Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór sterownika do kotła


Bartek1984

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Dla 165 m² ogrzewanych 15kW to nie jest jakies wielkie przegiecie. Zwlaszcza jezeli bedzie duze zapotrzebowanie na CWU.

Tylko C.O. ciepła woda grzana gazem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Pieklorz napisał:

W retorcie np pancerpola powinno się odkręcić dolny dekiel komory powietrznej też częściej wg instrukcji

Tam jest tyle miejsca że nawet 3 sezony grzewcze oblecisz bez odkręcania dekla.

W palniku sv200n jest mało miejsca i dużo popiołu tam przelatuje w trakcie palenia, więc trzeba dłubać, bo  kasa ucieka na łeb na szyję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pieklorz napisał:

Poprawiony palnik sv200n sam w sobie zapewnia bardzo dobre wyniki spalania oraz emisji na stanowisku badawczym , tez paliwo nie musi być rakietowe, tylko normalne ekogroszki rynkowe wg wymagań normy, w związku z czym wymiennik nie musi być wyrafinowany, wymyślny.

To czemu sprawność w zestawie wypada tak cienko?

Kocioł tej samej firmy EDV z palnikiem pancerpola ma stabilną wyższą sprawność  o 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz jest banalnie prosta. Ten drugi to kawał wielkiego dinozaura, kawał wymiennika aby coś na retorcie wyszło, sprawność jest taka,bo spaliny niewiele wyższe od wody. To co się tam 15kW zowie spokojnie 25kW utarga (waga pokazuje, że to 25ka a ten 25 z jego wagą to już bliżej 40kW leżał),tyle, że już emisji nie będzie,ale tak to jest z retortami. Klaster5-14 to też byk, jest retorta i moc 14,7 aby wynik był, ale to też pod 20kW pójdzie,bo ma z czego a sam wymiennik też wówczas ma lepiej,stąd taki klaster spokojnie może 200-250m grzać 

Nie uważam, że sprawności powyżej 88% są cieńkie a tu nie było potrzeby przewymiarowywac wymiennika i spaliny są normalne, co w moich oczach jest korzystniejsze. Tyle, że tu wyżej to max 1-2kW i zapasu żadnego nie ma ani w wymienniku ani w palniku,tu rzeczywiście trzeba dobrać z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Animus napisał:

Tam jest tyle miejsca że nawet 3 sezony grzewcze oblecisz bez odkręcania dekla.

W palniku sv200n jest mało miejsca i dużo popiołu tam przelatuje w trakcie palenia, więc trzeba dłubać, bo  kasa ucieka na łeb na szyję.

Zacząć czyścic można dopiero,gdy pojawi się niedopał, póki go nie ma ten palnik wypada o wiele lepiej i nie trzeba robić wielkich wymienników. Ja do tego nie wygaszam kotła ani palnika, 5minut i śmiga dalej. 

Rozumiem i wiem, że ktoś woli retorty, wszystko ma swoje plusy i minusy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Animus napisał:

To czemu sprawność w zestawie wypada tak cienko?

Kocioł tej samej firmy EDV z palnikiem pancerpola ma stabilną wyższą sprawność  o 10%.

Ten edv ma kanały pionowe, zawirowywacze spalin, masę ceramiki w środku i upierdliwe czyszczenie... Przez które wybraliśmy edg. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie dalej jarają się firmami i sprawnościami? :D

Kocioł to tylko kawał zespawanej blachy - sprawność - jeśli ktoś ma ceglany komin modli się by była niższa.

Aby uzykać pod 100% wystarczy wymiennika dospawać ze 2 metry - tym sposobem temp. spalin na wyjściu będzie blisko temp. pokojowej i całe ciepło zatrzyma kocioł wielki jak stodoła, który przegnije w miesiąc..

