Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Ogniwo Eko Plus M 26 - Opinie / Użytkowanie / Za I Przeciw.


AdamJas

Rekomendowane odpowiedzi

Wymiana teraz w tym moim molochu całej instalacji to raz koszt dwa nie pora na postój w ogrzewaniu. W wynajmowanych pomieszczeniach jest mniej grzejników a niżeli w domu i nie jest tak ciepło.

Obecnie chodzi nam  o to aby zabezpieczyć powrót kotła i regulować temp wody na grzejnikach. Przecież inne jest grzanie całodobowe a inne kilkugodzinne jak obecnie ojciec pali. 

Stąd pomysł na zawór 4 D.

Animus-to sprzęgło fajne ale dla nas na dziś to czarna magia.Musielibysmy znowu szukać informacji jak to podłączyć.

 

Kocioł dziś przyjechał i opał też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus-to sprzęgło fajne ale dla nas na dziś to czarna magia.Musielibysmy znowu szukać informacji jak to podłączyć.

 

Kocioł dziś przyjechał i opał też.

Podłączenie proste na dole schemat. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie do takiego kotła potrzebne jest sprzęgło na poziomie 3m3/h przepływu  - praktycznie sprzęgło dobiera się  moc deklarowana sprzęgła = 2x moc podłączonego kotła, inaczej za dużo zostaje na sprzęgle - to sprzęgło z linku to max do kotła gazowego 16kW,

Wejścia ze sprzęgła powinny być co najmniej takie jak z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namieszane to ja mam w głowie. Zawór 4 D zaraz odbieram. Rozumiem że kocioł ochroni ten zawór -Tak?

A co w takim razie do zmniejszenia temp w grzejnikach oprócz termostatów.? Mamy układ zamknięty i na 1 dużej pompie. Przerobienie tego ew.nastąpi latem gdyby okazało się że spalamy za dużo węgla.Gdyby było to spalanie do przyjęcia np. 2 tony/miesiąc to nie rujnuje chałupy i zostanie po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja zintegrowana , uporządkowana, przejrzysta dla każdego, na trójnikach to się robiło w XX wieku .Divicon kosztuje sporo a na rozdzielaczu można samemu go zbudować.

Rozdzielacz zintegrowany zasil/powrotny w dodatku dogrzewa powrót. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namieszane to ja mam w głowie. Zawór 4 D zaraz odbieram. Rozumiem że kocioł ochroni ten zawór -Tak?

A co w takim razie do zmniejszenia temp w grzejnikach oprócz termostatów.? Mamy układ zamknięty i na 1 dużej pompie. Przerobienie tego ew.nastąpi latem gdyby okazało się że spalamy za dużo węgla.Gdyby było to spalanie do przyjęcia np. 2 tony/miesiąc to nie rujnuje chałupy i zostanie po staremu.

Od tego powinnaś zacząć-Wtedy by się okazało że wystarczy teraz kupić taniej zawór 3D i tanią  pompkę kotłowa .A rozwiązań jest wiele nawet to sprzęgło proponowane przez sambora.Wtedy rozdzielacze można wykonać samemu.Można taki rozdzielacz zmontować z dostępnych części będących w sprzedaży.Wyjdzie taniej jak ten rożdzielacz proponowany przez kolegę Animus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy rozdzielacze można wykonać samemu.Można taki rozdzielacz zmontować z dostępnych części będących w sprzedaży

.Wyjdzie taniej jak ten rożdzielacz proponowany przez kolegę Animus.

Ja sam spawałem rozdzielacze kupiłem kształtownik i króciaki gwintowane . 

profile_stalowe_prostokatne.jpg250_130398403250ab665e27a9b.jpg

Wyszło taniej niż z kształtek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzcie koledzy bo to i innym się przyda .Zamówienie wstrzymałam bo jest większy problem .Mamy 1 pompę  Leszno -ma ze 20 lat 3 fazowa i działa super nawet na 2 zakresie.Teraz chcieliśmy ją wymienić na 1 fazową by zintegrować ją z kotłem. Wszystkie proponowane nam są za małej mocy przerobowej.My nadal mamy z 1m3 wody w układzie i dom 2 pietrowy rozłożysty z dobudówkami. Trzeba na spokojnie szukac zamiennika pompy o tak dużym wzniosie i przepustowości wody by wszystkie kaloryfery dobrze grzały.Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zintegrować można na dziś stycznikiem ,kocioł włącza stycznik ,stycznik pompę.Miałaś pewnie tego potwora na powrocie. Zrobić kilka obiegów z mniejszymi pompami lepsza sterowalność (czytaj -oszczędności)  o lepszym współczynniku efektywności energetycznej EEI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po namysle zrobimy tak-na ten rok grzewczy zainstalujemy kocioł jak obecny bez przeróbrk instalacji.Podepniemy tylko bojler by zrezygnować z podgrzewaczy.Przemeczymy się jakoś wiosna z przegrzanym mieszkaniem ew,zakręcę grzejnik.Latem przerobimy instalację.

