Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbki wadliwie wykonanych instalacji


piotrek automatyk

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

jestem nowy na tym forum.

Panowie proszę o pomoc w doborze zaworu 4d (szczególnie jego rozmiaru + ew. wskazówki co do montażu). Posiadam dom ok. 150m2, stalowa instalacja, moc kotła 25kW (per-eko, ksr). Średnica rury na zasilaniu 2", średnica rury na powrocie 3". Pompa na powrocie.

 

pozdrawiam

 

czy jest to układ grawitacyjny ze zbiornikiem wyruwnawczym na ostatniej nitce nad grzejikiem czy idzie osobna rura do zbiornika od pieca ?????? a tu link i foto mojego 3d na powrocie

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=1909

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to? ciśnienie na piecu jest ok, kaloryfery odpowietrzone, dlaczego miałby być za mało wody?

 

Witaj.

Ja nie napisałem iż masz za mało wody w instalacji, tyko że w Twoja instalacja po wymianie rur stalowych na miedziane i grzejników żeliwnych na aluminiowe posiada małą ilość wody.

Ja widze różnice pomiędzy "za mało wody" a "małą ilością wody w obiegu CO".

Napisałeś w postcie #20, że nie zapełniasz całego kotła opałem, ponieważ nie masz kontroli nad temperaturą. Moim zdaniem, gdyby ten kocoł pracował w instalacji CO gdzie występuje większa pojemność wody (zbiornik CWU, bufor ciepła, stara instalacja z grzejnikami żeliwnymi) to by nadwyżka mocy z kotła została przekazana do instalacji CO.

Swoją drogą w kotle należało by sprawdzić, czy nie ma jakiś nieszczelności przy dozowaniu powietrza.

To tyle.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Swoją drogą w kotle należało by sprawdzić, czy nie ma jakiś nieszczelności przy dozowaniu powietrza.

To tyle.

Pozdrawiam

Andrzej

 

oki to już mam jasnosc...

piec został zamontowany razem z wymianą instalacji (jest nowy) wczesniej bylo grzanie tylko z gazu...

 

nieszczelnosci sa, bo uchylam dolny właz i wyłączam dmuchawe :D

 

źle robie? pale drewnem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich foruwiczow.

Chcialbym sie dowiedziec czy moja instalacja jest w miare dobrze wykonana i czy mam cos dodac.

Mam instalacje pompowana nie posiadam grawitacyjnej dlatego ze piec jest na tym samym poziomie co dom. Zbiornik wyrownawczy35 litrow na zasilaniu jest skryzowany / kryza 2mm/. Pompa 25-40 tez polaczona na zasilaniu . Bojler 140 litrow jest zasilany z tej samej instalacji co centralne ogrzewanie poniewaz piec jest 20 metrow od domu i nie oplacalo sie ciagnac dotatkowej instalacji do bojlera. Nie posiadam zaworu trojdroznego . Temperatura w bojlerze jest taka sama co na piecu tz . 56 stopni. Oto moja instalacja centralnego ogrzewania . Prosze o opinie

 

instalacjacentralnegooghh8.th.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pierwsze co zrób to wywal tą kryzę do naczynia wzbiorczego. Masz je zamontowane na zasilaniu, pojemność bardzo dobra. Prawidłowo zamontowane naczynie wzbiorcze powinno nie tylko kompensować wzrost objętości wody pod wpływem wzrostu temperatury ale działać także w układzie samoodpowietrzania kotła. Kryza uniemożliwia odpowietrzanie się kotła i stąd możesz mieć problemy z zapowietrzaniem się swojej instalacji, o czym już pisałeś.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie wiem czy cale cieplo nie pojdzie do naczynia wzbiorczego.

no napewno cos pojdzie ale nic na dzien dzisiejszy nie poradze zbiornik muszisz na przyszłosc wpiac przed pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli wpecie zbiornika przed pompa to zbiornik nie zamarznie jezeli nie bedzie podawane cieplo do niego

no jest takie małe ryzyko ale woda tez powinna krzazyc grawitacyjnie a przynajmniej cała moc z pompy napewno pojdzie na dom czy juz właczyłes te pompe na 3bieg?

