Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z ładowaniem bufora ciepła.


bobi16

Rekomendowane odpowiedzi

.

Witam.

Podłączyłem kocioł z buforem ciepła jak na schemacie. Problem polega na tym że gdy chce jak najszybciej załadować bufor i palę w kotle bardzo intensywnie to zaczyna się woda w kotle delikatnie gotować. Mam wrażenie że zawór termostatyczny który ma za zadanie chronić powrót sprawia że zbyt dużo wody krąży w obiegu kotłowym a ilość zimnej wody dobieranej z bufora jest zbyt mała.

W czym może być problem i czy wogole taki schemat podłączenia jest prawidłowy?

Aha w momencie gdy słychać że woda zaczyna się gotować temp na rurze zasilającej bufor to ok 85 stopni a w kotle już słychać bulgotanie.

Z góry dziękuję za pomoc

IMG_20201102_235454.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 3.11.2020 o 00:32, sambor napisał:

Zawory Teplomix wymagają dławienia na dopływie gorącej wody z kotła.

Tak jak poz 1 na rys powinna być albo zasuwa albo zaw grzybkowy do regulacji przepływu z kotła.

Zresztą o tym  mówi instrukcja zaw 3-D.

Zgodnie z twoją rada zastosowałem zawór grzybkowy na dopływie gorącej wody. Jest poprawa szczególnie gdy włączę wyższy bieg pompki ale mimo wszystko jestem w stanie zagotować wodę w kotle. Kocioł 12kw więc stosunkowo niska moc. Zawór kvs 14 61 stopni. Na mój rozum cały czas mam zbyt mały dopływ chłodnej wody z bufora. O ile jeszcze gdy dół bufora jest całkiem zimny to może w kotle się intensywnie palić o tyle im dół bufora robi się cieplejszy tym spokojniej musi się palić w kotle... Drobne drewno plus dużo powietrza sprawia że nawet na 3 biegu pompki zdarzy się podgotowanie. Gdy na dole bufora jest 50 stopni problemy się nasilają przez co załadowanie bufora na maks jest problematyczne.

 

Edytowane przez bobi16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz zawor klapowy czy nie przepuszcza i tworzy krotkiego obiegu wraz z pompa. Najlepiej byloby wstawic zawor kulowy do odciecia nitki grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz przekrój rur przy tym układzie, bo jeśli grube, to powinna śmiało działać grawitacja. Spróbuj wyłączyć pompkę podczas ładowania, zobacz co się wtedy będzie działo.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz źle podłączone w schemacie autora - zawór 3d stałotemperaturowy z pompą na powrocie i to wszystko na obejściu zaworu klapowego. To poprawne podłączenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.