SV200 - to wybawienie rynku pleszewskiego. Dawne, tanie kotły półkowe, które zniknęły z allegro wróciły po roku z dodatkową półką i palnikiem SV200 z 5tą i ecodesignem. Bez ceramiki, bez miliona zawirowywaczy itp. Palnik robi robotę. Kotły jak były małe i zgrabne - tak dalej są. Co do wymienników - to większośc firm ma te same. Gang pleszewski często klepie je w kilku firmach - jak chcesz u np.  Jańczaka mniejszy a ma zajęte maszyny to mniejszy klepnie Ci inna firma i jeszcze Ci powiedzą która :)

JAK COŚ MA DUŻY WYMIENNIK LUB DUŻO CERAMIKI - ZNACZY ŻE PALNIK JEST DO D**Y i tyle...

Patrz na moc - możesz zapytać, który palnik drzemie w środku (najmniejsza buda technixa sv-200 jest do 10-12 kW, kolejna niby 15-25 ale tam się chyba tylko środek różni - zewnętrznie ma ten sam wymiar, a technix projektuje pod moc - tam podmieni kilka nawiertów i tadam - palnik np. 19 kW).

Sterowniki technixa (Argosy itp). są troche ciężkie w obsłudze - przytrzymaj coś ileś sekund żeby coś wyleciało. Talos już jest kolorowy i coś widać. Iryd też by mnie wnerwiał. 
Możesz szukać czegoś z SKZP - np. kotły malina, lub SPPv2 - SKAMP - tam przynajmniej coś pisze i można to kliknąć a i na forum Cię poratują.

Retorty też idealne nie są - zawsze problem z tym, że dalej od nadmuchu nie dopala, mielą węgiel na miał i prędzej czy później ten zmielony piach zerwie zawleczke.
A wyciąganie takiego żeliwnego gnata który ani cichy przy użytkowaniu ani lekki przy wyciąganiu przyjemne nie jest...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Pieklorz napisał:

 

PS2 jak kupili typoszereg to wyboru sterownika nie masz, papiery i licencja są konkretnie na zestaw w opisie,tj Argosa PID, bo inaczej ryzykują utratę licencji na produkcję. Poproś o atest i zobacz na jaką jest firmę

Pisałem do producenta kotła i za Iryda chcą extra 300zl. Pytanie czy jest sens.....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iryd obsługuje 4pompy standardowo i do płyty można dać piątą.

Rozbudowa o czujnik spalin, pogodowy, panel przewodowy lub radiowy, dodatkowy czujnik powrotu.

Kolorowy wyświetlacz, strefy czasowe na wszystkie pompy.

Pogodowo sterować idzie kotłem z układem grzejnikowym i na podstawie tego samego czujnika sterujesz pogodowo układem za zaworem mieszającym.

Animowane menu z podpowiedziami przy rozpalaniu.

Wbudowany licznik spalania wymaga aktywacji i ustawienia przesypu palnika, wskaźnik ilości paliwa w koszu, histogram słupkowy spalania tygodniowego, dane spalania....

Jakościowo bardzo dobry, niezawodny.

Skoro tyle powiedzieli, to zamów w obudowie 1R ma pochylany wyświetlacz,jest przyjazna serwisowi i podłączeniowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iryd bardzo dobry sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Iryda bardzo sobie chwalę, zaczęło się od niego, później doszedł czujnik pogodowy i panel Pilot G RF i jest pełnia szczęścia z zakupu. Warto było dopłacić do Iryda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie trochę irytują sterowniki do kotłów węglowych.
Niby wiele instalacji można obgonić na jednym zaworze mieszającym, ale jak chcemy dołożyć drugi to jesteśmy w czterech literach.

Sppv2 - fajny, brak drugiego zaworu, interfejs trochę już starawy - ludzi nie kręci czarno-białe menu.

Skzp-02 - fajny, brak drugiego zaworu, na kotle wygląda jak przyspawana cegła...

Technixy, Argos - podstawowy - fajny jeśli tego szukamy, gorzej, że pakują je do kotłów o wyższej cenie gdy konkurencja ma już coś lepszego za tę samą cenę, ale obsługa na jakiś 3 guziczkach tragedia. Podobnie talosy, cobry, skorpiony itd.

Fostery - mój mózg też nie ogarnie pewnie tej logiki z przyciskami.

Iryd - W wersji kolorowej ładnie, tylko 2 zaworów chyba też nie obskoczy

Bragery - to wygląda obiecująco, ale nie wiem za dobrze co to jest, do tego bardzo rzadko można go spotkać.

