Skocz do zawartości
IGNOROWANY

pomoc w doborze kotła do mieszkania 72m2


daber85

Rekomendowane odpowiedzi

W Olsztynie blok z 2001r, 28 mieszkań, własna kotłownia gazowa, w mieszkaniu 50m2 wychodzi 1200 zł za CO ,za cały rok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2019 o 15:57, Jamjestcichy napisał:

@zi1bi

To znajdź koledze peleciaka z tak małą mocą-bo uważasz,że mieszkanie 72m2 właśnie potrzebuje małej mocy.

I nie piszcie cały czas o tym metrażu bo nie metraż się liczy a kW.

Około 7kW trzeba liczyć.

no i masz odpowiedź kolegi poniżej twojego pytania

http://sanitsystem.pl/id,2088/prod,piec-na-pellet-edilkamin-idropoint-9-kw-+-montaz

A tu masz kolego następny

Piec na pelet piecyk pellet Karen 9kW zasobnik40kg

od
zygmuntsystems
3 800,00 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ocieplenia rachunki za gaz bedą po 700-800zł /mc, albo i wiece + kocioł za 10k + wkład do komina z 5k z peletem podobnie, jedyny plus tego niezważając na koszty miesieczne  to komfort cieplny. A z ociepleniem scian od wew , to masakra - nie rób tego bo bedzie jeden wielki grzyb.

 

daber85 - nie napisałeś 1 - jaki masz piec ile ma KW - ten obecny  co to za producent ??? model, tabliczka znamionowa ?  i jakim weglem z jakiej kopalni palisz  ???- chyba wiesz że do GS trzeba mocne wegle np marcel - który pełny zasyp potrafi palić sie po np 25h  przy temp na piecu powiedzmy 45 c - chyba wiesz o takim czyms ?

A zamulone grzejniki to żaden probelem wystarczy spuścić wodę ,  wykrecić 2 srubunki pojechać na myjnie i karcherem wymyć pod ciśnieniem od wew- efekt bedzie niesamowity za 5zł za grzejnik - robota na 5min .   

Najlepszą opcją jest sprzedaż tego mieszkania  i znalezienie nowego -  serio.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mikkei napisał:

Bez ocieplenia rachunki za gaz bedą po 700-800zł /mc

Nie szalej :)

@Ksieciunio ma mieszkanie bez ocieplenia (jeszcze) i tyle nie płaci.

10 minut temu, mikkei napisał:

A z ociepleniem scian od wew , to masakra - nie rób tego bo bedzie jeden wielki grzyb.

Bez urazy,ale tak piszą osoby,które się na tym nie znają.

Zobacz z jakich meteriałów teraz budują domy,jakie systemy.

13 minut temu, mikkei napisał:

Najlepszą opcją jest sprzedaż tego mieszkania  i znalezienie nowego -  serio.  

Żarty się trzymają.

Inwestycja kilka tysi i mieszkanie lepsze od tych nowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to przypadkiem nie jest program skierowany do wlaścicieli domów jednorodzinnych, ale warto się dowiedzieć.

https://muratordom.pl/prawo/finanse/program-czyste-powietrze-dofinansowanie-dotacja-lub-pozyczka-aa-PSB7-apAb-qe2h.html

Jeśłi nie to być może w twojej gminie są jakieś programy wsparcia na wymianę źródła ogrzewania?

 

http://um-elblag.samorzady.pl/kat/id/476

 

@mikkei z tymi rachunkami to już popłynąłeś na całego. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie sie mówi jak sie zarabia 4k i żona 4k na mc , mój wujcio ma domek 120m2 , ale nie pali gazem bo koszta *** ma w domu 2 piece podajnikowiec i gazowy - ost musiał wyjechać za granice na 2 miesiące i ciotka nie ogarnia podajnika  wiec ustawił jej gaz i pojechał i jak zaczeły przychodzić rachunki po 1000zł za mc to trzeba było plakać i placić , a w domu dalej zimno bo budynek stary nieocieplony.  Gaz jest spoko ale jak sie ma ocieplony dom - wtedy nawet te 50% wieksze rachunki nie mają ządnego znaczenia bo bezobsługowość przebija wszystko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei

A może wine ponosi tutaj stary piec gazowy albo zwyczajnie skopane ustawienia?

