Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc - podajnik czy gaz


Gr3g0r

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, sambor napisał:

Nie możesz powiesić kotła w przedpokoju lub łazience?

Łazienka usłyszałem że jest za mała. Ma 1,7m długości + 1,5m szerokości, 2,4m wysoka + wnęka prysznicowa 1,10m x 0,9m.

Przedpokój ma teoretycznie 6,6m3 ale nie własnej wentylacji i nie gdzie jej zrobić bo nasz pion (3 mieszkania) dysponuje kominem z 3 dymowymi i 3 wentylacyjnymi kanałami.

Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę się wymądrzać, choć może to tak wyglądać. Przeraża mnie tylko wizja rozwalania świeżo zrobionych przeze mnie dekoracji podwieszanych żeby przeciągnąć rurę doprowadzającą powietrze do kotła. 

18 minut temu, sambor napisał:

A dlaczego tak ?

w kuchni komin to dwa kanały wentylacyjne i jeden dymowy sąsiada. Mój dymowy jest po drugiej stronie (w drugim pokoju) gdzie najprościej dostać się robiąc obejście przez sypialnię... 

Dodam jeszcze, że sąsiad twierdzi, iż ma gotowy projekt na kocioł właśnie w piwnicy, jeszcze mniejszej i bez własnej wentylacji. Widocznie faktycznie "papier wszystko przyjmie" ale co potem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Gonzo19 napisał:

masz tekst jednolity obowiązującego dzisiaj prawa w tym zakresie

dzięki bardzo. Tutaj jest wszystko tak, jak napisał Sambor, włącznie z tym, że "piwnicy – należy przez to rozumieć kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną bądź ich część, w których poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu;". Czyli u mnie odpada, bo nawet zbijając posadzkę betonową o 10 cm (o ile w ogóle można) nie spełniam tego wymogu. Szkoda, że już 2 instalatorów proponowało to rozwiązanie twierdząc, że "wystarczy zbić posadzkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gr3g0r napisał:

Łazienka usłyszałem że jest za mała. Ma 1,7m długości + 1,5m szerokości, 2,4m wysoka

Wg tego co cytowałem na poprzedniej stronie pomieszczenie musi mieć 6,5m3 objętości w tym wysokość 2,2m a ty masz niestety 6,12m3 bez wnęki na prysznic.

Tu musisz z projektantem pogadać, jeżeli uwzględni tą wnękę to OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2019 o 20:13, sambor napisał:

jeżeli uwzględni tą wnękę to OK

Łazienka niestety odpada. Wszystko jest na gotowo w płytkach a poza tym jakoś przeraża mnie kilkumetrowe odprowadzenie spalin sięgające przez całą łazienkę i przedpokój aż do komina. Chyba i tak niewykonalne, bo musi to mieć zachowany kąt ? Obecnie czekam na decyzję odnośnie przedpokoju. Kominiarz musi uznać wentylację za istniejącą aby można było tam zawiesić kocioł. Ale z innej beczki.. czy u mnie mógłby zdać egzamin kocioł na pellet ? Czy pod taki kocioł łatwiej o trwały wkład kominowy niż pod ekogroszek ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może pompę ciepła? Odchodzi problem z kominem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2019 o 20:40, sambor napisał:

Jak miałby być długi ten komin?

Witam ponownie. Czy w moim przypadku zdałby egzamin kociołek na pellet ? Czy przy pellecie tak samo jak przy ekogroszku wysokość komina ma aż tak duże znaczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2019 o 21:59, Gr3g0r napisał:

Łazienka niestety odpada. Wszystko jest na gotowo w płytkach a poza tym jakoś przeraża mnie kilkumetrowe odprowadzenie spalin sięgające przez całą łazienkę i przedpokój aż do komina. Chyba i tak niewykonalne, bo musi to mieć zachowany kąt ? Obecnie czekam na decyzję odnośnie przedpokoju. Kominiarz musi uznać wentylację za istniejącą aby można było tam zawiesić kocioł. Ale z innej beczki.. czy u mnie mógłby zdać egzamin kocioł na pellet ? Czy pod taki kocioł łatwiej o trwały wkład kominowy niż pod ekogroszek ? 

Spaliny z peletów mniej zżerają komin więc tu jest łatwiej ale do tak małego mieszkania i w budżecie do 10 tys ja tu widzę kocioł gazowy za 5 tys i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, SUSPENSER napisał:

ja tu widzę kocioł gazowy za 5 tys i tyle

+wkład kominowy + grzejniki niskotemp. + przyłącza i budżet robi się na poziomie 10-12k :)

A dlaczego łatwiej ? Pomijając obsługę oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pelletach łatwiej z wkładem kominowym jest.