przydławiłesz zasilanie CO do zasobnika cwu?

jakie wyniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jest takie małe ryzyko ale woda tez powinna krzazyc grawitacyjnie a przynajmniej cała moc z pompy napewno pojdzie na dom czy juz właczyłes te pompe na 3bieg?

przydławiłesz zasilanie CO do zasobnika cwu?

jakie wyniki

 

witam

Mam przydlawiony przeplyw do cwu . Zrobilem to zaworem kulowy ktory mam przed bojlerem i mam teraz ze nadal grzejniki sa zapowietrzone zaznacze .

zapowietrzonegrzejnikilo7.th.png

Teraz przeciez nie zmienie polaczenia naczynia wyrownawczego. Prosze narysowac jak mam to wygladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem nowy na forum. Przymierzam się do przeróbki instalacji CO w swoim domu i w związku z tym prosiłbym o pomoc.

Instalacja ma ponad trzydzieści lat, jest zamontowana pompka obiegowa. Do zasilania instalacji służy kocioł miałowy o mocy 35KW bez podajnika. Ponieważ nie mam w tej chwili tyle środków żeby przerobic całą instalację chciałbym zacząc od modernizacji kotłowni, a mianowicie zamontowac zawór 4 drogowy przy kotle. W związku z tym mam kilka pytań:

1 instalacja jest wykonana z rur 2", czy mogę w kotłowni zredukowac je do 5/4" i ponownie wpiąc się do instalacji 2" ?

2 co będzie się działo z instalacją z zaworem 4 drogowym gdy zabraknie prądu (w mojej miejscowości niestety to dośc częsty przypadek) ?

Prosiłbym jeszcze o namiary na zawory 4 drogowe i sterowanie nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest to układ grawitacyjny ze zbiornikiem wyruwnawczym na ostatniej nitce nad grzejikiem czy idzie osobna rura do zbiornika od pieca ?????? a tu link i foto mojego 3d na powrocie

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=1909

 

 

witam,

 

dziękuję za zainteresowanie moim problemem. odpowiadając na pytanie, moja instalacja ma charakter otwarty a zbiornik wyrównawczy wpięty jest na zasilaniu, tuż za piecem (chyba standard). pompę posiadam na powrocie, wraz z zaworem kulowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

kilka fotek jak nie (!) powinna wyglądać instalacja ze względu na bezpieczeństwo

 

popełniłem ją w młodości, czeka ją przeróbka, ale... z braku środków odkładana z dnia na dzień :D

 

 

 

chcę przerobić na otwartą (z wymiennikiem płytowym) z zaworem 4d - tak by była bezpieczna. jeśli ktoś ma jakieś uwagi co do wykonania, projektu, użytych urządzeń teraz i w przyszłości- będę wdzięczny

post-5766-1232481655_thumb.jpg

post-5766-1232481730_thumb.jpg

post-5766-1232481882_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam,

Planuję przeróbkę instalacji c.o. tylko że nie mam pojęcia co z czym żeby jak najlepiej funkcjonowała i tutaj moja prośba do farumowiczów o pomoc.

W załączniku zdjęcie z opisem podłączeń pieca, i ilością grzejników.

Domek jednorodzinny ok 200 mk.

Mój problem polega na tym iż po włączeniu pompy zamontowanej przy zasobniku przestają grzać grzejniki w kuchni, korytarzach, łazience i 2 pokojach (opis na zdjęciu) rura przy grzejnikach od powrotu jest gorąca a zasilanie robi się letnie.

Czy przełożenie pompy w miejsce powrotu przy piecu rozwiąże problem i da rade ogrzać na jednej pompie grzejniki i zasobnik czy konieczny jest montaż drugiej pompy?

