Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc w modernizacji kotłowni


bronzo

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, pawlopawlo napisał:

Zgadza sie.Ten z linku powyzej 800L ma 170 wysokosci a piwnica 180.Policzyc czy da rade go postawic w srodku,jak nie to albo kuc nadproże albo posadzkie,zalezy gdzie byłoby prosciej i mniej.

Żeby wnieść bufor, który wskazałem wyżej, wystarczy poszerzyć otwór do 80-90 cm. W pomieszczeniu o wysokości 180 cm. da się go postawić z pozycji leżącej. Byłem przy wnoszeniu takiego do piwnicy o takiej wysokości. Bufor oczywiście goły, ocieplenie zdjęte i założone ponownie po ustawieniu.

32 minuty temu, berthold61 napisał:

Co wyście się na te bufory uczepili jak rzep ? olać bufory zasypowce a wstawić piec na ekogroszek i wszystkie problemy znikają , po co się wykosztować bo pozbieranie tych gratów wyniesie więcej niż kocioł ekogroszkowy 5 klasy a dostać można go już od 5,5 tys do 8 tys i święty spokój na tydzień a nie dziennie się paćkać .

Zobacz jaki komin ma autor wątku. Dodaj więc jakieś 4000 – 5000 zł. Ponadto, goły podajnikowiec domu nie ogrzeje. Trochę kasy w osprzęt też trzeba włożyć. Droższy opał także trzeba wliczyć w koszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich. Też myślę o instalacji MPM DS 14 z buforem 800l na grawitacji i myślę, że powinno wszystko działać skoro do tej pory działało. Schemat podłączenia poniżej.

mpm + bufor na grawitacji.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus może następny kocioł będzie z podajnikiem albo PC a MPM zostanie jako dodatkowy.  Obecnie mam sporo drewna z własnego ogrodu i nie mam zamiaru tego palić na ognisku. Co do dymu to jaka jest różnica przy czystym spalaniu w zasypowcu a podajniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bercus napisał:

Co wszystko urobicie,bysce mogli podymic po calej wsi.....

Poczekaj aż wprowadzą zakaz sprzedaży wegla detalicznym , bedziesz złomował hiperkocioł za 1x.000zł i płakał.

MPM + w przyszłości pompa ciepła i to najsensowniejsza opcja na dziś.  Sam mam fotowoltanikę i widze że PC to przyszłosć na okresy przejsciowe z temperaturą +- 0;C  

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jedyne wyjście, to poszerzyć wejście. 
 

Zgadza się. Piwnica jest podzielona na dwa pomieszczenia - jedno z tych pomieszczeń to kotłownia. Ponieważ chodzi o ściankę działową nie powinno więc być problemów z jej częściowym wyburzeniem. Ten linkowany bufor nadawałby się idealnie. Czy taki bufor może stać bezpośrednio na posadzce, czy warto byłoby postawić go na jakimś podwyższeniu wykonanym np. z drewna lub z innego materiału?

Cytat

Dom bez problemu może tyle potrzebować, ba nawet więcej. Stara konstrukcja, cienkie ściany  bez izolacji , jak nic daje te 150W/m2.
 

Tak wyszło z wyliczeń na cieplowłasciwe. Myślę, że się nie pomyliłem wpisując dane.

Cytat

Co wyście się na te bufory uczepili jak rzep ? olać bufory zasypowce a wstawić piec na ekogroszek i wszystkie problemy znikają , po co się wykosztować bo pozbieranie tych gratów wyniesie więcej niż kocioł ekogroszkowy 5 klasy a dostać można go już od 5,5 tys do 8 tys i święty spokój na tydzień a nie dziennie się paćkać .
 

Gdyby nie zbyt mały otwór kominowy to wybrałbym kocioł na ekogroszek. Jednak frezowanie 80-letniego komina byłoby drogie i mogłoby się źle skończyć. Poza tym przy zapotrzebowaniu na moc 150 W/m2 to chyba kocioł na ekogroszek nie byłby dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2021 o 15:08, bronzo napisał:

Otwór kominowy ma wielkość 14cm x 14cm (albo 15cm x 15cm - nie pamiętam dokładnie). Komin ceglany, stary.

Ten komin na dodatek 6metrowy nadaje się tylko do GS-a.

W Dolniaku a zwłaszcza w mpm gdzie jest mikroskopijny otwór przegrody i producent zaleca minimum 8 metrowy komin 18x18 bez wyciągu spalin nie popalisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W Dolniaku a zwłaszcza w mpm gdzie jest mikroskopijny otwór przegrody i producent zaleca minimum 8 metrowy komin 18x18 bez wyciągu spalin nie popalisz.

Ryni już o tym pisał:

Cytat

Z opisu już widzę, że komin będzie problemem, ma po prostu za małe pole przekroju dla tego kotła, sytuacje może uratować wentylator. 

