Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł do starego domu


KKTS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Serdecznie proszę o pomoc w doborze odpowiedniego kotła. Jestem praktycznie zdecydowany na ekogroszek.
Obecnie posiadam piec zasypowy, z tego co pamiętam 20KW. Palę węglem i drewnem. Chciałbym zmienić kocioł na taki z podajnikiem, aby nie musieć tak często do niego zaglądać (po odpowiednim ustawieniu...).
Przeczytałem już wiele wątków na różnych forach i sam nie wiem jaki piec byłby odpowiedni do budynku, który warto polecić.
Na początek może link do obliczeń http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5prb
Tak jak w linku: dom niestety nie jest ocieplony i w najbliższym czasie nie będzie.
Okna na parterze nowe 3-szybowe. Na piętrze też plastiki ale 2-szybowe z roku 2000.
Ocieplenie to w zasadzie tylko: obniżony sufit w piwnicy+20cm wełny. 5cm wełny na podłodze na strychu. Obecnie trwa remont na parterze i również obniżyłem sufity+5cm wełny.
Teść i szwagier mają już kotły na ekogroszek więc na pewno pomogą jakoś to z grubsza ogarnąć jeśli chodzi o ustawienia, ale nie wiem jaki wybrać sam kocioł, jaka firma i jaka moc. Myślę o SAS i Defro, ale nie jest to przymus... zależy mi na wyborze kotła z listy:
https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/
abym mógł odliczyć sobie jego koszt od podatku, chociaż tyle uda sie odzyskać bo niestety z różnych względów dotacja nie wchodzi w grę...
Jeszcze kwestia komina: oczywiście był standardowy z cegły, ale kilka lat temu były problemy ze szczelnością. W związku z tym konieczna była wizyta odpowiedniej firmy, która rozwierciła komin i odpowiednio go uszczelniła. Domyślam się, że trzeba będzie wstawić rury, tylko jakie?
Z góry dzięki za pomoc i oczywiście pozostaję do dyspozycji w razie pytań.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim skromnym zdaniem

Ile dokladnie spaliles wegla i ile drewna

Czy masz glowice na kaloryferach

Kwestia producenta to kweatia upodoban, jeden woli a a drugi b

1. Palnik - musi byc elastyczny tzn musi efektywnie pracowac na duzej i malej mocy, np. Sv200 czyli rurowy albo retortowy pancerpola pod 5 klase, rozni producenci daja rozne palniki wiec musisz to dokladnie sprawdzic
2. Pojemnosc wodna w twoim przypadku powinien miec minimum 70 litrow,
3. Wymiennik - poziomy wygodniejsze czyszczenie
4. Omijaj jakies patenty zwiazane z automatycznym czyszczeniem, w koncu sie to zatrze i g.. z tego bedzie
5. Gabaryty kotla
6. Sterowanie, sppv 2 bolecki, timel, ecoal, bruli - nie ma tu pida, a ustawia sie poziomy mocy - musisz piczytac, wszystkie obsluguja net,
7. Odleglosc do serwisanta
8. Homologacja - papierki
9. Wklad kominowt ceramiczny inny to tylko wyrzucone pieniadze

Potrzebujesz zawor temp. Ktory zabezpieczy kociol

Poniewaz kotly 5 klasy nie maja zapasow mocy wiec jesli ma 20 kw to jest to maks co z niego wycisniesz,

Chlopaki maja wieksze doswiadczenie i wiedze wiec na pewno jeszcze cos napisza


Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja z sigmy byłem i jestem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

W najmroźniejszy dzień zimy -20 to 19kw ile mamy takich mrozów , ja bym nie brał więcej jak 15kw tym bardziej że to ciagłe grzanie bez postojów więc trochę inaczej się to liczy , sam mam stary dom i grzeję 160m2 kotłem 10kw i on chodzi max do 6,5 no niech będzie 7kw ale nigdy więcej choć muszę dodać że mrozy były tylko do -13 stopni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ten twoj dom przy maksymalnym zapotrzebowaniu i maksymalnej mocy przewidzianego kotla wciagnie 70 kg wegla na dobe. Masakra.A sezon mozesz zamknac ze zuzyciem ponad 6 Ton. W pierwszej kolejnosci pomyslalbym o ociepleniu. Bo jezeli zostawisz to Kolego na pozniej, to przez piec lat puscisz kominem cala kase na ocieplenie. Zakladajac ze nie popelnisz wszystkich bledow jakie na poczatku robia wszyscy w tych " bezobslugowych" kotlach.  

