mój problem który jako jedyny okazał się błędem w CO ( za niska tem w kotle ). Wiesiu polecam Ci zdecydowanie rozdzielacz. Jeśli kiedykolwiek trzymałeś popularną 13- stke czy kombinerki i nie zrobiłeś sobie krzywdy dasz rade. Zwróć uwagę na mój wiek i wykształcenie ( inż informatyk nie hydraulik ) Zachęcam do budowy CO wszystkich nie tylko Wiesia. Nic tak nie cieszy jak zbudowanie czegoś co ma służyć latami i przynosić takie korzyści a przede wszystkim oszczędności z tytułu robocizny i opału.

Jeśli chodzi o mój pomysł na CO to wygląda to tak: kocioł ( zębiec kdu 20/26 kiczowaty ale wielki) następnie rury 5/4 na których zamontowany jest zawór mieszający 4d ( krótki obieg ) kolejno obieg docelowy na którym jest pompa, filterek, zaworu kulowe, zawór zwrotny, odpowietrzniki i zawór bezpieczeństwa. Następnie dwie listwy skręcone z trójników 5/4 na 3/4, jedna zasilająca druga powrotna obie również zakończone odpowietrznikami. Z listwy wychodzi odpowiednia ilość adapterów na pex ( u mnie ok 14 ) Trzy kolana zajmują:

- dopuszczanie wody do CO

- manometr ( był to wkręciłem zawsze widać co się dzieje )

- rurka pex do zbiorniczka wyrównawczego

Użyta rurka to pex 20 chyba z importu (nie drogi ok 1/3 ceny miedzi ) sprawdzony u znajomego. Na ogrzewanie podłogowe kupiłem natomiast multyrame ( taki mercedes wśród pex podobno ) Podłogówka jeszcze nie zrobiona więc nie wiem jak to się sprawdzi, na razie są wyprowadzone rurki 16 tym razem i odpowiednie odejścia na listwach. Mój schemat jeśli chodzi o listwy jest dość obszerny ale łączenie powrotów czy rozdzielanie nitek zasilających na dwa kaloryfery nie było opłacalne ( rurka tańsza niż adaptery kolana trójniki pex ) a i rozmieszczenie kaloryferów nie dawało oszczędności z tytułu rozdzielania nitek. Kiedy przyjechał do mnie mój znajomy hydraulik zresztą złapał się za głowę ... Miał dużo pytań na które mu odpowiedziałem i chyba miało to jakiś sens. Jedno z pytań to czemu rurka 20 a nie 16. Odp: U mnie na wiosce dość często nie ma energii więc zabezpieczyłem się w ten sposób iż po wyłączeniu pompy CO pracuje na grawitacji. Tylko jeden kaloryfer nie pracuje ( jest poniżej listwy zasilającej ) Z tego tytułu też takie średnice na listwie 5/4 to sporo ale grawitacja spokojnie obraca. W niedługim czasie załączę fotografie swojego pomysłu, na którym znajdzie się już pewnie automatyka do 4d. Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do domowego majsterkowania w kotłowni ( mnie to od niedawna zafascynowało )...

 

Krakerss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś był taki program pana Słodowego w TV „ zrób to sam” podobnego cos przydałby sie na tym forum , a mianowicie jakiś załącznik pdf z schematem poprawnie działającego układu co. Małe objaśnienie co do rodzaju zastosowanych elementów i myślę ze temat by zbierał wiele pochwał. Co do umiejętności obsługiwania się narzędziami to osoby czytające to forum posiadają . Jednakże samo co to tez obawa przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia , temperatury co w efekcie może zagrażać domownikom , wiec fachowy schemacik załatwił by sprawę. Panie Piotrze rozumiem że takowe rozwiązanie poniesie za sobą poświęcenie prywatnego czasu , ale jeżeli znajdzie Pan wolną chwilę bądź inna osoba znająca zagadnienie , myślę że powinna pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Co do działu - chyba jest to zbyt duża "jednostka organizacyjna" forum. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby założyć wątek, w którym fachowcy przedstawialiby dobre rozwiązania.

 

Każda tego typu inicjatywa jest mile widziana i wspierana. Jak tylko ktoś ma pomysł na jakiś temat niech się nie krępuje - tylko go zakłada - jak się rozwinie będziemy myśleć dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Przegladajac stare tematy trafilem na na ten zainicjowany przez piotra automatyka. Hipollo pokazuje zdjecia swojej przerobionej kotlowni w ktorej piotr automatyk zainstalowal pompe na powrocie przed zaworem (tak mi sie przynajmnie wydaje). U mnie instalator postapil podobnie (zalaczam zdjecie i schemat)

Wg mnie instalacja nie pracuje poprawnie, moja opinie poparlo kilku kolegow. To w takim razie pytam sie jak to powinno w koncu wygladac??

