Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy z buforem


hamis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Panowie, potrzebuję podpowiedzi w sprawie bufora - niedawno go zainstalowałem i obecnie jest w fazie rozruchu/testów (dlatego nie jest dokończona izolacja i okablowanie wygląda tak a nie inaczej - to narazie pomińmy)

Po rozgrzaniu kotła do 55 stopni rusza pompa obiegowa ładująca bufor (wkładka zaworu 3D na 60 stopni). Na powrocie mam około 65 stopni. Kocioł w tym czasie potrafi dojść nawet do ponad 90 stopni, mimo że pompa chodzi na 3 biegu. Na 1 bardzo wolno nagrzewała bufor i musiałem tłumić kocioł, żeby się nie zagotował... Filtr przed pompą czysty, sama pompa też była czyszczona. Co może być nie tak? Boje się, żeby nie zagotować kotła, mimo że woda na dole bufora ma w granicach 20 stopni...

Drugi problem - po wygaszeniu kotła i wyłączeniu pomp woda grawitacyjnie ucieka z bufora - gorące robią się zarówno rury zasilające kocioł-bufor jak i rura zasilająca instalację (robi się mały obieg bufor->zawór 3D na instalację->powrót). Jak temu zapobiec? Zrobić jakiś syfon na rurach? A może wystarczą jakieś ZZ? Ale wtedy były by po stronie ssawnej pomp, bo za pompami są zamontowane i problem występuje... Po nagrzaniu baniaka do 85 stopni o godz. 22, rano zostaje z tego 40 stopni...

Dodatkowo grzeje się zbiornik wyrównawczy, choć tam chyba nie powinno być obiegu.

I pytanie dodatkowe: czym zabezpieczyć kształtki czarne przy buforze? Strasznie korodują na zewnątrz. Pomalować jakąś farbą olejną? Bufor będzie dodatkowo obudowany płytą GK lub OSB i zasypany perlitem

 

IMG_20190904_104858.jpg

IMG_20190904_104907.jpg

IMG_20190904_104914.jpg

IMG_20190904_104932.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Powrot z instalacji (z termometrem analogowym) za kotlem laczy sie z rura opisana "powrot z instalacji" i wpada do bufora na najniższym przyłączu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 800l, kociol MPM 18kw, paliwo obecnie tylko drewno. Schemat rozrysuje jak tylko do komputera usiądę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej schemat.

Obejście zaworu ochrony powrotu zrobione tylko awaryjnie - normalnie jest zamknięte. Wszystkie rury CU28, wejscia bufora 1,5", pompa elektroniczna 40ka, odpowietrznik automatyczny na górze bufora (puszcza jeszcze sporo powietrza)

bufor.thumb.jpg.6472afc8b870fe3fca591adfbb6f634b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisalem w pierwszym poscie, ze musi chodzic na 3 biegu, bo inaczej temperatura na kotle leci niebezpiecznie wysoko. 

Jesli chodzi ci o to, ze bufor powinien byc wpiety od gory to celowo tego nie robilem - ze wzgledu na powietrze. Odpowietrznik by sie juz wtedy nie zmiescil - za niska kotlownia. Gorne przylacze jest blisko samej gory bufora - na schemacie mogłem idealnie nie zachowac odleglosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki masz zawór 3D - ten od ochrony powrotu.

2. Może zawór zwrotny za pompą w obiegu kotłowym za mocny na tę pompę . Miałem u siebie jeden taki, był na powrocie z podłogówki do bufora .

3.Zamień pompy i zobacz jak grundfos sobie poradzi na obiegu kotłowym (może to wina pompy).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ZAWÓR TEMPERATUROWY ESBE VTC511 1' 60 STOPNI

2. Zawor jak zawór, po recznym pchnieciu nie bylo czuc wielkiego oporu. Ale sprobuje jeszcze zamienic pompy.

 

Wiekszym problemem jest grawitacyjne uciekanie ciepla z bufora - głównie z tym musze sobie poradzic. W najgorszym przypadku zalatwie to elektrozaworami, ale to juz spory koszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pompami wszedzie sa zawory zwrotne. Pytanie czy montowac je przez pompami, po stronie ssawnej? Raczej nie powinno sie dlawic pompy na ssaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wg mnie powinienes zalozyc ZZ na powrocie z instalacji, na gałązce ktora leci do bufora - to o czym piszesz w #11 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukombinujecie te schematy z buforami, że działają do d...y.

Po pierwsze po co do zasypowca uruchamiać 4 wyjścia z bufora? Używamy 2 wyjść!