Mam pytanie-czy sterownik w ogniwie M obsłuży 3 niezależne sterowniki pokojowe? Chciałabym np. w sklepie skręcać temp pomieszczenia po pracy i w soboty.Wiadomo że inna temp będzie potrzebna w mieszkaniu.Czy  po przeróbce instalacji będzie można tak sterowac kotłem?

Jak na 1 zimę najtaniej zabezpieczyć kocioł przed zimnym powrotem?/u nas jest duża róznica tepm wody na powrocie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie o sterownik  zadaj tu :

https://esterownik.pl/forum/posty,2445/nowa-instalacja-oep16?m=80844#80844

Zabezpieczyć? przecież masz  założyć Zawór 4 drogowy  można jeszcze dodatkowo jak jest  bojler wpięty przy samym kotle to pompkę kupić małą i  non stop na małym biegu puścić poza sterownikiem albo w grawitacji większej średnicy rury..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za namiary.

Jeżeli da radę sterować temp w poszczególnych pionach oddzielnie to zrezygnujemy z zaworu 4D na poczet najtańszego albo inaczej najmniej skomplikowanego zabezpieczenia powrotu kotła tylko co to ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie jak ten kociołek 26kW będzie sobie radzić z 400m^2. Pewnie non-stop praca na pełnej mocy, ale to dobrze. Sprawność kotła ponad 90%, przy pełnej mocy będzie maksymalne odzyskiwanie energii cieplnej ze spalanego węgla. Mniej brudu, mniej czyszczenia. Kasa w komin nie powinna uciekać.

Trochę dla mnie śmiesznie wyglądają te 2 szamotki, połówki w palniku. Trochę to tak wygląda nieprofesjonalnie, na pewno spełnia swoje zadanie. Pewnie będą pękać po czasie, ale to żaden koszt, 2pln kosztuje jedna połówka. 

@bietka nie przestrasz się jak na początku węgiel będzie znikać w oczach, ściany budynku musza się wygrzać. Wszystko ustabilizować.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję.Nie mogłam tech schematów odszukać.

A do załozyciela wątku-przepraszam że tak wlazłam tu z ,,butami''.Tak to już jest daj babie palec....

Inne pytanie -do posiadaczy M-czy mieliście problem z płytką sterownika?Ponoć świruje i kwalifikuje się do wymiany?Mój kocioł postoi jeszcze i może go podłączyc do prądu bez montażu całkowitego i uruchomic sterownik by potem nie grzać bo płytka do wymiany?Mozna tak zrobić?

 

 

 Spalam 3 tony/miesiąc -przyzwyczaiłam się że opał znika niczym kamfora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie powinien znikać tak szybko. Przy zasypowcu i górnym spalaniu pewnie z połowa energii cieplnej jak nie więcej uciekała w komin. 

Ważne, zachować stałopalność. Przy tak dużym domie wygaszanie i wychłodzenie jest mniej opłacalne niż palenie non-stop. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 1 zimę najtaniej zabezpieczyć kocioł przed zimnym powrotem?/u nas jest duża róznica tepm wody na powrocie/

 

Już nie przesadzaj tak z tą ochroną powrotu

Przez jedną zimę się nic nie stanie

Ja paliłem 15 lat gdzie na zasilaniu było 40st

Ile na powrocie nie wiem,ale na pewno dużo mniej

Kocioł pracuje do dzisiaj

Ile jeszcze posłuży,nie wiem

Teraz zamontowałem zawór 4d,bo przy takim paleniu strasznie smoliło mi kocioł i komin

Jedno wiem,przy tamtym paleniu szło dużo mniej opału

Tonę na rok na pewno mniej

Przy cenie węgla ok 900zł/t,przez piętnaście lat mamy oszczędności 13500zł,więc nowy kocioł full wypas

Żeby nie to smolenie komina,to dalej bym tak palił i miałbym gdzieś jakieś głupie/wydumane ochrony powrotu

No chyba że teraz robią kotły z blachy grubości puszek od konserw,to faktycznie może ta ochrona powrotu coś znaczy

Jednak jakby nie patrzeć,przez jeden sezon kocioł za bardzo nie ucierpi,jak nie będzie tej ochrony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.