Czyli reasumując jak chcemy postawić jakąś lepszą instalację - trzeba się ratować zewnętrznymi sterownikami jak np. tech I-1 czy I-2. 

Plum już dawno zrobił pewien standard, który można rozszerzać bez problemu. Tech podobnie - można wszystko poskładać z klocków - plus jakiś standard oprogramowania między wersjami. Do tego wcale nie trzeba mieć wypasionego sterownika, żeby mieć wypasiony panel pokojowy. Oczywiście na g...o to potrzebne, ale ludzi to "jara"...

Ciekawe kiedy coś się ruszy w temacie i w którą stronę...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pieklorz napisał:

Nie uważam, że sprawności powyżej 88% są cieńkie a tu nie było potrzeby przewymiarowywac wymiennika i spaliny są normalne, co w moich oczach jest korzystniejsze. Tyle, że tu wyżej to max 1-2kW i zapasu żadnego nie ma ani w wymienniku ani w palniku,tu rzeczywiście trzeba dobrać z głową.

A mi się wydaje, że za tym wszystkim stoi kasa, wyprodukowanie tak okrojonego kociołka jest o wiele tańsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pieklorz napisał:

Rozumiem i wiem, że ktoś woli retorty, wszystko ma swoje plusy i minusy

To prawda,  retorta może nie pracować bez podtrzymania spokojnie 12 h i się szybko rozpala, a ten króciak podejrzewam że dużo krócej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bartek1984 napisał:

Ten edv ma kanały pionowe, zawirowywacze spalin, masę ceramiki w środku i upierdliwe czyszczenie... Przez które wybraliśmy edg. 

Pozdrawiam

Nie widać przekroju tego EDV na tej ulotce.   Ja sobie chwalę kanały pionowe, czyszczenie  2 razy w sezonie grzewczym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja jestem zadowolony z mojego kociołka i pionowymi kanałami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Animus napisał:

Nie widać przekroju tego EDV na tej ulotce.   Ja sobie chwalę kanały pionowe, czyszczenie  2 razy w sezonie grzewczym. 

Chcieliśmy brać edv ale ze względu na niską piwnicę nie wyjalbym zawirowywacza spalin i nie miałbym dojścia do wyczystki która jest z boku kotła bo niestety musi z jednej strony stać przy ścianie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem osobiście z producentem i z wysokością piwnicy nie ma problemu, nawet może zrobić mniejsza klapę do pojemnika na ekogroszek aby tak wysoko się nie otwierała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bartek1984 napisał:

Chcieliśmy brać edv ale ze względu na niską piwnicę 

To kosz zasobnika powinien być ścięty do przodu łatwiej uzyskać 90*

image;s=644x461   

a tu jest płasko, to przy 90* będzie wysoko

image;s=644x461

jeszcze zrobi  mniejszą klapę i wsypywanie będzie bardziej upierdliwe.  

Ile wyniesie ten kociołek z dobrym sterem?

Może rozejrzyj się za jakimś innym kociołkiem jeszcze, do sezonu kawał czasu.

Zastanawia mnie tam w dennicy popielnika ten płaszcz wodny, a z przodu praktycznie go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7800 z lepszym sterem i żmijka z kwasowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że szału nie ma, powinien kosztować z tysiaka niżej, jakiś tam z tym palnikiem

https://allegro.pl/oferta/kotly-piec-piece-5-klasy-kociol-moc-12kw-5-klasa-7773977557

PIEC Z PODAJNIKIEM 5 KLASA FENIKS KOMFORT EKO KOMPAKTOWA KONSTRUKCJA

https://allegro.pl/oferta/kociol-kotly-piece-5-klasa-hekla-11-kw-ekogroszek-8104681045

https://allegro.pl/oferta/kotly-piec-z-podajnikiem-5-klasa-moc-12-kw-8151532674

https://allegro.pl/oferta/kotly-co-kociol-piece-5-klasa-ekogroszek-piec-12kw-8113466479

https://allegro.pl/oferta/kociol-z-podajnikiem-ekogroszek-5-klasa-12-kw-piec-7915630792