 

Oprocz tego widze, ze u Hipollo i u mnie zasilanie zaworu i wyjscie z niego na instalacje sa zamienione, ktory wariant jest poprawniejszy (prawidlowy?)

post-2550-1231442105_thumb.jpg

20090106141943.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Górny obieg grzejników jest błędnie podłączony z pominięciem powrotu, który nie przechodzi przez zawór czterodrożny. Pompa zainstalowana w niewłaściwym miejscu - powinna być nie na krótkim obiegu kotła ale na długim obiegu grzejnikowym - nieważne czy na powrocie z niego czy na zasilaniu.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Oczywiście, że możesz zredukować bez utraty jakości czy intensywności grzania. Standardowo wyjścia z pieców mają 1,5 - 2 cale co nie znaczy że ktokolwiek jest zmuszony prowadzić instalację o takim przekroju. Oczywiście pod warunkiem zastosowania pompy c.o.Właśnie taką redukcję zastosowałem u Kol. Hipollo z wpięciem spowrotem w 2 cale. Na rurze 1 cal i zaworze mieszającym ogrzejesz co najmniej 350 m2. Pompę w układzie z zaworem mieszającym należy zamontować na zasilaniu instalacji za zaworem lub na powrocie z instalacji przed zaworem mieszającym czterodrożnym ( patrząc od strony pieca ). A dwa czujniki są zamontowane w kapilarach wkręconych do trójników kontrolując temp wody w kotle i wyjściową do instalacji. A sterownik PID kontroluje sobie wszystko. Pozdrawiam i polecam.

Z tego co Pan pisze to pompa powinna być przed zaworem a nie w tym miejscu jak na schemacie .To znaczy że tak jest nie właściwie .

post-4953-1231445154_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Górny obieg grzejników jest błędnie podłączony z pominięciem powrotu, który nie przechodzi przez zawór czterodrożny. Pompa zainstalowana w niewłaściwym miejscu - powinna być nie na krótkim obiegu kotła ale na długim obiegu grzejnikowym - nieważne czy na powrocie z niego czy na zasilaniu.

 

Pozdrawiam

Piotr

Panie Piotrze zgadzam sie z Panem tylko nie rozumiem dlaczego na zdjeciach u hipola jest wlasnie odwrotnie? a o ile dobrze go zrozumialem Pan mu ta instalacje zakladal? a moze zle odczytuje zdjecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Ja u kol. Hipollo nie montowałem instalacji grzejnikowej. Wykonałem jedynie wpięcie do instalacji z montażem zaworu czterodrożnego i sterowania. Pompa została zamontowana na powrocie z grzejników na długim obiegu, czyli pomiędzy grzejnikami a zaworem mieszającym. Na krótkim obiegu kotła, czyli kocioł - zawór mieszający nie ma zainstalowanej pompy. Myślę, że zostało niewłaściwie odczytane zdjęcie.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przedstawiam instalacje pieca po wprowadzeniu sugerowanych zmian.

1. pompa co zostala zamontowana na powrocie ale na obiegu grzejnikowym

2. zalozony zostal filtr na pompie

3. powrot z wszystkich obwodow grzewczych spotyka sie teraz na wejsciu do zaworu 4dr

4. zalozona kapilara do pomiaru temp. za zaworem 4dr

5. przygotowane podejscie do zalozenia na powrocie bypasu, omijajacego pompe i zawor 4dr w przypadku koniecznosci korzystania z ogrzewania w systemie grawitacyjnym

 

Dziekuje wszystkim dzieki ktorym zmiany te mogly zostac wprowadzone

post-2550-1232048251_thumb.jpg

schemat_B.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W zeszłym roku tuż przed sezonem grzewczym u mnie w domu wymienione zostały grzejniki z żeliwnych na aluminiowe oraz piony na miedź (domek jednorodzinny dwukondygnacyjny). Wraz z wymianą kaloryferów został założony kocioł SEKO EKO II z dolnym spalaniem 22kW. Został przyłączony do istniejącej (zmienionej właściwie) instalacji CO gdzie włączony jest też piec gazowy Vailant.

W sezonie grzewczym palimy tylko drewnem, piec gazowy jest wyłączony i odseparowany od układu dwoma zaworami kulowymi.

Instalacja jest zamknięta, bez wymiennika, są dwa piony docierające do kaloryferów na parterze i piętrze. Układ posiada zabezpieczenie - zawór bezpieczeństwa 2 bary, zawór bezwładnościowy, oraz zbiornik przeponowy, na zasilaniu jest pompa obiegowa Grundfos (pracuje na 2 biegu). do tego praktycznie gdzie się da zrobione zawory kulowe.

