Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór sterownika do kotła


Bartek1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, jestem na etapie wymiany 33 letniego pieca na węgiel, na nowoczesny kocioł 5 klasy na ekogroszek.

Kocioł wybrałem z firmy Stefaniak z Pleszewa.
Wybór padł na model EDG 12kW.

Zastanawiam się nad wyborem sterownika do tego kotła, producent standardowo montuje AGROS PID, ale widziałem że w ofercie ma też IRYD PID RTZ.
Czy jest sens dopłacać do IRYDa czy AGROS jest w zupełności wystarczający? (głównie chodzi o ustawienia potrzebne do regulacji spalania w piecu)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mają aktualizacji na stronie.

Przesyłam ulotkę.

Pozdrawiam

Stefaniak2019.pdf

Stefaniak2019.pdf Stefaniak2019.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam zwykły dwustanowy i nie widzę sensu wymiany. Działa jak należy, obsługuje 2 pompy. Instalacji skomplikowanej nie mam zaworów n-drogowych też nie, to po co mi gadżety ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o uzasadnienie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalne zamówienie jeszcze nie złożone.

Czyli radzisz 15kW? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz  parametry.

Jeżeli chcesz co dwa miechy, lub częściej (wszystko zależy od   ilości spalonego paliwa na dobę) dłubać w palniku, to lepszy 15kW. 

Biedak, aż skórę z palca zdarł a dalej zachwala toto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz ocieplał  to moc 15 będzie za duża, wg mnie 12kW wystarczy przy założeniu że ocieplasz min 12cm styro.

A sprawność kotła podana w ulotce jest teoretyczna - taki jest wymóg normy o kotłach - im większa moc, tym większa sprawność.

Przecież kupujesz kocioł do domu a nie wg jego sprawności! , gdyż wtedy kupowałbyś 19kW!!!.

Wg mnie ten kocioł jest ogólnie biorąc bardzo średni i to nie ważne czy będzie miał moc 12 czy 15 czy 19kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, sambor napisał:

Przecież kupujesz kocioł do domu a nie wg jego sprawności! 

sprawność kotła podana w ulotce jest teoretyczna

hahaha2.gif

Teoretyczna bo takiej nie osiągniesz, ale procentowo od tej podanej na ulotce osiągniesz niższą, więc sprawność kotła podana w ulotce ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Animus napisał:

Sam widzisz  parametry.

Jeżeli chcesz co dwa miechy, lub częściej (wszystko zależy od   ilości spalonego paliwa na dobę) dłubać w palniku, to lepszy 15kW. 

Biedak, aż skórę z palca zdarł a dalej zachwala toto. 

Dzięki za zwrócenie uwagi na to.

Tylko czy 15 nie będzie za duży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten palnik jest bardzo dobry. Mam go prywatnie od 2016r wsadzasz analizator spalin i masz wyniki emisji na większości paliw węglowych ale też na pellet w klasie 5ej i sprawności spalania powyżej 90% , ja czyszczę swój po spaleniu 1,5 do 2ton paliwa. 

To z ulotki to zaprojektowany i sprzedany typoszereg wymiennika przez producenta palnika. 12kW to max na stanowisku z sv200-10 tego na dłuższą metę nie widzę na tej mocy,to traktować eksploatacyjne jako 9-10kW.

Sam palnik sprawnościowo oraz emisyjne jest lepszy od retort. 

 

Ps jeżeli chodzi o ten konkretny typoszereg i ten konkretny palnik to lepiej 15kW

 

PS2 jak kupili typoszereg to wyboru sterownika nie masz, papiery i licencja są konkretnie na zestaw w opisie,tj Argosa PID, bo inaczej ryzykują utratę licencji na produkcję. Poproś o atest i zobacz na jaką jest firmę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, Bartek1984 napisał:

Dzięki za zwrócenie uwagi na to.

Tylko czy 15 nie będzie za duży?

Kotły podajnikowe  to nie zasypowce, możesz wziąć nawet 19kW. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pieklorz napisał:

Ten palnik jest bardzo dobry. Mam go prywatnie od 2016r wsadzasz analizator spalin i masz wyniki emisji na większości paliw węglowych ale też na pellet w klasie 5ej i sprawności spalania powyżej 90% , ja czyszczę swój po spaleniu 1,5 do 2ton paliwa. 

To z ulotki to zaprojektowany i sprzedany typoszereg wymiennika przez producenta palnika. 12kW to max na stanowisku z sv200-10 tego na dłuższą metę nie widzę na tej mocy,to traktować eksploatacyjne jako 9-10kW.

Sam palnik sprawnościowo oraz emisyjne jest lepszy od retort. 

Mnie się ten palnik nie widzi, bo jest upierdliwy.

A co z mocami, ile można zejść w dół? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Pieklorz napisał:

Ten palnik jest bardzo dobry. Mam go prywatnie od 2016r wsadzasz analizator spalin i masz wyniki emisji na większości paliw węglowych ale też na pellet w klasie 5ej i sprawności spalania powyżej 90% , ja czyszczę swój po spaleniu 1,5 do 2ton paliwa. 