Edit: Zastanow sie nad kotlem jak ponizej. W wersji z obrotowa korona. Dobry wybor.

https://sekom-pleszew.com.pl/kotly-skam-p/#1444300654691-e081e086-5ad3

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Zakladajac ze nie popelnisz wszystkich bledow jakie na poczatku robia wszyscy w tych " bezobslugowych" kotlach. 

Możesz napisać o jakie dokładnie błędy chodzi? Jeśli bym się zdecydował na taki kocioł, wolałbym ich uniknąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mialem w swoim Klimoszu palnik pierwszej generacji. Zwykla fajke. Moze napisze jakie ja popelnialem bledy:

zle nastawy sterownika przez co niespalony wegiel ladowal w popielniku, brak uszczelnienia nieobrotowej korony palnika a co za tym idzie wiekszosc powietrza nie przechodzila przez palnik wychladzajac kociol, niska zadana kotla co skutkowalo koncertowa produkcja sadzy, spaprana instalacja przez Januszy, brak mieszacza sterowanego pogodowo, obnizenia nocne temp. w domu, wylaczanie pompy obiegowej od sterownika pokojowego, ustawiona za duza moc kotla i bledne myslenie ze im krocej pracuje tym lepiej, zbyt rzadkie czyszczenie kotla, raz w tygodniu to absolutne minimum. Wrzucanie wilgotnego wegla co sprawilo ze slimak  podajnika( nie pamietam w ktorym sezonie ) przerdzewial tak, ze sie po prostu ukrecil. Zmadrzalem ale niestety po takim bledzie rdza pojawila sie w zbiorniku i byla juz nie do zatrzymania. W piatym sezonie przerdzewial na wylot i wyladowal na zlomowisku.

Ostatnie zdaje sie trzy sezony mialem wegiel silnie spiekajacy. Myslalem, ze zamieszkam w kotlowni wyrywajac sobie wlosy z glowy. Udalo sie przerobic slimak podajnika i problem zazegnac. Wygladalo to mniej wiecej tak:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19038-krater-w-retorcie/

Na swoja niewielka powierzchnie spalalem 3,5 tony wegla. Po bladzeniu po forach przerobce instalacji i zmiany myslenia zszedlem ze spalaniem do 2,2 Tony. Po modernizacji ocieplenia spalanie na sezon spadalo nawet do 1,6 tony. Zadana temp. kotla utrzymywalem powyzej 70 stopni. Mieszacz i pogodowka odpowiednio obnizala temp na obieg. Pomimo duzego przewymiarowania kotla udalo mi sie uniknac rdzy w kotle. Po jedenastu latach palnik byl wytarty do grubosci gazety. Ale wymiennik na gornych partiach mial jeszcze fabryczna farbe jak sie poskrobalo. A narazony dol, mial rdzy miniej niz zmiesciloby sie na lyzce do herbaty. 

W domu o takim zapotrzebowaniu palac nawet weglem bedziesz wydawal krocie na opal. O czym juz wczesniej wspomnialem. Zeby to nie mialo miejsca trzeba zainwestowac. A wiadomo, ze z  kasa w zyciu bywa roznie. Dla zmniejszenia kosztow ogrzewania widze w tym przypadku tylko jedna alternatywe. Co prawda instalacja tez nie bedzie tania. Kociol zgazowujacy drewno z duzym buforem. Jakies 2000 L. przy braku miejsca mozna polaczyc dwa bufory w kaskade. Kociol zgazowujacy spala drewno( sezonowane) czysto i na pyl. Taki uklad spali to z maksymalna sprawoscia. Czyli bez dymienia, sadzy a co za tym idzie wyjatkowo ekonomicznie. Taki kociol prcuje rownomiernie i zawsze z moca maksymalna. Zaladuje bufor do np. 80 stopni i wygasi sie zapewniajac ogrzewanie metrazu przez kilka, kilkanascie godzin. Woda z bufora powinna byc wtedy dystrubuowana przez mieszacz z silownikiem sterowany pogodowo. Jak potrzeba to na grzejniki idzie 35 a jak bedzie zimniej to 40, 50 itd. Kociol zgazowujac moze pracowac tylko z buforem. inna konfiguracja nie ma zadnego sensu.