Piec wyposażony jest w sterownik i dmuchawę (praktycznie odłączona, na czas palenia drewnem suchym)

 

Przeczytałem na tym forum, że komuś udało się uzyskać stałopalność ok 5 godzin a nawet więcej, u mnie to jest max 2 godziny, nie zapełniam całego pieca bo nie miałbym kontroli nad temperaturą, a już udało mi się osiągnąć ze dwa razy 99 st na sterowniku (na piecu mogło być więcej, sterownik ma zakres do 99 st)

 

Czy brak wymiennika do duży błąd? Jakie porady odnośnie palenia drewna w takiej instalacji możecie mi dać.

ostatnio zwiększyłem temp załączania pompy z 40st na 60st (jakby ciut się polepszyło)

 

z góry dzięki za odpowiedzi

 

post-5613-1232094817_thumb.jpgpost-5613-1232094842_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z tego co się nauczyłem na tym forum, to uważam iż wymiennik nie pomoże, ale zabezpieczy Twój dobytek jeżeli podłączysz go w układzie otwartym. Twój problem z instalacją na pewno wynika z małej ilości wody w obiegu CO. (fachowo nazywa się to chyba zład wody).

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

jestem nowy na tym forum.

Panowie proszę o pomoc w doborze zaworu 4d (szczególnie jego rozmiaru + ew. wskazówki co do montażu). Posiadam dom ok. 150m2, stalowa instalacja, moc kotła 25kW (per-eko, ksr). Średnica rury na zasilaniu 2", średnica rury na powrocie 3". Pompa na powrocie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podoba mi sie temat, jeszcze nie pochwale sie niczym, ale mam nadzieje, ze za 2-3 miesiace wkleje wlasne fotki :D

 

Dom o powierzchni 140m2, piec bedzie prawdopodobnie na ekogroszek Stefaniaka. Ogrzewanie na parterze w salonie, kuchni i lazience podlogowka, reszta grzejniki. Duzo sie naczytalem i zostalem przekonany do zaworow 4D.

 

Obowiazkowo zawor 4D + automatyczny sterownik do instalacji podlogowki.

Mam pare na ta chwile ogolnych pytan:

 

Co zrobic by podlogowka mocniej grzala w lazience - ulozyc wiecej rurek, czy na rozdzielaczu stlumic podlogowke w salonie, czy moze po prostu dogrzewac grzejnikiem do suszenia recznikow? :D

 

Czy w instalacji grzejnikow oplaca sie dac drugi zawor 4D (+ moze automatyke), by miec mozliwosc puszczenia chlodniejszej wody w ich obieg jak nie jest bardzo zimno, czy lepiej sobie darowac i tlumic przeplyw glowicami?

 

Co z pompa na obiegu grzjnikow jesli bym dal zawor 4D i zakrecil wszystkie glowice?

 

Oplaca sie inwestowac w sterowniki z pogodowka?, jakie ona daje realne korzysci? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie obraz sie ale po za tyymi zaworami jeszcze co bedziesz robił na zaworze 4d ????????

podłogówka zrob podloge ze wspołczynikiem oddawania 75 w/m wsalonie i pozostałych pomieszczeniach w łazience zrob gesciej tak co 12 cm co daokoło 100w/m oczywiscie ułozenie podłogówki w tzw slimaka

sterowanie podłogówki zawor 4d to gruba przesada jesli juz chceszmic komfort to to 3d termostatyczny to niejest podłogówka powyzej 400m zeby trzebastosowac 4d pomysl nad tym zeby nie przesadzic z inwestycja ,jesli chodzi o 4d do CO to moze byc ,do tego wysterowanie pogodowe z ograniczeniem wewnetrzym i bardzo dobrze co do głowic to zalezy jesli przestrzen ogolnie otwarta to głowice sa zbedne jesli pokoje to głowice wskazane na wszystkich grzejnikach ,a czy opłaca sie w pogodówke inwestowac mam u siebie i jestem badzo zadowolony piec przacuje cały czas na 72 st a pogodówka steruje zaworem 3d ,np dzis mam jeszcze niska temp na grzejnikach ok 40st mimo ze na dworze jest-17 w tej chwili jesli tem zacznie rosnac to to nadal bedzie te 40 na grzejnikach ,jesli jutro nad ranem bedzie tez taka temp to dopiero zacznie podnosic na grzejnikach i to sa realne oszczednosci ,nie przegrzewa sie domu ,w programie mam wpisane ze to budynek ciezki tzn grube mury i stad to opuznienie w odgrzewaniu po trzechdniach mrozu dopiero podaje wysoki parametr na grzejniki ,a ragulator pokojowy pilnuje krzywej grzania zeby temp nie spadła ponizej 23st w dzien i 22 w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z tego co się nauczyłem na tym forum, to uważam iż wymiennik nie pomoże, ale zabezpieczy Twój dobytek jeżeli podłączysz go w układzie otwartym. Twój problem z instalacją na pewno wynika z małej ilości wody w obiegu CO. (fachowo nazywa się to chyba zład wody).

 

Pozdrawiam

Andrzej

 

jak to? ciśnienie na piecu jest ok, kaloryfery odpowietrzone, dlaczego miałby być za mało wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.