https://allegro.pl/oferta/kotly-piece-eco-design-5-klasa-14-kw-do-140-m2-8116595022

https://allegro.pl/oferta/kociol-kotly-piece-5-klasa-hekla-15-kw-ekogroszek-5370969893

https://allegro.pl/oferta/kociol-piec-eko-5-s-640-na-ekogroszek-5-klasa-14kw-7932332308

https://allegro.pl/oferta/kotly-klasy-5-podajnikiem-piec-14kw-dotacja-eko-8-8172930902

https://allegro.pl/oferta/kotly-piece-5-klasa-klasy-piec-ekogroszek-moc-12kw-7868106825

https://allegro.pl/oferta/kociol-5-klasa-kotly-malina-ecodesign-12-kw-7772591078

 

 

taki DEFRO KOMFORT EKO 15 kW  na alledrogo  7 600zł

https://allegro.pl/oferta/kociol-piec-defro-komfort-eko-15-kw-najtaniej-8209124076

https://allegro.pl/oferta/kociol-defro-komfort-eko-12-kw-5-klasa-7648104016

Sas do niskich kotłowni SPARK 12kW z dobrym sterem i netem 8500zł

https://kociolcenowy.pl/kotly-sas/3417-kociol-sas-spark-12kw-z-automatycznym-podawaniem-paliwa.html 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyszukanie tych wszystkich kotłów przeglądnę. Za waszymi radami będę celował raczej w 15kW.

Dzisiaj ma przyjść hydraulik i sprawdzi czy zmieści się z instalacją.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2019 o 22:53, Animus napisał:

A mi się wydaje, że za tym wszystkim stoi kasa, wyprodukowanie tak okrojonego kociołka jest o wiele tańsze. 

A teraz jak działa rynek:
Kotły bez palnika SV200 - jak powyższy SAS, lub inne konstrukcje z retortą ważą do pół tony. Nie oznacza to, że są porządne - oznacza to, że duży wymiennik musi zatrzymać masę niedopalonego syfu z palnika bo inaczej kocioł by nie przeszedł badań na 5tą klasę. Producenci nie zmieniają palnika bo z daną firmą mają wypracowane upusty itp. Oczywiście wychodzą coraz nowsze retorty, ale dalej wymienniki są przewymiarowane.


Jak masz dobry palnik (który spala czysto) jak SV200 to wymiennik może być mniejszy - masz wyższe spaliny co przy ceglanym kominie jest dużym plusem. Takie kotły ważą mniej - co zatem idzie są tańsze w produkcji. 

Jak ktoś ma maszyne to chce żeby się zwróciła - ten kto robi płaszcz wodny nie musi kroić izolacji, czy robić obitki z cienkiej blachy - kupi je tam, gdzie mają park maszynowy do tego.

Jak zamawiasz sprzęgło do samochodu i zastanawiasz się czy kupić LUK czy SACHS - to wiedz, że dane sprzęgło na pierwszy montaż robi tylko jedna firma, druga kupuje od tej pierwszej i nakleja swój znaczek. LUK się cieszy bo produkuje 2 razy więcej, a SACHS łapie jeleni którzy myślą, że oni robią lepsze sprzęgła. Jak kupujesz wysprzęglik to NIGDY nie jest produkowany ani w jednej ani w drugiej firmie - dlaczego? BO NIE PRODUKUJĄ ŁOŻYSK...

Jak masz standardowy wymiennik który klepią i jest tani, palnik dzięki któremu nie musisz mieć kapliczki z ceramiki (która jest droga i potrzebna do dopalania przez kiepskie palniki) oraz sterownik i dmuchawę od firmy która sprzedaje palnik - możesz konkurować cenowo. Dlatego wymienniki półkowe z SV200 oraz sterowaniem argos PID są najtańsze.

Tutaj trzeba sobie odpowiedzieć jak się ma czyścić kocioł (od przodu, czy może z boku, czy jest dostęp itp), czy chcemy retorty czy SV200, jaki ma być sterownik - jak już to wiemy to taki kocioł znaleźć. Standardowy użytkownik w 4 literach ma czy coś spala czyściej czy mniej czysto - ale na gabaryty i konstrukcję wymiennika już uwagę zwróci...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.