To z ulotki to zaprojektowany i sprzedany typoszereg wymiennika przez producenta palnika. 12kW to max na stanowisku z sv200-10 tego na dłuższą metę nie widzę na tej mocy,to traktować eksploatacyjne jako 9-10kW.

Sam palnik sprawnościowo oraz emisyjne jest lepszy od retort. 

 

Ps jeżeli chodzi o ten konkretny typoszereg i ten konkretny palnik to lepiej 15kW

 

PS2 jak kupili typoszereg to wyboru sterownika nie masz, papiery i licencja są konkretnie na zestaw w opisie,tj Argosa PID, bo inaczej ryzykują utratę licencji na produkcję. Poproś o atest i zobacz na jaką jest firmę

Czyli brać 15kW.

Jakieś opinie o tym sterowniku?

Ma wszystkie potrzebne opcje do ustawienia czasów, nadmuchu itp.? 

 

Z ciekawości co jeśli piec będzie trochę przewymiarowany?

Całe życie paliłem w starym piecu, który spawał mój dziadek i nie raz woda się gotowała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bartek1984 napisał:

Z ciekawości co jeśli piec będzie trochę przewymiarowany?

Całe życie paliłem w starym piecu, który spawał mój dziadek i nie raz woda się gotowała. 

Nie uda Ci się zagotować wody w podajnikowcu, chyba że ster, czujniki, coś się zepsuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retorte rozbierasz i czyscisz. Palenisko wklejasz , tu nie wklejamy. W retorcie np pancerpola powinno się odkręcić dolny dekiel komory powietrznej też częściej wg instrukcji, w wierconych palnikach trzeba dbać o drożność dysz. Normalna obsługa. Swój mogę odpalić jesienią i wyczyścić wiosna po zakończeniu sezonu, nie mniej ja wolę czyścić komorę co 1,5 do 2 ton bo widzę na analizatorze że warto i kasa nie ucieka mi kominem.

Retorta w domu w pobliżu 5ki pracuje tylko na znamionowej te palniki bez bólu w zakresie 30-100%mocy. Powtarzam mówię o paleniu w domu a nie na stanowisku w labo. To wymierna oszczędność, spalam mniej.

 

Argos pid prosty w obsłudze,nie jest przeładowany. 3pompy podajnik dmuchawa. Dmuchawa grupowo sterowana. Podłączysz moduł zaworu i dochodzi kolejna pompa, panel przewodowy lub radiowy firmowy T1000/T1000rth, moduł internetowy Safe IT.

Sam ster prosty , bez stref czasowych, nie ma dużo pozycji w menu, więc łatwo opanować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sambor napisał:

 

Wg mnie ten kocioł jest ogólnie biorąc bardzo średni i to nie ważne czy będzie miał moc 12 czy 15 czy 19kW.

Można wiedzieć co w nim jest takiego średniego w porównaniu do innych firm w podobnej cenie (ok 7500zł) ?
Pytam bo jeszcze wszystko mogę zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiony palnik sv200n sam w sobie zapewnia bardzo dobre wyniki spalania oraz emisji na stanowisku badawczym , tez paliwo nie musi być rakietowe, tylko normalne ekogroszki rynkowe wg wymagań normy, w związku z czym wymiennik nie musi być wyrafinowany, wymyślny.

Tu sa zwykłe, płaskie półki. Coś co robi się szybko i prosto.

Dla jednych to zaleta a dla innych wada.

 

Płaskie półki szybciej zajdą, ale z kolei czyszczenie jest szybsze.  Jest atest na 5klasę, więc zestaw spełnia aktualne, restrykcyjne wymogi normy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
11 godzin temu, Bartek1984 napisał:

Dzięki za zwrócenie uwagi na to.

Tylko czy 15 nie będzie za duży?

Taki palnik z reguly moze modulowac od 5kW. Taka moc na dluzsza mete nie bedzie zdrowa dla komina. Niskie spaliny itd. No chyba ze jest komin ceramiczny to pol biedy. Trzeba zwrocic tez uwage na jedna rzecz w przypadku dobierania mocy kotla. A mianowicie spiekajacy wegiel. Jezeli sie trafi. W malym palniku zasuwajacym na calej mocy temp zloza bedzie wysoka a to idealne warunki do tworzenia kukurdzy i kalafiorow. W duzym palniku przy pracy na takiej samej mocy temp zloza bedzie nizsza. I tym samym beda "gorsze" warunki do tworzenia spiekow. Czyli trzeba patrzec zeby dla maks zapotrzebowania, kociol dawal jakies 80% swojej mocy nom.

Dla 165 m² ogrzewanych 15kW to nie jest jakies wielkie przegiecie. Zwlaszcza jezeli bedzie duze zapotrzebowanie na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.