Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy z buforem


hamis

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie się to dziej, że przelewa wodę przez przelew, ze względu na ciśnienie. Czy można może dać zawór 4d i pompę na zasilaniu? Mam kominek z płaszczem wodnym, można zrobić instalacje zamknięta ale bezpieczniej jest mieć otwarty obieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czyli mam dwie możliwości, albo przebić się przez strop i dodać drugie naczynie tak jak na schemacie. Wiem że trochę dziwny pomysł ale naczynie jest połączone z naczyniem miedzią, połączenie skręcane, a od pierwszego naczynia do drugiego naczynia mógłbym już połączyć to pex. Czy przesunięcie jak na rysunku jest ok? Nie mogę drugiego naczynia zamontować w linii prostej,  muszę mieć przesunięcie o ponad 1. Czy uważasz że lepiej przejść przez system zamknięty z otwartego? Kominek ma wężownice schładzający więc nie jest to aż tak niebezpieczne. 

Untitled5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System schładzający już jest, działa dobrze. Mały problem będzie że znalezieniem miejsca na takie naczynie wzbiorcze ale muszę to jakoś rozwiązać. Za kominkiem jest mało miejsca a taki schemat jak na rysunku poniżej zajmuje dużo miejsca.  Czy naczynie wzbiorcze w tym układzie też musi być w w linii prostej nad kominkiem? Pewnie tak 

IMG_20210413_150903.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

Jak masz ochronę powrotu na zaw 3-D to pompa musi być za zaworem, czyli na powrocie 

Można zamontować zawór na zasilaniu w rozdzieleniu i po kłopocie. Bez żadnych przeróbek przy naczyniu

 

 

Screenshot_20210413_153224.jpg

Kwestia czy to się nie "gryzie" z buforem/sprzęgłem (czy pompa może tłoczyć do bufora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w systemie zamkniętym zawory systemu bezpieczeństwa muszą być nad piecem ale naczynie wzbiorcze chyba może być juZ przy buforze nie nad kotłem ? Prawda? To rozwiązuje moje problemy z miejscem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem, ale wysokość w tym przypadku już nie będzie problemem. To dobra wiadomość. Będzie mikro problem z przerobieniem podłączenia do rury miedzianej, system złączek skręcanych nie jest idealny ale da się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hajtaler428 napisał:

Kwestia czy to się nie "gryzie" z buforem/sprzęgłem (czy pompa może tłoczyć do bufora)

Może. Nie będzie się „gryzło” ale 3D z siłownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma tu znaczenia rodzaj zabudowanego zaworu tylko fakt tłoczenia pompy do bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czyli reasumując najbardziej optymalnym rozwiązaniem powinno byc przerobienie instalacji z otwartej na zamknieta. Drugie naczynie wzbiorcze na większej wysokości ale przesunięte w poziomie o ponad metr czyli od pierwszego naczynia do drugiego rura PEX szła by pod kątem nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Więc tak zrobię. Grupa bezpieczeństwa plus naczynie przeponowe. W końcu się zmotywuje żeby zamontować UPS który kupiłem już dawno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedłużyć rurę bezpieczeństwa możesz ale nie przez stare naczynie tylko je zdemontuj i po prostu przenieś ale nie w PEX. Musi być w stali lub miedzi i bez zmniejszania średnicy wew poniżej 25mm. Przesunięcie może być

Lub zamknięcie instalacji ale naczynie będzie spore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy tu o przeniesieniu naczynia wzbiorczego wyżej ale z zachowaniem miedzi to dużo łatwiej będzie mi przerobić to na system zamknięty. Mam bufor 500 l, kominek z płaszczem wodnym do tego ok 200 m bierzacych rury pex 16 podłogowymi i 4 grzejniki, przy 8 procentowej rozszerzalności wezmę naczynie przeponowe co najmniej 50 l, grupę bezpieczeństwa. Myślę że będzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, hajtaler428 napisał:

Chyba nie ma tu znaczenia rodzaj zabudowanego zaworu tylko fakt tłoczenia pompy do bufora

Zawór ma znaczenie. Na 3D z siłownikiem ustawisz minimalna temperaturę powrotu. To tak z ciekawostek tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a z zaworem 4 d nie da się przerobić tejn instslacji żeby dać tak jak na załączonym  chemacie pompę na zasilaniu i żeby mi wody przez naczynie wyrównawcze nie wyrzucało?

Untitled 6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli te rozwiązanie z 4d i pompa na zasilaniu nie pomoże to w przypadku zamknięcia systemu czy jest rozsądne to co przedstawiłem na schemacie? Wiem że pisaliście już o tym że naczynie przeponowe powinno być możliwie najbliżej kotła ale nie dam rady tam zmieścić takiego naczynia. Wymiary są olbrzymie a montaż w pionie. Musiał bym dać dwa mniejsze naczynia a to nieźle komplikuje cały układ. Widziałem takie rozwiązanie grmddziezie grupa bezpieczenstwAa jest nad kominkiem a naczynie jest przesunięte bliżej bufora. To była by ta sama rura zasilająca tylko przesunięcie naczynia 4 m dalej. Czy to jest według was akceptowalne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andreee napisał:

Panowie a z zaworem 4 d nie da się przerobić tejn instslacji żeby dać tak jak na załączonym  chemacie pompę na zasilaniu i żeby mi wody przez naczynie wyrównawcze nie wyrzucało?

Untitled 6.png

Ten zawór i tak musi być z siłownikiem. Pompa będzie mieszać wodę w buforze wiec nie jest dobrze. Jak ja przeniesiesz między wyrównawczy a 4d to będziesz miał schemat z postu #32. Czujnik zaworu do jego sterowania umieszczasz na powrocie. Temperatura zadana zaworu będzie temperatura minimalna powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówimy o takim schemacie prawda?

Wiem że nikt mi nie da jasnej odpowiedzi ale czy teoretycznie przy tej wysokości naczynia wzbiorczego zamiana zaworu 3 d na 4 d według tego schematu powinna zmienić działanie instalacji? Czy wtedy w teorii nie będzie się zapowietrza? Czy może jednak lepiej pójść w system zamknięty taki jak z wcześniejszego schematu który zamiescilem? Co według was jest lepszym pomysłem?

1618390015129_Untitled8.png

Untitled7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za zamknięciem instalacji. To lepsze rozwiązanie.

Sprawdz jakie jest minimalne zalecane przez producenta ciśnienie wody przed pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź Pan nie kombinuj.
Zamknij układ lub przenieś naczynie wyżej. Inne rozwiązania wyjdą Ci bokiem

Naczynie przeponowe ma być wpięte jako pierwsze od kotła. Pojemność naczynia musisz obliczyć, raczej nie obrobisz tego 50 litrowym baniakiem. Jak masz miejsce na większy stojący to ok, jeśli nie - możesz podwiesić na ścianie 2x35 używając zawiesia teleskopowego i 2 opasek na sztukę - łącząc to równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.