To tak jak w autach.Można jeździć paląc 10l gazu a i można idealnie ustawić i spalać 8l.

Przecież domowi wszystko jedno czy grzane jest węglem czy gazem-porównaj rachunek a się okaże.

 

@tradycyjny

Dzięki za stronkę,gdzie jest wytłumaczone jak liczyć.

Ja bym dodał,że za grzejnikami wynik będzie 2×większy oraz przy suficie również wyjdzie trochę inaczej,ale licząc nawet tak jak ten koleś zawsze jakiś pogląd mamy.

I tak dla ciekawskich napiszę,że ściany w poniemieckich domach,czyli cegła-pustka-cegła mają ~U=1.1 W (m2*K) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei, Porównałeś 120m2 dom gdzie wedlug ciebie rachunki miesięczne są na poziomie 1000zł do 40m2 mieszkania, w którym sąsedzi coś tam ogrzewają. Idąc prostą ścieżką dedukcji można by ten tysiąc podzielić przez 3 co da nam 330zł, a skąd tobie wzięło się 700-800. Żeby dopełnić obrazu powinieneś napisać ile w tym czasie zużyłą by ekogroszku, podejrzewam, że tonę za 900zł może niewiele mniej.

Przy aktualnych stawkach przyjmując, że tona węgla z przywozem to około 900zł. Koszty ogrzewania gazem są wyższe o 30-40%. Im mniej zużywamy węgla tym ta różnica jest mniej bolesna. Zdaje sobie sprawę, że nie wszyskich stać na te 40% zwłąszcza w przypadku dużych nieocieplonych domów gdzie 40% to może być nawet 1-3 tysiące złotych rocznie różnicy, zależne od powierzchni, ceny węgla czy choćby sprawnością z jaką był spalany.

Tutaj mamy do czynienia z mieszkaniem, nie ma gdzie składować opału, zużywał tylko 2 tony, więc zamaist 1800zł za węgiel zapłaciłby aktualnie około 2400 za gaz. Zasugerowałem gaz, ale oczywiście sam musi ocenić czy w tym przypadku te kilkaset złotych więcej na rok robi taką różnicę, licząc się z tym, że tak jak wszystkich mediów cena gazu będzie się zmieniała w czasie.

Dlatego zapytałem na początku ile płącił za węgiel, bo jeśli kupwał węgiel za 600zł to oczywiście już jest 100% drożej, ale to dalej tylko 1200zł więcej w skali roku. Jeśli nie ma tego 1 tys. zł to dyskujsja nie ma sensu, tak samo jak nie ma sensu przechodzenie na pellet, bo o ile nie znajdzie taniego dostawcy to koszty będą bardzo zbliżone przy aktualnych cenach do gazu, a trzeba napełnić, wynieść, wnieść i pozamiatać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam sie na węglu i nawet nie pomyślałem zapytać o jego pochodzenie, koszt to 730 zł/tona

mój piec nie wiem ile ma KW naprawdę, nie ma żadnej tabliczki i nie mam pojęcia jak można to inaczej zbadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmierzyć płaszcz wodny od środka kotła  razem z rusztem wodnym i przyjąć że 1000 cm kwadratowych to około 1 kW wszystko dodać i da się obliczyć w taki prosty sposób moc kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daber85

Instalacja jest źle wykonana-chodzi o naczynie wyrównacze,które powinno mieć swoją osobną rurę od kotła do nw o minimum 1"

Co do wyboru kotła to chyba już wszystko zostało napisane i to raczej Ty musisz podjąć decyzję,którą opcję wybrać.Pamiętaj,że kotły powinieneś montować 5 klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja też jest bardzo stara jedynie hydraulik ją poprawił bo wczesniej naczynie bylo przelotowe w łazience a teraz wychodzi nad piecem z rury zasilania i poprawil trochę system z pompą bo wczesniej nie bylo zaworu roznicowego i wszystko szlo od razu z pieca przez wężownicę w bojlerze.

A czemu musi być 5 klasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecyduję sie na piec na paliwo stałe to lepiej górnego czy dolnego spalania?

I jeszcze jedno pytanie. Czy dało by mi coś zastosowanie obecnie czegoś takiego jak rura wezyra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.