Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc - podajnik czy gaz


Gr3g0r

Rekomendowane odpowiedzi

Zmierzyłem wszystko i wygląda to tak: parter, pierwsze i drugie piętro mają po 2,6m wysokości + stropy około 25cm. Powyżej jest dwupoziomowy strych, który ma w sumie 5,6m wysokości. Komin na samym szczycie dwuspadowego dachu. Czyli jeśli dobrze liczę to wychodzi 3 x 2,85 m + 5,60 m = 14,15m. Kocioł nie będzie wisiał przy podłodze więc z nadwyżką nad dachem zamknę się w 14 metrach. Przed chwilą spotkałem sąsiada i u niego wyszło 12 metrów (1 piętro) więc rachunek się zgadza :) Sąsiad posiada kocioł Termet Windsor ale nie widzę takich w sprzedaży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2019 o 21:15, sambor napisał:

Tu wytyczne termeta

Ostatecznie decyduję się na gazówkę, dzięki za podpowiedzi (łapki poleciały w górę) :) Mam jeszcze pytanie od strony technicznej, pewnie banalne. Jeśli mam już gotowy projekt i otwarty dziennik budowy, to mogę wybrać dowolną firmę instalatorską, czy muszę się trzymać tego, kto robił projekt ? Czy kocioł Termet będzie dobrym wyborem, czy może lepiej dopłacić do czegoś lepszego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sambor napisał:

Na grzejniki termet wystarczy

Na grzejniki i ciepłą wodę użytkową :) a czy mogę kocioł zamówić we własnym zakresie, w międzyczasie firma wykona wkłąd kominowy i później podłączy to w jedną całość firma z uprawnieniami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biorąc pod uwagę opinię m.in. Sambora zdecydowałem się u teściów na Termeta Golda i bardzo polecam. Cena do jakości bardzo dobra, znajomy który odbierał kocioł ma takich pod "opieką" ponad 40 sztuk. W poprzednim sezonie miał jedną awarię, felerna pompa. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna że tak powiem wada to słaby pomysł dopuszczania wody zaworem spustowym. Poza tym super, już nie mówiąc o ciszy, bo tak naprawdę wisząc w kuchni, nikt nie słyszy że się w ogóle odpalił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2019 o 10:54, sambor napisał:

Na grzejniki termet wystarczy

Witam ponownie. Zastanawiam się nad wyborem kotła. Czy jesteście podpowiedzieć dlaczego Termet GOLD a nie SILVER ? Czym one mogą się różnić ? Silver według specyfikacji ma większą sprawność i prawie 2 razy niższy poziom emisji dwutlenku azotu. Warto oszczędzić te 500 zł, które można by przeznaczyć np. na sterownik ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko o sprawność tu chodzi. Gold ma dużo lepsze bebechy, zresztę co to jest 500zł w stosunku to lat pracy kotła....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.09.2019 o 10:54, sambor napisał:

wykonawcę możesz mieć dowolnego

Witam ponownie. Mam jeszcze dodatkowe pytania. Rozmawiam póki co z dwoma wykonawcami i jednym mistrzem kominiarskim. Każdy z nich twierdzi co innego. Jeden twierdzi, że muszę robić nowy projekt przy zmianie położenia kotła z kuchni do piwnicy. Drugi, że wystarczy zrobić aneks do projektu.. Ale najgorsze, że nie są zgodni co do wysokości piwny, bo tam najbardziej by mi pasowało umieścić kocioł. Piwnica ma około 16m2 powierzchni, ma wentylację i czerpnię powietrza. Jej wysokość to 2,10m. I znowu jeden twierdzi, że możemy działać a drugi, że nie ma wymaganego 2,20m. Kominiarz kazał pytać projektanta, "bo on takie rzeczy musi wiedzieć".. Próbuję czytać o wymogach ale z tego, co widzę to dla kondensata do 30kw jedyne wymaganie to kubatura 6,5m3. wysokość 2,20m podaję się jako minimum dla kotłów powyżej 30kw. Jak to właściwie jest ? Czy mogę usadzić ten kocioł (termet Gold) w piwnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz wstawić kotła gazowego do pomieszczenia , które nie spełnia wymogów- jedynie w domach 1- rodzinnych można mieć kotłownie o wys 1,9m, i to tylko w przypadku starszego budynku w nowym na pewnie nie!

Ponadto mieszkasz w budynku wielorodzinnym i nikt ci tego nie przepuści, a pierwsza kontrola zakwestionuje!

Poniżej kawałek War Technicznych - przeczytaj uważnie za zrozumieniem to co masz w czerwonej ramce!

warunki montażu kotła gaz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kiedy jest to rozporządzenie ? Ja znalazłem taki zapis, ale niestety nie wiem czy z późniejszymi zmianami, bo nie ma daty:

4.1.2. Wymagania dla kotłowni na paliwo gazowe lżejsze od powietrza.
Ze względu na zakres wymagań wyróżnia się kotłownie o łącznej mocy cieplnej: do 60 kW,
od 60 kW do 2000kW. W grupie kotłowni o łącznej mocy cieplnej do 60 kW wyróżnia
się wymagania dla pomieszczeń z kotłami do 30 kW i od 30 do 60 kW.
Dla pomieszczeń z kotłami o mocy do 30 kW powinny być spełnione następujące
wymagania:
- Kotły mogą być umieszczone w piwnicy lub na dolnej kondygnacji budynku
w pomieszczeniach nie przeznaczonych do stałego przebywania ludzi (pomieszczenia
pomocnicze w mieszkaniu, pomieszczenia techniczne w budynku). W budynkach wysokich
i wysokościowych dopuszcza się umieszczenie kotłów w piwnicy lub na pierwszej bądź
ostatniej kondygnacji. Kotłów nie należy ustawiać: na klatkach schodowych, przedsionkach
oraz w pomieszczeniach, w których są przerabiane, składowane lub wytwarzane materiały
niebezpieczne pożarowe.
- Wysokość pomieszczenia powinna być taka, aby zapewnić możliwość obsługi nie mniejsza
niż 2,2 m.W istniejących budynkach dopuszcza się instalowanie kotłów w pomieszczeniach
o wysokości co najmniej 1,9 m pod warunkiem poprawnej wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gr3g0r napisał:

Z kiedy jest to rozporządzenie ?

WT 2018, to było zawsze, nie szukaj w necie, gdyż tam jest wszystko nawet to co jest nieaktualne lub bzdurne.

Twój przedostatni post dotyczy kotłów w domach jednorodzinnych i to koresponduje z podanymi 2 posty wyżej przepisami z TW.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam bo próbuję zrozumieć. Czyli piwnica nie, bo nie ma 2,20m czy są jeszcze inne przeciwwskazania  ? Muszę to wiedzieć, bo w mojej sytuacji instalacja kotła w kuchni to jakaś katorga, łącznie z poprowadzeniem przewodu spalinowego dookoła komina, przez 3 pomieszczenia ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gr3g0r napisał:

Ale przecież jest napisane:

4.1.2. Wymagania dla kotłowni na paliwo gazowe lżejsze od powietrza.

Ale podaj źródło!,  

Sam internet to nie jest wykładnia czy podstawa prawna.

Źródło znalazłem - to stara norma PN-B-02431-1:1999

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gr3g0r, tutaj http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001065

masz tekst jednolity obowiązującego dzisiaj prawa w tym zakresie. Cokolwiek znajdziesz innego niz jest w tym tekście, to stare i nieaktualne

wszystkie teksty w tym akcie typu " wzniesionych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, " dotyczną daty 12 kwietnia 2002 r. tego dnia ustawa weszła w zycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.