Wygląda to tak (oczywiście brakuje tu pierdół)

https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2018_11/Schemat.jpg.19dbea6296cbbd6a5075273343462422.jpg

Jak nie ma mieszaczy to już w ogóle się sprawa upraszcza. Bufor ma odbierać NADMIAR ciepła, ale chcemy grzać DOM NIE BUFOR! w pierwszej kolejności - więc po cholere obejście przez bufor? Żeby stracić z pół godziny zanim się czapka bufora zagrzeje?

To jest układ prosty jak budowa cepa, a steruje tym jeden element - zawór ochrony powrotu. Otwarty - dom grzeje kocioł (nadmiar do bufora), zamknięty - dom grzeje bufor (obieg kotła stoi)... Woda głupia nie jest, znajdzie sobie drogę przez trójnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem trzy proste pytania i żaden z "wszechwiedzących" nie potrafił na nie odpowiedzieć, każdy dorabia do to tego jakąś durną ideologię i dziwne schematy, które wg mnie nie mają prawa działać prawidłowo. 95% schematów w sieci wygląda z grubsza tak jak u mnie.

W układzie który zastosowałem głównym problemem jest uciekanie ciepłej wody i liczyłem na pomoc w wyeliminowaniu tego problemu a nie sugerowanie demolki całej kotłowni. 

Po rozpaleniu w kotle grzejniki są ciepłe w ciągu kilkunastu minut i jest to wystarczające. Jeśli będę potrzebował nagrzać je szybciej wystarczy otwarcie dwóch zaworów - wtedy instalacja pracuje jak by bufora nie było... A bufor wstawiłem głównie po to, żeby móc raz rozpalić i przez kilka dni grzać z tego CWU i ewentualnie jeden grzejnik w łazience, więc schemat, który podałeś jest dla mnie kompletnie bez sensu.

W zimie przy zapotrzebowaniu mojego domu muszę i tak grzać w sposób ciągły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do CWU robisz podłączenie z bufora i z kotła, 2 rurki 2 zawory - na schemacie CWU w ogóle nie ma ale to szczegół...

Robisz tak bo 95% schematów takich jest? Czy analizowałeś po prostu że to ma działać?

Co do problemu:
Rozpędzaj pompę szybciej - nie startuj od 55 stopni bo robisz lokomotywę z kotła. Kocioł zasypowy na max obrotach ma więcej niż to 18 kW. Rozwarstwiasz wodę już w kotle - woda w małym obiegu ma sobie krążyć od 40tki - potem zawór ochrony powrotu zacznie dopuszczać ją stopniowo... Rura do naczynia wzbiorczego też się robi ciepła bo jak rozgrzejesz układ do 90tki to samo przewodnictwo cieplne rur robi swoje.
A uciekanie ciepła - jak spieprza gdzieś na jakimś obiegu to dajesz tam ZZ - tylko że jak masz zawór 3D to musisz pilnować że masz pętle wewnętrzną i jeszcze jedną odnogę:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2019_08/1451971418_ZZFORUM.png.9ce2d392f5989aeab68070f188ad2a39.png

Bierzesz swój układ i kręcisz wodą do przodu - potem do tyłu i sprawdzasz którędy może ciepło uciekać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hamis napisał:

W układzie który zastosowałem głównym problemem jest uciekanie ciepłej wody

masz źle wpięty zbiornik wyrównawczy. To jest problem uciekającej ciepłej wody/wystudzania bufora

usuń połączenie rury opadowej z powrotu instalacji bufora i zasilania instalacji z bufora i podłącz z powrotem kotła,

rure sygnalizacyjną odłącz od rury wzbiorczej i poprowadź ja tam gdzie dochodzi rura przelewowa.

Dodatkowo zamień podłączenia kotła i instalacji z buforem

poniżej rysunek zmian, te na czerwono i czarno rozwiążą problem z obiegiem grawitacyjnym, te na niebiesko i zielono usprawnią prace bufora.

bufor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Trochę po czasie - ale nie widziałem odpowiedzi na problem.

Czy kolega pamiętał o klapowym zaworze zwrotnym na układzie grawitacyjnym ? Bo jak to już bylo wcześniej pisane - przy wyłączonym układzie pompowym - woda może się cofać przez pompę (tu będzie blokada  na zaworze zwrotnym pompy) lub układem grawitacyjnym - a na rysunku nie widzę żadnego zaworu zwrotnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie,

Mam pytanie związane z podobną instalacja. Kominek z płaszczem wodnym, bufor 500l oraz pompa na powrocie. Wszelka literatura mówi, że zamontowanie pompy na zasilaniu umożliwia zamontowanie naczynia wzbiorczego otwartego min 30 cm powyżej najwyższego punktu. Czy w instalacji z buforem sytuacja będzie taka sama? Czy jeśli przeniosą pompę na zasilanie skończy się problem z zasysaniem powietrza ? Bufor ma wysokość 180 cm, dół naczynia na wysokości 220 cm. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.