Ponizej dzialanie takiego kotla:

http://www.blazeharmony.com/pl/www/kotly

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to coś pomoże, to sprawdziłem wczoraj dokładnie i stary kocioł to Defro Optima Komfort 20, rok produkcji 2009.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia stary kociol 24kw dakon dor grzal odpowiedno dla zapotrzebowania domu-rozpalanie,wychlodzenie 2x dziennie,w mrozach dosyp w poludnie,wytrzymal cala zime nie zgaszač.Nowy kociol pracy ciaglej jest 25kw domino(dla rade dealera :-))),moc maximalna osiagnieta w tym sezonu 15kw i jeszcze w koncowke amplitudy mocy w pidzie.Instalacia 4d i stare rury grube,grzejniki želiwne,pompki wlaczone czaly czas,pogodowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim sezonie grzewczym spalone 3,5 tony węgla i około 3 kubiki drewna, głównie na rozpalanie, drewno to typowe odpady z zakładu produkującego różne elementy z drewna, trochę twardego, trochę miękkiego.

Tak, są głowice na kaloryferach.

Dodatkowo konsultowałem się z Krajową Informacją Skarbową, bo to oni jakby zarządzają ulgą termomodernizacyjną na której mi zależy i nie ma konieczności kupowania kotła z listy, którą przedstawiłem w pierwszym poście. Kocioł musi spełniać co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100). Nie ma innych wymagań w tym zakresie.

Tym samym poszerzyła się możliwość zakupu kotła, mam jakby większy wybór. Będę się kierował również dostępnością i bliskością sensownego serwisu. Myślę wstępnie nad Defro Sigma E, gdyby tylko nie był taki drogi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Mocek domino z Pleszewskich.Som zadowolny,i nowy w 5tej klase wyglada dobro.Zamiast labyryntow z cegel dopalacz gazow želiwny,to dla mnia dobre rozwiazanie.Palnik,slimak želiwny batory,wydaje mi sie monstrozny.Czysczenie 5 min,dostep do wymiennika ok,z przodu.Kupil bym bez sterownika i zamiast tego timelowski.Tak u mnia przerobione na 3tej klase.Wychodzi tanio .Gwarancija na kociol 5 lat,powrot,niepowrot-(tak w Czechach).Pale wegiel  czeski 17Mj i bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wstępnie mam wybór spośród sterowników: Talos PID, Argos PID oraz za dopłatą IRYD RTZ PID.

Który byłoby najbardziej godny polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz prosto bez wodotrysków,to Argos

Prosty ster z obsługą pompy co,cwu i trzeciej cyrkulacyjnej lub podłogowej jak ustawisz pracę ciągłą. Nie ma stref czasowych, tylko to,co niezbędne.

Rozbudujesz go za 200zł o panel domowy T1000 wersja przewodowa i tu zyskujesz strefy w trybie temp powietrza w pomieszczeniu, wersja radiowa to wydatek bodajże 320zł

Za ok 310zł jest moduł Alligator do obsługi zaworu mieszającego i kolejnej pompy za zaworem

Za 492zł masz do Argosa moduł internetowy Safe IT

 

Iryd PID z kolei to bardzo dobry kombajn z kolorowym wyświetlaczem, wyjściowo obsługuje siłownik mieszacza, 4pompy, na wszystkie pompy są strefy czasowe. Jest też wskaźnik ilości paliwa w koszu, dane spalania, histogram spalania z tygodnia. Menu z podpowiedziami oraz animacjami przy rozpalaniu. Bardzo dobry, niezawodny.

Iryd ma opcję podłączenia 5ej pompy np kotłowej do ochrony powrotu (trzeba dokupić czujnik powrotu)

 

Rozbudowa:

Czujnik powrotu 35zł

Czujnik pogodowy 45zł

Czujnik spalin 70zł

Za 160zł panel domowy Pilot G ze wskaźnikiem ilości paliwa w koszu. Jego wersja radiowa to koszt 260zł

 

Zależy co potrzebne,przemysl sobie.