A może coś takiego - 800 litrowy bufor bez izolacji ma wysokość 169 cm i średnicę 79 cm i chyba można go podnieść z pozycji leżącej do wysokości 173,1 cm.

https://www.fuego.pl/bufor-cordivari-puffer-vb-800.html

Edytowane przez bronzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Takie cuś powinno ci też wejść drzwiami 
 

Dziękuję bardzo, faktycznie zbiornik na olej też by się nadał.
 

Cytat

Ten komin na dodatek 6metrowy nadaje się tylko do GS-a.
 

Komin ma wysokość 8 metrów. Nie uwzględniłem wcześniej wysokości piwnicy.
Pytanie: 
Jaka powinna być minimalna średnica komina (lub wymiary) żeby można było wstawić do niego wkład ceramiczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, bronzo napisał:

 

Komin ma wysokość 8 metrów. Nie uwzględniłem wcześniej wysokości piwnicy.
Pytanie: 
Jaka powinna być minimalna średnica komina (lub wymiary) żeby można było wstawić do niego wkład ceramiczny?

Na wkład Ø160 trzeba rozwiercić Ø200-220. W przeciętnym kominie o szerokości całkowitej 38 cm. można śmiało wiercić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład Ø160 ma prawie tyle samo cm2 co dziura 14x14cm, więc po co ładować kasę. Jeżeli komin zdrowy to najpierw postawić kocioł i w razie problemów z ciągiem myśleć nad wentylatorem lub powiększeniem obecnego komina. Jak dom będzie potrzebował ciepła to ciąg również się znajdzie. Bufor jak jest problem z 800l to założyć 600l i też będzie dobrze, w razie czego zawsze można dołożyć drugi. Chyba, że nie masz parcia na kocioł zasypowy to założyć podajnik co jest dużo prostsze i nie wymaga ścięcia całej kotłowni.     

Moim zdaniem lepiej zmniejszyć moc kotła i grzać ciągle z buforem, niż wychładzać komin do jakiejś śmiesznej idei grzania domu za pomocą bufora. Bufor z założenia przy kotle zasypowym i grzaniu wysokotemperaturowym służy do odbioru chwilowej nadwyżki ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinając się do tematu zapytam czy konieczny jest zawór zwrotny między buforem a piecem w moim przypadku  pompa na powrocie rury calowe zaciskane bez prądu zero grawitacji ten zawór nie pozwala wyciągnąć ciepła z pieca po wyłączeniu się pompy tu temperatura startowa 45 stopni na razie nie planuję drugiego pieca gazowego przy którym ten zawór to konieczność.

20210214_151309 (1).jpg

20210214_151218.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daćko prosty schemat powie więcej niż zdjęcia. Jednak grawitacja na calówce z zamontowaną pompą, sitkiem i zaworem bez pełnego przelotu raczej nie podziała niezależnie od tego zaworu zwrotnego,ale to moje zdanie. Wyżej masz mój schemat który myślę, że będzie działał ale rury 6/4" i ewentualne zawory również  6/4" do tego pełno przelotowe.    Przy grawitacji pompa na bajpasie plus zawór różnicowy lub klapowy.

Jeszcze pozostaje pytanie co w przypadku braku prądu?! a kocioł załadowany.

Edytowane przez anza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad całością czuwa UPS ale wiem co się dzieje jak wyłączyłem pompę w lecie i ktoś zapalił w piecu , bo jest tak że woda krąży przez bufor i piec nawet dwa dni jak się nie używa WU aż spadnie temperatura do zadanej startowej pompy .Z wszystkim jest OK akumulator  40 Ah pobór pompek i sterownika to około 80 w nie wiem na ile to wystarczy jeden załadunek mi pali się max 1,5 h .Popieram instalatorów co piec z buforem robią na grawitacji wspomagając pompą dla lepszej sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj pompę na bajpasie i po problemie, będzie instalacja pompowa z awaryjną grawitacją, bo UPS w przypadku awarii pompy nie pomoże. Na calówce powinno chodzić. Jeszcze nie widać ochrony powrotu.

Ten zawór zwrotny w  tej chwili robi tylko chyba jako zabezpieczenie przed wypływem wody przy demontażu pompy CO. Jeżeli go zlikwidujesz to w jego miejsce powinien być założony zwykły zawór odcinający taki jak przed filtrem. 

Edytowane przez anza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak funkcjonowałaby instalacja co w tym domu z kotłem o trochę mniejszej mocy (np. DEFRO DWS 12 kW, ZĘBIEC SZAFIR 12 kW lub MPM DS II 10 kW) i buforem 300l? Co się traci a co się zyskuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły Ziębiec i MPM mają wymienniki pionowe a Defro i np. Ogniwo Classic DS poziome. Poziome mają teoretycznie mniejsze wymagania do ciągu kominowego. Wg przepisów powinieneś mieć bufor o pojemności 50l na 1kW mocy kotła. W państwie z kartonu papier najważniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według takich kryteriów, Niemcy należałoby określić, jako państwo z papieru toaletowego. Tam sprzedają kotły wyłącznie w komplecie z buforem. Często polskie kotły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.