Skoro tyle wychodzi to dla porównania masz Skam Klaster 5-11 Pelet za ok. 10 tys plus montaż, jak poszukasz i kupisz pellety np. po 728 zł / tonę jak mój klient niedawno to będziesz tym grzał o połowę taniej niż gazem, tylko czy w piwnicy masz sucho i możesz tam pellety przechowywać bez obaw, że zamieszkają w nich myszy itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, SUSPENSER napisał:

to będziesz tym grzał o połowę taniej niż gazem,

No bez jaj tylko. Kotły na węgiel to mieliście dobre. Zwłaszcza te z w pełni żeliwnym podajnikiem Ardeo. Ale palnik pelletowy wstawiony do ekogroszkowca z Poziomymi plomieniowkami? Bez wszystkiego co potrzebne jest do ekonomicznego spalenia pelletu. Na stronie Sekom to w galerii kocioł nawet otwarty nie jest. Wciskacie ludziom na prędce spreparowane wynalazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja się robi ;)

46 minut temu, SUSPENSER napisał:

tylko czy w piwnicy masz sucho i możesz tam pellety przechowywać bez obaw,

Posiadam dwie piwnice, które są suche i czyste. Myszy u nas raczej nikt nie widział ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowę taniej to mu nie wyjdzie nawet jak kupi pellet za 700zl bo musiał by płacić 10gr za kWh, w dodatku bardzo dobry kocioł gazowy do grzejników kosztuje 3600zl, co robi kolejną różnice. Ale fakt, i tak pellet wychodzi odczuwalnie taniej niż gaz w tej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, eliks napisał:

dobry kocioł gazowy do grzejników kosztuje 3600zl

Właśnie tyle kosztuje Termet i taki brałem pod uwagę (Koledzy zforum potwierdzili). U mnie instalacja ogrzewania gazowego wiąże się kosztami na poziomie 10-11 tys. Czy warto dopłacić i pomyśleć jednak o ogrzewaniu na pellet ? Przypomnę, że kocioł taki stałby w piwnicy (16m2) pod mieszkaniem, więc również oszczędność miejsca. Zastanawiam się natomiast jak to będzie z cenami pelletu w momencie jak co raz więcej miast będzie objętych całkowitym zakazem palenia węglem. U nas ma to nastąpić za około 2 lata (nieoficjalne info ;)) Obawiam się nieco, że ogrzewanie gazem nie da takiego komfortu cieplnego. Z drugiej strony ciągłe palenie w obecnym "śmieciuchu" też się nie sprawdza, bo temperatura w mieszkaniu robi się zbyt wysoka i jest zwyczajnie za gorąco. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort cieplny jest taki sam, tyle żeby palić gazem tanio, musisz spełnić kilka ważnych kwestii. Wszystko można dopracować. Schemat instalacji miałem z forum, kocioł również polecony stąd, "za duże" grzejniki (pod oknami jako że to 105 letnia kamienica wys. 400mm C33) i to na prawdę generuje na razie śmieszne koszty. Kocioł prowadzony pogodowo, ogrzewa 2 mieszkania w starej kamienicy. W mieszkaniu 35m2 ustawione 24* a w drugim 40m2 21* z histerezą 0,2. Cała instalacja zrobiona po nowemu, wszystkie 13 grzejników nowych Diamond z głowicami termostatycznymi. Wczesniej był kopciuch i kaflak. Koszt operacji to 11 000zl brutto licząc materiał + robota. Grzejniki są na tyle duże że 40* to tam w mrozy im te mieszkania zagrzeje. Jakiś czas temu się pytałem teściów to 2m3 dziennie z CWU na 3 dorosłe osoby. Wszystko musisz przemyśleć. Ja mam znowu duży, piętrowy dom i musiał bym przerobić od rur po grzejniki których jest 12 i są wyliczone pod kocioł stałopalny + 2 calowe piony bo kiedyś to działało w grawitacji. Mam gaz i tak grzeje CWU. Próbowałem u siebie grzać gazem ale na podgrzanie rur szło mi 3m3 gazu więc odpuściłem, tym bardziej że ja lubię mieć ciepło w domu i 23* mam w najzimniejszym miejscu, poza tym mam duży wybór niedrogiego pelletu, dlatego zdecydowałem się na pellet. Ty musisz rozważyć co masz i za ile będziesz kupował pellet bo jak za 1000zl to nie masz co się zastanawiać i bierz gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, eliks napisał:

Koszt operacji to 11 000zl brutto licząc materiał + robota

Piszesz tutaj o gazowym na te dwa mieszkania ? :) "Robotę" jak rozumiem wykonałeś sam ? Ja mieszkam również w starej kamienicy ale docieplonej grafitem 10cm. Jeśli zdecydowałbym się na gaz, to jestem w stanie wykonać dodatkowe prace związane np. z dociepleniem stropów. Pytanie tylko czy miałyby to być sufity w mieszkaniu, czy bardziej strop w piwnicach pode mną. U mnie kwestia cen pelletu wygląda mniej więcej tak:

https://www.olx.pl/oferta/pellet-pelet-drzewny-iglasty-lisciasty-8mm-6-m-CID628-IDBXrxm.html#165c407a01;promoted

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, gazowy na te 2 mieszkania. Z mojej roboty to zamontowanie pogodowki, robił to instalator, potem odebrał gość od Termeta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cenowo wyszło Ci bardzo korzystnie :) i wszystko śmiga na miedzi ? U mnie jest instalacja 2 letnia na PP25 i podobno może to zostać i da się nawet "przepłukać" instalację. A jak dobrać odpowiednio grzejniki ? Jeden z oferentów twierdzi, że są do zmiany na niskotemperaturowe i zakłada 10 cm grzejnika na każdy metr kwadratowy pomieszczenia. Inni z kolei, że mogę zostawić te, które mam i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie połączenia grzejników są w pexie. Koszt roboty 2500zl. Jak sobie zrobisz wynik na ciepłowłaściwie to tam u góry masz kalkulator doboru grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja tak sobie liczylem no i dla temperatury 23*. U teściów wyszło to książkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.