Nie wybieraj Talosa,to starszy model z dziwnym softem, nie podłączysz internetu do niego a do prostszego Argosa taka opcja jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, kompendium wiedzy, teraz na pewno łatwiej coś wybiorę.

Jeszcze mam takie pytanie o temperaturę powrotu. Do tego trzeba mieć odpowiedni sterownik, dodatkowy moduł? Czytałem że ustawienie i monitorowanie tej wartości jest ważne, więc chyba dobrze byłoby również to mieć u siebie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu temat-rzeka. Zależy od konkretnej instalacji i mądrego instalatora. Rozwiązań lepszych i gorszych masa, generalnie musisz dopasować pod swoją instalację i kieszeń.

Najprościej to np stała praca pompy ładującej bojler. W takim Argosie możesz czujnik od bojlera dać na powrót do kotła (aby był odczyt) a pompę ładującą wpiąć w gniazdo cyrkulacji i zadać pracę ciągłą....

 

Iryd oferuje wyjściowo więcej opcji, w instrukcji znajdziesz uproszczone schematy instalacji, coś możesz dobrać pod siebie. Przy wykorzystaniu zaworu 4d podstawowa zasadą jest taka aby nie zawężać średnicy zaworu a także rur między zasilaniem kotła, zaworem i powrotem. Np. zasilanie 6/4" to zawór 4d 6/4", rura kocioł-zawor 6/4" i rura zawór-powrot 6/4"....

Jak do Iryda dobierzesz czujnik powrotu zyskujesz dwie strategie jego ochrony, w schematach masz także dodatkową pompę tzw kotłową a na wyświetlaczu dojdą ikonki animowane informujące o tym, co aktualnie robi sterownik (ochrona powrotu czy sterowanie układem).....

Są opcje zaworów termostatycznych z pompą na powrocie realizujące ochronę... Np zawór na 45st.C...

 

Złożony temat, czytać, dyskutować z instalatorem co lepiej i używać głowy, bo może się okazać, że dany instalator za dużo nie wie na ten temat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowy wynik z ciepłowłaściwe: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5w1v

tamten się sam poprzestawiał...

kocioł 19kW. OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 29.05.2019 o 18:49, jony2 napisał:

Im więcej będziesz czytał tym bardziej będziesz siwy,ja tydzień temu zamontowałem defro sigma E 20kw + zasobnik galmet 250l.Całość 19000zł nie licząc wkładu do komina

Jaki robiłeś wkład kominowy? Ceramiczny? Dawałeś średnicę 18cm jak zaleca producent czy mniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zamontowałem u siebie i uruchomiłem kocioł z palnikiem sv200. Trochę nie mogłem się przyzwyczaić do rozpalania, ale udało się. Kociołek pali ładnie, całkiem inna historia niż w starym kopciuchu, o to chodziło, generalnie na razie jestem bardzo zadowolony :)

Mam tylko jedną wątpliwość. Ognień wychodzący z palnika uderza w bok kotła, nie wiem jak to wpłynie na jego trwałość... Może warto na tej ścianie bocznej umieścić kawał blachy kotłowej albo inny materiał? Nie wiem jak to wpłynie na wydajność kotła, na pewno jej nie poprawi, ale może warto to rozważyć w kwestii ochrony kotła przed zbyt szybkim przepaleniem? Macie jakieś przemyślenia na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowilbym sie nad plyta ceramiczna

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak jak kolega colover bym zrobil jak jest woda nie ma co się martwic . Z drugiej strony postawienie kawalka blachy nie zaszkodzi I jakos tak na duchu będzie lżej . Byle ta blacha nie popsuł procesu spalania/dopalania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KKTS napisał:

Zamontowałem u siebie i uruchomiłem kocioł z palnikiem sv200. 

Ognień wychodzący z palnika uderza w bok kotła, nie wiem jak to wpłynie na jego trwałość...

Skoro to nowy kocioł z takim palnikiem to widocznie producent wie co robi nie dając tam nic.

Ja mam naprzeciw płytę z BOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, krisgie napisał:

Skoro to nowy kocioł z takim palnikiem to widocznie producent wie co robi nie dając tam nic.

Ja mam naprzeciw płytę z BOS.

Tak, to nowy kocioł. Też tak myślę, ale jednak człowiek się zastanawia i myśli jakby to zrobić aby kocioł służył jak najdłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.