Czy zalecacie montaż zaworu 4d, a jeśli tak to w którym miejscu i jak go podłączyć? Jaki jest koszt takiego zaworu ze sterownikiem?

 

post-60765-0-30648100-1417736026_thumb.jpg

post-60765-0-82796000-1417736305_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych zdjęć nie wynika jednoznacznie gdzie jest pompa i do czego służy ta na drugim zdjęciu, z resztą piszesz że to pompa od zasobnika CWU.
Pompa może być na powrocie. W danym obwodzie grzejnym powinna być tylko jedna pompa.

Czyli możesz mieć 1 pompę na potrzeby CO i drugą na potrzeby grzania wody użytkowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może ja dołoże swój projekt. Mam przerobić błędnie wykonaną instalację. Podstawowe błędy jakie ja widzę to:

- obejścia pomp zainstalowane tak że zawory różnicowe są w poziomie

- nieprawidłowy montaż naczynia wzbiorczego, przez co trzeba często dopuszczać wodę do układu, nie mówiąc o bezpieczeństwie

- źle zamontowany zawór mieszjący do podłogówki ( w zasadzie nigdy zaworu tego typu nie instalowałem, zawór Herz Calis z głowicą z kapilarą), proszę o pomoc czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć zasadę jego działania), zamieściłem schemat proponowany przez firmę Herz

Problemem dla mnie jest poprowadzenie rury bezpieczeństwa do kominka ponieważ wiąże się to z kompletną demolką zabudowy kominka, myślę nad pozostawieniem kominka tak jak jest na schemacie z prawej strony z tym że bez rury bezpieczeństwa i chwilowym zakazu jego używania do czasu zamontowania go poprawnie ( inwestor chce go na wiosnę wymienić na inny i wtedy będzie okazja do tej przeróbki).

Proszę o ewentualne porady. Pozdrawiam 

post-42382-0-81814200-1417978822_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może trochę z innej beczki.

Mam do przeróbki instalację, ale wciąż poszukuję fachowca. Pomocne byłyby jakieś namiary na rzetelnych instalatorów.

W moim przypadku chodzi o okolice Poznania.

Może to być ktoś z forum lub z polecenia forumowicza. Będę wdzięczny za każdy kontakt (może być na PW).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych zdjęć nie wynika jednoznacznie gdzie jest pompa i do czego służy ta na drugim zdjęciu, z resztą piszesz że to pompa od zasobnika CWU.

Pompa może być na powrocie. W danym obwodzie grzejnym powinna być tylko jedna pompa.

Czyli możesz mieć 1 pompę na potrzeby CO i drugą na potrzeby grzania wody użytkowej

Pompa widoczna na drugim zdjeciu jest zamontowana na zasilaniu zasobnika (montażu dokonali panowie od instalacji solarnej) podczas jej pracy przestają grzać grzejniki opisane na zdjęciu pierwszym i tutaj moje pytanie czy przekładając tą pompę na powrót przy piecu jest ona wstanie wymusić obieg wody w instalacji żeby zagrzać wode w zasobniku i grzejniki czy konieczny jest montaż drugiej pompy na grzejniki a tą zostawić tak jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wynika z opisu to pompę masz na potrzeby grzania CWU a instalacja grzewcza CO pracuje na grawitacji.

Jakbyś mógł narysować schemat połączeń to można by było wskazać miejsce montażu pompy, pewnie na powrocie, ale daj rysunek

Lub porównaj z zamieszczonym schematem - na którym są dwie propozycje montażu pompy Co - albo na zasilaniu, albo na powrocie - oczywiście daje się jedną.

post-18578-0-68396600-1418078415_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pompę mam do grzania CWU a instalacja grzewcza pracuje grawitacyjnie.

Nie wiem za bardzo jak przenieś te połączenia na rysunek żeby nie namięszać więc zrobiłem jeszcze jedno zdjęcie.

Czy na podstawie tego i wcześniejszych zdjęć da radę ustalić jak podłączyć pompę?

post-60765-0-80135900-1418332752_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.